Головуючий у І інстанції - суддя Фастовець В.М. Доповідач - Г.А. Колеснік
Лисичанський міський суд Луганської області
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 січня 2009 року Справа 2-а-318/06/1214
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Колеснік Г.А.,
суддів: Ляшенка Д.В., Шаптала Н.К.,
при секретарі: Кондрашовій Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області - про стягнення заборгованості по недоотриманій грошовій допомозі до 5 травня,
за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 03 листопада 2006 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області щорічної грошової допомоги до 5 травня, виходячи з норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2003-2005 роки в сумі 1722 грн.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 03 листопада 2006 року позов було задоволено частково. Стягнуто на користь позивача недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2005 рік у сумі 946 грн. В решті задоволення позовних вимог було відмовлено.
Управління праці та соціального захисту населення подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій просить скасувати постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 03 листопада 2006 року, як незаконну та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання за викликом не з'явилися.
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області необхідно задовольнити частково, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника війни, і у відповідності до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України; права та пільги для ветеранів війни, встановлені раніше законодавством України, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни; нормативні акти органів державної влади, які обмежують права і пільги ветеранів, передбачені цим законом, є недійсними.
Згідно рішення Конституційного Суду України у справі № 1-27/2004 від 01.12.2004 року, положення статті 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», які обмежували розмір щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - визнані такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), у зв'язку з тим, що вони суперечать конституційному припису, згідно з яким при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (стаття 22 Конституції України).
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі 20 відсотків середньої заробітної плати за попередній рік, яка визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
За матеріалами Держкомстату середня заробітна плата за попередній 2003 рік складала 462 грн. 58 коп. Розмір мінімальної пенсії за віком в 2004 році склав 92 грн. 52 коп. з розрахунку 462 грн. 58 коп. х 20%.
Отже, недоплачена сума щорічної допомоги до 5 травня за 2004 рік з урахуванням виплаченої відповідачем суми, яку необхідно стягнути на користь позивача з Управління за рахунок коштів Державного бюджету України складає 212,50 грн. (92,50 х 3 - 65).
Відповідно до ст. 17, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», основні соціальні державні гарантії, які є основним джерелом існування, не могуть бути нижчими ніж прожитковий мінімум, розмір якого встановлений законом; мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється лише Законами України та є виключно обов'язковим для всіх державних органів влади, органів місцевого самоврядування, та інших.
Стаття 8 Конституції України передбачає, що Конституція має найвищу юридичну силу, закони і інші нормативні акти повинні їй відповідати. Відповідно до Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права; дотримання державою і її органами встановлених законом особистих, майнових прав гарантується Конституцією.
Відповідно до ч.1 ст. 8, ч.2, 3, 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, застосовує Конституцію, закони України, інші нормативно-правові акти; у разі невідповідності акту суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.
Посилання відповідача на ту обставину, що виплата вказаної грошової допомоги здійснена в межах фінансування, передбаченого державним бюджетом, є безпідставним, оскільки факт відсутності коштів не є сам по собі підставою для звуження змісту існуючого у позивача права на отримання грошової допомоги і не є підставою для звільнення відповідача від виплати допомоги у передбаченому законом розмірі.
В даному випадку є суперечність щодо визначення розміру даної грошової допомоги в двох різних законах. Враховуючи рішення Конституційного суду України, наведене вище, а також приймаючи до уваги вимоги Конституції України щодо верховенства права і заборони щодо звуження іншими законами змісту вже встановлених законом прав, колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно застосував к спірним відносинам закон, який встановив конкретне право, і таке право не може бути обмежене іншим законом, в тому числі і законом «Про державний бюджет».
Проте, позовні вимоги позивача щодо стягнення з Управління заборгованості по недоотриманій грошовій допомозі до 5 травня, як ветерану війни - учаснику війни за 2003 та 2005 роки задоволенню не підлягають, на підставі того, що статті Закону України «Про державний бюджет України на 2003 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» в частині розміру даної допомоги, не визнано неконституційними, а отже і виплати допомоги до 5 травня повинні виплачуватися в розмірах передбачених цими законами.
Колегія суддів, не погоджується з судом першої інстанції щодо застосування річного строку звернення до адміністративного суду, оскільки відповідно до пункту 3 частини першої статті 268 Цивільного Кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смерті, а приписами частини 2 статті 99 КАС України, передбачено застосування річного строку звернення у випадку якщо законом не встановлено інше. Інше, як свідчить аналіз даних норм, встановлено.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 198, 201 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області - задовольнити частково.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 03 листопада 2006 року - скасувати.
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області - про стягнення заборгованості по недоотриманій грошовій допомозі до 5 травня за 2003-2005 роки в сумі 1722 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України недоотриману грошову допомогу до 5 травня за 2004 рік - у сумі 212,50 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.
Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Н.К. Шаптала
З оригіналом згідно
Суддя: Г.А. Колеснік
Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26
Тел/факс (062) 349-45-63, 349-45-64
№ 2-а-318/06/1214
УПСЗН Лисичанської міської ради
вул. Маліновського, 22а, м. Лисичанськ, Л/о, 93100
ОСОБА_1
вул. Чехова, 34, м. Лисичанськ, Л/о
Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20 січня 2009 року після закінчення апеляційного розгляду.
Одночасно повідомляємо, що ___ судового засідання виготовлений та підписаний і Ви маєте право ознайомитись з ним.
Додаток: копія постанови.
Суддя Донецького апеляційного
адміністративного суду Г.А. Колеснік
Вик: Вакуленко В.О.
Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26
Тел/факс (062) 349-45-63, 349-45-64
№ 2-а-318/06/1214
УПСЗН Лисичанської міської ради
вул. Маліновського, 22а, м. Лисичанськ, Л/о, 93100
ОСОБА_1
вул. Чехова, 34, м. Лисичанськ, Л/о
Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20 січня 2009 року після закінчення апеляційного розгляду.
Одночасно повідомляємо, що ___ судового засідання виготовлений та підписаний і Ви маєте право ознайомитись з ним.
Додаток: копія постанови.
Суддя Донецького апеляційного
адміністративного суду Г.А. Колеснік
Вик: Вакуленко В.О.