КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-13183/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.
Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 червня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Бистрик Г.М., Усенка В.Г.,
при секретарі - Січкаренко Т.М.,
за участю представника позивача - Островської В.В., представника відповідача - Цюрупи Д.А.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 листопада 2012 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ен Джі Консалтантс» до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ен Джі Консалтантс» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, у якому просило визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Ен Джі Консалтантс», що оформлено актом № 1713/22-4/35534650 від 06 червня 2012 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 листопада 2012 р. адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ен Джі Консалтантс», що оформлено актом №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матерів справи та встановлено судом першої інстанції, 06.06.2012 року відповідачем здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС» щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ «КОМПАНІЯ ЛІГРОС-ЛТД» за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року та з ТОВ «КАРБОНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ» за період з 01.02.2012р. по 28.02.2012р, в результаті чого було складено Акт №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки.
У даному акті податковим органом зазначено, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що товариство за вказаною в реєстраційних документах адресою: м. Київ, б-р Дружби Народів, буд.9, кв. 54 не знаходиться, про що було складено акт перевірки податкової адреси суб'єкта господарської діяльності від 06.06.2012р. №547/22-4/35534650. Крім того, позивач не надав пояснень та документи на запити від 06.04.2012р. №1121/10/22-410 та №1122/10/22-410.
Задовольняючи вимоги адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено суду правомірність вчинення ним дій по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Ен Джі Консалтантс».
Проте, колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно пп.20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право, зокрема, для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, у відповідності до п.п.2, 4 якого зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що податковий орган складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит, натомість, у разі відсутності запитуваної інформації податковий орган надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до п.4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22 квітня 2011 року №236, які розроблені відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою впровадження єдиного порядку направлення та обліку запитів на проведення зустрічних звірок, оформлення, накопичення та реалізації їх матеріалів органами державної податкової служби, передбачено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки
З аналізу вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що за результатами здійснених зустрічних звірок складається довідка, а у разі встановлення фактів, зокрема, про відсутність суб'єкта господарювання за податковою адресою, складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки. При цьому, результати звірки, відображені у вказаних формах, мають давати висновки щодо мети її проведення, а саме підтвердження чи спростування господарських відносин з платниками податків та зборів, а також виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Разом з тим, як вбачається з акту №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ен Джі Консалтантс» щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ «КОМПАНІЯ ЛІГРОС-ЛТД» за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року та з ТОВ «КАРБОНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ» за період з 01.02.2012р. по 28.02.2012р, який відповідає формі додатку №3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, при отриманні матеріалів, які не підтверджують дані обліку суб'єкта господарювання, який перевіряється, керівником податкового органу можуть бути вжиті заходи щодо проведення документальної невиїзної або позапланової виїзної перевірки відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Враховуючи, що дії відповідача по проведенню зустрічної звірки та складанню акту №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ен Джі Консалтантс» щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ «КОМПАНІЯ ЛІГРОС-ЛТД» за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року та з ТОВ «КАРБОНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ» за період з 01.02.2012р. по 28.02.2012 року здійснені на підставі, в межах повноважень та відповідають вимогам п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, Методичним рекомендаціям щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог про визнання дій відповідача по проведенню зустрічної звірки та оформленню результатів зустрічної звірки протиправними, а вищенаведений акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ен Джі Консалтантс» фіксує встановлення певних фактів, не є актом, який породжує, змінює або припиняє права та обов'язки суб'єкта господарювання, не створює в даному випадку для позивача будь-яких правових наслідків, не покладає на платника податків будь-яких обов'язків (у т.ч. зі сплати податків).
Також колегія суддів зазначає, що використання відповідачем акту №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року при проведенні та оформленні результатів податкових перевірок є правом податкового органу при виконанні покладених на нього функцій та в силу ст.83 Податкового кодексу України є одним із матеріалів, які є підставами для висновків під час проведення перевірок.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача -Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва - задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2012 року - скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 198 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 листопада 2012 р. -скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Ен Джі Консалтантс» до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: О.М. Оксененко
Судді:
Г.М. Бистрик
В.Г. Усенко
Постанову в повному тексті виготовлено 02.07.2013 року.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Бистрик Г.М.
Усенко В.Г.