ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
|
У Х В А Л А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 28 жовтня 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді - доповідача - Олендера І.Я., суддів - Пліша М.А., Заверухи О.Б., при секретарі судового засідання - Бацику О.Р.,
за участю осіб: від позивача - не явився, від відповідачів - не явився, від третьої особи - не явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за апеляційними скаргами - ОСОБА_1 та Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області на ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 15 січня 2008 року по справі № 2-а-40/08 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_1» до ОСОБА_1 інспектора податкової служби 2-го рангу Державної податкової інспекції Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області та ОСОБА_2 головного державного податкового ревізора Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, про визнання протиправним дій службових осіб Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області по факту складання Акту перевірки від 03.09.2007 року за № 449/23-1/20774287, - в с т а н о в и л а :
15 січня 2008 року суддею Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області прийнято ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову по справі № 2-а-40/08 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_1» до ОСОБА_1 інспектора податкової служби 2-го рангу Державної податкової інспекції Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області та ОСОБА_2 головного державного податкового ревізора Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, про визнання протиправним дій службових осіб Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області по факту складання Акту перевірки від 03.09.2007 року за № 449/23-1/20774287, якою клопотання позивача було задоволено шляхом вважати неузгодженим податкове зобов'язання - першу податкову вимогу № 1-13 від 09.01.2008 року.
Вказану ухвалу суду першої інстанції оскаржили відповідач - ОСОБА_1. та 3-тя особа ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області, які в апеляційних скаргах посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять скасувати ухвалу. В обґрунтування апеляційної скарги покликаються на те, що є неправильними висновки судді про наявність передбачених ст. 117 КАС України підстав для забезпечення позову у даній справі.
Сторони, їх представники та представник 3-ї особи в судове засідання не явились, хоча належним чином були повідомлені про час, дату та місце апеляційного розгляду, тому на підставі ч.4 ст.196 КАС України такий проведено у їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Підстави та порядок забезпечення адміністративного позову передбачено ст.ст. 117, 118 КАС України, тобто забезпечення адміністративного позову, як одна з процесуальних дій суду на стадії підготовчого провадження чи безпосередньо судового розгляду справи можливе за умови розгляду такого питання в судовому засіданні відповідним складом суду з відповідною фіксацією процесу судового розгляду такого технічними засобами.
Колегія суддів вважає, що всупереч ст.ст. 3, 117, 118 КАС України заходи забезпечення адміністративного позову оскаржуваною ухвалою від 15.01.2008 року вжиті суддею фактично одноособово, а не Дрогобицьким міськрайонним судом Львівської області у складі суду, без проведення судового засідання, журнал фіксації якого технічними засобами та відповідний цифровий носій із записом проведення такого в матеріалах справи, що надійшли на розгляд в апеляційну інстанцію, відсутні.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана ухвала прийнята з грубим порушенням норм процесуального права, тому підлягає скасуванню.
Поряд з цим, суд апеляційної інстанції також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду; немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі (ч.2).
Відповідно до вимог ст.18 КАС України: 1. Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. 2. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки. 3. Справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
З матерілів справи не вбачається, що відповідачі є посадовими чи службовими особами місцевого органу виконавчої влади.
Таким чином, суд першої інстанції зобовязаний звернути увагу на вказані правила підсудності, оскільки порушення таких вказуватиме на те, що справа по суті вирішена не компетентним судом, що в свою чергу може бути безмовною підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 199, 205, 206, 211 КАС України колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
у х в а л и л а :
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області задовольнити, ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 15 січня 2008 року по справі № 2-а-40/08 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_1» до ОСОБА_1 інспектора податкової служби 2-го рангу Державної податкової інспекції Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області та ОСОБА_2 головного державного податкового ревізора Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, про визнання протиправним дій службових осіб Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області по факту складання Акту перевірки від 03.09.2007 року за № 449/23-1/20774287- скасувати.
Справу направити до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя : І.Я.Олендер
Судді: М.А.Пліш
О.Б.Заверуха