10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 червня 2013 року Справа № 812/4922/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Агевич К.В., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора м. Кіровська Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до комунального підприємства «Міське житлове управління» про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску у розмірі 97479,96 грн., -
ВСТАНОВИВ:
28 травня 2013 року Прокурор м. Кіровська Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області (далі - УПФУ в м. Кіровську Луганської області) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Міське житлове управління» (далі - КП «Міське житлове управління») про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску у розмірі 97479,96 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що з 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (від 08.07.2010 № 2464 - VI) КП «Міське житлове управління» є платником єдиного соціального внеску.
Згідно інформації УПФУ в м. Кіровську Луганської області станом на 01.05.2013 КП «Міське житлове управління» мало борг зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 104831,77 грн. В квітні 2013 року підприємством нараховано єдиного соціального внеску на суму 57081,65 грн. (новостворений борг). У відповідності до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за порушення строків сплати єдиного внеску управлінням Пенсійного фонду до комунального підприємства «Міське житлове управління» застосовані штрафні санкції в розмірі 5453,92 грн. та нарахована пеня в розмірі 2823,51 грн. В той самий період підприємство сплатило єдиний соціальний внесок на суму 72710,89 грн. Згідно пункту 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки у порядку календарної черговості їх виникнення. У зв'язку з чим, станом на 21.05.2013 борг складає 97479,96 грн., у т.ч. недоїмка - 89202,53 грн., штраф - 5453,92 грн., пеня - 2823,51 грн.
На підставі викладеного, прокурор просив суд стягнути з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області заборгованість по єдиному соціальному внеску у розмірі 97479,96 грн., в тому числі: єдиний внесок - 89202,53 грн., штрафні санкції - 5453,92 грн., пеня - 2823,51 грн.
Ухвалою від 31 травня 2013 року відкрито провадження за вказаним адміністративним позовом та призначено до розгляду у скороченому провадженні. Одночасно запропоновано відповідачу у 10 денний строк з дня одержання ухвали про відкриття провадження надати на адресу Луганського окружного адміністративного суду заперечення проти позову та необхідні документи або письмову заяву про визнання позову. Копію ухвали надіслано сторонам.
11 червня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду повернувся корінець поштового відправлення із відміткою про вручення адресату 06 червня 2013 року (а.с. 16).
У визначений судом строк відповідач до суду не надіслав ні заперечення на позов, ні заяву про визнання позовних вимог.
Розглянувши подані прокурором документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з положеннями ч.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Частиною 11 статті 9 Закону встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.12 ст.9 Закону, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що КП «Міське житлове управління» зареєстровано як юридична особа 16.07.2010 за № 1 386 102 0000 000251 та зареєстровано в УПФУ в м. Кіровську Луганської області як платник єдиного соціального внеску (а.с.9,13).
Розрахунком суми боргу КП «Міське житлове управління» підтверджено, що, у порушення норм закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідач не своєчасно сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим за ним утворився борг у розмірі 97479,96 грн., у тому числі: 89202,53 грн. - єдиний внесок, 5453,92 грн. - штрафні санкції, 2823,51 грн. - пеня (а.с.12).
Сума заборгованості у розмірі 97479,96 грн. складається з такого.
Так, карткою особового рахунку КП «Міське житлове управління» підтверджено, що заборгованість відповідача станом на 01.05.2013 становила - 104831,77 грн. У добровільному порядку сплачено - 72710,89 грн. Залишок заборгованості становить 97479,93 грн., у тому числі: 89202,53 грн. - недоїмка, 5453,92 грн. - штрафні санкції, 2823,51 грн. - пеня (а.с.10).
У визначені Законом строки відповідачем сума заборгованості у добровільному порядку не погашена.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Судом встановлено, що УПФУ в м. Кіровську Луганської області направлено КП «Міське житлове управління» вимогу від 08.05.2013 №Ю 6.21 на суму боргу 79502,06 грн., у тому числі: недоїмка - 53236,97 грн., штрафні санкції - 15000,60 грн., пеня - 11264,49 грн. Вимогу отримано відповідачем 08.05.2013, про що свідчить підпис бухгалтера підприємства на корінці вимоги (а.с.14).
Про нарахування пені та застосування штрафів УПФУ в м. Кіровську Луганської області прийнято рішення № 320 від 19.04.2013, яким застосовано штраф у розмірі 5453,92 грн. та нараховано пеню у розмірі 2823,51 грн. (рішення отримано бухгалтером підприємства) (а.с.11).
Оскільки виникнення суми штрафів та пені за вказаними рішеннями пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки, вказані суми включені до вимог про сплату недоїмки.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що УПФУ в м. Кіровську Луганської області дотримано порядку стягнення недоїмки та штрафних санкцій, встановленого ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідачем суду не надано доказів оскарження вимог про сплату недоїмки та рішень про застосування фінансових санкцій у встановленому Законом порядку, а отже вимоги та рішення є чинними та підлягають виконанню.
За таких обставин суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м. Кіровська Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до комунального підприємства «Міське житлове управління» про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску у розмірі 97479,96 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Міське житлове управління» (ідентифікаційний код 36912724) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області заборгованість по єдиному соціальному внеску у розмірі 97479,96 грн. (дев'яносто сім тисяч чотириста сімдесят дев'ять гривень 96 коп.).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя К.В. Агевич