ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" червня 2013 р. м. Київ К/9991/66065/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Степашка О.І., Федорова М. О.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2011 року у справі за позовом Приватного підприємства "Ком-Поа" до Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська про визнання дій протиправними та скасування наказу, -
ВСТАНОВИЛА
Приватне підприємство "Ком-Поа" (далі - ПП "Ком-Поа") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська (далі - ДПІ в Артемівському районі м. Луганська) в якому просить визнати дії протиправними та скасувати наказ.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року позов ПП "Ком-Поа" задоволено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2011 року апеляційну скаргу ДПІ в Артемівському районі м. Луганська залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року - без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями суду першої та апеляційної інстанції ДПІ в Артемівському районі м. Луганська подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ПП "Ком-Поа" у задоволені позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
ПП "Ком-Поа" 18 березня 2011 року отримало поштою рекомендований лист №9102106461961 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходилися копія Наказу №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року та повідомлення №3465/10/2320 ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську на підставі ст. ст. 78, 79 ПК України від 02.12.2010 року №2755-УІ з «___» березня 2001 року в приміщенні ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську буде проведена документальна невиїзна перевірка ПП «КОМ-ПОА» з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року.
ПП "Ком-Поа" 23.03.2011 року отримало поштою рекомендований лист №9102106462623 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходився Акт №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ПП "Ком-Поа" з питань повноти нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період 01.12.2010 року по 31.01.2011 року.
Відповідно до п. 17.1.6 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право бути присутнім під час проведення перевірок, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 20.1.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Згідно з п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Пунктом 75.1.2. ст. 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Пунктом 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України передбачені підстави проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Відповідно до п. 79.1. ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п.п 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Пунктом 79.2. ст. 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Згідно з п. 79.3. ст. 79 Податкового кодексу України присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Відповідно до п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що в Акті №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року зазначено, що відповідачем направлено посадовим особам ПП "Ком-Поа" запит від 03.03.2011 року №3085/10/2320, на який станом на 14.03.2011 року позивачем не надано пояснень та документів податкового та бухгалтерського обліку, але позивачем вищевказаний запит було отримано 11.03.2011 року, тому надати пояснення і документи податкового та бухгалтерського обліку, на дату перевірки у позивача не було змоги.
Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку про порушення процедури проведення перевірок.
Крім того, судами попередніх інстанцій зазначено, що Наказ №146 був підписаний 12.03.2011 року з вказаною датою перевірки - з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року, що також суперечить п.1 ст. 78 Податкового кодексу України. Позивач отримав повідомлення разом з наказом про проведення перевірки лише 18 березня 2011 року, тобто вже після проведення перевірки та складання акту.
Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку про відсутність підстав для видачі і виконання Наказу №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП "Ком-Поа" з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року».
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ПП "Ком-Поа".
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська залишити без задоволення, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович О.І. Степашко М. О. Федоров