Ухвала суду № 32109018, 26.06.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2013
Номер справи
2а-8605/11/1370
Номер документу
32109018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2013 року Справа № 142961/11

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Качмара В.Я., Старунського Д.М.

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кам'янка - Бузькому районі Львівської області ДПС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. по справі за позовом МПП "Дельта" до Державної податкової інспекції у Кам'янка - Бузькому районі Львівської області про визнання рішення недійсним, -

В С Т А Н О В И Л А:

29.07.2011р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з врахуванням уточнень, просить визнати протиправним і скасувати рішення ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі від 28.02.2011 р. №0000102301/0.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. позов задоволено.

ДПІ у Кам'янка - Бузькому районі Львівської області ДПС оскаржило дану постанову з підстав невірно встановлених обставин справи, порушення норм матеріального права.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що в ході проведення перевірки МПП „Дельта", встановлено проведення будівництва 16-ти квартирного житлового будинку, за адресою м.Кам'янка-Бузька, вул.Драгоманова, 70, із будованими нежитловими приміщеннями, а саме: універсальна крамниця, офіс №1, офіс №2, мансарда, підвал. Даний об'єкт 28.12.2008р. введений в експлуатацію Актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва. Відповідно до п.11 акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва зазначено перелік видів робіт, строки виконання яких перенесені через несприятливі погодні умови, саме: благоустрій території, який буде виконано у 2 кв. 2009р. Платником податків до перевірки представлено акти на списання матеріалів, що були використані на будівництво 16-ти квартирного житлового будинку за адресою м.Кам'янка-Бузька, вул.Драгоманова, 70, на загальну суму за червень 2009р. на 12 720,94 грн., за жовтень 2009р. на 243 766,83 грн., за грудень 2009р. на 264 54,14 грн., за червень 2010р. на 489,00 грн.

Будівельні матеріали, які були використані при проведені будівництва та відображено у вищевказаних актах, обліковані за даними бухгалтерського обліку по балансовому рах. Д-т 23 «Виробництво» та проведено наступним бухгалтерським проведенням: Д-т 205 К-т 631, Д-т 64 ПДВ К-т 631, Д-т 23 К-т 205. За даними податкового обліку зазначені будівельні матеріали до складу валових витрат платником податків не включено. Однак, вищевказані будівельні матеріали використано МПП «Дельта» не в господарській діяльності, оскільки 16-ти квартирний житловий будинок введений в експлуатацію 28.12.2008р.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період з 01.04.09 по 30.09.2009р. встановлено їх завищення на суму 170 317,04 грн., чим порушено п.п.7.2.6 п.7.2, п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість» в т.ч. по періодах: травень 2009р. - 8 079,84 грн.; вересень 2009р. - 162 237.20грн.

Перевіркою встановлено, що платником задекларовано податковий кредит за травень 2009 року в сумі 54 607 грн. (р.17), який складається із суми 54 607 ( р.10.1) в т.ч. податкові накладні видані СП у формі ТзОВ «Київ - Захід».

Згідно вищенаведеного МПП «Дельта» право на податковий кредит отримано у тих податкових періодах, у яких виникли податкові зобов'язання у його постачальників, та не мало права нараховувати податковий кредит за вищевказаними податковими накладними у травні 2009 року.

Проведеною перевіркою встановлено завищення задекларованих МПП «Дельта» показників у рядку 16.4 Декларацій „Коригування на основі попередніх звітних періодів (інші випадки)" в сумі 162 237,20 грн. Перевіркою встановлено, що платником задекларовано податковий кредит за вересень 2009 року в сумі 410001,00 грн. (р.17), який складається із суми 212762 грн. ( р.10.1) та із суми 197239 грн. (р. 16.4.).

Згідно поданого МПП «Дельта» додатку 5 "Розшифровка податкових зобов'язань податкового кредиту в розрізі контрагентів" до податкового кредиту вересня 2009 року підприємством віднесено витрати по сплаті податку згідно податкових накладних, що понесені у попередніх податкових періодах, а саме: в грудні 2008р. становить 98145,20 грн. (податкова накладна від 31.12.2008р. №3477) та лютий 2009р. становить 64092,00 грн.(податкова накладна від 27.02.2009р. № 000125). Перевіркою встановлено, що скарги на такого постачальника до декларацій з податку на додану вартість за відповідні періоди МПП «Дельта» не додавались. Згідно вищенаведеного МПП «Дельта» право на податковий кредит отримано у тих податкових періодах у яких виникли податкові зобов'язання у його постачальників, та не мало права нараховувати податковий кредит за вищевказаними податковими накладними у вересні 2009 року.

Враховуючи вищенаведене, в порушення п.п.7.2.6. п.7.2, п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" підприємством в перевіряємому періоді безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість у вересні 2009р. в сумі 162 237,20 грн.

В порушення п.п.7.2.6. п.7.2, п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7, п.4.2 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР (із змінами та доповненнями) підприємством занижено чисту суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 274 605,23 грн., а саме по періодах: травень 2009р. - 8 079,84 грн.; червень 2009р. - 2 544,19 грн.; вересень 2009р. - 162 237,20 грн.; жовтень 2009р. - 48 753,37 грн.; грудень 2009р. - 52 892,83 грн.; червень 2010р.-97,80 грн.».

Порядок обчислення і сплати податку на додану вартість регулювався до 01.01.11р. Законом України „Про податок на додану вартість" від 03.04.97 №168/97-ВР (далі - Закон №168).

Згідно з п.4.2 ст.4 Закону №168, у разі поставки товарів (робіт, послуг) без оплати або

частковою оплатою їх вартості коштами у межах бартерних (товарообмінних) операцій, здійснення операцій з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, передачі товарів (робіт, послуг) у межах балансу платника податку для невиробничого використання, витрати на яке не відносяться до валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, а також пов'язаній з продавцем особі чи суб'єкту підприємницької діяльності, який не зареєстрований як платник податку, база оподаткування визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижчої за звичайні ціни.

Згідно з п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону №168, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8і цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно з п.7.2.3 п.7.2 ст.7 Закону №168, податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).

Згідно з пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону №168, датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Відповідно до підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону №168, податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг).

Таким чином, документальним підтвердженням правомірності включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі податкової накладної, яку було виписано у будь-якому з попередніх періодів, для платника податку - покупця є документ, який підтверджує дату надходження такої податкової накладної від продавця, а саме зареєстровані відповідно до вимог Положення N 88 лист з рекомендованим повідомленням про вручення із зазначенням на ньому відбитку календарного поштового штемпеля та отримана разом з цим листом податкова накладна з відображенням на ній дати реєстрації на штампі вхідної кореспонденції (за умови дотримання інших вимог Закону щодо формування податкового кредиту).

Отже, у разі отримання податкових накладних, в тому числі і тих, що виписані в різних податкових періодах, але отримані платником в поточному звітному періоді (податкові накладні, які було виписано у попередніх періодах), але лише за наявності документального підтвердження такого запізнення, платник податку - покупець товарів (послуг) повинен на дату отримання цих податкових накладних відобразити їх у розділі 1 реєстру отриманих та виданих податкових накладних з урахуванням особливостей його заповнення, визначених пунктом 9 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 30.06.2005 N 244 "Про внесення змін до наказу ДПА України від 30.05.97 N 165" (з урахуванням змін і доповнень), і (за умови дотримання вимог щодо формування податкового кредиту) в рядку 10.1 розділу II "Податковий кредит" податкової декларації з податку на додану вартість. ( Лист ДПА України від 26.10.2010р. № 22882/7/16-1517.)

Відповідно до п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону №168, датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податків товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168, сума податку, що підлягає сплаті до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податку зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п.123.1. ст.123 Податкового Кодексу України, який діє з 01.10.2011 року у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника позивача, який заперечив апеляційну скаргу, представника податкового органу, яка підтримала апеляційну скаргу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що податковим органом проведено виїзну планову перевірку МПП "Дельта" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.042009 року по 30.09.2010 року, за результатами якої складено Акт від 09.02.2011 року №3/234/22358200.

На підставі зазначеного Акту, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення 28.02.2011 р. №0000102301/0 про неправомірне збільшення грошового зобов'язання та застосування штрафної (фінансової) санкції з податку на додану вартість в сумі 343256,4 грн., в тому числі: за основним платежем в сумі 274 605,00 грн. та штрафними санкціями в сумі 68 651,40 грн., оскільки позивачем занижено податкові зобов'язання на суму 104288,19 грн., чим порушено п. 4.2 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" в т.ч. по періодах червень 2009р. - 2 544.19 грн.; жовтень 2009р. - 48 753.37 грн.; грудень 2009р. - 52 892,83 грн., червень 2010р.-97,80 грн.

09.03.2011 року позивачем було надіслано в ДПА у Львівській області первинну скаргу №49/03 на податкове повідомлення-рішення ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі від 28.02.2011 року №0000102301/0. Рішенням ДПА у Львівській області від 15.03.2011 року №789/10/25-005/561 продовжено строк розгляду скарги до 10.05.2011 року включно. 06.05.2011р. позивачем було отримано рішення про результати розгляду первинної скарги №12410/10/25-005/950, в якому відповідач залишив без змін податкове-повідомлення рішення ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі від 28.02.11р. №0000102301/0, а первинну скаргу - без задоволення. 18.05.2011 року позивачем було надіслано в ДПА України скаргу на податкове повідомлення-рішення ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі від 28.02.2011 року № 0000102301/0. Рішенням ДПА України про результати розгляду скарги від 19.07.2011 року № 13005/6/25-0115 залишає без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі від 11.02.2011 року №0000102301/0 та рішення ДПА у Львівській області від 06.05.2011 року №410/10/25-005/950 прийняте за розглядом скарги, а скаргу - без задоволення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, оскільки позивачем, в період який перевірявся, позивачем побудовано 16-квартирний житловий будинок, за адресою: м.Кам'янка-Бузька, вул.Драгоманова, 70, із вбудованими нежитловими приміщеннями, а саме універсальна крамниця, офіс №1, офіс №2, мансарда, підвал. Об'єкт пройшов перевірку Приймальною комісією, утвореною Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до положень "Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 923.

Позивачем укладено Договір купівлі-продажу нерухомого майна з Державною іпотечною конторою про продаж побудованого об'єкта від 01 вересня 2009 року та додаток №1 до Договору купівлі-продажу нерухомого майна з метою приведення будинку у відповідність до вимог, що встановлені Міністерством регіонального розвитку та будівництва України у листі №31/23-1094 від 10.08.2009 року, згідно якого житло, яке придбавається за бюджетні кошти у багатоквартирних будинках для надання пільговим категоріям населення повинно бути опоряджене для здачі в експлуатацію у повному обсязі ("під ключ").

Відповідно до п.11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 р. №923, чинного на момент здачі будинку, житлові будинки, із яких квартири та вбудовано-прибудовані приміщення побудовані за кошти: фізичних і юридичних осіб, можуть прийматися в експлуатацію без виконання внутрішніх опоряджувальних робіт, які не впливають на експлуатацію будників, якщо це обумовлено інвестиційним договором про будівництво і проектною документацією, та за умови їх відповідності санітарним, протипожежним і технічним вимогам. Перелік внутрішніх опоряджувальних робіт, без виконання яких можливе прийняття в експлуатацію житлових будинків, визначається Мінрегіонбудом.

Наказами Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 24.12.2008 р. №637 та від 21.08.2010 р. №327 встановлено перелік внутрішніх опоряджувальних робіт, без виконання яких можливе прийняття в експлуатацію житлових будинків та вбудовано-прибудованих приміщень.

Відповідно до підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (Закон №168), податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (робіт, послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до додаткової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви Додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що, засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг).

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податків товарів (робіт, послуг) - п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону №168.

Матеріалами справи стверджується, що в травні 2009р. позивачем до податкового кредиту віднесено витрати по сплаті податку згідно податкових накладних, дата виписки яких попередні звітні періоди, а саме: травень 2008р., березень 2009р.. У вересні 2009 року позивачем віднесено витрати по сплаті податку на додану вартість, згідно податкових накладних, дата виписки яких у попередніх періодах, а саме: грудень 2008р. та лютий 2009 року.

Суму податкового кредиту 8079,84 грн. позивачем відображено в Декларації з ПДВ в рядку 10.1 Декларації «Операції, які підлягають оподаткуванню за ставкою 20% та нульовою ставкою». Суму 162237,20грн. позивачем відображено в Декларації з ПДВ в рядку 16 Декларації «Коригування податкового кредиту» в рядку 16.4 «Інші випадки».

Таким чином, матеріалами справи стверджується, що матеріали були використані для проведення опоряджувальних робіт на будівництві 16-ти квартирного житлового будинку, тобто використані позивачем у своїй господарській діяльності.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196 п.4, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кам'янка - Бузькому районі Львівської області ДПС - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. по справі №2а-8605/11/1370 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: В.Я.Качмар

Д.М.Старунський

Повний текст виготовлено 01.07.2013р.