ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 квітня 2013 р. Справа №801/3487/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Кисельової О.М., при секретарі -Ходус Д.О.,
за участю представників: позивача - Абдурашитової Л.І.,
відповідача - Мельченко Ю.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
про спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, в якому просить зобов'язати відповідача надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяву про реєстрацію роботодавця у відділені та виписку або витяг з ЄДРПОУ, посилаючись на ст. 19 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та пункт 3 "Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70, оскільки в 2012 році численність штатних працівників у відповідача складала 28 осіб, із них - інвалідів 0 осіб.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим при поданні звітів за формою №10-ПІ за усі попередні роки звітувало тільки про середньооблікову кількість штатних працівників, які безпосередньо працюють у ГУ МВС України в АР Крим, без зазначення відомостей про існуючі структурні підрозділи. Крім того, ні Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим , ні Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим не надали доказів того, що Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим є структурним підрозділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, тому відповідач не є структурним підрозділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим і повинен зареєструватися у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, пояснивши, що у своїй діяльності відповідач керується Положенням про Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, яке затверджено наказом МВС України від 05.02.2013 року №97.
Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим є структурним підрозділом Головного управління МВС України в АР Крим, не має прав щодо прийому та звільнення зі служби, тому не є роботодавцем і не підлягає реєстрації у Фонду.
Саме Головне управління МВС України в АР Крим є роботодавцем.
Згідно п. 10.5 зазначеного Положення права призначення, переміщення та звільнення працівників Науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим має виключно начальник Головного управління МВС України в АР Крим.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Процедуру реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів визначає Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р.
Відповідно до пунктів 2, 3 вказаного Порядку роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці.
Новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого, що настає за роком створення бо збільшення кількості працюючих.
Відповідно до даних УПФУ в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим середньооблікова кількість штатних працівників за 2012 рік у відповідача складала 28 осіб, з них інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 0 осіб (а.с.7-8).
З матеріалів справи вбачється, що відповідач не надавав Кримському республіканському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів ні заяви про реєстрацію, оскільки вважає, що не будучи роботодавцем не підлягає реєстрації у Фонді.
Поняття роботодавця відповідач пов'язує з можливістю використовувати найману працю. А оскільки права призначення, переміщення та звільнення працівників Науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим має виключно начальник Головного управління МВС України в АР Крим, то саме Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим є роботодавцем, тоді як Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр є структурним підрозділом Головного управління МВС України в АР Крим.
Перевіряючи правомірність тверджень відповідача, судом встановлено, що Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим зареєстрований 27.10.2000 року у якості юридичної особи, що видно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.4-5).
Відповідно до п. 1.1. Положення про Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, яке затверджено наказом МВС України від 05.02.2013 року №97 Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим - державна спеціалізована науково-дослідна установа судової експертизи, яка входить до Експертної служби МВС України, що належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно до п.10.5 Положення начальник Центру зобов'язаний у встановленому порядку надавати пропозиції щодо призначення, переміщення та звільнення осіб рядового та начальницького складу, робітників, службовців, фахівців і керівників Центру.
У наведеному Положенні не визначено, що відповідач є структурним підрозділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
Діюче законодавство визначає поняття роботодавця у статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", згідно з якими роботодавцем є власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників.
Проте стаття 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-XII, вказує, що у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів реєструються за своїм місцем знаходження і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів таки підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, тобто законодавець пов'язує обов'язок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів з наявністю у підприємства, установи, організації, визначеної кількості працівників за основним місцем роботи, а не з наявністю повноважень у керівника приймати, переміщувати та звільняти працівників, та не з місцем знаходження трудових книжок працівників з урахуванням особливостей підлеглості та доцільності організації роботи деяких державних органів.
Суд також звертає увагу, що відповідачем до суду надано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік, поданий ГУ МВС України в АР Крим.
Листом Управління кадрового забезпечення ГУ МВС України в АР Крим від 26.04.2013 року №2/812, надісланого на ім'я начальника Науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим Дубініна О.А., повідомлено, що працівники Науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим до звіту за формою №10ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» не включалися.
Відповідно до п.1.2 Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 № 42 роботодавці, які мають відокремлені підрозділи або належать до числа господарських об'єднань, створених з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" заповнюють зведений звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Роботодавці, які мають відокремлені підрозділи, належать до числа роботодавців, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, чи господарських об'єднань, створених з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" разом зі звітом надають до відділення Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації документи, визначені Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 N 70 , а також перелік підприємств, що входять до їх складу, за формою згідно з додатком.
Таким чином, той факт, що Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим подає до Фонду соціального захисту інвалідів не зведений звіт, а звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів без зазначення відомостей про існуючи структурні підрозділи, та відповідно без урахування даних Науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру, лише підтверджує, що відповідач не є структурним підрозділом Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, тому повинен зареєструватися у відділенні Фонду.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач використовує найману працю, середньооблікова кількість штатних працівників за основним місцем роботи у Науково-дослідницькому експертно-криміналістичному центрі при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим становить більше 8 осіб, керуючись вищевказаними вимогами діючого законодавства, суд дійшов висновку про те, що саме відповідач повинен зареєструватись у відповідному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходженням та у подальшому подавати цьому відділенню звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Обов'язок надання такого звіту покладений на відповідача після його реєстрації у відділені Фонду на виконання вимог зазначених Закону та Порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Науково-дослідницький експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кисельова О.М.