Постанова № 3209869, 20.01.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2009
Номер справи
2-а-19950/08
Номер документу
3209869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у І інстанції - суддя Солоніченко О.В. Доповідач - Колеснік Г.А.

Луганський окружний адміністративний суд

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 січня 2009 року Справа 2-а-19950/08/1270

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Колеснік Г.А.,

суддів: Ляшенка Д.В., Шаптала Н.К.,

при секретарі: Кондрашовій Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області - про визнання дій незаконними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та підвищення до пенсії,

за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2008 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання незаконними дій відповідача, зобов'язання перерахувати основну пенсію відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 50 даного Закону з 14.12.2005 року та зобов'язати перерахувати підвищення до пенсії в розмірі 350% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 14.12.2005 року та 40 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2006 року, у відповідності до вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2008 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено. Визнано дії Управління незаконними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.12.2005 року та підвищення до пенсії у розмірі 350% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.12.2005 року та 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2006 року.

Не погоджуючись з рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2008 року і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання за викликом не з'явилися.

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області необхідно задовольнити частково, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач, належить до категорії 1 як особа, яка потерпіла внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом ІНФОРМАЦІЯ_1 і розміри пенсії йому визначаються ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 8 мінімальних пенсій за віком, а розмір додаткової пенсії визначається ст. 50 вказаного Закону - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, судова колегія вважає, що при вирішенні даного спору треба керуватися частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якої розмір пенсії для інвалідів ІНФОРМАЦІЯ_1 постраждалих від Чорнобильської катастрофи не може бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком. А також, необхідно керуватися ст. 50 вказаного закону щодо призначення щомісячної додаткової пенсії, згідно якої розмір такої додаткової пенсії для інвалідів ІНФОРМАЦІЯ_1 складає 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Прожитковий мінімум на 2006 рік відповідно до статті 65 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік» на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць складає: з 1 січня - 350 гривень, з 1 квітня - 359 гривень, з 1 жовтня - 366 гривень.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

П. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни, у тому числі, до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Отже, для позивача, як інваліда ІНФОРМАЦІЯ_1, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Таким чином, доводи відповідача, що призначення пенсії повинно здійснюватися виключно на нормах, які встановлені Постановами Кабінету Міністрів України, не можуть прийматися до уваги, оскільки вказані правовідносини регулюються Законами і Законом чітко вказані розміри таких пенсій.

Ствердження Управління про те, що ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо розмірів пенсій стосується лише пенсіонерів, яким пенсія призначена за цим Законом, не відповідає дійсності.

Виходячи з принципів адміністративного судочинства - верховенства права та законності, які встановлюють пріоритетність Законів над іншими нормативними актами, судова колегія вважає, що державою забезпечені правові гарантії захисту прав і свобод людини, у тому числі і відносно осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Доводи апеляційної скарги про те, що ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» питання обчислення розміру виплат віднесені до компетенції Кабінету Міністрів є необґрунтованими, оскільки Законом це не передбачено, а вказано, що Кабінет Міністрів встановлює порядок обчислення виплат і Закон також передбачає обов'язок Кабінету Міністрів здійснювати застосування норм даного Закону.

Колегія суддів вважає, що дії Управління щодо відмови у перерахунку та виплати пенсій позивачу (державної та додаткової) у розмірах вісім мінімальних пенсій за віком основної та 75 відсотків мінімальної пенсії за віком додаткової є незаконними, оскільки не відповідають вимогам частини 4 статті 54 та статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.11.2006 року, оскільки Закон України №231 від 05.10.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким ст. 67 Закону № 796 доповнена новими частинами другою і третьою, набрав чинності з 01.11.2006 року.

Крім того, суд першої інстанції помилково зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги в розмірі 350 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та 40 відсотків прожиткового мінімуму непрацездатних громадян - допомоги на проживання для інвалідів війни на підставі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», так як відповідач своєчасно та в повному обсязі здійснює дані виплати в добровільному порядку. Тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 198, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2008 року - скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області - про визнання дій незаконними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та підвищення до пенсії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 незаконними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.11.2006 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Н.К. Шаптала

З оригіналом згідно

Суддя: Г.А. Колеснік

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26

 Тел/факс (062) 349-45-63, 349-45-64

№ 2-а-19950/08/1270

УПФУ в м. Красний Луч Л/о

вул. Горна, 2, м. Красний Луч Л/о 94520

Гасанов З.Г.

мікрорайон 3, 59/50, м. Красний Луч, Л/о 94518

Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20 січня 2009 року після закінчення апеляційного розгляду.

Одночасно повідомляємо, що ___ судового засідання виготовлений та підписаний і Ви маєте право ознайомитись з ним.

Додаток: копія постанови.  

Суддя Донецького апеляційного

адміністративного суду Г.А. Колеснік

Вик: Вакуленко В.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26

 Тел/факс (062) 349-45-63, 349-45-64

№ 2-а-19950/08/1270

УПФУ в м. Красний Луч Л/о

вул. Горна, 2, м. Красний Луч Л/о 94520

Гасанов З.Г.

мікрорайон 3, 59/50, м. Красний Луч, Л/о 94518

Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20 січня 2009 року після закінчення апеляційного розгляду.

Одночасно повідомляємо, що ___ судового засідання виготовлений та підписаний і Ви маєте право ознайомитись з ним.

Додаток: копія постанови.  

Суддя Донецького апеляційного

адміністративного суду Г.А. Колеснік

Вик: Вакуленко В.О.