ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" червня 2013 р. м. Київ К/9991/55326/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Степашка О.І., Федорова М. О.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чулковське" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області про часткове визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИЛА
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чулковське" (далі - ТОВ "Чулковське") звернулось до суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області (далі - РУ Департаменту САТ ДПА України в Донецькій області) в якому просить визнати частково протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2011 року позов ТОВ "Чулковське" задоволено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2011 року апеляційну скаргу РУ Департаменту САТ ДПА України в Донецькій області залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2011 року - без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями суду першої та апеляційної інстанції - РУ Департаменту САТ ДПА України в Донецькій області подало касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ТОВ "Чулковське" у задоволені позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
РУ Департаменту САТ ДПА України в Донецькій області 23 травня 2011 року проведена перевірка ТОВ "Чулковське" з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами на торгівельному об'єкті - магазині, розташованому за адресою: м. Донецьк, вул. Звєркова, 10. За наслідками перевірки складений акт №359/03/23977523 від 23.05.2011 року.
Зазначеним актом перевірки встановлені порушення ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме не розміщення графічного знаку про заборону куріння та тексту такого змісту «Куріння заборонено».
На підставі вказаного акту РУ Департаменту САТ ДПА України в Донецькій області прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 06.06.2011 року №051639-0169-32-150, відповідно до якого до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу, у загальному розмірі 6540,00 грн., у тому числі 3400,00 грн., за порушення ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно частинами 2, 3 ст. 15-2 зазначеного Закону встановлено, що забороняється куріння тютюнових виробів: у ліфтах і таксофонах; у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках; у під'їздах жилих будинків; у підземних переходах; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення).
Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: у закладах громадського харчування; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; у приміщеннях закладів культури; у приміщеннях закритих спортивних споруд; у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.
Частиною 4 ст. 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
Судами попередніх інстанцій встановлено, що розміщена у магазині позивача вивіска «Запобігання палінню неповнолітніх. Ми не продаємо сигарет неповнолітнім» не відповідає вимогам ч. 4 ст. 15-2 зазначеного Закону, та направлена на запобігання курінню безпосередньо неповнолітніми.
В частині порушення ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», встановлено факт відсутності інформації, яка за змістом і формою повинна відповідати частині 4 зазначеної статті.
Частинами 5, 7, 8 ст. 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
Власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів.
У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
У відповідності до ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі не обладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону, - 3400, 00 грн.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що санкція у вигляду штрафу у розмірі 3400,00 грн. застосовується за наявності одночасно порушень у вигляді нерозміщення наочної інформації, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!" та у вигляді не обладнання спеціально відведених для куріння місць. Перевіркою не встановлено порушення у вигляді не обладнання спеціально відведених для куріння місць.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не передбачено застосування фінансових санкцій тільки за нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст. 15-2 цього Закону, у місцях заборони куріння тютюнових виробів.
Статтями 152 та 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що вказана санкція може бути застосована тільки до тих суб'єктів господарювання, яки повинні були обладнати спеціально відведені місця для куріння тютюнових виробів, але не зробили цього, та, крім того, не розмістили наочну інформацію, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ТОВ "Чулковське".
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області залишити без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович О.І. Степашко М. О. Федоров