ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-7199/08
“31” жовтня 2008 року
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого – судді Зінченко А.В.,
при секретарях – Король Д.О., Набока О.О.
Представника позивача – Шебаніц Н.М.
Представника відповідача – Шелестюк Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства «Вільшанське» про стягнення адміністративно – господарських санкцій та пені, -
встановив :
Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду в з адміністративним позовом до приватного сільськогосподарського підприємства «Вільшанське» та просить суд стягнути адміністративно – господарські санкції у розмірі 41511,12 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно – господарських санкцій у розмірі 1444,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленою частиною першою ст. 19 і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Відповідно до статті 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно – господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємств, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” порушення термінів сплати адміністративно – господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70, передбачено, що суми адміністративно – господарських санкцій перераховуються роботодавцями на рахунок, відкритий в органах Державного казначейства до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Таким чином, за 6 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 15.04.2008 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі 41511,12 грн.
Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 216 осіб.
Відповідно ст. 19 Закону, на підприємстві приватного сільськогосподарського підприємства «Вільшанське» у 2007 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 9 робочих місць. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, 6 осіб – інвалідів не були працевлаштовані на підприємстві.
Отже, відповідачем не виконано норматив 6 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2007 рік становить 6918,52 грн.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році, становить 41511,12 грн.
Харківським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій ПСГП «Вільшанське» нарахована пеня у розмірі 1444,20 грн. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі 42955,32 грн.
На момент звернення до суду адміністративно – господарських санкцій та пеню не сплачено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та прохала їх задовольнити, пославшись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, надала суду письмовий відгук відповідача, відповідно до якого згідно зі ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю зобов’язані надавати державній Службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Про наявність і вакантних місць у т.ч. для інвалідів у звітах по формі 3-ПН ПСП «Вільшанське» протягом 2007 року повідомляло районний центр зайнятості. Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. ПСП «Вільшанське» на протязі 2007 року працевлаштувало всіх інвалідів, які зверталися безпосередньо у підприємство т та були направлені Дворічанським районним центром зайнятості.
Всі інваліди, які вже не працюють в ПСП були звільнені за власним бажанням, що вбачається з заяв на звільнення за власним бажанням.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця, але покладається обов'язок виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць державну службу зайнятості та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідачем направлялись до районного центру зайнятості звіти по формі № 3-ПН про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках-інвалідах лише в січні, лютому, липні та жовтні 2007 р., що підтверджується матеріалами справи.
Тобто відповідачем протягом 2007 року не було належним чином виконано свій обов’язок щодо інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Не виконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” та належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування передбачає як наслідок застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та пені.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами, а також, якщо не приймались заходи, спрямовані на недопущення порушення.
Крім того, ч.11 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 216 осіб.
Відповідно ст. 19 Закону, на ПСП «Вільшанське» у 2007 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 9 робочих місць. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 3 особи. Отже, відповідачем не виконано норматив 6 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2007 рік становить 6918,52 грн. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році, становить 41511,12 грн.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70, передбачено, що суми адміністративно – господарських санкцій перераховуються роботодавцями на рахунок, відкритий в органах Державного казначейства до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Харківським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій ПСП «Вільшанське» нарахована пеня у розмірі 1444,20 грн. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі 42955,32 грн.
На момент звернення до суду адміністративно – господарських санкцій та пеню не сплачено.
Загальна сума заборгованості складає 42955,32 грн. і на даний час відповідачем не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з ПСП «Вільшанське» адміністративно – господарської санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році та пені у сумі 42955,32 грн. нормативно та документально обґрунтовані, не суперечать діючому законодавству, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства «Вільшанське» про стягнення адміністративно – господарських санкцій та пені- задовольнити.
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Вільшанське» (код ЄДРПОУ 30749671, 62732, Харківська область, Дворічанський район, с.Вільшана, 89, МФО 351016, ХОД АКБ СР УСБ, р/р 26006805069240) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (м.Харків,Держпром,1під.,1пов., кім.16, р/р 31219230700003 управління Держказначейства у Дзержинському районі, код 24134567, МФО 851011 ГУДК у Харківській області) адміністративно – господарську санкцію за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в 2007 році, в розмірі 41511 (сорок одна тисяча п’ятсот одинадцять) грн. 12 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1440 (одна тисяча чотириста сорок) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 03.11.2008 року.
Суддя А.В. Зінченко