ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 червня 2013 року 11:29 № 2а-19526/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:
головуючого судді Аблова Є.В.;
судді Амельохіна В.В.,
судді Федорчука А.Б.,
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представників позивача - Чорногорець Є.А., Пилипенко О.М.,
представників відповідача - Васильцової М.Г, Попова Є.М., Кундель Л.Ф., Попова О.В, Гарбар І.Є., Цимбалістого Б.І., Сенатора Л.О., Гонтар В.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» до Державної фінансової інспекції України про визнання не чинною вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фінансової інспекції України про визнання не чинною вимоги, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що оскаржувана вимога прийнята відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки під час проведення ревізії позивачем були наданні всі первинні документи, які були витребувані, а тому всі господарські відносини між ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та його контрагентами є законними.
В позовній заяві позивач просить суд визнати нечинною вимогу Державної фінансової інспекції України (раніше Головного контрольно-ревізійного управління України) від 01.12.10 р. №32-14/403.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали повністю та зазначили, що оскаржувана вимога прийнята відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини викладені в запереченнях проти позову та оскаржуваній вимозі.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників позивача та представників відповідача, суд дійшов наступних висновків:
Судом встановлено, що відповідачем проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та його 13 відокремлених підрозділів за період з 01.04.08 р. по 30.06.10 р. за результатами якої складено акт №05-21/168 від 27.10.10 р.
01.12.10 р. відповідачем направлено на адресу ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності позивача.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (редакція, яка діяла на момент здійснення правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (редакція, яка діяла на момент здійснення правовідносин) Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до частини 2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Указом Президента України від 09.12.2010р. №1085/2010 Головне контрольно-ревізійне управління реорганізовано в Державну фінансову інспекцію України.
Суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог з огляду на наступне.
П.2 щодо нарахування ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» за 2008-2009 роки та І півріччя 2010 року до спеціального фонду державного бюджету України за кодом доходів 24063100 фінансового резерву для зняття з експлуатації атомних блоків, який формується відповідно до Закону України «Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки» у сумі 458832000,00 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки» (далі- Закону № 1868) фінансовий резерв - це кошти цільового фінансування і цільових надходжень, які формуються експлуатуючою організацією (оператором) за час здійснення нею експлуатації ядерної установки на спеціальному рахунку у Державному казначействі України та використовуються з метою фінансування розробки проекту зняття з експлуатації відповідної ядерної установки та заходів передбачених цим проектом.
Згідно ст. 4 Закону № 1868, фінансове забезпечення розробки проекту зняття з експлуатації ядерної установки здійснюється за рахунок коштів фінансового резерву.
Відповідно до ст. 7 Закону № 1868 ДП НАЕК «Енергоатом», як експлуатуюча організація (оператор) ядерних установок, починаючи з 2005 року повинна здійснювати накопичення коштів фінансового резерву для фінансування заходів, пов'язаних із припиненням експлуатації і зняттям з експлуатації ядерних установок шляхом відрахування коштів на спеціальний рахунок, відкритий у Державному казначействі.
Згідно ст. 8 Закону № 1868, розмір відрахувань експлуатуючої організації (оператора) на спеціальний рахунок встановлюється та затверджується органом, уповноваженим Кабінетом Міністрів України, з моменту введення ядерної установки в експлуатацію. Розмір відрахувань експлуатуючої організації (оператора) на спеціальний рахунок враховується при визначенні розміру тарифу.
До затвердження проекту зняття з експлуатації ядерної установки розмір відрахувань експлуатуючої організації на спеціальний рахунок встановлюється експертним шляхом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, виходячи з концепції зняття з експлуатації ядерної установки, діючої на момент встановлення розміру відрахувань експлуатуючої організації на спеціальний рахунок.
Згідно з п. 9.4 «Концепції зняття з експлуатації діючих атомних електростанцій України» затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 12.05.2004 № 249 (далі - Концепція), оцінка розмірів необхідних щорічних відрахувань, що відповідають невідкладному рівномірному накопиченню коштів на зняття з експлуатації АЕС (без витрат на захоронення радіоактивних відходів) склала 283,4 млн.грн/рік.
З матеріалів справи вбачається, що у розрахункових кошторисах витрат на виробництво електроенергії та теплоенергії ДП «НАЕК «Енергоатом» у 2008 - 2010 роках затверджених Президентом Недашковським Ю.О., витрати на створення фінансового резерву склали 283 400,0 тис. грн .незалежно від обсягу відпуску електро і теплоенергії та товарної продукції.
Тобто, суми витрат для формування фінансового резерву щорічно затверджувалися у розмірі 283 400,0 тис. грн., що відповідало п. 9.4 Концепції.
Судом встановлено, що на забезпечення формування фінансового резерву, відповідно до ст. 8 Закону № 1868 у затверджених постановами НКРЕ тарифах на електроенергію включено і витрати на створення фінансового резерву у сумі 282,5 млн. грн. та на теплову енергію у сумі 0,9 млн. грн. на кожен із років. Величина зазначених витрат, аналогічно як і у розрахункових кошторисах витрат на виробництво електро та теплоенергії незмінна по роках.
Перерахування коштів ДП «НАЕК «Енергоатом» для формування фінансового резерву у сумі 283 400 тис.грн. щорічно до доходів спеціального фонду державного бюджету визначені Законами України про Державний бюджет України на 2008, 2009 та 2010 роки та в Додатках № 1 до цих Законів.
Так, на виконання ст.ст. 7, 8, п. 3 розділу ІУ Закону № 1868, п. 26 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», п. 25 ст. 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», п. 24 ст. 6, ст. 83 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» для зарахування коштів для формування фінансового резерву для зняття з експлуатації атомних блоків для ДП «НАЕК «Енергоатом» було відкрито рахунок в УДК у Шевченківському районі ГУ ДКУ у м.Києві № 31216238700211 за кодами класифікації доходів бюджету: у 2008 році - 21010400, у 2009-2010 роках - 24063100.
Наявними в матеріалах справи листами Головного управління Державного казначейства України у м.Києві від 16.12.2008 № 11-04/266-6654, від 30.01.2009 № 11-04/137-918, Державного казначейства України від 31.03.2009 № 14-06/945-5120, від 10.09.2010 № 14-04/1426-17146 та Головного управління ДКУ у м.Києві від 05.11.2010 № 04-04/330-13354 підтверджено наявність відкритого рахунку для зарахування до спеціального фонду доходів Державного бюджету України коштів від ДП «НАЕК «Енергоатом» відповідно до ст. 7 Закону № 1868, в УДК у Шевченківському районі ГУ ДКУ у м.Києві по коду класифікації доходів бюджету: у 2008 році - 21010400, у 2009 - 2010 роках - 24063100.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у позивача законних підстав та механізму перерахування коштів на створення резерву для зняття з експлуатації ядерних установок через закриття ГУ ДКУ у м.Києві в грудні 2008 року спеціального рахунку відкритого Компанією у Державному казначействі на виконання ст. 6 Закону № 1868 та постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 № 594, є безпідставним.
Таким чином, ДП «НАЕК «Енергоатом» у структурі доходів від реалізації електроенергії і теплоенергії щорічно отримувало 283,4 млн. грн., які щомісячно підлягали до нарахування і перерахування до спеціального фонду доходів Державного бюджету України, що, в супереч вимогам законодавства, не було забезпечено Компанією. При цьому, включені до тарифів кошти, які належали перерахуванню до спеціального фонду доходів державного бюджету для забезпечення формування фінансового резерву для зняття з експлуатації ядерних установок, використані Компанією у господарській діяльності як власні обігові кошти.
Разом з тим, доходи від реалізації електро і теплоенергії ДП «НАЕК «Енергоатом» згідно з затвердженими тарифами отримано, а витрати на формування фінансового резерву для зняття з експлуатації ядерних установок не здійснювало, чим порушено ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996, у частині забезпечення нарахування та відповідності доходів і витрат, що були здійснені для отримання цих доходів у момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
Таким чином, виходячи з вище викладеного, суд приходить до висновку Компанією, всупереч вимог законодавства, не забезпечено надходжень для створення фінансового резерву, відповідно до положень Закону № 1868 та Законів про Державний бюджет України на 2008, 2009 та 2010 роки, тому п. 2 вимоги відповідає нормам чинного законодавства України.
П. 3 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
П. 4 вимоги щодо заниження ДП «НАЕК «Енергоатом» доходів, фінансового результату та чистого прибутку у 2009р. та І півріччі 2010р. на загальну суму 374999971,88грн.
Судом встановлено, що ДП «НАЕК «Енергоатом» за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету придбано ядерні матеріали (урановий оксидний концентрат) на загальну суму 449 999 943,76 грн. з ПДВ, які закладені до резерву ядерного палива на загальну суму 374 999 971,88 грн. без ПДВ, про що свідчать матеріали повної інвентаризації УОК, який знаходиться на відповідальному зберіганні в ДП «СхідГЗК», проведеної під час зустрічної звірки в останнього.
Поставка ядерного палива та ядерних матеріалів здійснювалась відповідно до умов Договору від 06.06.2008 №2241/20-НАЕК «Про поставку уранового оксидного концентрату» (далі - Договір), укладеного між ДП «НАЕК «Енергоатом» і ДП «СхідГЗК».
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до умов вищезазначеного Договору після підписання у встановленому порядку акту прийому-передачі, ДП «НАЕК «Енергоатом» являється власником УОК.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначено П(С)БО 15 «Дохід», а отже будь-які методичні, інструктивні матеріали з цього питання мають бути розроблені виключно в рамках норм, визначених цим П(С)БО.
Відповідно до п. 16 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, цільове фінансування не визнається доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.
Кошти цільового фінансування Компанією отримано, за рахунок них придбано ядерні матеріали, які закладено до резерву. Таким чином, обидві умови щодо визнання цільового фінансування доходом виконано.
Слід зазначити, що Компанією до складу інших операційних доходів віднесено суму ПДВ у розмірі 74 999 994,36 грн., а 374 999 971,88 грн. віднесено на збільшення додаткового капіталу, що свідчить про порушення вимоги п.16 (П(С)БО 15 «Дохід».
Кабінет Міністрів України і Мінпаливенерго України як орган державної влади до сфери управління якого входить Компанія, визначають порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для створення та функціонування резерву як складової майнового комплексу Компанії.
Твердження Позивача щодо надходження бюджетних коштів, передбачених для закупівлі уранового оксидного концентрату і створення резерву ядерного палива фактично виступають додатковим внеском власника компанії (держави) з причини відсутності законодавчо визначеного терміну функціонування резерву, є безпідставними, так як не містять визначених законодавством обґрунтувань.
Вимоги абз.5 п.п. 7.1. п. 7 Порядку формування, зберігання, використання та поновлення резерву ядерного палива та ядерних матеріалів, затвердженого наказом Мінпаливенерго України від 09.02.2008 № 64 із змінами, внесеними наказом Мінпаливенерго України від 12.05.2010 № 174, щодо відображення зазначеного бюджетного фінансування в рахунок збільшення додаткового капіталу, а не визнання його доходом, суперечать вимогам чинного законодавства, у тому числі П(С)БО.
Єдиним органом, який здійснює регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності є Міністерство фінансів України (частина 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
При цьому міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, у межах своєї компетенції, відповідно до галузевих особливостей можуть розробляти на базі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку методичні рекомендації щодо їх застосування (частина 6 статті 6 зазначеного Закону).
З викладеного випливає, що будь-які методичні, інструктивні матеріали, щодо питань ведення бухгалтерського обліку мають бути розроблені виключно в рамках норм, визначених П(С)БО.
З матеріалів справи вбачається, що кошти цільового фінансування витрачені на формування резерву обліковувались окремо на рахунку 422 «Інший вкладений капітал» як додатковий внесок власника на виконання програми «Створення резерву ядерного палива та ядерних матеріалів».
Згідно з п. 2 Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для створення резерву ядерного палива та ядерних матеріалів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 № 641, Мінпаливенерго є головним розпорядником бюджетних коштів, а ДП «НАЕК «Енергоатом» - їх одержувачем.
З викладеного випливає, що, згідно з нормами чинного законодавства України Мінпаливенерго не є власником коштів державного бюджету за які придбано ядерні матеріали, що закладені до резерву.
Відповідно до п. 5 ст. 22 ГКУ, держава реалізує своє право власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належить до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Відповідно до ст. 141 ГКУ, держава через Мінпаливенерго здійснює права власника державного майна ДП «НАЕК «Енергоатом». До державного майна належать цілісні майнові комплекси державних підприємств. Власник (держава) здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо через уповноважений ним орган (Мінпаливенерго) відповідно до статуту підприємства (п. 2 ст. 65 ГКУ).
Таким чином, суд приходить до висновку, що придбання ядерних матеріалів за бюджетні кошти і закладення ядерних матеріалів до резерву, не є додатковим капіталом внесеним Мінпаливенерго, а є цільовим бюджетним фінансуванням спрямованим на придбання ядерних матеріалів і закладення їх до резерву.
Ядерні матеріали закладені до резерву є активами підприємства, які можуть бути використані за дозволом Мінпаливенерго для забезпечення безперебійної роботи ДП «НАЕК «Енергоатом».
Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 № 168/97-ВР., визначено, що при формуванні здійснених внесків власником майна у якості додаткового капіталу не формується податковий кредит з ПДВ.
Таким чином, висновок у акті ревізії щодо заниження операційних доходів ДП «НАЕК «Енергоатом» на суму 374 999 953,15 грн. є законним, а Вимога щодо здійснення коригувань інших операційних доходів Компанії та її фінансового результату на відповідних рахунках бухгалтерського обліку, фінансовій звітності та розрахунку чистого прибутку, частина якого належить перерахуванню до Державного бюджету України є обґрунтованою.
п.5 вимоги щодо не відображення ДП «НАЕК «Енергоатом» у бухгалтерському обліку операцій з нарахування до фінансового резерву коштів для зняття з експлуатації ядерних блоків у 2008р., 2009р. та І кварталі 2010 року на суму 518832000,00грн. та щодо недотримання ДП «НАЕК «Енергоатом» порядку відображення у бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних з цільовою надбавкою до тарифу на електроенергію для забезпечення виконання заходів для реалізації Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні у 2009р. на суму 229860400,00грн.
Нарахування і перерахування ДП «НАЕК «Енергноатом» коштів з метою створення фінансового резерву для зняття з експлуатації ядерних установок визначено Законом №1868, п. 26 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», п. 25 ст. 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», п. 24 ст. 6, ст. 83 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
Як вже раніше було встановлено судом, для зарахування коштів з формування фінансового резерву для зняття з експлуатації ядерних установок для ДП «НАЕК «Енергоатом» було відкрито рахунок в УДК у Шевченківському районі ГУ ДКУ у м. Києві № 31216238700211 за кодами класифікації доходів бюджету: у 2008 році - 21010400, у 2009-2010 роках - 24063100.
З матеріалів справи встановлено, що ДП «НАЕК «Енергоатом», не нараховано та не перераховано кошти на створення Фінансового резерву для зняття з експлуатації ядерних установок з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку і фінансовій звітності на суми, що підлягали нарахуванню до Фінансового резерву.
Вимогами п. 1 Порядків відрахування державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 № 158 (у 2008 році), від 11.03.2009 № 184 (у 2009 році), від 21.07.2010 № 610 визначено, що державними підприємствами енергетичної галузі чистий прибуток, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової тарифу), що спрямовується на реалізацію інвестиційних проектів згідно з рішенням Кабінету Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що зайве нарахування відрахувань частини чистого прибутку до загального фонду державного бюджету за результатами діяльності 2008 року -І півріччя 2010 року склало 99 079 800 грн., а сума недоотриманих доходів спеціальним фондом державного бюджету склала 518 832 000 гривень.
Відповідно до п. 4, 5, 6, 7, 8, 16, П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.1999 № 137, виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності; події після дати балансу, які надають додаткову інформацію про визначення сум, пов'язаних з умовами, що існували на дату балансу, вимагають коригування відповідних активів і зобов'язань. Коригування активів і зобов'язань здійснюється шляхом сторнування та (або) додаткових записів в обліку звітного періоду, які відображають уточнення оцінки відповідних статей внаслідок подій після дати балансу.
Пунктом 13 постанови № 1036 рекомендовано НКРЕ встановити у 2009 році цільову надбавку до тарифу на електроенергію, що виробляється ДП «НАЕК «Енергоатом» для забезпечення виконання заходів Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні в сумі 229 860,4 тис. гривень.
Пунктом 14 постанови № 1036 Кабінет Міністрів України зобов'язав Мінпаливенерго та ДП «НАЕК «Енергоатом» забезпечити починаючи з січня 2009 року щомісячне перерахування цільової надбавки, встановленої згідно з п.13 цієї постанови, рівними частинами виходячи з річної суми, передбаченої на виконання заходів Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні, та цільове використання коштів надбавки.
На виконання п. 13 постанови № 1036, НКРЕ постановою від 25.12.2008 № 28-дск затверджено структуру тарифу на електроенергію, у якій окремим рядком за рахунок чистого прибутку, а не за рахунок інших операційних витрат включено 229,2 млн гривень.
На виконання вимог п.14 постанови Мінпаливенерго видано наказ від 12.02.2009 № 89 відповідно до якого затверджено Порядок використання коштів і зобов'язано ДП «НАЕК «Енергоатом» починаючи з лютого 2009 року щомісячно згідно із затвердженим Мінпаливенерго план-графіком перераховувати кошти підприємствам-виконавцям Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні на 2009 рік на загальну суму 229 860 тис. гривень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 2009 році перераховано підприємствам-виконавцям Програми 165 689,8 тис. грн., що на 64 170,2 тис.грн. менше визначених постановою № 1036, структурою тарифу та наказом Мінпаливенерго № 89, унаслідок цього, занижено інші операційні витрати і завищено фінансовий результат у 2009 році на 64 170,2 тис. грн, а у І півріччі 2010 року на суму фактично перерахованих коштів - 46 809,957 тис. грн (Д-т 94, К-т 31) завищено інші операційні витрати та занижено фінансовий результат на зазначену суму через не нарахування зобов'язань перед виконавцями Програми.
Статтею 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» визначено відрахування частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 15 %, а ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» - 30%,
Компанією за вказаною операцією зайво сплачено частину чистого прибутку до державного бюджету за результатами роботи 2009 року - 7 219 192,5 грн., та не донараховано і не сплачено до державного бюджету частину чистого прибутку за І півріччя 2010 року - на 10 532 240 грн. Зокрема, за 2009 рік: ((229 860 400 грн. - 165 689 800 грн.) - 16 042 650 грн. (25% податок на прибуток) х 15% = 7 219 192,5 грн. - зайво нараховано; за І півріччя 2010 року (46 809 957 грн. - 11 702 489,25 грн. (25 % податок на прибуток) х 30 % = 10 532 240 грн. - не нараховано.
З викладеного випливає, що за даною операцією, не нарахування частини прибутку до державного бюджету України за 2009 рік і І півріччя 2010 року склало 3 313 047,5 грн (різниця між зайво нарахованою частиною прибутку у 2009 році у сумі 7 219 192,5 грн та не нарахованою частиною прибутку за І півріччя 2010 року у сумі 10 532 240 грн).
Приймаючи до уваги той факт, що постановою № 1036 для ДП «НАЕК «Енергоатом» визначено включення до структури тарифів 229 860,4 тис.грн. для забезпечення виконання заходів Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні у вигляді «цільової надбавки до тарифу», то Компанією з доходів від реалізації електроенергії (за тарифами, до структури яких включено цільову надбавку, яка належала до перерахування підприємствам-виконавцям заходів з реалізації Комплексної Програми створення ЯПЦ відповідно до вимог п.13 та п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 № 1036), не вираховано у 2009 році 229 860,4 тис. грн. шляхом відображення на рахунках бухгалтерського обліку: Д-т рах.704 «Вирахування з доходу», К-т рахунку обліку розрахунків за іншими операціями, чим завищено чистий дохід від реалізації електроенергії за 2009 рік на цю суму.
Таким чином, віднесення ДП «НАЕК «Енергоатом» протягом 2009 року - І півріччя 2010 року операцій з перерахування грошових коштів на виконання заходів з реалізації Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні в загальному розмірі 212499757,00грн. до складу інших операційних витрат, суперечить вимогам чинного законодавства України, а тому п.5 вимоги є правомірним.
П. 6 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
п. 7 щодо завищення вартості договірних робіт з підрядних організацій.
Щодо правомірності пред'явлених вимог стосовно суб'єктів господарювання з якими позивач перебував у господарських правовідносинах, слід зазначити про наступне.
Щодо АТЗТ «Луч»
Судом встановлено, що відповідно до п.7 оскаржуваної вимоги, передбачено стягнення з АТЗТ «Луч», зайво сплачені кошти в розмірі 73 365,6грн.
Позивач мав господарські відносини з АТЗТ «Луч». Відповідно до договорів №18/Л-08 від 15.12.2008р., №17/Л-09 від 17.08.2009р. та №03/Л-08 від 02.10.2008р., які було укладено між ВП ЮУ АЕС Державного підприємства «Національна Атомна Енергогенеруюча Компанія» та АТЗТ «Луч» їх предметом є виконання робіт з перепрофілювання акушерського корпусу під СМСЧ-2 в м. Южноукраїнськ.
Актом перевірки встановлено, завищення вартості робіт по актам форми №КБ-2в за червень, липень та жовтень 2009р., було завищено їх вартість внаслідок невідповідності між фактично виконаними обсягами та обсягами, вказаними в актах форми №КБ-2в на суму 58 450,80грн. Окрім того, завищення вартості робіт по актам форми №КБ-2в за грудень 2008р. та січень 2009р. на загальну суму 14 914,8грн.
Судом встановлено, АТЗТ «Луч» при визначені загальновиробничих витрат включено відрахування на заробітну плату 38,918 %, тоді як фактично відрахування до державних цільових фондів Підрядником проводились в розмірі 38,52 %.
З матеріалів справи вбачається, що наданий до звірки розрахунок загальновиробничих витрат не підтверджено в ході зустрічної звірки відповідачем в АТЗТ «Луч» даними бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства.
Згідно вимог п. 4.2.1.5 Державних будівельних норм України ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва», затвердженими наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174 зі змінами та доповненнями (далі - ДБН Д.1.1-1-2000), при складанні пропозицій щодо визначення вартості будівництва підрядні організації визначають кошти на покриття статей загальновиробничих витрат, в тому числі витрат по відрахуванням на заробітну плату, виходячи з витрат попереднього звітного періоду за цими статтями, з урахуванням потужності організації та обсягу робіт, що пропонуються до виконання.
Згідно вимог п. 4.2.1.6 ДБН Д.1.1-1-2000 показники для обчислення загальновиробничих витрат враховуються згідно обґрунтованої їх величини і структури, яка склалася в організації за попередній звітний період, та завантаженості будівельної організації. Усереднені показники загальновиробничих витрат, наведені в додатках 3, 4 до цього ДБН, слугують орієнтиром і можуть використовуватися замовником для співставлення загальновиробничих витрат, обчислених в інвесторській кошторисній документації, з загальновиробничими витратами, розрахованими підрядною організацією при складанні тендерної пропозиції.
АТЗТ «Луч» не має виробничих структурних підрозділів, тому при розрахунку загальновиробничих витрат необхідно застосовувати понижуючі коефіцієнти до усереднених показників загальновиробничих витрат згідно додатку 3, 4 ДБН Д.1.1-1-2000, які рекомендовані Держбудом України на утримання дочірніх підприємств та наведені в його листі від 09.07.2002 № 7/7-630.
Таким чином, суд приходить до висновку про не дотримання вимоги п.3.2.8. та п.4.2.1.6 ДБН-Д1.1-1-2000.
Також, судом встановлено, що Підрядником при розрахунку середньомісячної заробітної плати враховано показник середньомісячної норми тривалості робочого часу 167,58 годин, тоді як відповідно до норм, затверджених Міністерством праці, середньомісячна норма тривалості робочого часу в 2009 році становить 167 годин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у зв'язку з не вірним визначенням середньомісячної норми тривалості робочого часу, не врахуванням понижуючих коефіцієнтів та не вірним визначенням відрахувань на заробітну плату до державних цільових фондів завищено вартість виконаних робіт по актам форми №КБ-2в за грудень 2008 року та січень 2009 року на загальну суму 14 914,8 грн., що є матеріальною шкодою (збитками).
З матеріалів справи вбачається, що вибірковим контрольним обміром виконаних робіт з перепрофілювання акушерського корпусу під СМСЧ- 2 встановлено невідповідність між фактично виконаними обсягами та обсягами, вказаними в актах форми № КБ-2в, що суперечить умовам п.п. 3.3.9 та 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Таким чином, у результаті завищення обсягів виконаних робіт вартість збільшено на суму 58450,80 грн, що призвело до матеріальної шкоди (збитків).
З матеріалів справи вбачається, що акт контрольного обміру робіт від 15.09.2010р., які виконувались АТЗТ «Луч» на замовлення Відокремленого підрозділу «Южноукраїнської АЕС» (далі - ВП ЮУ АЕС), в якому зазначено невідповідність обсягів фактичних робіт в порівнянні із зазначеними в актах виконаних робіт форми №КБ-2в, підписані представниками АТЗТ «Луч» та ВП ЮУ АЕС без зауважень та заперечень.
Таким чином, невизнання Позивачем завищення обсягів фактично виконаних робіт в порівнянні із зазначеними в актах виконаних робіт форми №КБ-2в є безпідставним.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про те, що вимога п.7 щодо завданої матеріальної шкоди АТЗТ «Луч» у сумі 57 841,20 грн. є законною.
Щодо ТОВ «Тонельспецбуд».
Судом встановлено, що відповідачем проведено, відповідно до направлень від 28.09.2010 № 677, від 29.09.2010 № 67, від 01.10.2010 № 688, 689, зустрічну звірку з ТОВ «Тонельспецбуд», за результатами якої складено довідку від 14.10.2010 №14-23/161
Зустрічна звірка проведена з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювались між підконтрольною установою і суб'єктом господарювання, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи фахівцями КРУ проведено зустрічну звірку в ТОВ «Тонельспецбуд».
Порядок проведення зустрічних звірок регламентовано п.12 ст.10, ч.17 ст.11 Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Порядком проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550.
При виконанні повноважень фахівці КРУ в Миколаївській області діяли відповідно до вимог п. 3.1.13 Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономної Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом ГоловКРУ України від 09.01.2001 № 111. Фахівці контрольно-ревізійного управління діяли відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України.
Пунктом 26 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, визначено, що зустрічна звірка проводиться у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з об'єктом контролю. Частиною 3 цього пункту визначено, що зустрічна звірка проводиться шляхом документального і фактичного дослідження виду, обсягу операцій, проведених між суб'єктом господарювання та об'єктом контролю.
КРУ керуючись п.3 ст.10 Закону України «Про ДКРС в Україні» було прийнято рішення про залучення фахівців Миколаївського відділення ОНДІСЕ.
Судом встановлено, що ревізію ВП ЮУ АЕС розпочато 03.08.2010р.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі отриманих заключень експертів, КРУ прийнято до уваги завищення вартості обсягів виконаних робіт на суму 403637,99 гривень.
До проведення 2-х контрольних обмірів експертами НДІ, фахівці КРУ не залучалися. До КРУ надійшли висновки № 3669-3670 від 22.06.2010р. та № 4708-4710 від 03.08.2010р., які враховано в зустрічній звірці.
З матеріалів справи вбачається, що фахівцями КРУ при обробці даних зустрічної звірки допущено технічну помилку на суму 17 209,40 грн. У висновках до заперечень, які направлені ДП НАЕК «Енергоатом», зазначено, що дана сума підлягає виключенню з акта ревізії.
ТОВ «Тонельспецбуд» віднесено стиснене повітря до розділу «Матеріали» у відомості ресурсів до акту виконаних робіт. За таких умов, підряднику необхідно калькулювати виробничу собівартість стисненого повітря. Фахівцями КРУ враховано прямі витрати, які підтверджені бухгалтерським обліком підрядника.
Виходячи з викладеного, суд робить висновок, що прибуток та адміністративні витрати до складу калькуляцій не включаються, а враховуються по будові в цілому, тому сума відхилення вартості виконаних робіт складає 55 326,04 грн., що призвело до збитків.
Щодо ТОВ «ІнтерПроІнвест».
Судом встановлено, що за результатами проведення зустрічної звірки в ТОВ «ІнтерПроІнвест» (далі - Підрядник) встановлено завищення вартості виконаних підрядних робіт на загальну суму 68 987,95 грн., що призвело до збитків.
За результатами проведення зустрічної звірки в Підрядника, звіркою актів приймання виконаних підрядних робіт (ф. КБ-2в) встановлено: до ф. КБ-2в за липень 2008 року № 46 включено додаткові витрати при виконанні будівельно-монтажних робіт в зимовий період на загальну суму з урахуванням ПДВ 40 910,40 гривень;до ф. КБ-2в за липень 2008 року № 47 включено матеріал «Пісок природний, рядовий» (№ 8, С1421-10634 варіант 1) в кількості 1300 м3, а відповідно видаткової накладної від 31.10.2007 № 31/72 та акту списання від 30.08.2008 № СпТ-000016 встановлено, що даний матеріал отримано та списано в кількості 550 м3.;до ф. КБ-2в за серпень 2008 року № 48 включено матеріал «шпаклівка мінеральна СТ-29» (№ 16, С111-1896 варіант 2) в кількості 700 кг по ціні 3,69 грн/кг, а відповідно видаткової накладної від 31.10.2007 № 31/47 та акту списання від 29.08.2008 № СпТ-024 встановлено, що даний матеріал отримано та списано в кількості 1000 кг по ціні 3,50 грн/кг;до ф. КБ-2в за серпень 2008 року № 48 включено матеріал «шпаклівка декоративна» (№ 17, С1113-296 варіант 1) в кількості 908,84 кг по ціні 19,26 грн/кг, а відповідно видаткової накладної від 31.10.2007 № 31/65 та акту списання від 29.08.2008 № СпТ-024 встановлено, що даний матеріал отримано в кількості 800 кг по ціні 18,75 грн/кг та списано в кількості 908,84 кг по ціні 18,75 грн/кг;до ф. КБ-2в за серпень 2008 року № 50 включено матеріал «пісок природний, рядовий» (№ 1, С1421-10634 варіант 1) в кількості 500 м3 по ціні 69,66 грн/м3, а відповідно видаткової накладної від 23.04.2008 № 8/2308 отримано матеріалу в кількості 1000 м3 по ціні 69,66 грн/м3, в акті списання від 29.08.2008 № СпТ-024 списано в кількості 1250 м3 по ціні 69,66 грн/м3;до ф. КБ-2в за вересень 2008 року № 53 включено матеріал «шпаклівка мінеральна СТ-29» (№ 32, С111-1896 варіант 2) в кількості 176,4 кг по ціні 3,69 грн/кг, а відповідно видаткової накладної від 31.10.2007 № 31/47 та акту списання від 29.08.2008 № СпТ-024 встановлено, що даний матеріал отримано та списано в кількості 1000 кг по ціні 3,50 грн/кг;до ф. КБ-2в за вересень 2008 року № 53 включено матеріал «шпаклівка декоративна» (№ 33, С1113-296 варіант 1) в кількості 200 кг по ціні 19,26 грн/кг, підтверджуючих документів на придбання та витрати шпаклівки декоративної в кількості 200 кг по ціні 19,26 грн/кг відсутні;до ф. КБ-2в за вересень 2008 року № 53 включено матеріал «мати мінераловатні ROCWOOL» на алюмінієвій основі (№ 56, С114-20-VI) в кількості 31 м3 по ціні 614,94 грн/м3, а відповідно видаткової накладної від 31.10.2007 № 31/47 матеріал придбано в кількості 32 м3 по ціні 590,33 грн/м3, в акті списання від 29.08.2008 № СпТ-024 списано матеріал в кількості 32 м3 по ціні 590,33 грн/м3.
З матеріалів справи вбачається, що відсутнє погодженні та підтвердження видатковим накладними цін на матеріальні ресурси.
Отже, в порушення п.3.1.10.9 ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174 (далі ДБН Д.1.1-1-2000) та п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV (далі - Закон №996-ХІV) Підрядником завищено вартість матеріальних ресурсів, на загальну суму з ПДВ 68 987,95 гривень.
Щодо «ІВЛ Обладнання та інжиніринг».
Судом встановлено, що відповідачем проведено зустрічну звірку ТОВ «ІВЛ Обладнання та інжиніринг», за результатами якої встановлено завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 18 303,60 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що до акта прийому-передачі обладнання для монтажу від 23.12.2008 року б/н, включено завищену вартість обладнання, різниця якої становить з ПДВ 10 249,20 гривень.
Отже дане призвело до порушення п.3.1.13.1 ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174 та п. 1 ст. 9 Закону № 996-ХІV.
Судом встановлено, що позивачем включені витрати до ф.КБ-2в за грудень 2008 року №№ 2, 3, 5 на експлуатацію будівельних машин та механізмів. Разом з тим, документи, що підтверджують фактичне понесення витрат, а саме: товарно-транспортні накладні , до суду не надано. Окрім того, вказані витрати в сумі (з ПДВ) 8 054,40 грн. не відображені в бухгалтерському обліку підрядника, чим порушено п. 1 ст. 9 Закону № 996-ХІV та завдано збитків ВП «АРС».
Щодо ПП «Проект-технології».
Судом встановлено, що відповідачем проведено зустрічну звірку ПП «Проект-технології», якою встановлено завищення вартості виконаних робіт внаслідок оплати ВП АРС ПП «Проект-технології» завищеної вартості ремонтних робіт на суму 205 378,60 грн. та не підтверджено документально актами виконаних робіт суми різниці між договорами підряду ВП АРС з ПП «Проект-технології» та договорами субпідряду ПП «Проект-технології» в розмірі 129 673,80 грн. чим завищено витрат на цю суму.
З матеріалів справи вбачається, що між ВП «АРС» в особі директора Лісніченко В.А. (Генпідрядник) та ПП «Проект-технології» в особі директора Нургалієва Є.В. (підрядник) укладено 3 договори, зокрема:Договір від 29.12.2008 № SIP 05-3-008-01/7-12 (далі - Договір) на виконання робіт по монтажу кабельних коробів та влаштування кабельних проходів для монтажу обладнання ІАСК в приміщеннях об'єкту «Укриття». ; Договір від 10.09.2007 № SIP 05-3-008-01/10-09 на виконання робіт з монтажу кабельних коробів проходів для монтажу обладнання ІАСК в приміщеннях об'єкту «Укриття», а також монтажу обладнання на вентиляційній трубі ПОК.; Договір від 21.04.2008 № SIP 05-3-008-01/63 на виконання робіт інтегрованої автоматизованої системи контролю ДСП ЧАЕС.
Згідно розділу 3 Договору № SIP 05-3-008-01/7-12, договірна ціна розраховується згідно з ДБН Д.1.1-1-2000 та ВБН Д.1.1-40.1.20.2001-2005. Всі розрахунки проводяться в національній валюті (гривнях). За виконані роботи згідно з договором Генпідрядник перераховує Субпідрднику суму 466990,80 грн, в т.ч. ПДВ 20% 77831,80 гривень. Договірна ціна - тверда. Договором не передбачено залучення для виконання робіт субпідрядника.
Відповідно до актів приймання виконаних підрядних робіт ПП «Проект-технологія» виконала за даним Договором робіт на загальну суму 466892,40 грн, які повністю оплачені ВП АРС.
Для виконання робіт вище вказаного Договору залучались ПП «Проект-технологією» субпідрядники такі як: Товариство з обмеженою відповідальністю «Лагуна» та суб'єкт підприємницької діяльності «ОСОБА_16.».
Згідно наданих під час зустрічної звірки актів приймання виконаних підрядних робіт субпідрядниками виконано роботи на загальну суму 330 897,20 грн. в т.ч. ПДВ 37649,47 гривень.
Судом встановлено, що різниця, на яку до звірки не надано акти приймання виконаних підрядних робіт, між договорами підряду та субпідряду становить 135 995,20 грн.
Згідно розділу 3 Договору № SIP 05-3-008-01/10-09, договірна ціна розраховується згідно з ДБН Д.1.1-1-2000 та ВБН Д.1.1-40.1.20.2001-2005. Всі розрахунки проводяться в національній валюті (гривнях). Вартість робіт згідно з договором - 329 193,60 грн, в т.ч. ПДВ 20% 54 865,60 гривень. Договірна ціна - тверда. Договором не передбачено залучення для виконання робіт субпідрядника.
Відповідно до актів приймання виконаних підрядних робіт ПП «Проект-технологія» виконала за даним Договором робіт на загальну суму 266 575,20 грн, які оплачені в повному обсязі.
Для виконання робіт даного Договору ПП «Проект-технологія» залучила субпідрядника Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаборемус ЛСС».
Згідно наданих даних приймання виконаних підрядних робіт субпідрядником виконано робіт на зальну суму 95491,20 грн в т.ч. ПДВ 15915,20 гривень.
Різниця, на яку до звірки не надано акти приймання виконаних підрядних робіт, між договорами підряду та субпідряду становить 171084,00 гривень.
Слід зазначити, що договором від 21.04.2008 № SIP 05-3-008-01/63 не передбачено залучення для виконання робіт субпідрядника.
Відповідно до актів приймання виконаних підрядних робіт ПП «Проект-технологія» виконала за даним Договором робіт на загальну суму 229080,00 грн в т.ч. ПДВ 38180,00 грн, а саме: акт №1 за травень 2008 року на суму 97977,60 грн; акт №2 за жовтень 2008 року на суму 62834,40 грн; акт №3 за травень 2009 року на суму 68268,00 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що згідно банківських виписок, виконані підрядні роботи ПП «Проект-технологія» за даним Договором були повністю оплачені ВП АРС на загальну суму 266575,20 грн
Для виконання робіт даного Договору ПП «Проект-технологією» залучились субпідрядники такі як: Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаборемус ЛСС» та Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРО-Ресурс».
Згідно наданих під час зустрічної звірки актів приймання виконаних підрядних робіт субпідрядниками виконано роботи на загальну суму 201106,80 грн. в т.ч. ПДВ 33517,80 гривень.
Різниця, на яку до звірки не надано акти приймання виконаних підрядних робіт, між договорами підряду та субпідряду становить 27973,20 гривень.
Таким чином, з викладеного, суд робить висновок, що для виконання робіт за вищевказаними Договорами ПП «Проект-технологія» залучала тільки субпідрядні організації.
Окрім цього, судом встановлено, що на роботи які зазначені в актах № 3 за березень 2009 та № 4 за квітень 2009 Договір № SIP 05-3-008-01/7-12 субпідрядними організаціями не надано документів, які підтверджують виконання робіт на загальну суму 47257,00 грн. в т.ч. ПДВ. Також, на роботи, які зазначені в актах № 5 за жовтень 2008 та № 6 за березень 2009 Договір № SIP 05-3-008-01/10-09 субпідрядними організаціями не надано документів, які підтверджують виконання робіт на загальну суму 158121,60 грн. в т.ч. ПДВ..
Таким чином, суд приходить до висновку, що в порушення п.1 ст.9 Закону №996-ХІV та п.2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.1995 №88 (далі - Положення №88) внаслідок оплати завищеної вартості ремонтних робіт ВП АРС завдано матеріальної шкоди (збитків) ВП АРС на суму 205 378,60 гривень.
Також, в порушення п.1 ст.9 Закону №996-ХІV та п.2.1 Положення №88 не підтверджено документально актами виконаних робіт суми різниці між договорами підряду ВП АРС з ПП «Проект-технології» та договорами субпідряду ПП «Проект-технології» в розмірі 129 673,80 грн. (135995,20 грн. (договір № SIP 05-3-008-01/7-12) - 47257,00 грн + 171084,00 грн (договір №SIP 05-3-008-01/10-09) - 158121,60 грн +27973,20 грн (договір № SIP 05-3-008-01/63)), що призвело до завищеної вартості ремонтних робіт та завдано матеріальної шкоди (збитків) ВП АРС на суму 129 673,80 гривень.
В згаданих випадках, порушення допущено внаслідок оплати завищеної вартості виконаних робіт за договорами підряду та фактично, внаслідок неналежного виконання однією із сторін умов укладених договорів.
У відповідності до ст.11 ЦКУ, однією з підстав для виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Згідно ст.174 ГКУ, господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору або інших угод.
Згідно ст.ст.13,14 ЦКУ, цивільні права та обов'язки здійснюються особою у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до ст.526 ЦКУ зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одним з наслідків неналежного виконання зобов'язання, у відповідності до ст.611 ЦКУ є відшкодування збитків.
Ст.ст.15,16 ЦКУ встановлено право особи на захист та право звернення до суду за захистом своїх майнових чи немайнових прав чи інтересів.
Згідно ст.22 ЦКУ, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Враховуючи викладене, суд приходить до висноку про обґрунтованість вимоги п.7 щодо ПП «Проект-технології».
Щодо ТОВ ІВП «Відеотехсервіс-Тест»
Судом встановлено, що на підставі укладеного договору підряду від 27.12.2006 року №04/167 підрядником ТОВ ІВП «Відеотехсервіс-Тест» згідно акту форми №КБ-2в за жовтень 2008 року №06 виконано монтажні та пусконалагоджувальні роботи на об'єкті «Автоматизована інформаційно-керуюча система фізичного захисту спецкорпусів №1,2 ВП ЗАЕС» на загальну суму 319 912,80 гривень.
Відокремленим підрозділом «Запорізькя АЕС» (далі - ВП ЗАЕС) прийнято у підрядника ТОВ ІВП «Відеотехсервіс-Тест» акт форми № КБ-2в за жовтень 2008 року № 06, в якому сума кошторисного прибутку визначена згідно пункту 1 таблиці 1 Додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000 по усередненим показникам для визначення розміру кошторисного прибутку за видами будівництва, як для складних інженерних споруд - АЕС, в розмірі 7,76 грн/люд.-год.
В свою чергу, п.3.1.18 ДБН Д.1.1-1-2000 визначено, що кошторисний прибуток - це кошти, що враховують економічно обґрунтовану величину прибутку підрядної організації від виконання будівельних і монтажних робіт.
Відповідно до умов договору від 27.12.2006 року №04/167 підрядник виконував монтажні та пусконалагоджувальні роботи на вже діючих спецкорпусах №1, 2 ВП ЗАЕС.
Тобто, показник розміру кошторисного прибутку необхідно застосовувати не по видам будівництва, а по видам робіт.
Таким чином, роботи, вказані в акті форми № КБ-2в за жовтень 2008 року № 06 фактично відносяться до електромонтажних на унікально і технічно-складних будівлях і спорудах, віднесених до п.1 таблиці 1, як передбачено усередненими показниками для визначення розміру кошторисного прибутку за видами робіт, а саме: п.7 таблиці 2 Додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000 (із змінами внесеними наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 28.12.2005 №28) та розмір кошторисного прибутку повинен визначатись із застосуванням усередненого показника 6,02 грн/люд.-год.
Отже, дане свідчить про невірне застосування розміру кошторисного прибутку призвело до завищення вартості виконаних робіт, вказаних в акті форми № КБ-2в за жовтень 2008 року № 06 на суму 14 513,69 грн
Крім того, п1. таблиці 1 Додатка 12, а саме: «Особливо складні інженерні споруди (у тому числі ГЕС, ядерні установки та об'єкти призначені для поводження з радіоактивними відходами, шахти, метрополітени, тунелі, мости, аеродроми, гідротехнічні споруди тощо), особливо складні технічно або архітектурно громадські будівлі та споруди, залізниці, магістральні автодороги, магістральні мережі (у тому числі магістральні трубопроводи і споруди газонафтопродуктів, міжміські лінії зв'язку, високовольтні мережі 35 кВ і вище), що обґрунтовується проектом», на який йдеться посилання в запереченнях, вступив в силу лише з 19.03.2009 відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.03.2009 №114, а завищення вартості виконаних робіт встановлені в акті форми № КБ-2в за жовтень 2008 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що обов'язкові вимоги в цій частині є законними і підлягають виконанню.
Враховуючи викладене, суд приходить до висноку про обґрунтованість вимоги п.7 щодо нанесення збитків ТОВ ІВП «Відеотехсервіс-Тест» на суму 14 513,69 гривень.
Щодо ТОВ «ЗАЕК»
Судом встановлено, що на виконання робіт з «Капітального ремонту проходок герметичних кабельних комплексних (ПГКК) шляхом заміни модулів кабельних герметизованих (МГК). Блоки 1-6» між ВП ЗАЕС та підрядником ТОВ «ЗАЕК» укладено договір від 23.01.2009 № 04/01-09 в сумі 718 848,00 грн з твердою договірною ціною на підставі локального кошторису №5-1-09.
При цьому, пунктом 2.3 Договору передбачено, що уточнення або коригування твердої договірної ціни може бути здійснено тільки у випадках уповільнення темпів або зупинення виконання робіт за рішенням замовника або з його вини, якщо це викликало додаткові витрати Підрядника.
Крім того, склад і обсяг робіт визначені пунктом 4 Технічних умов на виконання робіт (Додаток №2 до Договору від 23.01.2009 №04/01-09), погоджених Директором з ремонту ДП НАЕК «Енергоатом» від 13.11.2008 року та затверджених головним інженером ВП ЗАЕС від 04.11.2008.
Судом встановлено,що в акти приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в) за березень 2009 року - лютий 2010 року підрядником включено окремі види робіт, які не передбачені твердою договірною ціною - локальним кошторисом № 5-1-09 на суму 17942,70 грн прямих витрат або з урахуванням загальновиробничих, адміністративних витрат, прибутку, ПДВ на загальну суму 40 909,36 гривень.
Таким чином, порушено п.3.3.3.2 ДБН Д.1.1.-1-2000, п.4 Технічних умов (склад і обсяг робіт), що є Додатком № 2 до Договору.
Крім того, пунктом 25 Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 передбачено, що якщо під час будівництва виникла потреба у виконанні додаткових робіт, не врахованих проектною документацією, забезпечення якою покладено на замовника, підрядник зобов'язаний протягом визначеного договором підряду строку повідомити замовника про обставини, що призвели до виконання таких робіт, та подати замовнику пропозиції з відповідними розрахунками, а замовник протягом строку, визначеного договором підряду, розглядає зазначені пропозиції, приймає рішення по суті та повідомляє про нього підрядника.
Аналогічна норма міститься і в ст. 844 ЦК України, проте сторонами під час виконання даного договору підряду вимоги цих нормативно-правових актів були проігноровані.
Судом встановлено, що в березні 2007 року між ДП НАЕК «Енергоатом» та ТОВ «ЗАЕК» укладено контракт від 02.03.2007 №04/02-07 (далі Контракт № 04/02-07) на виконання комплексу робіт на промисловому майданчику ВП ЗАЕС з визначенням кошторисної вартості робіт в сумі 52 079 602 грн. Термін дії Контракту № 04/02-07 визначено з моменту його підписання до 31.12.2007 року. Пунктом 6 додаткової угоди №28 від 08.02.2008 термін дії Контракту № 04/02-07 продовжено до 31.12.2008. Згідно додаткової угоди №28 від 08.02.2008 внесені зміни до Контракту №04/02-07 в частині збільшення загальної вартості робіт за Контрактом до 56 886 890 грн Відповідно п. 3.1.1 Контракту № 04/02-07 вартість робіт вказаних в Додатках 5-7 є твердою договірною ціною.
Зведений кошторисний розрахунок на загальну вартість робіт, передбачених Контрактом №04/02-07 в сумі 52 079 602 грн, розрахований на рівень заробітної плати - 1 500 гривень.
Перевіркою актів приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в) встановлено, що за даним контрактом за період з липня 2008 року по січень 2009 року, відображено прямі витрати розраховані при середньомісячній заробітній платі 1800,00 грн для розряду робіт 3,8.
При цьому, відповідно п. 3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000 вартість ремонтно-будівельних робіт визначається з використанням показників заробітної плати, загальновиробничих, адміністративних витрат та прибутку на рівні, що не перевищує рекомендований Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України.
Відповідно наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 28.12.2005 № 28, який діяв на момент укладання даного контракту, усереднена вартість людино-години за розрядами складності робіт у будівництві, рекомендована до застосування з 01.01.2006 на рівні 1500 грн при середньому розряді складності робіт у будівництві в цілому - 3,8.
Відповідно п. 5 ст. 844 Цивільного кодексу України підрядник не має права вимагати збільшення твердого кошторису, а замовник - його зменшення в разі, якщо на момент укладення договору підряду не можна було передбачити повний обсяг роботи або необхідні для цього витрати. У разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути надані підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису. У разі відмови замовника від збільшення кошторису підрядник має право вимагати розірвання договору.
Згідно п. 3.3.3.2 ДБН Д.1.1.-1-2000 тверді договірні ціни встановлюються незмінними на весь обсяг будівництва і не уточнюються, за винятком випадків, якщо: а) замовник змінює в процесі будівництва проектні рішення, що викликає зміну обсягів робіт та вартісних показників; б) в процесі будівництва в проектній документації та інвесторських кошторисах виявлено безперечні помилки, які не було виявлено на стадії тендерної пропозиції та складання договірної ціни, а підрядник не є виконавцем проектно-кошторисної документації; в) виникають обставини непереборної сили - надзвичайні обставини та події, які не можуть бути передбачені сторонами під час укладання договору (контракту).
Таким чином, суд приходить до висновку, що в порушення п. 3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000 та п.5 ст.844 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV Підрядником за контрактом від 02.03.2007 № 04/02-07 в акти приймання виконаних підрядних робіт форми № КБ-2в за період з липня 2008 року по січень 2009 року в прямі витрати включена заробітна плата, обчислена виходячи із середньомісячної заробітної плати 1800,00 грн. для розряду робіт 3,8 замість 1500,00 грн для цього ж розряду робіт, як передбачено Контрактом від 02.03.2007 № 04/02-07 - твердою договірною ціною, що призвело до завищення вартості виконаних робіт, на суму 204 656,60 гривень.
Суд звертає увагу, що між КРУ в Запорізькій області та Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі Відокремленого підрозділу «Запорізька атомна електрична станція» вже відбувався судовий спір з питань виконання контракту від 02.03.2007 № 04/02-07 в частині правомірності збільшення загальної вартості робіт внаслідок включення позивачем до прямих витрат середньомісячну заробітну плату в розмірі 1 800,00 грн для розряду робіт 3,8 по роботам виконаним ТОВ «ЗАЕК» до липня 2008 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.08.2010 по справі № 17/530/08-АП, висновки КРУ в Запорізькій області в цій частині були визнані судом правомірними, та апеляційну скаргу ВП ЗАЕС було залишено без задоволення.
З матеріалів справи вбачається, що перевіркою правильності визначення коефіцієнта кошторисного прибутку та адміністративних витрат, проведеною за даними локальних кошторисів, актів приймання виконаних підрядних робіт (форми КБ-2в) за Контрактом від 02.03.2007 №04/02-07 встановлено, що при укладанні даного контракту локальним кошторисом передбачено для будівництва складних інженерних споруд (у тому числі АЕС) застосування коефіцієнту адміністративних витрат у розмірі 1,06 грн/люд.-год, що відповідає п. 3.1.18.4 та п.1 Додатку 13 ДБН Д.1.1.-1-2000.
При цьому, до 14 актів приймання виконаних підрядних робіт форми №КБ-2в за липень-серпень 2008 року включено коефіцієнт адміністративних витрат у розмірі 1,79 грн/люд.-год, що призвело до завищення вартості виконаних підрядних робіт за даним Контрактом у 2008 році на суму 6303,70 грн.
Обґрунтовуючи свою позицію в частині того, що всупереч ст. 22 ЦК України сума завищення вартості виконаних робіт в розмірі 251 869,66 грн визначається як збитки, позивач не враховує приписів Господарського кодексу України, який згідно преамбули встановлює правові основи господарської діяльності (господарювання) суб'єктів господарювання різних форм власності.
Так, ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу до складу збитків віднесено витрати, зроблені управненою сторону.
При цьому, в ст. 175 Господарського кодексу під «управненою стороною» розуміється сторона, яка має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Слід зазначити, що відповідно до ст. 1 ЦК України, цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
В той же час, ст. 1 Господарського кодексу встановлено, що цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Таким чином, під час розгляду питання про визначення поняття збитків завданих в ході здійснення господарських договорів між суб'єктами господарювання, необхідно керуватись нормами чинного Господарського кодексу України, які мають для таких правовідносин спеціальний характер.
Отже, оскільки у підрядних правовідносинах відповідно до ст.ст. 837, 875 Цивільного кодексу України управненою стороною виступає замовник, відповідачем цілком правомірно зроблено висновок що «завищення вартості виконаних робіт» і «зайво сплачені кошти» є збитками, оскільки такі дії підрядників спричинили зайві витрати грошових коштів, здійснені замовником.
Враховуючи вищенаведене, обов'язкові вимоги п.7 щодо ТОВ «ЗАЕК» відшкодування коштів в сумі 251 869,66 грн є обґрунтованими та законними.
Щодо ЗАТ «Електропівденмонтаж -10»
Судом встановлено, що між ВП ЗАЕС та ЗАТ «Електропівденмонтаж-10» укладено договір від 28.03.2008 № 4ПКЕ-2008 на виконання робіт на об'єкті «Зовнішній кризовий центр ВП ЗАЕС в м. Запоріжжі. Електропостачання на період будівництва. Прокладка резервного кабелю 6кВ, 04кВ. Установка КТП-2-100/6/0,4 У1. Електропостачання аварійного освітлення. Будівельно-монтажні роботи» вартістю робіт 289 782,0 грн.
Пунктом п.3.3.2 ДБН Д.1.1.-1-2000 чітко визначено, що договірна ціна на будівництво об'єкта формується претендентом на виконання робіт (генпідрядником) із залученням субпідрядних організацій і погоджується із замовником.
При цьому, під час зустрічної звірки, шляхом співставлення акту виконаних робіт (субпідрядником - Запорізькою філією - ВАТ «Свемон-Дніпро») Ф.КБ-2в № 401 за червень 2008 року на суму 91 913,52 грн (без врахування 5 % вартості генпідряду) з актом виконаних робіт Ф.КБ-2в № 33-2-05 за травень 2008 року на суму 131 055,12 грн (ЗАТ «ЕПМ-10») встановлено, що в акт виконаних робіт № КБ-2в № 33-2-05 за травень 2008 року включено вартість експлуатації машин та вартість матеріалів, загальновиробничих витрат, адміністративних витрат, прибутку більше ніж субпідрядником при виконанні даного обсягу робіт на загальну суму 4783,20 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що перевіркою первинних документів (наказів на відрядження, посвідчень на відрядження, авансових звітів та квитанцій на проживання в готелі) встановлено, що вартість проживання працівників підрядника в готелі ТОВ «Соцсфера» в м. Запоріжжі визначена з урахуванням ПДВ, яка виділена окремим рядком в квитанціях на оплату. Однак, в вищезазначені акти виконаних робіт включена для відшкодування вартість проживання в готелі з урахуванням вартості ПДВ з подальшим нарахуванням податку на додану вартість на всю вартість робіт по актах Ф.КБ-2в, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 747,53 гривень.
З викладено свідчить, що підрядник до актів виконаних робіт двічі включив відшкодування ПДВ, що є порушенням п.1 ст.9 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Вибірковою звіркою правильності включення обсягів та цін на матеріали в підсумкових ресурсних відомостях до актів виконаних робіт Ф. № КБ-2в за серпень 2009 року №№ 11-02-08, 10-02-08, 15-02-08, 12-02-08, 14-02-08, за травень 2009 року №№ 4-3-5, 3-3-05, 1-1-04, за жовтень 2008 року №№ 6-03-10, 7-03-10, 18-1-10, за грудень 2008 року №№ 49-1-12, 50-1-12, за липень 2009 року № 8-УППИ-07, за вересень 2009 року № 9-УППИ-09, за червень 2009 року № 3-УППИ-06, якими оформлено виконання будівельно-монтажних робіт з вартістю і обсягами списаних по бухгалтерському обліку ЗАТ «ЕПМ-10» за даними актів на списання матеріалів Ф. М-29 по матеріально-відповідальних особах, матеріальні звіти Ф. М-19 та оборотні відомості по рахунку 201 «Сировина та матеріали», 205 «Будівельні матеріали», встановлено, що при виконанні вищезазначених робіт завищено вартість використаних будівельних матеріалів на суму 35 138,66 гривень.
При цьому, списання в обліку матеріалів здійснюється на підставі форми № М-29 «Звіт про витрату основних матеріалів у будівництві в зіставленні з виробничими нормами».
В свою чергу, відповідно до п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення цієї операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Таким чином, форма № М-29 «Звіт про витрату основних матеріалів у будівництві в зіставленні з виробничими нормами» є первинним документом для включення до актів виконаних робіт Ф. № КБ-2в та довідок форми КБ-3 вартості списаних матеріалів.
Крім того, п.3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 передбачено, що Вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні.
Судом встановлено, що на підставі укладеного договору підряду від 04.03.2010 року №4ПКЕ-2010 на замовлення ВП ЗАЕС підрядником ЗАТ «ЕПМ-10» згідно актів форми №КБ-2в за квітень 2010 року №№3-03-04, 4-3-04 та за травень 2010 року №1-1-05 виконано роботи на об'єкті «Впровадження комплексу дистанційного контролю блочного і загальностанційного рівня (промислове телебачення) енергоблоку №4» на загальну суму 1 296 038,00 гривень.
В ході ревізії перевірено правильність застосування ресурсних елементних кошторисних норм на монтаж устаткування при визначенні вартості будівництва на об'єкті «Впровадження комплексу дистанційного контролю блочного і загальностанційного рівня (промислове телебачення) енергоблоку №4». Встановлено, що ВП ЗАЕС прийнято у підрядника ЗАТ «ЕПМ-10» акт форми №КБ-2в №4-3-04 за квітень 2010 року (пункти №№1/1 - 9/9), в якому для визначення кількості ресурсів з монтажу однієї телевізійної камери, одного блоку сопряжіння та одного блоку освітлювачів на швелер, а також монтажу цього швелера до стіни будівлі, застосовано розцінку М10-372-3 «Монтаж станційного обладнання-комплекту приймально-передавального обладнання на 8 радіоканалів» Ресурсних елементних кошторисних норм на монтаж устаткування (ДБН Д.2.3-10-99 «Устаткування зв'язку»), тоді як ця розцінка застосовується для визначення ресурсів при Монтажу станційного обладнання - комплекту приймально-передавального обладнання на 8 радіоканалів - (Розділ 5.10 «Радіозв'язок з рухомими об'єктами» Збірника 10 «Устаткування зв'язку ДБН Д.2.3-10-99»).
Згідно п.№2/2 акту форми №КБ-2в №4-3-04 за квітень 2010 року при виконанні робіт з монтажу 1-ієї ТВ камери, 1-го блоку сопряжіння та 1-го блоку освітлювачів на швелер, а також монтажу цього швелера до стіни будівлі витрачено 893 людино-години, що дорівнює місячній нормі витрат робочого часу п'яти працівників протягом одного місяця (5,3 людини по 168 годин). Всього згідно пунктів №№1/1 - 9/9 акту виконаних робіт Ф.№КБ-2в №4-3-04 за квітень 2010 року на виконання робіт з монтажу 25-ти телевізійних камер, двокоординатних улаштувань наведення, блоків освітлювачів на швелери та монтажу цих швелерів на стіну будівлі енергоблоку №4 витрачено 22340 люд.-годин працівників, що дорівнює роботі 133 чоловік протягом одного місяця (133 люд. * 168 годин).
Таким чином, підрядником ЗАТ «ЕПМ-10» для визначення норм витрат ресурсів при монтажу комплекту з однієї телевізійної камери, одного блоку сопряжіння та одного блоку освітлювачів на швелер, а також монтажу цього швелера до стіни будівлі застосовано розцінку М10-372-3, яка передбачена для іншого виду та складу робіт та не може застосовуватись для вказаного виду та складу робіт, чим завищено вартість робіт, вказаних в пунктах №№1/1 - 9/9 акту форми №КБ-2в №4-3-04 за квітень 2010 року на суму 325104,0 грн, або з урахуванням загальновиробничих, адміністративних витрат, прибутку та ПДВ (К=1253885,37/654760,27=1,915) на суму 622574,16 гривень.
Судом встановлено, що на підставі укладеного договору підряду від 04.03.2010 року №4ПКЕ-2010 на замовлення ВП ЗАЕС підрядником ЗАТ «ЕПМ-10» згідно актів форми №КБ-2в за квітень 2010 року №№3-03-04, 4-3-04 та за травень 2010 року №1-1-05 виконано роботи на об'єкті «Впровадження комплексу дистанційного контролю блочного і загальностанційного рівня (промислове телебачення) енергоблоку № 4» на загальну суму 1 296 038,00 гривень.
На виконання робіт з реконструкції (будівництва) системи промислового телебачення розроблено окремий проект (Робочий проект ЦУА-384-2697-СС), згідно якого реконструкція (будівництво) системи промислового телебачення є основним об'єктом будівництва, який включено в главу 2 Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва.
Сума прибутку згідно Пояснювальної записки до Зведеного кошторисного розрахунку вартості визначена згідно пункту 1 таблиці 1 Додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000 по усередненим показникам для визначення розміру кошторисного прибутку за видами будівництва, як для особливо складних інженерних споруд ядерних установок та об'єктів, призначених для провадження з радіоактивними відходами, в розмірі 7,76 грн/люд.-год.
Однак, застосування показника 7,76 грн/люд.- год. можливо у випадку, якщо реконструкція (будівництво) системи промислового телебачення передбачено в складі проектної документації в цілому та вартість реконструкції системи промислового телебачення включена в главу 3-5 Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва.
Тому, згідно п.18 Додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000 (для інших об'єктів, не включених за видами будівництва до п.п.1-17 Додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000) розмір кошторисного прибутку визначається із застосуванням усередненого показника 2,92 грн/люд.-год.
Фактично при визначенні суми кошторисного прибутку підрядником ЗАТ «ЕПМ-10» в актах виконаних робіт Ф. КБ-2в застосовано відповідно усереднені показники в розмірі 7,76, 6,02, 4,84 грн/люд-год. замість 2,92 грн/люд.-год.
Разом з тим, в актах Ф.КБ-2в за вересень 2009 року №№19-1-07, 21-1-07, 22-1-07, 23-1-07, 24-1-07 при виконанні робіт «Заміна групового та індивідуального керування приводів системи керування і захисту на енергоблоці №1» відповідно до мирової угоди по справі №10/353/09 від 21.09.2009 підрядником ЗАТ «ЕПМ-10» при визначенні суми прибутку застосовано усереднені показники в розмірі 6,02 та 4,84 грн/люд-год., тоді як Додатком 12 ДБН Д.1.1.1-2000 (зі зміною №6) застосування вказаних усереднених показників станом на вересень 2009 року взагалі не передбачено.
Таким чином,судом встановлено, що в порушення п.3.1.18.2 ДБН Д.1.1-1-2000 зі зміною №6, внесеною наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.03.2009 №114, при визначенні суми кошторисного прибутку підрядником ЗАТ «ЕПМ-10» в актах виконаних робіт Ф.КБ-2в застосовано відповідно усереднені показники в розмірі 7,76, 6,02, 4,84 грн/люд-год. замість 2,92 грн/люд.-год., внаслідок чого в 2009 році завищено вартість виконаних робіт на суму 786 097,83 грн (з ПДВ).
Таким чином, п.7 вимоги, в цій частині є законним та прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства.
ТОВ «Вестрон»
Судом встановлено, що між ВП ЗАЕС та ТОВ «Вестрон» укладено договори: від 24.04.2009 № 215600 на виконання робіт по пусконалагоджуванню обладнання для реконструкції АСРК енергоблоку №3 ЗАЕС в обсязі функцій ЦІІСРК та від 06.11.2009 №216500 на виконання робіт «Реконструкція системи АСКРБ (автоматизованої системи контролю радіаційної безпеки) енергоблоку №4. Заміна обладнання РК (радіаційного контролю) 1,2,3 каналу СБ (системи безпеки) та СНЕ (системи нормальної експлуатації). Пусконалагоджувальні роботи».
Згідно акта приймання виконаних підрядних робіт б/н від 02.07.2009 на суму 280338,00 грн, за договором від 24.04.2009 № 215600 для виконання пусконалагоджувальних робіт працівниками підрядника витрачено 7792 люд.-годин. Табелями обліку робочого часу в період дії договору відпрацювання 7 792 люд.-годин, вказаних в акті Ф. КБ-2в не підтверджено, що призвело до завищення вартості робіт згідно вищезазначеного акту на загальну суму 280 338,0 грн (з ПДВ).
Статтею 320 Господарського кодексу України замовнику надано право, не втручаючись у господарську діяльність підрядника, здійснювати контроль та технічний нагляд за відповідністю обсягу, вартості і якості виконаних робіт проектам і кошторисам.
Також, відповідно до п. 79 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 року № 668, замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.
З матеріалів справи вбачається, що усі акти приймання виконаних підрядних робіт підписані обома сторонами без зауважень.
Згідно актів приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2009 року №1,2,3,4 на суму 1082933,40 грн, за укладеним договором від 06.11.2009 № 216500 для виконання пусконалагоджувальних робіт працівниками підрядника витрачено 29973 люд.-годин. Табелями обліку робочого часу в період дії договору фактично підтверджено відпрацювання 2037 люд.-годин. Таким чином, не підтверджено відпрацювання 27936 люд./годин в період дії договору, що призвело до завищення вартості робіт згідно вищезазначених актів на загальну суму 1033283,30 гривень з ПДВ.
При цьому, відповідно до п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення цієї операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Таким чином, дані про кількість витрачених при виконанні пусконалагоджувальних робіт людино-годин, які були внесені підрядником до актів прийняття виконаних підрядних робіт форми КБ -2в, не співпадають з даними табелів обліку робочого часу працівників ТОВ «Вестрон», що призвело до завищення вартості виконаних робіт з урахуванням ПДВ на суму 1 313 621,30 гривень.
При цьому, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ч. 3 ст. 875 ЦК України, до договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 4 ст. 882 ЦК України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта, про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Статтею 320 Господарського кодексу України замовнику надано право, не втручаючись у господарську діяльність підрядника, здійснювати контроль та технічний нагляд за відповідністю обсягу, вартості і якості виконаних робіт проектам і кошторисам.
Також, відповідно до п. 79 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 року № 668, замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.
Однак, як було встановлено судом, відповідальними посадовими особами позивача відповідного контролю за ходом виконання договорів підряду забезпечено не було, внаслідок чого відповідні витрати ТОВ «Вестрон» не були перевірені та сплачені позивачем у повному обсязі, що призвело до зайвого витрачання коштів в сумі 1 313 621,30 грн
Таким чином, в порушення умов п.7.1 Договору від 24.04.2009 № 215600 та п.4.1 Договору від 06.11.2009 № 216500, які вступають в силу з моменту підписання та діють до 30.12.2009 та 30.03.2010 відповідно, п.11, 17 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 року № 668, ВП ЗАЕС прийнято у підрядника ТОВ «Вестрон» роботи, не передбачені умовами договорів, на загальну суму 1 313 621,30 гривень з ПДВ.
При цьому, зайва сплата коштів в сумі 1 313 621,30 грн не може розглядатись як ощадливість замовника, оскільки, виходячи зі змісту ст. 845 ЦК України, замовник має бути проінформований підрядником про заощадження, оскільки замовник повинен довести, що отримане підрядником заощадження зумовило погіршення якості робіт. Проте, в даному випадку про ощадливість підрядника позивачу відомо не було, оскільки ТОВ «Вестрон» не інформувало замовника про отримане ним заощадження.
Необхідно звернути увагу також на і ту обставину, що в обох випадках факт завищення вартості виконаних робіт був встановлений відповідачем через невідповідність даних зазначених в актах приймання виконаних робіт з даними табелів обліку робочого часу працівників ТОВ «Вестрон», що свідчить про те, що підряднику було відомо про реальний розмір відпрацювання людино-годин в період виконання договорів підряду.
Оскільки відповідно до ч. 4 ст. 858 ЦК України, умова договору підряду про звільнення підрядника від відповідальності за певні недоліки роботи не звільняє його від відповідальності за недоліки, які виникли внаслідок умисних дій або бездіяльності підрядника, вимога щодо стягнення з ТОВ «Вестрон» коштів в сумі 1 313 621,30 грн. повністю відповідає вимогам чинного.
Щодо ПП «Сенк»
Судом встановлено,що відповідачем проведено зустрічну звірку, в ході якої встановлено, ПП «Сенк» не підтверджено включення до актів виконаних робіт вартість роботи машин і механізмів за квітень 2008 року без номерів на суму 45,0 грн та 173,0 грн, за листопад 2008 року без номеру на суму 388,0 грн до договору від 20.11.2007 №20/11-07; по актах виконаних робіт без номеру за листопад 2008 року на суму 140,0 грн, за лютий 2009 року на суму 3715,0 грн до договору від 30.11.2007 №30/11-07, що в порушення п.3.2.7.7 ДБН Д.1.1-1-2000 призвело до завищення вартості виконаних робіт по двох договорах з урахуванням ПДВ на суму 5 353,20 гривень.
При цьому, п.п.3.2.7.7 ДБН Д.1.1-1-2000 чітко визначено, що при розрахунках вартості експлуатації будівельних машин і механізмів, якщо внаслідок об'єктивних причин (ускладнені умови виконання робіт через обмеженість території будівельного майданчика, неможливість розміщення підйомних механізмів, відсутність у підрядника машин і механізмів, передбачених нормами, тощо) будівельні (ремонтно-будівельні) роботи планується виконувати без застосування машин і механізмів як для внутрішньобудівельного транспортування матеріальних ресурсів (горизонтального і вертикального), так і для виконання робіт, або із застосуванням наявних у підрядній організації не передбачених нормами машин і механізмів, вартість таких робіт визначається з урахуванням змінених умов виконання робіт з відповідними технічними (у проекті виробництва робіт) та економічними обґрунтуваннями.
Оскільки зазначені приписи ДБН Д.1.1-1-2000 (який для позивача має обов'язковий характер) сторонами по договору підряду виконані не були, обов'язкові вимоги відповідача в цій частині є законними.
Щодо ТОВ «Росьхім»
Судом встановлено, що вимогою визначено завищення вартості на суму 48374 грн., що є порушенням п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та п. 3.1.18.4 ДБНД 1.1-1-2000.
Перевіркою встановлено, шляхом співставлення даних актів виконаних робіт Ф. КБ-2в до договорів від 24.05.2008 № 75/174-08, від 27.08.2008 № 75/236-08 по об'єктам «Герметизація міжпанельних швів на фасаді споруди вище відмітки 9,000 Блока зберігання ХТРО» та «Антикорозійне фарбування м/к дротової траси від блока № 5 до насосної градирні» з табелями обліку робочого часу за травень та серпень 2008 року не підтверджено використання робочого часу по актах відповідно в кількості 617 люд./год., на суму прямих витрат 6858,87 грн або з урахуванням загальновиробничих, адміністративних витрат, кошторисного прибутку та ПДВ на суму 14538,20 гривень.
При цьому, відповідно до п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення цієї операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
В ході ревізії перевірено правильність визначення вартості робіт з капітального ремонту об'єктів ВП ЗАЕС (підрядним способом) за період з 01.04.2008 по 30.06.2010, а саме: правильність нарахування кошторисного прибутку та адміністративних витрат в актах форми №КБ-2в.
Так, в ході ревізії встановлено, що ВП ЗАЕС прийнято у ТОВ «Росьхім» акти Ф.КБ-2в, в яких в період з 01.04.2008 по 30.06.2010 при визначенні адміністративних витрат в порушення п.3.1.18.4 ДБН Д.1.1-1-2000 застосовано показник за видами будівництва в розмірі 1,52грн/люд-год., як для промислових підприємств і об'єктів виробничого призначення, тоді як для ремонтних робіт згідно наказу Міністерства регіонального будівництва України від 03.03.2008 року №109 слід застосовувати показник в розмірі 1,23 грн/люд-год., що призвело до завищення вартості робіт з капітального ремонту об'єктів ВП ЗАЕС в період з 01.04.2008 по 30.06.2010 на суму 33 835,80 гривень.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги щодо відшкодування коштів ТОВ «Росьхім» є обґрунтованими та законними.
Щодо ТОВ «СП «Енергосистема»
Судом встановлено, що ВП ЗАЕС прийнято у підрядника ТОВ СП «Енергосистема» 4 акти виконаних робіт Ф.КБ-2в, в яких до розцінок Е13-44-6 «Очищення кварцовим піском поверхонь дрібних виробів закладних деталей нижнього ярусу», Е13-44-7 «Очищення металевих поверхонь дрібних виробів закладних деталей нижнього ярусу щітками», Е13-45-2 «Обезжирювання поверхонь металоконструкцій дрібних виробів закладних деталей нижнього ярусу розчинювачем Р-4», Е13-16-11 та Е13-26-22 «Ґрунтування (та фарбування - Е13-26-22) металевих поверхонь дрібних виробів закладних деталей нижнього ярусу» включено витрати на експлуатацію машин та механізмів, а саме «Вишки телескопічної (на автомобілі), вантажопід'ємністю 0,35тонн»:акт форми №КБ-2в №1 за червень 2010 року - 329,67199 маш.-год, що складає 28 355,09 грн, або на загальну суму 34 026,11 грн (з ПДВ);акт форми №КБ-2в №1 за червень 2010 року - 128,43022 маш.-год, що складає 11 046,28 грн, або на загальну суму 13 255,54 грн (з ПДВ);акт форми №КБ-2в без номеру за травень 2009 року - 526,81558 маш.-год., що складає 39 337,32 грн, або на загальну суму 47 204,78 грн (з ПДВ);акт форми №КБ-2в №1 за жовтень 2009 року - 329,67199 маш.-год, що складає 24 616,61 грн, або на загальну суму 29 539,93 грн (з ПДВ).
Слід зазначити, що вищезазначеними розцінками витрати механізму «Вишки телескопічної (на автомобілі) вантажопід'ємністю 0,35т» не передбачено, чим порушено п.1.2.2 ДБН Д.1.1-1-2000 та п.1.7 ДБН Д.1.1-2-99 «Вказівок щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи», затверджених наказом Держбуду України від 11.03.2002 №48 в редакції наказу від 28.02.2006 року №55 та завищено вартість виконаних робіт, вказаних в актах форми №КБ-2в відповідно на 124026,36 тис.грн.
Безпідставне включення до розцінки витрат на експлуатацію вишки телескопічної (на автомобілі), вантажопід'ємністю 0,35тонн в вищевказаних кількостях машино-годин призвело до завищення кошторисного прибутку та адміністративних витрат, а саме:акт форми №КБ-2в №1 за червень 2010 року - 1 072,09 грн (329,67199*2,71*1,2) та адміністративних витрат в сумі 486,60 грн (329,67199*1,23*1,2); акт форми №КБ-2в №1 за червень 2010 року - 417,66 грн (128,43022 *2,71*1,2) та адміністративних витрат в сумі 189,56 грн (128,43022 *1,23*1,2);акт форми №КБ-2в без номеру за травень 2009 року - 3 059,74 грн (526,81558 *4,84*1,2) та адміністративних витрат в сумі 777,58 грн (526,81558 *1,23*1,2);акт форми №КБ-2в №1 за жовтень 2009 року - 1 072,09 грн (329,67199 *2,71*1,2) та адміністративних витрат в сумі 486,60 грн (329,67199 *1,23*1,2). Також, перевіркою правильності застосування усередненого показника розміру адміністративних витрат встановлено, що в вищезазначених актах виконаних робіт форми №КБ-2в застосовано показник 1,52 грн/люд.-год., визначений за видами будівництва промислових підприємств та об'єктів виробничого призначення, тоді як згідно п.4 Додатку 13 ДБН Д.1.1-1-2000 для проведення ремонтних робіт передбачено застосування показника в розмірі 1,23 грн/люд.-год., чим порушено п.3.1.18.4 ДБН Д.1.1-1-2000.
Дане призвело до завищення вартості виконаних робіт з урахуванням ПДВ в акті виконаних робіт форми №КБ-2в №1 за червень 2010 року на суму 1066,27 грн (1,52-1,23)*3064*1,2), в акті виконаних робіт форми №КБ-2в №1 за червень 2010 року на суму 936,82 грн (1,52-1,23)*2692*1,2), в акті виконаних робіт форми №КБ-2в без номеру за травень 2009 року на суму 1 773,76 грн (1,52-1,23)*5097*1,2), в акті виконаних робіт форми №КБ-2в №1 за жовтень 2009 року на суму 1 053,74 грн (1,52-1,23)*3028*1,2).
При цьому, підрядниками при визначенні розміру кошторисного прибутку зазначених робіт в цих самих актах виконаних робіт форми № КБ-2в застосовано усереднений показник згідно п.15 Додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000, тобто в розмірі 2,71 грн/люд.-год. як для ремонтних робіт.
Тобто, підрядники при визначенні розміру кошторисного прибутку фактично підтверджують, що зазначені види робіт відносяться до ремонтних.
Таким чином, виходячи з викладено, суд приходить до висновку, що ТОВ СП «Енергосистема» завищено вартість виконаних робіт з урахуванням вартості ПДВ на суму 136 418,87 грн.
Окрім того, перевіркою виконання умов договору надання послуг від 21.01.2009 №75/17-09 на виконання послуг за темою: «Відновлення антикорозійного захисту трубних дощок конденсаторів турбін К-1000-60/1500-2(2М) матеріалом «Пластокор» для ВП ЗАЕС» на суму 721737,70 грн, яку ВП ЗАЕС оплатило в повному обсязі, встановлено, що послуги за договором від 21.01.2009 №75/17-09 надавалися безпосередньо ТОВ «СП Енергосистема».
У ході зустрічної звірки вибірково перевірено підтвердження витрат на матеріали, заробітну плату та відрядження, які включено до розрахунку вартості послуг «Відновлення антикорозійного захисту трубних дощок конденсаторів турбін К-1000-60/1500-2(2М) матеріалом «Пластокор».
Так, виходячи з матеріалів справи, згідно розрахунку вартості послуг «Відновлення антикорозійного захисту трубних дощок конденсаторів турбін К-1000-60/1500-2(2М) матеріалом «Пластокор» фонд оплати праці за 1 кв.м. складає 37,18грн, у тому числі вартість 1 люд.-год. тарифної ставки слюсаря 4-го розряду - 14,21грн, однак згідно наданих до зустрічної звірки розрахунково-платіжних відомостей за лютий - червень та вересень 2009 року посада слюсаря 4 розряду у розрахунково-платіжних відомостях відсутня. Загальна сума не підтверджених витрат заробітної плати склала 8633,79грн (76,95грнх 1,1(прибуток - 10%) х 1,2(ПДВ - 20% х 85кв.м.), чим не дотримано вимог п.3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Згідно розрахунку вартості послуг «Відновлення антикорозійного захисту трубних дощок конденсаторів турбін К-1000-60/1500-2(2М) матеріалом «Пластокор» витрати на відрядження працівників склали 5840,50грн В порушення п.1 ст.9 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», документів, що підтверджують витрати на відрядження до зустрічної звірки не надано.
Таким чином, вище наведене підтверджує, що ТОВ «СП Енергосистема» в 2009 році завищено вартість наданих послуг за договором від 21.01.2009 №75/17-09 на суму 14474,29грн
Перевіркою виконання умов договору від 15.03.2010 №75/48-10 на надання послуг за темою «Відновлення антикорозійного захисту трубних дощок конденсаторів турбін К-1000-60/1500-2(2М) антикорозійними матеріалами» на суму 287873,38грн, яку ВП ЗАЕС оплатило в повному обсязі, встановлено, що послуги за договором від 15.03.2010 №75/48-10 у квітні 2010 року виконувалися субпідрядником ТОВ «СТР-Консоль» із використанням матеріалів, наданих ТОВ «СП Енергосистема», у травні 2010 року роботи за даним договором виконувались ТОВ «СП Енергосистема».
Крім того, судом встановлено, що ТОВ «СП Енергосистема» в 2009 році при наданні послуг за договором від 20.05.2009 №75/143-09 з антикорозійного захисту внутрішньої поверхні цирководоводів енергоблоку №2 ОП ЗАЕС на суму 99960,00грн, яку ВП ЗАЕС оплатило в повному обсязі, до вартості послуг включені витрати на відрядження у сумі 2 900 гривень.
В порушення п.1 ст.9 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», витрати на відрядження документально не підтверджені.
Крім того, обґрунтовуючи свою позицію, позивач зазначає, що згідно з діючим законодавством він не має обов'язку контролювати фактичний фонд оплати праці підрядника при виконанні умов договору.
Проте, слід зауважити, що відповідно до п. 79 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 року № 668, замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.
Відповідно до п. 13 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 «Будівельні контракти», який затверджено наказом Мінфіну України від 28.04.2001 № 205 (зареєстровано в Мінюсті України 21.05.2001 за № 433/5624) до складу витрат безпосередньо пов'язаних з виконанням будівельного контракту, належать прямі витрати, згідно з положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати».
Пунктом 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.1999 № 318 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за № 27/4248) встановлено, що витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань.
Далі, п. 18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 «Будівельні контракти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2001 №205 встановлено, що сума визнаних доходу і витрат за будівельним контрактом відображається відповідно до Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291 (зареєстрованої в Мінюсті 21.12.1999 за № 893/4186).
Згідно з абз. 7 вказаної Інструкції передбачено, що рахунки класу 9 «Витрати діяльності» ведуться всіма підприємствами, крім суб'єктів малого підприємництва, а також інших організацій, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності, з відкриттям за власним рішенням рахунків класу 8 «Витрати за елементами».
Отже, враховуючи вищевикладене, за умови відсутності в бухгалтерському обліку підрядника даних про нарахування заробітної плати, ТОВ «СП Енергосистема» не мало правових підстав включати вартість праці до складу прямих витрат.
Крім того, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Також, звернення замовника до підрядника за документальним підтвердженням розміру понесених витрат при виконанні підрядних робіт не можна розглядати як втручання в господарську діяльність підрядника.
Враховуючи вищенаведене, суд встановив, що вимоги п.7 щодо завищення вартості виконаних робіт ТОВ «СП «Енергосистема» коштів є обґрунтованими та законними.
Щодо ТОВ «Високовольтний союз Україна»
Судом встановлено, що між ВП ЗАЕС державного підприємства «Національна атомна енергогеруюча компанія «Енергоатом» та ТОВ «Високовольтний союз Україна», укладено договір від 20.07.2009 №ВС-У-108-9, його предметом є виконання технічного супроводу робіт при проведенні заміни вимикачів 6кВ типу ВЕС 6 на вакуумні на енергоблоці №2, на суму 17760,0 грн з ПДВю
З матеріалів справи вбачається, що з урахуванням протоколу розбіжностей сума договору зменшена і склала 14874,0 грн з урахуванням ПДВ.
На виконання шефмонтажних робіт по заміні вимикачів серії ВЕС-6 на вакуумні складено локальний кошторис №2-1-1, кошторисною вартістю 4,772 тис.грн, на підставі якого складена договірна ціна (тверда) шефмонтажних робіт в сумі 14 874 грн.
Відповідно до акту виконаних робіт Ф.КБ-2в №01-11-2009 за грудень 2009 року на суму 13717,99 грн, в який включено суму кошторисного прибутку 133,0 грн, який обраховано із застосуванням усередненого показника 0,82 грн/люд.-год., що є порушенням п.17 Додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000, так як зазначений показник застосовується при виконанні пусконалагоджувальних робіт, а при визначенні вартості робіт по шефмонтажу прибуток не передбачається, так як прибуток включено в вартість обладнання, чим завищено вартість виконаних шефмонтажних робіт на суму 159,60 грн з урахуванням ПДВ.
Також, до акту додано розрахунок фактичних витрат на відрядження двох працівників підрядника на 15 календарних днів за період з 09.07.2009 по 23.07.2009 на загальну суму 6504,66 грн без ПДВ, які включені в акт виконаних робіт Ф.КБ-2в №01-11-2009 за грудень 2009 року. Відпрацювання робочого часу підтверджено табелем обліку працівників підрядника за період з 10.07.2009 по 23.07.2009.
Згідно табелю відпрацьовано працівниками підрядника 149 людино-годин, які включено в акт виконаних робіт. Слід зазначити, що в акт виконаних робіт включено витрати праці робітників, зарплата яких враховується в складі загальновиробничих витрат в кількості 13 люд./годин на суму 339,61 грн з урахуванням ПДВ (13люд./год*21,77грн*1,2), відпрацювання яких не підтверджено документально.
Таким чином, суд приходить до висновку про завищення вартості виконаних робіт ТОВ «Високовольтний союз Україна» на суму 499,21грн.
Щодо Дочірнього підприємства «Західноукраїнського» монтажного управління» Відкритого акціонерного товариства «Південьтеплоенергомонтаж» (далі - ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ).
Судом встановлено, що відповідно до договору генерального підряду №2/08РЕ від 22.08.2008р., укладеного між замовником ВП Рівненська АЕС державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та Дочірнього підприємства «Західноукраїнського» монтажного управління» Відкритого акціонерного товариства «Південьтеплоенергомонтаж», його предметом є будівельно-монтажні роботи на енергоблоках №1,2, а саме реконструкція пожежно-технічного водопроводу бл.1,2 ВП АЕС.
Відповідно до п.2.1 договору передбачено динамічну договірну ціну робіт, вартість якої визначено згідно кошторисної документації та складає 2752468грн. з ПДВ.
Відповідно до акту ревізії, встановлено, що включення до актів виконаних робіт за 2009 рік (виконання робіт з дуже посиленої антикорозійної бітумно-гумової ізоляції на сталевих трубопроводах) 11,88 т бітумно-гумової мастики, а за даними бухгалтерського обліку придбано та списано 7.884 т. (різниця - 3,993 тон), чим порушено п.3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 та завищено вартість виконаних робіт на суму 28 030,86 грн з ПДВ.
Пунктом 1.4.1 Державних будівельних норм України «Правила визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 № 174, (далі - ДБН Д.1.1-1-2000) визначено, що система ціноутворення в будівництві базується на нормативно-розрахункових показниках і поточних цінах трудових та матеріально-технічних ресурсів. Нормативними показниками є ресурсні елементні кошторисні норми. На підставі цих норм і поточних цін на трудові та матеріально-технічні ресурси визначаються прямі витрати у вартості будівництва.
Головна функція кошторисних норм - визначення нормативної кількості ресурсів, необхідних для виконання відповідного виду робіт, як основи для наступного переходу до вартісних показників (п. 1.3.3 ДБН Д.1.1-1-2000).
Пунктом 1.4.2 ДБН Д.1.1-1-2000 визначено, що ресурсні елементні кошторисні норми є первинними кошторисними нормативами, призначеними для визначення нормативної кількості ресурсів, необхідних для виконання різних видів будівельних, монтажних, ремонтних і реставраційних робіт, прямих витрат у вартості будівництва, а також для розроблення поточних одиничних розцінок. Норми диференційовано відбивають у своєму складі показники трудовитрат, часу роботи будівельних машин і механізмів, а також витрати матеріалів, виробів і конструкцій. Правила застосування РЕКН, РЕКНМУ, РЕКНр, РЕКНрв, РЕКНпн і РКНЕМ при визначенні прямих витрат у вартості будівництва наведено в розділі 3 ДБН Д.1.1-1-2000.
Положення розділу 3 «Правила визначення вартості будівництва» ДБН Д.1.1-1-2000 встановлюють основні правила визначення кошторисної вартості будівництва і ціни пропозиції претендента на виконання робіт (договірної ціни) та уточнення вартісних показників при проведенні розрахунків за обсяги виконаних робіт. Вартість будівництва визначається: - на стадії проектування - кошторисна вартість будівництва в складі інвесторської кошторисної документації; на стадії визначення виконавця робіт (проведення тендера) - ціна тендерної пропозиції претендента (договірна ціна, яка може встановлюватися твердою, динамічною, періодичною);на стадії проведення взаєморозрахунків - уточнюються окремі вартісні показники, визначені на попередніх стадіях, залежно від виду договірної ціни в порядку, обумовленому в контракті.
Динамічні договірні ціни встановлюються відкритими і можуть уточнюватися протягом всього строку будівництва (п.3.3.3.3 ДБН Д.1.1-1-2000).
Таким чином, з вищевикладеного, суд робить висновок, що система ціноутворення в будівництві базується на нормативно-розрахункових показниках - ресурсних елементних кошторисних нормах, правила застосування яких для визначення прямих витрат у вартості будівництва передбачають уточнення протягом всього строку будівництва (при умові застосування договірної динамічної ціни).
За динамічної договірної ціни вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні (п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000).
Судом встановлено, що вартість виконання ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ комплексу робіт з реконструкції пожежно-технічного водопроводу блоків № 1, 2 ВП «Рівненська АЕС» визначена за договірною динамічною ціною.
Оскільки, ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ включено до актів виконаних робіт за 2009 рік (виконання робіт з дуже посиленої антикорозійної бітумно-гумової ізоляції на сталевих трубопроводах) 11,88 т бітумно-гумової мастики, а за даними бухгалтерського обліку придбано та списано 7.884 т. (різниця - 3,993 тон), вартість виконаних робіт завищено на суму 28 030,86 грн з ПДВ.
Використання ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ на виконання робіт меншої кількості бітумно-гумової мастики ніж задокументовано ними в актах форми КБ-2в є свідченням завищення ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ вартості виконаних робіт, внесення недостовірних відомостей останнім до актів форми КБ-2в.
Крім того, згідно з п. 2.12.2 ДБН Д.1.1-1-2000, у кошторисній документації на розширення, реконструкцію і технічне переоснащення діючих підприємств, будівель і споруд кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт визначається за індивідуальними кошторисними нормами у випадках, коли характер та умови їх виконання відрізняються від складу та умов виконання робіт, прийнятих ресурсних елементних кошторисних нормах на будівельні роботи і монтаж устаткування.
Актом контрольного обміру виконаних будівельно-монтажних робіт по реконструкції пожежно-технічного водопроводу блоків №1,2, завищення обсягів робіт не встановлено, при цьому контрольні обміри щодо фактичної площі нанесення бітумно-гумової мастики не проводились по причині того, що ці роботи є скриті, що підтверджено відповідними актами на скриті роботи, які підписані представниками Замовника, Генпідрядника та проектувальника.
Судом встановлено, що в ході ревізії проведено зустрічну звірку у ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ, з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та відображення в обліку.
Зустрічною звіркою, проведеною в ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ, за даними бухгалтерського обліку не підтверджено виконання робіт з влаштування дуже посиленої антикорозійної бітумно-гумової ізоляції на сталевих трубопроводах, а саме використання 3,999 т бітумно-гумової мастики, що й задокументовано у акті ревізії як нанесена для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальна шкода (збитки) на суму 28 030,86 грн (з ПДВ).
Ззідно п. 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000 вказано: незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт» та N КБ-3 «Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди») безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.
З матеріалів справи вбачається, що застосування в актах виконаних робіт усередненого показника для визначення кошторисного прибутку за видами робіт, який відповідає загально-будівельним роботам (К=4,84) без врахування прийнятих змін від 19.03.2009 № 6 до ДБН Д. 1.1-1-2000, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.03.2009 № 114, відповідно яких розмір кошторисного прибутку приймається за видами будівництва за усередненими показниками з урахуванням обмежень, встановлених законодавством. В даному випадку пожежний водопровід відноситься до об'єкту інженерної інфраструктури (інженерні мережі та споруди), що відповідає усередненому показнику К=2,84. Внаслідок вищезазначеного порушено п. 3.2.12.1 ДБН Д.1.1-1-2000 та завищено вартість виконаних робіт на суму 53 987,62 гри (з ПДВ) (за 2009 рік - 51 676,32 грн, 2010 рік-2 311,30 грн), з яких оплачено 51 676,32 грн.
Умовами договору №2/08РЕ від 22.08.2008 на виконання комплексу робіт з реконструкції пожежно-технічного водопроводу блоків № 1,2 ВП «Рівненська АЕС», укладеного ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» (Замовник) з ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ (Генпідрядник), передбачено, що показник кошторисного прибутку приймається відповідно до усереднених показників для визначення розміру кошторисного прибутку за видами робіт згідно Додатку №12 ДБН Д. 1.1-1-2000 зі змінами та доповненнями (таблиця №2) - 4,84 грн/люд.год. Вартість виконання робіт визначена за договірною динамічною ціною.
Актом ревізії встановлено порушення щодо завищення вартості виконаних ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ робіт на суму 53 987,62 грн.
Наказом Мінрегіонбуду України від 19.03.2009 № 114 затверджено і введено в дію з 01.04.2009 Зміну № 6 до ДБН Д.1.1-1-2000, якою змінені правила визначення прибутку (диференційовано по об'єктах, які входять до складу будови).
Ці зміни поширюються на вже підписані договори підряду, оскільки внесення змін і доповнень у нормативні документи відноситься до підпункту в) п.3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000 - виникнення обставин, які не можуть бути передбачені сторонами при укладенні договору підряду, при динамічній договірній ціні відповідно до п. 3.3.3.3 ДБН Д.1.1-1-2000 уточнюється вартість робіт, виконуваних після 01.04.2009 укладенням додаткової угоди. (Роз'яснення стор. 70 «Ціноутворення у будівництві» №5 2009).
Оскільки технологія виконання робіт по реконструкції пожежного водогону на площадці ВП «РАЕС» аналогічна виконанню робіт по влаштуванню інженерних мереж та споруд в міській зоні, при визначенні вартості робіт необхідно приймати показник кошторисного прибутку за даними п.14 додатку 12 «Усереднені показники для визначення кошторисного прибутку за видами будівництва» в розмірі К=2,84 грн/люд-год.
Відповідно до п. 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000: незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт» та N КБ-3 «Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди») безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.
Актом ревізії встановлено віключення в акти виконаних робіт за 2009 рік 603 машино-години екскаватора, фактично за даними бухгалтерського обліку використання екскаватора становить 570 машино-годин, чим порушено п.3.3.10.1. ДБН Д. 1.1-1-2000 та завищено вартість виконаних робіт на суму 4 196,0 гривень з ПДВ.
Пунктом 1.4.1 Державних будівельних норм України «Правила визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 № 174, (далі - ДБН Д.1.1-1-2000) визначено, що система ціноутворення в будівництві базується на нормативно-розрахункових показниках і поточних цінах трудових та матеріально-технічних ресурсів. Нормативними показниками є ресурсні елементні кошторисні норми. На підставі цих норм і поточних цін на трудові та матеріально-технічні ресурси визначаються прямі витрати у вартості будівництва.
Оскільки, ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ включено до актів виконаних робіт за 2009 рік (виконання робіт з дуже посиленої антикорозійної бітумно-гумової ізоляції на сталевих трубопроводах) 603 машино-години екскаватора, а фактично за даними бухгалтерського обліку використання ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ екскаватора становить 570 машино-годин, вартість виконаних робіт для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» завищена на 4 196 грн (з ПДВ), чим нанесено для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальну шкоду (збитки) на вказану суму.
Використання ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ на виконання робіт меншої кількості машино-годин екскаватора ніж задокументовано ними в актах форми КБ-2в є свідченням завищення ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ вартості виконаних робіт, внесення недостовірних відомостей останнім до актів форми КБ-2в.
Крім того, згідно з п. 2.12.2 ДБН Д.1.1-1-2000, у кошторисній документації на розширення, реконструкцію і технічне переоснащення діючих підприємств, будівель і споруд кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт визначається за індивідуальними кошторисними нормами у випадках, коли характер та умови їх виконання відрізняються від складу та умов виконання робіт, прийнятих ресурсних елементних кошторисних нормах на будівельні роботи і монтаж устаткування.
Судом встановлено, що в ході ревізії проведено зустрічну звірку у ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ, з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та відображення в обліку.
Зустрічною звіркою, проведеною в ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ, за даними бухгалтерського обліку не підтверджено виконання робіт з влаштування дуже посиленої антикорозійної бітумно-гумової ізоляції на сталевих трубопроводах, а саме використання 33 машино-години роботи екскаватора, що й задокументовано у акті ревізії як нанесена для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальна шкода (збитки) на суму 4 196 грн (з ПДВ).
З приводу вищеописаного у п. 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000 вказано: незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт» та N КБ-3 «Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди») безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що вимога п.7 щодо завищення вартості виконаних робіт ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ на суму 83903,18грн., є правомірною.
Щодо ТзОВ «Аква-Інсталбуд».
З матеріалів справи вбачається, що актом ревізії встановлено завищення вартості виконаних робіт, за договором № 07/07-ПР від 17.09.2007, у зв'язку з тим, що ВП «Рівненська АЕС» при відсутності фактичного виконання договірних робіт, внесено зміни до вартості договору в сторону збільшення без фактичного збільшення обсягів робіт, що призвело до зайвого нарахування до оплати коштів в сумі 72 947,11 грн.
Судом встановлено, що між ВП «Рівненська АЕС» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма «Аква-Інсталбуд» (далі - ТзОВ «Аква-Інсталбуд») (виконавець) укладено договір від 17.09.2007 № 07/07-ПР на проведення проектно-вишукувальних робіт по будівлі міського суду в м.Кузнецовськ (вартість робіт - 224 988,66 грн).
Згідно пункту 5.11 договору «Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31.12.2008 року».
Додатковою угодою № 1 від 16.12.2008 до договору від 17.09.2007 № 07/7-ПР перенесено терміни виконання робіт: договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 30.06.2009.
З матерівалів справи встановлено, що укладання додаткової угоди № 1 від 16.12.2008 викликане терміном видачі технічних вимог міських організацій по підключенню будівлі суду до міських мереж які видавались на протязі жовтня-грудня 2008р, що привело до необхідності коригування заключеного договору шляхом укладання додаткової угоди №1 і календарного плану виконання проектно-кошторисної документації.
Додаткова угода № 1 від 16.12.2008 до договору від 17.09.2007 № 07/7-ПР вступила в дію з моменту підписання її сторонами, а саме з 01.04.2009.
Тобто в період з 01.01.2009 до 01.04.2009 договірні зобов'язання по договору не були виконані (оскільки в подальшому додатковою угодою було перенесено терміни виконання договірних відносин) та не були врегульовані (оскільки додаткова угода № 1 вступила в силу з 01.04.2009).
Судом установлено, що довготривалий термін укладання додаткової угоди - три місяці з часу її підписання на ВП РАЕС, є наслідком довготривалого реєстрування даної додаткової угоди № 1 від 16.12.2008 у ДП НАЕК «Енергоатом» - зареєстрована тільки 25.03.2009, відповідно терміни виконання робіт (етапи) автоматично змістились на три місяці в сторону збільшення, що стало причиною укладання додаткової угоди № 2 від 14.05.2009 і нового графіку виконання проектних робіт.
Додаткова угода № 1 вступила в дію з 01.04.2009 (через три місяці після підписання її ВП «Рівненська АЕС») змістило терміни календарного плану виконання проектно-кошторисної документації з кінцевим терміном розробки документації - липень 2009 року, що й привело до складання додаткової угоди №2 в травні 2009 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що по причині реєстрації додаткової угоди № 1 від 16.12.2008 у ДП НАЕК «Енергоатом» упродовж трьох місяців, календарний план до додаткової угоди № 1 від 16.12.2008 не можливо було виконати по причині зміщення термінів початку виконання робіт, що й стало наслідком укладання додаткової угоди № 2 у травні 2009 року, якою окрім зміни (перенесення) термінів виконання робіт було змінено (збільшено) і їх вартість.
З матеріалів справи вбачається, що актом ревізії встанввлено, що при відсутності зміни архітектурно-планувального завдання, при не виявленні помилок в процесі виконання робіт, при відсутності обставин непереборної сили, внесено зміни до вартості договору в сторону збільшення без фактичного збільшення обсягів робіт, що призвело до зайвого нарахування ВП РАЕС у І півріччі 2010 року до оплати для ТзОВ «Аква-Інсталбуд» коштів в сумі 72 947,11 грн, внаслідок завищення вартості виконаних проектно-кошторисних робіт, що суперечить п. 4.9.1 ДБН Д.1.1-7-2000.
Посадові особи ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» в обґрунтування підстави для збільшення вартості проектно-вишукувальних робіт по договору від 17.09.2007 № 07/07-ПР вказували: прийняття нового індексу визначення вартості робіт, введеного в дію наказом Мінрегіонбуду від 10.07.2008 № 297, про що свідчать відповідні пояснення та листи ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», надані в ході ревізії на відповідні запити КРУ в Рівненській області.
Таким чином, зміна обсягів проектування по даному договору, визнана видачею архітектурно-планувального завдання, в якому міські електричні мережі передбачили додаткову трансформаторну підстанцію блочного типу, проектування якої не було в обсягах робіт передбачених технічним завданням на проектування.
При цьому не зазначено ким визнана необхідність зміни обсягів проектування й про яке архітектурно-планувальне завдання та його зміни йдеться, якщо Титули на виконання проектно-вишукувальних робіт для будівництва об'єкту «Будівля суду» на 2008-2010 роки не погоджені органом вищого рівня (Міністерством палива та енергетики України), як це визначено п. 2 Порядку затвердження титулів будов (об'єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 № 995, із внесеними змінами.
Окрім цього,позивач вказує на те, що укладання додаткової угоди № 1 від 16.12.2008 викликане терміном видачі технічних вимог міських організацій по підключенню будівлі суду до міських мереж які видавались на протязі жовтня-грудня 2008р, що привело до необхідності коригування заключеного договору шляхом укладання додаткової угоди №1 і календарного плану виконання проектно-кошторисної документації.
Вказане є свідченням того, що на момент визначення вартості договору (безпосереднього укладення договору) ВП «Рівненська АЕС» не мала технічних вимог міських організацій по підключенню будівлі суду до міських мереж, але не зважаючи на це вартість договору сформована, погоджена та визнана твердою (при погодженні та укладанні договору сторонам договору було відомо про відсутність технічних вимог міських організацій по підключенні будівлі суду до міських мереж). Тому при безпосередньому отриманні технічних умов від міських електричних мереж це не може трактуватися (визначатися) як зміна архітектурно-планувального завдання.
Виходячи з викладено, суд приходить до висновку про завищення вартості виконаних робіт ТзОВ «Аква-Інсталбуд»
Щодо ТОВ «Управління будівництва Рівненської АЕС».
Оскаржуваною вимогою визначено завищення вартості на суму 183844,13грн., яка складається із сум: 10 890,00грн., 2 270,40грн., 90 240,00 грн. та 10 470,53грн.
Судом встановлено, що між ВП «Рівненська АЕС» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Управління будівництва Рівненської АЕС» (підрядник) укладено договір № 360-2009-О від 01.07.2009 «Розширення каналізаційних очисних споруд м. Кузнецовськ Рівненської області на 10000 мЗ/добу. Огорожа». Додатком №3 до договору погоджено динамічну договірну ціну робіт у сумі 516 366,00грн.з ПДВ та договір №361-2009-К від 01.07.2009 «Розширення каналізаційних очисних споруд. Скидний каналізаційний колектор від очисних споруд м. Кузнецовськ в річку Стир».
Ревізією встановлено завищення вартості виконаних робіт, за договорами № 360-2009-О від 01.07.2009 «Розширення каналізаційних очисних споруд м. Кузнецовськ Рівненської області на 10000 м3/добу. Огорожа» та договору №361-2009-К від 01.07.2009 «Розширення каналізаційних очисних споруд. Скидний каналізаційний колектор від очисних споруд м. Кузнецовськ в річку Стир», що були укладені між ВП «Рівненська АЕС» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Управління будівництва Рівненської АЕС.
В ході ревізії встановлено, що в акти виконаних для ВП РАЕС робіт включені витрати труда робітників, що обслуговують машини. На вищевказані витрати труда в актах форми КБ-2в за грудень 2009 року - лютий 2010 року, за серпень 2009 року - червень 2010 року нараховуються загальновиробничі витрати, прибуток та адміністративні витрати, які генпідрядник (ТзОВ «УБ РАЕС») не поніс, у зв'язку з тим, що немає власних машин та механізмів, а бере їх в оренду, тому не повинен був включати в акти виконаних робіт та отримувати відшкодування зі сторони замовника (ВП РАЕС). Включення ТзОВ «УБ РАЕС» до актів виконаних для ВП РАЕС робіт вищевказаних витрат, які фактично ними не понесені, є порушенням п. 3.2.3.1, п. 3.2.8, п. 3.2.12, п. 3.3.15, п. 4.1.3 ДБН Д.1.1-1-2000, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 10 890,00 грн (по договору від 01.07.2009 № 360-2009-О) та на суму 90 240,00 гривень.
Вартість експлуатації будівельних машин і механізмів у складі прямих витрат претендент (підрядник) визначає виходячи з нормативного часу роботи машин, необхідного для виконання обсягу робіт, що пропонується, та вартості експлуатації машин за одиницю часу їх застосування (машино-година) в поточних цінах; у вартості експлуатації будівельних машин і механізмів у тому числі позначається заробітна плата робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів (п. 3.2.7 ДБН Д.1.1-1-2000).
Загальновиробничі витрати - це витрати будівельно-монтажної організації, які включаються до виробничої собівартості будівельно-монтажних робіт (п. 4.1.1 ДБН Д.1.1-1-2000).
Адміністративні витрати будівельно-монтажної організації, які враховуються у вартості будови (об'єкта), - це загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління будівельно-монтажною організацією, що не включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт; зазначені витрати включаються до вартості будівельно-монтажних робіт за будівельним контрактом пропорційно базі розподілу, яка обирається будівельно-монтажною організацією самостійно (собівартість відповідного об'єкта витрат, прямі витрати тощо) (п. 4.1.2 ДБН Д.1.1-1-2000).
Судом встановлено, що при виконанні робіт для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», ТзОВ «УБ РАЕС» застосовувались орендовані машини і механізми, що підтверджено первинними документами: актами про надання послуг, тощо.
Таким чином, ТзОВ «УБ РАЕС» не понесено загальновиробничих, та адміністративних витрат на утримання та обслуговування машин і механізмів, оскільки вони були орендовані. Всі витрати, пов'язані з орендою машин та механізмів та заробітною платою робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні орендованих будівельних машин і механізмів включені до прямих витрат. Інших витрат: як загальновиробничих так і адміністративних, відповідно прибутку, ТзОВ «УБ РАЕС» не понесено та не отримано.
Натомість, нарахування загальновиробничих витрат, прибутку та адміністративних витрат на заробітну плату робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні орендованих будівельних машин і механізмів є не понесені ТзОВ «УБ РАЕС» витрати, які всупереч п. 3.2.3.1, п. 3.2.8, п. 3.2.12, п. 3.3.15, п. 4.1.3 ДБН Д.1.1-1-2000 включені ТзОВ «УБ РАЕС» до актів виконаних робіт, що й стало наслідком завищення вартості виконаних робіт.
ДП НАЕК «Енергоатом» у своєму позові підставою для того, що КРУ неправомірно задокументувало у акті ревізії завищення вартості виконаних робіт внаслідок невірного нарахування загальновиробничих, адміністративних витрат та прибутку, є посилання на п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Пункт 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 містить наступне: «Вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні».
Таким чином, інформація, наведена у п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 в жодному разі не спростовує інформацію, наведену у акті ревізії, оскільки у вказаному пункті йдеться про прямі витрати, у акті ревізії йдеться про неправомірне нарахування загальновиробничих, адміністративних витрат та прибутку - різні витрати, визнання яких регламентують різні вимоги нормативних документів.
Статтею 320 Господарського кодексу України визначено, що Замовник має право під час виконання робіт перевіряти хід і якість робіт, не втручаючись в господарську діяльність Підрядника.
З матеріалів справи вбачається, що в ході ревізії проведено зустрічну звірку у ТзОВ «УБ РАЕС», з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та відображення в обліку.
Зустрічною звіркою, проведеною у ТзОВ «УБ РАЕС» встановлено включення ТзОВ «УБ РАЕС» до актів виконаних робіт витрат, які фактично ними не понесені, що й задокументовано у акті ревізії як нанесена для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальна шкода (збитки) на суму 90 240 грн (з ПДВ).
Відповідно до п. 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000 вказано: незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт» та N КБ-3 «Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди») безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.
Актом ревізії встановлено, що включення ТзОВ «УБ РАЕС» до актів виконаних для ВП РАЕС робіт вищевказаних витрат, які фактично ними не понесені, є порушенням п. 3.3.10.1 ДБН Д. 1.1.1-2000, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 2 270,40 грн (по договору від 01.07.2009 № 360-2009-О) та на суму 69 973,20 гривень (по договору від 01.07.2009 № 361-2009-К).
Пунктом 1.4.1 Державних будівельних норм України «Правила визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 № 174, (далі - ДБН Д.1.1-1-2000) визначено, що система ціноутворення в будівництві базується на нормативно-розрахункових показниках і поточних цінах трудових та матеріально-технічних ресурсів. Нормативними показниками є ресурсні елементні кошторисні норми. На підставі цих норм і поточних цін на трудові та матеріально-технічні ресурси визначаються прямі витрати у вартості будівництва.
Головна функція кошторисних норм - визначення нормативної кількості ресурсів, необхідних для виконання відповідного виду робіт, як основи для наступного переходу до вартісних показників (п. 1.3.3 ДБН Д.1.1-1-2000).
Пунктом 1.4.2 ДБН Д.1.1-1-2000 визначено, що ресурсні елементні кошторисні норми є первинними кошторисними нормативами, призначеними для визначення нормативної кількості ресурсів, необхідних для виконання різних видів будівельних, монтажних, ремонтних і реставраційних робіт, прямих витрат у вартості будівництва, а також для розроблення поточних одиничних розцінок. Норми диференційовано відбивають у своєму складі показники трудовитрат, часу роботи будівельних машин і механізмів, а також витрати матеріалів, виробів і конструкцій. Правила застосування РЕКН, РЕКНМУ, РЕКНр, РЕКНрв, РЕКНпн і РКНЕМ при визначенні прямих витрат у вартості будівництва наведено в розділі 3 ДБН Д.1.1-1-2000.
Положення розділу 3 «Правила визначення вартості будівництва» ДБН Д.1.1-1-2000 встановлюють основні правила визначення кошторисної вартості будівництва і ціни пропозиції претендента на виконання робіт (договірної ціни) та уточнення вартісних показників при проведенні розрахунків за обсяги виконаних робіт. Вартість будівництва визначається: - на стадії проектування - кошторисна вартість будівництва в складі інвесторської кошторисної документації;на стадії визначення виконавця робіт (проведення тендера) - ціна тендерної пропозиції претендента (договірна ціна, яка може встановлюватися твердою, динамічною, періодичною);на стадії проведення взаєморозрахунків - уточнюються окремі вартісні показники, визначені на попередніх стадіях, залежно від виду договірної ціни в порядку, обумовленому в контракті.
Динамічні договірні ціни встановлюються відкритими і можуть уточнюватися протягом всього строку будівництва (п.3.3.3.3 ДБН Д.1.1-1-2000).
Таким чином, система ціноутворення в будівництві базується на нормативно-розрахункових показниках - ресурсних елементних кошторисних нормах, правила застосування яких для визначення прямих витрат у вартості будівництва передбачають уточнення протягом всього строку будівництва (при умові застосування договірної динамічної ціни).
За динамічної договірної ціни вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні (п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000).
В даному конкретному випадку вартість виконання ТзОВ «УБ РАЕС» робіт по об'єкту «Розширення каналізаційних очисних споруд м. Кузнецовськ Рівненської області на 10000 м3/добу. Огорожа» та по об'єкту «Розширення каналізаційних очисних споруд. Скидний каналізаційний колектор від очисних споруд м.Кузнецовськ в річку Стир» визначена за договірною динамічною ціною.
Оскільки, як встановлено судом, ТзОВ «УБ РАЕС» включено до актів виконаних робіт за 2009 рік більшу кількість машино-години по кранах та екскаваторах, а фактично за даними бухгалтерського обліку використання ТзОВ «УБ РАЕС» крана та екскаватора становить меншу кількість машино-годин, вартість виконаних робіт для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» завищена на 2 270,40 грн (по договору від 01.07.2009 № 360-2009-О) та на 69 973,20 грн (по договору від 01.07.2009 № 361-2009-К), чим нанесено для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальну шкоду (збитки) на вказані суми.
Використання ТзОВ «УБ РАЕС» на виконання робіт меншої кількості машино-годин крана та екскаватора ніж задокументовано ними в актах форми КБ-2в є свідченням завищення ТзОВ «УБ РАЕС» вартості виконаних робіт, внесення недостовірних відомостей останнім до актів форми КБ-2в.
Крім того, згідно з п. 2.12.2 ДБН Д.1.1-1-2000, у кошторисній документації на розширення, реконструкцію і технічне переоснащення діючих підприємств, будівель і споруд кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт визначається за індивідуальними кошторисними нормами у випадках, коли характер та умови їх виконання відрізняються від складу та умов виконання робіт, прийнятих ресурсних елементних кошторисних нормах на будівельні роботи і монтаж устаткування.
Судом встановлено, що в ході ревізії проведено зустрічну звірку у ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ, з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та відображення в обліку.
Зустрічною звіркою, проведеною в ТзОВ «УБ РАЕС», за даними бухгалтерського обліку не підтверджено виконання робіт з приміненням крана та екскаватора на всю кількість вказаних у актах виконаних робіт машино-годин, що й задокументовано у акті ревізії як нанесена для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальна шкода (збитки) на суму 72 243,60 грн (з ПДВ).
Згідно п. 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000, встановлено, що незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт» та N КБ-3 «Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди») безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.
З матеріалів справи вбачається, що актом ревізії встановлено, включення ТзОВ «УБ РАЕС» до актів виконаних для ВП РАЕС робіт витрат матеріалів, які фактично ними не понесені, є порушенням п. 3.3.10.1 ДБН Д. 1.1-1-2000, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 10 470,53 гривень (по договору від 01.07.2009 № 361-2009-К).
Як встановлено судом, ТзОВ «УБ РАЕС» включено до актів виконаних робіт за І півріччя 2010 року витрати матеріалів на суму 10 470,53 грн, які, згідно даних бухгалтерського обліку ТзОВ «УБ РАЕС», були у них відсутні. Таким чином при відсутності у ТзОВ «УБ РАЕС» вищевказаних матеріалів, яким чином ТзОВ «УБ РАЕС» міг використати ці відсутні матеріали для розширення каналізаційних очисних споруд. Внаслідок вищевказаного вартість виконаних ТзОВ «УБ РАЕС» для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» робіт завищено на 10 470,53 грн з ПДВ.
Не використання ТзОВ «УБ РАЕС» матеріалів на суму 10 470,53 грн в ході виконання робіт для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» та відображення цих матеріалів у складі понесених витрат в актах форми КБ-2в є свідченням завищення ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ вартості виконаних робіт, внесення недостовірних відомостей останнім до актів форми КБ-2в.
Як йдеться у позові ДП НАЕК «Енергоатом», Підрядником були виконані роботи в необхідних об'ємах, відповідно до проектно-кошторисної документації, з урахуванням застосування матеріальних ресурсів, тобто матеріальні ресурси відповідали проектним рішенням.
Виходячи зі всього вищенаведеного, або Підрядником роботи виконані в менших об'ємах, або недолік щодо цього містила проектно-кошторисна документація (згідно з п. 2.12.2 ДБН Д.1.1-1-2000, при виконанні такого виду робіт проектно-кошторисна документація може уточнюватись).
Згідно з п. 2.12.2 ДБН Д.1.1-1-2000, у кошторисній документації на розширення, реконструкцію і технічне переоснащення діючих підприємств, будівель і споруд кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт визначається за індивідуальними кошторисними нормами у випадках, коли характер та умови їх виконання відрізняються від складу та умов виконання робіт, прийнятих ресурсних елементних кошторисних нормах на будівельні роботи і монтаж устаткування.
В ході ревізії проведено зустрічну звірку у ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ, з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та відображення в обліку.
Зустрічною звіркою, проведеною у ТзОВ «УБ РАЕС», за даними бухгалтерського обліку не підтверджено наявність у ТзОВ «УБ РАЕС» матеріалів вартістю 10 470,53 грн, які включені ТзОВ «УБ РАЕС» до актів виконаних робіт як використані, що й задокументовано у акті ревізії як нанесена для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальна шкода (збитки) на суму 10 470,53 грн (з ПДВ).
Відповідно до п. 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000 вказано: незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків, при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт» та N КБ-3 «Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди») безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.
Виходячи з викладено, суд приходить до висновку про завищення вартості виконаних робіт ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом».
Щодо ЗАТ «Укратоменергобуд».
Оскаржуваною вимогою встановлено завищення вартості на суму 131 420,6 грн.
Судом встановлено, що між ВП «Рівненська АЕС» (замовник) та ЗАТ «Укратоменергобуд» був укладений договір №26-06 від 19.07.2006 на виконання будівельно-монтажних робіт по добудові об'єктів II черги (енергоблок № 4) ВП «Рівненська АЕС» (промислове будівництво).
Актом ревізії визначено, що при встановленні та розбиранні риштувань при висоті приміщення до 6 м в актах форми КБ-2в за жовтень 2008 року Підрядником завищено обсяги виконаних робіт, чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д. 1.1-1-2000, як наслідок завищено вартість виконаних робіт на суму 11 280 гривень з ПДВ.
Встановлення та розбирання риштувань на площі 168 кв.м (64 кв.м спортзал та 104 кв.м басейн), які улаштовувались для перевірки якості вогнезахисту металоконструкцій включено у вартість прямих витрат, тоді як відповідно до п.9 розділу ІІ додатку №19 ДБН Д.1.1-1-2000, витрати некапітального характеру, пов'язані з забезпеченням якості будівництва враховано у загальновиробничих витратах.
Таким чином, витрати при встановленні та розбиранні риштувань включено до акті виконаних робіт двічі: у загальновиробничих витратах (передбачено ДБН Д.1.1-1-2000) та у прямих витратах (самостійно включено підрядником та/або замовником).
Пункт 9 розділу ІІ ДБН Д.1.1-1-2000 містить наступні дані: «Витрати некапітального характеру, пов'язані з забезпеченням якості будівництва: витрати на утримання виробничих лабораторій, що входять до складу будівельної організації та її структурних підрозділів, включаючи оплату праці працівників, утримання, амортизацію та витрати на проведення поточного ремонту приміщень, устаткування та інвентарю лабораторій; вартість витрачених або зруйнованих під час випробування матеріалів, конструкцій і частин споруд, крім витрат на випробування споруд в цілому (середніх та великих мостів, резервуарів тощо, оплачуваних за рахунок коштів, передбачених на цю мету в кошторисах на будівництво).
В результаті ревізії встановлено, що в актах форми КБ-2в за жовтень-листопад 2008 року неправомірно застосовувались ресурсні норми по роботах з влаштування каркасів для системи лицювання вентиляційного фасаду каменем, влаштуванні теплоізоляції стін утеплювачем «Isover», лицюванні стін фасадним каменем «Сканрок», чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д. 1.1-1-2000 та завищено вартість виконаних робіт на суму 112 430.40 грн з ПДВ.
Локальний кошторис №27 РОТЄ-366ЛС (ред.2) до виробництва затверджено 19.08.2008 р, в той час, як вже була чинною ресурсна елементна кошторисна норма ЕД15-267-1 «Улаштування термофасадів по технології «Interstone». Замовником ВП «Рівненська АЕС», в порушення п.6 Порядку затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 №1269 не проведено обов'язкову державну експертизу в частині внесення змін до проектно-кошторисної документації, що призвело до неправомірного застосування одиничної ресурсної норми Е15-4-6-и 001»Лицювання стін фасадним каменем «Сканрок», внаслідок чого завищено вартість робіт на суму 112430,40 гривень.
Проведеним контрольним обміром завищення фізичних обсягів виконаних робіт по утепленню фасаду не встановлено по тій причині, що фізичних обсягів виконаних робіт ревізією не встановлено, ревізією встановлено неправомірне застосування ресурсних норм по роботах з влаштування каркасів для системи лицювання вентиляційного фасаду каменем, влаштування теплоізоляції стін утеплювачем «Isover», лицювання стін фасадним каменем «Сканрок», чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 та завищено вартість виконаних робіт на суму 112 430,40 грн (в т.ч. ПДВ).
В ході ревізії встановлено, що в актах форми КБ-2в за жовтень 2008 року завищено обсяги по використанню ресурсних кошторисних норм при монтажу обладнання Nесоn 7000/7, електронагрівачів, СПА Jupiter, Саrribbean blue, фільтрів для води Аstral Delta 800 мм, панелі Necon 7000.7, чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д. 1.1 -1 -2000 та завищено вартість виконаних робіт на суму 7 121,0 грн з ПДВ.
Проведеним контрольним обміром завищення фізичних обсягів виконаних робіт не встановлено по тій причині, що фізичних обсягів виконаних робіт ревізією не встановлено, ревізією встановлено завищення обсягів по використанню ресурсних кошторисних норм при монтажу обладнання Necon 7000/7, електронагрівачів, СПА Jupiter, Carribbean blue, фільтрів для води Astral Delta 800 мм, панелі Necon 7000.7, чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 та завищено вартість виконаних робіт на суму 7 121 грн (в т.ч. ПДВ).
До затвердження зміненого кошторису, Замовником ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», в порушення п.6 Порядку затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 №1269, не проведено обов'язкову державну експертизу, в частині внесення змін до проектно-кошторисної документації.
Судом встановлено, що вартість робіт по монтажу обладнання Necon 7000/7 продуктивністю до 320 м3, проточних електронагрівачів вагою до 10 кг, СПА Jupiter, Carribbean blue, фільтрів для води Astral Delta 800 мм, панелі Necon 7000.7 визначено за ресурсними нормами, кількість ресурсів і склад робіт яких не відповідає фактично виконаним. Проведеним розрахунком встановлено, внаслідок застосування не обґрунтованих розцінок завищено вартість робіт на суму 7 121,0 гривень.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про завищення вартості виконаних робіт ЗАТ «Укратоменергобуд» на суму 131 420,6 грн.
Щодо ВАТ «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 391,89 грн.що є порушенням п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Судом встановлено, що між ВП «Рівненська АЕС» та Відкритим акціонерним товариством «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» укладені договори від 23.10.2007 № 38-771, від 23.10.2007 № 38-772, від 23.10.2007 № 38-773, від 23.10.2007 № 38-774, від 23.10.2007 № 38-7, з метою ведення авторського нагляду.
З матеріалів справи вбачається, що проведеним співставленням бухгалтерських довідок, долучених до актів виконаних робіт по авторському нагляду, з посвідченнями на відрядження, авансовими звітами та первинними документами, які підтверджують відрядні витрати, встановлено, що в бухгалтерських довідках до актів виконаних робіт від 31.10.2008, від 30.01.2009 завищено витрати на відрядження в розмірі 326,57 грн, що є недотриманням п. 2.2 вищевказаних договорів та порушенням п. 1 ст. З Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-Х1У, зі змінами.
Судом встановлено, що факт завищення Відкритим акціонерним товариством «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» (далі - ВАТ КІЕП) вартості наданих послуг на суму 326,57 грн без ПДВ (391,98 грн з ПДВ) зафіксовано проведеною в ході ревізії зустрічною звіркою у ВАТ КІЕП. Зокрема, останніми внесено недостовірні відомості до актів виконаних робіт щодо відрядних витрат - включено 326,57 грн відрядних витрат, не підтверджених відповідними первинними документами: посвідченнями на відрядження, авансовими звітами.
Умовами договорів, укладених ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» (замовник) та КІЕП (виконавець) щодо ведення авторського нагляду, визначено, що оплата проводиться на підставі підписаних сторонами актів виконаних робіт та бухгалтерської довідки про відрядні витрати, підписаної першим керівником та головним бухгалтером виконавця і скріпленою печаткою, відповідальність за достовірність якої несе виконавець.
Тобто виконавець (КІЕП) не виконав вищевказану умову договору та вніс недостовірні дані до бухгалтерської довідки про відрядні витрати, які знайшли своє відображення в акті виконаних КІЕП робіт, що спричинило завищення наданих останніми послуг та нанесення для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» збитків на суму 391,89 гривень.
Таким чином, з викладеного випливає, що КІЕП допущено правопорушення щодо невиконання господарського зобов'язання, наслідком якого стало нанесення збитків для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом».
Статтею 218 Господарського кодексу України визначено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності.
ДП НАЕК «Енергоатом» у своєму позові вказує, що згідно статті 320 Господарського кодексу України «Замовник» має право під час виконання робіт перевіряти хід і якість робіт, не втручаючись в господарську діяльність «Підрядника», тобто перевіряти, що включає в свою бухгалтерську звітність Підрядник не входить в функцію Замовника.
Поряд з цим, зважаючи, що у розпорядженні ДП НАЕК «Енергоатом» перебувають державні кошти, право щодо ефективності використання державних коштів надано органам державної контрольно-ревізійної служби.
В ході ревізії проведено зустрічну звірку у ДП ЗУМУ ВАТ ПТЕМ, з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та відображення в обліку.
Зустрічною звіркою, проведеною в КІЕП не підтверджено витрат в сумі 391,89 грн (з ПДВ) на надання послуг для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», що й задокументовано у акті ревізії як нанесена для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» матеріальна шкода (збитки) на вказану суму.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку щодо правомірності вимоги п.7 щодо завищення вартості виконаних робіт ВАТ «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» на суму 391,89 грн.
Щодо ЗАТ «Електропівденмонтаж -10».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму - 8 396,72 гривень, що є порушенням п.3.3.12 ДБН Д 1.1-1-2000.
Судом встановлено, що між ВП АЕМ та ЗАТ «ЕПМ-10» укладено договір від 02.04.2009 №20/130,його предметом є виконання робіт з модернізації технологічної лінії населення захисного покриття та вироби КРО-200,КТРО-200 заводу нестандартного обладнання та трубопроводів відокремленого підрозділу «Атоменергомаш». За умовами договору, передбачено тверду договірну ціну робіт, вартість яких складає 465142,8 грн. з ПДВ. Згідно додаткової угоди №1 до договору №20/130, уточнено вартість робіт за договором , яка становить 458032,80грн. з ПДВ.
Окрім того, між ВП АЕМ та ЗАТ «ЕПМ-10» укладено договір від 02.09.2009 №20/382 на виконання робіт з влаштування опорних металоконструкцій з відновленням стику примикання плит покриття до стін . За умовами договору, передбачено тверду договірну ціну робіт, вартість яких складає 31239,6 грн. з ПДВ
З матеріалів справи вбачається, що в ході зустрічної звірки у ЗАТ «Електропівденмонтаж-10» перевірено правильність включення обсягів та цін на матеріали в підсумкових ресурсних відомостях до актів ф.№ КБ-2в, якими оформлено виконання робіт по договорам від 02.04.2009 №20/130 та від 02.09.2009 №20/382, укладеним між ВП АЕМ та ЗАТ «ЕПМ-10» з вартістю і обсягами списаних по бухгалтерському обліку ЗАТ «ЕПМ-10» за даними актів на списання матеріалів та обігово-сальдовими відомостями по рахунку 201 «Сировина та матеріали» та встановлено, що в актах виконаних робіт завищено вартість використаних матеріалів на загальну суму 8396,72грн (у тому числі ПДВ).
Довідка зустрічної звірки у ЗАТ «Електропівденмонтаж-10» від 15.09.2010 №050/0054 та довідка вибіркового порівняння обсягів та цін на матеріали, що включені до актів виконаних підрядних робіт та списаних по бухгалтерському обліку ЗАТ «Електропівденмонтаж-10» підписані головою правління та головним бухгалтером ЗАТ «ЕПМ-10» без заперечень.
Первинних документів, облікових регістрів та пояснень щодо списання у бухгалтерському обліку ЗАТ «ЕПМ-10» частини ТМЦ після 30.06.2010 до суду надано не було.
Крім того, відповідно до п.1 та п.5 ст.9 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Таким чином, висновки, щодо завищення обсягів та цін на матеріали на суму 8396,72грн з ПДВ, що включені ЗАТ «ЕПМ-10» до актів ф. КБ-2в за договорами від 02.04.2009 №20/130 та від 02.09.2009 №20/382 ґрунтуються на підставі первинних та бухгалтерських документів, які надані посадовими особами ЗАТ «ЕПМ-10
Таким чином, вимоги п.7, що оскаржуються, є в цій частині законними та підлягають виконанню позивачем у повному обсязі.
Щодо ТОВ «ГОЛДЕН ЕПЛ»
Вимогою визначено завищення обсягів виконаних робіт на суму 3118,8 грн., що є порушенням п.3.3.9 ДБН Д.1.1-1-1-2000.
Відповідно до п.п. 3.3.1, 3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000 договірна ціна - це кошторис вартості підрядних робіт, за яку підрядна організація, визначена виконавцем робіт, згодна виконати об'єкт замовлення, який є невід'ємною частиною контракту.
За твердої договірної ціни взаєморозрахунки провадяться на підставі виконаних обсягів робіт та їхньої вартості, визначеної в договірній ціні (п. 3.3.9), тобто уточненню не підлягають.
Судом встановлено, що договорами, укладеними між ВП АЕМ та ТОВ «ГОЛДЕН ЕПЛ» передбачено застосування твердої договірної ціни.
З матеріалів справи вбачається, що по договору від 10.12.2007 №20/712 дефектним актом №1 (ремонт покрівлі навісу над лінією натягування пучків ЗСК ВП АЕМ (ряд Б-В, вісь 2-16), затвердженим директором ЗСК ВП АЕМ у 2007 році передбачено улаштування примикань висотою 400мм з рулонних покрівельних матеріалів до бетонних стін та парапетів з використанням горілок, з влаштуванням фартуха з оцинкованої сталі в кількості 160 м.
Крім того, локальним кошторисом №ІІ-1-1 до вказаного договору передбачено улаштування примикань висотою 400мм з рулонних покрівельних матеріалів до бетонних стін та парапетів з використанням горілок, з влаштуванням фартуха з оцинкованої сталі в кількості 160 м вартістю 3082 грн без ПДВ.
Відповідно до акту виконаних робіт за жовтень 2008 року № 1 ТОВ «ГОЛДЕН ЕПЛ» виконано вказаних робіт в кількості 295 м вартістю 5681 грн без ПДВ, тобто ТОВ «ГОЛДЕН ЕПЛ» виконало робіт на 135 м вартістю на 3118,8 грн з ПДВ більше, ніж передбачено договірною ціною до договору від 10.12.2007 № 20/712,
Дане свідчить про порушення п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, згідно з яким за твердої договірної ціни взаєморозрахунки провадяться на підставі виконаних обсягів робіт та їхньої вартості, визначеної в договірній ціні.
Слід зазначити, що згідно п. 24 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668, тверда договірна ціна може коригуватися тільки за взаємною згодою сторін.
Крім того, згідно п.25 Загальних умов якщо під час будівництва виникла потреба у виконанні додаткових робіт, не врахованих проектною документацією, забезпечення якою покладено на замовника, і у зв'язку з цим у відповідному підвищенні твердої договірної ціни, підрядник зобов'язаний протягом визначеного договором підряду строку повідомити замовника про обставини, що призвели до виконання таких робіт, та подати замовнику пропозиції з відповідними розрахунками. Замовник протягом строку, визначеного договором підряду, розглядає зазначені пропозиції, приймає рішення по суті та повідомляє про нього підрядника.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги п.7 щодо відшкодування коштів є обґрунтованими та законними.
Щодо ТОВ «Аверс Голд».
Вимогою визначено завищення обсягів виконаних робіт на суму 22 375,0 грн., що є порушенням таблиці 2 додатку 12 до ДБН Д.1.1-1-2000.
Судом встановлено, що ТОВ «АВЕРС ГОЛД» у локальних кошторисах до договорів від 18.12.2007 № АГ-17-12-07/43070307 (предмет договору ремонт санвузлів 1-2 поверхів адміністративно-побутового корпусу і головного корпусу зНСОтаТ) та від 11.09.2008 № АГ-1-09-08/13498(БУД) (предмет договору - поточний ремонт складу інструментів і стоянки електрокар ЗСК, санвузлів головного виробничого корпусу в осях: вісь 21-22, ряд Г-Д; вісь 21-22, ряд П-Р; вісь 7-8, ряд П-Р; вісь 8-9, ряд Ж-Н; вісь 2-4, ряд И-К; вісь 2-4, ряд Г-Д ЗСК, приміщення № 2 будівлі прохідної ЗСК) застосований усереднений показник кошторисного прибутку 4,84 грн/люд.-год., визначений п.3 таблиці 2 «Усереднені показники для визначення розміру кошторисного прибутку за видами робіт» наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 28.12.2005 №28 «Про уточнення показників кошторисного прибутку, адміністративних витрат, вартості людино-години за розрядами складності робіт у будівництві та розряду виконання робіт, за яким визначається заробітна плата інженерно-технічних працівників у складі загальновиробничих витрат на стадії складання інвесторської кошторисної документації».
За результатами зустрічної звірки у ТОВ «Аверс Голд» була складена довідка від 15.09.2010 №005/0056, яка підписана директором ТОВ «Аверс Голд» із запереченнями.
Так, перевіркою встановлено, що дефектною відомістю та локальним кошторисом до договору від 18.12.2007 №АГ-17-12-07/43070307 передбачено виконання загальнобудівельних, сантехнічних та оздоблювальних робіт, для яких наказом від 28.12.2005 № 28 таблиця 2 «Усереднені показники для визначення розміру кошторисного прибутку за видами робіт» передбачено застосування різних показників кошторисного прибутку: для оздоблювальних робіт - 1,52, для сантехнічних робіт - 5,01, для загальнобудівельних робіт - 4,84.
Договором від 11.09.2008 № АГ-1-09-08/13498(БУД) передбачено виконання загальнобудівельних, сантехнічних, оздоблювальних та електромонтажних робіт , для яких наказом від 28.12.2005 № 28 таблиця 2 «Усереднені показники для визначення розміру кошторисного прибутку за видами робіт» передбачено застосування різних показників прибутку: для оздоблювальних робіт - 1,52, для сантехнічних робіт - 5,01, для загальнобудівельних робіт - 4,84, для електромонтажних робіт - 4,03.
Таким чином, ВП АЕМ за вказаними договорами для всіх видів робіт застосовано усереднений показник кошторисного прибутку як для загальнобудівельних робіт у розмірі 4,84 грн/люд.-год., при умові, що договорами передбачено виконання різних видів робіт.
Враховуючи те, що договорами від 18.12.2007 №АГ-17-12-07/43070307 та від 11.09.2008 №АГ-1-09-08/13498(БУД) передбачено виконання ряду робіт (загальнобудівельних, сантехнічних, оздоблювальних та електромонтажних), для яких повинні застосовуватися різні показники кошторисного прибутку, розміри яких значно відрізняються, то в ході ревізії було застосовано показник кошторисного прибутку 2,71 грн/люд.-год. як для комплексу робіт з ремонту.
Таким чином, внаслідок застосування коефіцієнту кошторисного прибутку у розмірі 4,84грн/люд.-год. замість 2,71грн/люд.-год. при проведенні ремонтних робіт за договорами від 18.12.2007 № АГ-17-12-07/43070307 та від 11.09.2008 № АГ-1-09-08/13498(БУД) в порушення вимог Наказу від 28.12.2005 № 28 завищено вартість підрядних робіт на загальну суму 22375,00 гривень з ПДВ.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що вимога п.7 щодо відшкодування коштів є законною.
Щодо ТОВ «Падіма»
Вимогою визначено завищення обсягів виконаних робіт на суму 103 219,68 грн., що є порушенням вимог ДБН Д.1.1-1-3-99 «Ресурсні елементні кошторисні норми на монтаж обладнання» наказу Держбуду України від 21.06.2002р. №237/5 «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві» та п.2.16 Положення №88.
Судом встановлено, що між ВП «Аварійно-технічний центр» державного підприємства Національна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та ТОВ «Паміда» укладено договір на виконання робіт від 12.03.2009р. №12/03/09. предметом вказаного договору є виконання робіт з капітального ремонту обладнання замовника.
З додатку №2 цього договору випливає, що капітальному ремонту підлягає гідравлічний різак, масло станція, гідравлічний тросоріз, свердлильна система, пила цепна по ж/б, стопорна гідравлічна котушка, пристрій відео спостереження, установка для фрагментації, автомат канатної різки.
З матеріалів справи вбачається, що в період фактичного виконання робіт згідно обліку ТОВ «Падіма» нараховано амортизації на основні засоби та інші необоротні активи на загальну суму 12 914,97 грн, тоді як до калькуляції вартості робіт зазначена сума амортизації основних засобів включена в розмірі 38 257,97 грн, внаслідок чого ТОВ «Падіма» завищено розмір понесених витрат на амортизацію обладнання на загальну суму 25 343 гривень.
Аналогічно, до калькуляції включено в завищених розмірах витрати на заробітну плату та відрахування до відповідних Фондів в сумі 25 356,68 грн та 9 767,40 грн. відповідно.
Крім того, судом встановлено, що зустрічною звіркою в ТОВ «Падіма» не підтверджено склад інших прямих витрат, зазначених в калькуляціях, на суму 42 752,60 гривень.
Таким чином, вимоги п.7, що оскаржуються, в цій частині є законними та підлягають виконанню позивачем у повному обсязі.
Щодо ВАТ «УБ ХАЕС».
Вимогою визначено завищення обсягів виконаних робіт на суму 33 422,86 грн.
З метеріалів справи вбачається, що в акті ревізії ДП НАЕК «Енергоатом» та додатку №5 до довідки ревізії ВП «Хмельницька АЕС встановлено завищення вартості ремонтно-відновлювальних робіт першої черги енергоблоку № 3 ВП ХАЕС в сумі 710858,03 грн з ПДВ (516 880,79 грн- незаконні витрати та 193977, 24 грн - завищення кредиторської заборгованості), а саме:необґрунтоване застосування розміру кошторисного прибутку та адміністративних витрат на суму 371 487,54 грн з ПДВ;віднесення витрат на обслуговування тимчасових мереж електропостачання до прямих витрат на ремонтно-відновлювальні роботи на суму 149982,00 грн з ПДВ.;завищення цін на матеріали на суму 58013,69 грн з ПДВ.;додаткові зверхнормативні трудові і матеріально-технічні ресурси на влаштування і розбирання внутрішніх інвентарних трубчастих риштувань на суму 77418,00 грн з ПДВ.;включення в прямі витрати вартість основних засобів (насосів) на суму 53956,80 грн з ПДВ.
Слід зазначити, що ВП ХАЕС у ході ревізії частину вищезазначених порушень усунув шляхом коригування вартості виконаних ремонтно-відновлювальних робіт на загальну суму 483457,93 грн з ПДВ, у тому числі: кошторисного прибутку та адміністративних витрат в сумі 371487,44 грн; вартості матеріалів в сумі 58013,69 грн;завищення вартості основних засобів (насосів) в сумі 53956,80 грн.
Тому завищення вартості виконаних робіт на суму 33 422,86 грн (516 880,79 - 483457,93 ) та завищення кредиторської заборгованості по розрахункам з ДП «НАЕК «Енергоатом» на суму 193 977,24 грн, є порушенням п.2 розділу II додатку № 19 «Перелік загальновиробничих витрат, які враховані усередненими показниками Держбуду, наведених в додатках № 3 та № 4» ДБН Д. 1.1-1 -2000 та п.3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Витрати з обслуговування тимчасових мереж електропостачання і електроосвітлення відповідно до п.2 розділу ІІ додатку №19 «Перелік загальновиробничих витрат, які враховані усередненими показниками Держбуду, наведених в додатках № 3 та № 4» ДБН Д.1.1- 1- 2000 та розділу 2, Додатку 2 «Методичних рекомендацій з формування собівартості будівельно-монтажних робіт» (далі по тексту-Рекомендації), затверджених наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 16.02.2004року №30 входять в перелік загальновиробничих витрат будівельних організацій не залежно від їх довжини. Вказані Рекомендації розроблені відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік і звітність в Україні» та на основі Положень (Стандартів) бухгалтерського обліку.
Судом встановлено, що функціональне призначення тимчасових мереж електропостачання полягає в тому, що їх використання необхідне при проведенні ремонто-будівельних робіт і в період призупинення виконання робіт немає потреби утримувати мережі під напругою і нести витрати по їх обслуговуванню. Як зазначено в довідці ревізії, Хмельницька філія ДП «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба Української державної будівельної експертизи» «Хмельницькийдержбудекспертиза » попереднім висновком №23-00197-09 від 14.05.2010 року вказала на неправомірність включення зазначених витрат в локальні кошториси.
Відповідно п.1.1.19 збірника 8 «Конструкції з цегли і блоків» ДБН Д 2.2-8-99, норми груп 35, 36 враховують улаштування, розбирання і амортизацію інвентарних риштувань на висоту до 60м, а п.1.2.5 передбачено, що установлення і розбирання внутрішніх інвентарних риштувань обчислюється за площею вертикальної проекції на стіни. Пунктом 2.2 ДБН Д 1.1-2-99 «Вказівки щодо застосування ресурсних кошторисних норм на будівельні роботи» зазначено, що всі показники ресурсів, наведені в таблицях Збірників РЕКН, приймаються БЕЗ ЗМІН, за винятком випадків застосування коефіцієнтів щодо специфічних особливостей виконання робіт, передбачених проектом та обумовлених у технічних частинах відповідних збірників, а не збільшенням норм втрат матеріалів без врахування їх оборотності.
Ресурсні елементні кошторисні норми розроблені на основі технологічних карт на виконання окремих видів робіт з урахуванням вимог відповідних будівельних норм, в тому числі і по техніці безпеки.
Таким чином, викладене свідчить про завищення ВП ХАЕС вартості виконаних робіт на суму 33 422,86 грн та завищення кредиторську заборгованість по розрахунках з ВАТ «УБ ХАЕС» на суму 193 977,24 гривень.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, про правовірність п.7 вимги щодо завищення обсягів виконаних робіт на суму 33 422,86 грн.
Щодо ВП «Атомремонтсервіс».
Вимогою встановлено завищення вартості виконаних робіт на суму 338 253 грн, що є порушенням вимог розділу 4 ДБН Д.1.1-1-2000 та ГКД 34.08.601-2003 «Порядок визначення вартості ремонту основного і допоміжного енергетичного обладнання, передавальних пристроїв і споруд».
Порядок визначення розміру загальновиробничих витрат (далі-ЗВВ) визначається відповідно до вимог розділу 4 «Правила визначення загальновиробничих та адміністративних витрат» ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» (з доповненнями та змінами), які затверджені наказом Держбуду України від 27.08.2000року № 174, носять обов'язковий характер при визначенні вартості нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення (модернізації) підприємств і поширюються на підрядний, господарський та змішаний способи здійснення будівництва.
Посилання позивача на Положення «Про порядок ціноутворення на продукцію (роботи, послуги), що виробляється відокремленими підрозділами ДП НАЕК «Енерготом» ПЛ-Д.0.04.335-08 (далі-Положення) судом до уваги не береться, так як даним положенням не передбачено порядок визначення вартості робіт з реконструкції та переоснащення (модернізації) підприємств. Відповідно до п.3.3.3 Положення ЗВВ визначаються за плановими показниками, які затверджуються в ДП НАЕК «Енерготом».
Так як, в Положенні не визначені планові показники для визначення розміру ЗВВ, ревізорами зроблено перерахунок величини ЗВВ за усередненими показниками відповідно до вимог розділу 4 ДБН Д.1.1-1-2000 та розділу 4 «Правила визначення загальновиробничих та адміністративних витрат» ГКД 34.08.601-2003 «Порядок визначення вартості ремонту основного і допоміжного енергетичного обладнання, передавальних пристроїв і споруд» із змінами, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 28.03.2008року № 175 (далі- ГКД).
Таким чином, зважаючи на те, що Положення розроблено з урахуванням вимог ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» (з доповненнями та змінами), то порядок розрахунку ЗВВ не повинен суперечити розділу 4 зазначених норм, про що і було викладено в довідці ревізії.
Кошторисною документацією, яка виготовлена ВАТ «Київський науково-вишукувальний і проектно-конструкторський інститут «Енергопроект, за якою виконувались ремонтні роботи ВП «Атомремонтсервіс» ДП НАЕК «Енергоатом», загальновиробничі витрати розраховані з урахуванням вимог ДБН Д.1.1-1-2000. Дана кошторисна документація залишилась не використана.
Отже, виходячи з викладено, вимога п.7 щодо завищення вартості виконаних робіт на суму 338 253 грн. є правомірною.
Щодо «Київський науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут «Енергопроект».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 265 038,38 грн та завищено розмір кредиторської заборгованості по розрахункам з ДП «НАЕК «Енергоатом» на суму 251 477 грн, що є порушенням вимог Державних будівельних норм в частині ДБН А.2.2-4-2003 «Положення про авторський нагляд за будівництвом будівель і споруд».
Додатком В до ДБН А.2.2-4-2003 «Положення про авторський нагляд за будівництвом будівель і споруд» передбачена реєстрація відвідувань об'єкта фахівцями, які здійснюють авторський нагляд із зазначенням часу перебування їх на об'єкті будівництва.
П.2.2 укладених договорів передбачено, що оплата робіт здійснюється на підставі підписаних сторонами актів приймання-здачі робіт, які складаються щомісячно за фактичними витратами згідно із кошторисами за формою №3-П, тобто фактичні витрати - це фактично витрачений час кожним фахівцем на здійснення авторського нагляду
Оплата фахівців, які здійснюють авторський нагляд проводиться на підставі часу, фактично витраченого кожним фахівцем на здійснення авторського нагляду і зареєстрованого (відбитого) в журналі авторського нагляду та величини заробітної плати за 1 день. В розрахунку враховуються всі інші витрати передбачені кошторисом на підставі наданих підтверджуючих документів. Додатково можуть оплачуватись витрати пов'язані з вирішенням питань з авторського нагляду без відвідання об'єкта будівництва. Вартість даних робіт визначається на основі фактично витраченого часу фахівцями з авторського нагляду на основі кошторисів витрат за формою №3-П., що передбачається вимогами ДБН А.2.2-4-2003 «Положення про авторський нагляд за будівництвом будівель і споруд», про що зазначено в довідці ревізії.
З матеріалів справи вбачається, що замовником документально не підтверджено фактично витрачений час кожним фахівцем на здійснення авторського нагляду, не надані підтверджуючі документи на відрядження та розрахунки на компенсацію за шкідливі умови праці, а тому підстав для оплати робіт згідно кошторису не було, а отже висновки акту ревізії є правомірними, а п.7 оскаржуваної вимоги щодо завищення «Київський науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» вартості виконаних робіт на суму 265 038,38 грн. відповідає вимогам чинного законодавства
Щодо ТОВ «ВГЦ Піраміда».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних матеріалів на суму 222054грн., що є порушенням п.п.3.1.10.7-3.1.10.9. ДБН Д.1.1-1-2000.
Судом встановлено, між ВП ХАЕС ДП «НЕАК «Енергоатом» та ТОВ «ВГЦ Піраміда» укладено договір підряду №500, зареєстрований в НАЕК 07.05.2010 року за №20-13-4-10-1639, предметом якого є позаплановий відновлювальний ремонт обмотки статора турбогенератора ТВВ-1000-2МУЗ зав.№17753 енерггоблоку №2 ВП ХАЕС та роботи з відновлення працездатності одного пошкодженого верхнього стержня обмотки статора турбогенератора. Умовами договору передбачено динамічну договірну ціну робіт, вартість яких складає 4024799,65грн. з ПДВ.
Пунктами 3.1.10.7 - 3.1.10.9 ДБН Д 1.1-1-2000 регламентовано порядок визначення в прямих витратах кошторисної вартості матеріалів, виробів, конструкцій на основі нормативних трудовитрат та поточних цін, що характерно в даному випадку.
Пунктом 84 Положення №921 передбачено, що «Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору» до повного виконання зобов'язань сторонами., крім коригування ціни договору підряду в будівництві відповідно до будівельних норм.» Тобто, при динамічній договірній ціні, що передбачено договором підряду № 500 (зареєстрований в НАЕК 07.05.2010 року за №20-13-4-10-1639) та відповідно до п.3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні.
Пунктом 2.4 Договору також передбачено, що кінцева сума договору визначається з урахуванням фактично виконаного обсягу робіт, фактичних витрат Підрядника на придбання матеріальних ресурсів, тобто при визначенні фактичної вартості зазначених робіт не враховано вимоги п.2.4 Договору.
У відповідності до ст.1 ЦКУ цивільне законодавство регулює майнові (цивільні) відносини, а не порядок визначення вартості будівництва, а тому посилання на нього не коректне. Крім того, ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та оплату за виконану роботу.
Таким чином, дане свідчить про завищення ТОВ «ВГЦ Піраміда» вартості виконаних матеріалів на суму 222054грн.
Щодо Державного вищого навчального закладу «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури».
Вимогою визначено завищення вартості наданих інженерно-технічних послуг на суму 774 770,59 грн та завищення розміру кредиторської заборгованості по розрахункам, з ДП «НАЕК «Енергоатом» на суму 39719,91грн, що є порушенням вимог «Методичних рекомендацій визначення вартості робіт з обстеження, оцінки технічного стану і паспортизації будівель і споруд», затверджених наказом Держбуду України від 12.07.1999 № 166 із змінами, затвердженими наказом Держбуду України від 27.10.1999 № 261.
Судом встановлено, що між між ВП ХАЕС ДП «НЕАК «Енергоатом» та Придніпровською державною академією будівництва та архітектури, укладено договір про надання інженерно-технічних послуг від 21.01.2009р. №305, предметом якого є надання інженерно-технічних послуг за темою «Обстеження і паспортизація будівель та споруд Хмельницької АЕС». Вартість послуг за договором скдадає 3217500грн. з ПДВ.
З матеріалів справи вбачається, що завищення вартості наданих інженерно-технічних послуг в сумі 814490.50 грн з урахуванням ПДВ встановлено в періоді виконання робіт з березня 2009 року по червень 2010року.
Так, судом встановлено, що п.2.4 договору № 305 (10-13-1-09-1409) від 29.01.2009 укладеного між ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ХАЕС та Придніпровською державною академією будівництва та архітектури, на виконання інженерно-технічних послуг за темою «Обстеження та паспортизація будівель та споруд Хмельницької АЕС» на суму 3 861 000 грн, передбачено, що вартість надання послуг за кожним етапом буде визначатись за фактично встановленими об'ємами будівель і споруд ХАЕС.
Розрахунки завищення вартості наданих та частково оплачених інженерно-технічних послуг на суму 1 100 164,71 грн проведені на підставі даних оригіналів паспортів будівель та споруд, в яких Придніпровською державною академією будівництва та архітектури визначено фактичні об'єми будівель і споруд ХАЕС.
Таким чином, викладене свідчить про завищення вартості наданих інженерно-технічних послуг.
Щодо ПП «Рематоменерго».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 156150грн., що є порушенням п.3 загальних положень НР-Р.04.039-03.
Судом встановлено, що відповідно до договору №01 .ХАЕС-2008рем на виконання ремонтних робіт від 18.07.2008 року, укладеного між замовником ВП ХАЕС державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та виконавцем TOB «Рематоменерго», його предметом є виконання робіт з ремонту теплової ізоляції і металопокриття обладнання і трубопроводів реакторного та турбінного від ділень в період ППР-2008 на енергоблоці №1 ОП ХАЕС (а.с. 84-87, т. 13). Умовами договору передбачено визначення вартості робіт у відповідності до вимог ДБН Д. 1.1-1-2000 зі змінами та доповненнями. За ознаками, що містять умови контракту, передбачено тверду договірну ціну робіт вартість яких складає 790848 грн з ПДВ. Додатками до договору є договірні ціни,' локальні кошториси №1 та №2, календарний план. Акти виконаних робіт складені за формою КБ-2в та завірені замовником та підрядником, в прямих витратах містять ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні та ремонтно-будівельні роботи. Кошториси до договору та акти не містять поправочних коефіцієнтів Кспец для робіт, пов'язаних з обмеженням часу перебування на робочому місці виходячи з конкретної радіаційної обстановки та не містять посилань на відомчий нормативний документ НР- Р.0.04.039-03 «Норми часу на ремонту реактора ВВЕР та його допоміжного обладнання».
Посилання на загальну частину «Норм часу на ремонт реактора ВВЕР і його допоміжного обладнання» НР-Р.0.04.039-03 в частині визначення середнього часу перебування одного робітника на робочому місці (t доз) правомірне тому, що розрахунки чисельності персоналу (n люд) та визначення середнього часу перебування одного робітника на робочому місці (t доз), які додаються до локальних кошторисів за вказаними договорами виконані Підрядником і погоджені Замовником на основі НР-Р.0.04.039-03. У зв'язку з чим, в довідці ревізії ревізори вимушені були посилатись на вказаний нормативний документ.
Методика розрахунку величини поправочного коефіцієнта Кспец для робіт, пов'язаних з обмеженим перебуванням на робочому місці ремонтного персоналу виходячи з фактичної радіаційної обстановки, яка викладена в НР-Р.0.04.039-04, НР-Р.0.07.075-06, НР-Р.0.07.074-06, НР-Р.0.07.087-06 та інших нормативних документах повністю відповідає методиці розрахунку Кспец, викладеної в НР-Р.0.04.039-03.
Судом встановлено, що завищення вартості виконаних робіт обумовлено безпідставним внесенням підрядниками (ПП «Рематоменерго») і погодженям замовником ( ВП ХАЕС) в розрахункову формулу (t доз (год) = ТЗ люд-год / n люд) замість приведеної чисельності працівників ( n люд. ) їх трудомісткості ( n*7,2 люд-год).
Відповідно вимог п. 3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000 тверді договірні ціни уточнюються якщо «в процесі будівництва в проектній документації та інвесторських кошторисах виявлені безперечні помилки, які не були виявлено на стадії тендерної пропозиції та складання договірної ціни, а підрядник не є виконавцем проектно-кошторисної документації» (підпункт «б» п. 3.3.3.2 ДБН).
Враховуючи те, що при розрахунку Кспец допущені грубі помилки при визначені середнього часу перебування одного робітника на робочому місці (t доз), замовнику при підписанні актів приймання виконаних робіт необхідно було їх виправити і внести відповідні зміни в договір підряду.
Щодо ТОВ «Атомремонтбуд».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 980 720,44 грн, що є порушенням п.3 загальних положень НР-Р.04.039-03.
Судом встановлено що відповідно до умов договору №03.ХАЕС-2010 на виконання робіт від 06.05.2010 року, укладеного між замовником ВП ХАЕС державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та виконавцем TOB «Атомремонтбуд», його предметом є виконання робіт з поточного та капітального ремонту ТМУ на блоці №2 в ППЗ-2010. Умовами договору передбачено визначення вартості робіт за прямими витратами згідно НР-Р.0.07.072-06, за загальновиробничими витратами - згідно п.26 додатку 1 Наказу Мінрегіонбуду від 03.03.2008 року за №109 з урахуванням знижувальних коефіцієнтів, за прибутком - згідно п. 11, табл. 2, додаток 12 ДБН Д. 1.1-1- 2000, за адміністративними витратами - згідно п.2 додатку 3 Наказу Мінрегіонбуду від 03.03.2008 року за №109. За ознаками, що містять умови контракту, передбачено тверду договірну ціну робіт, вартість яких складає 399486 грн з ПДВ. Додатками до договору є зведений кошторис, кошториси №№1-27, календарний план-графік. В кошторисах та актах використано поправочний коефіцієнт Кспец для робіт, пов'язаних з обмеженням часу перебування на робочому місці виходячи з конкретної радіаційної обстановки з посиланням на норми НР-Р.0.04.039-03.
Згідно договору №04.ХАЕС-2010 на виконання робіт від 14.05.2010 року, укладеного між замовником ВП ХАЕС державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та виконавцем TOB «Атомремонтбуд», його предметом є послуги із заміни 10-ти гідроамортизаторів типу Р-170 на устаткуванні реакторного відділення блоку №2 (а.с. 248-251, т. 13). Умовами договору передбачено визначення вартості робіт за прямими витратами згідно НР-Р.0.07.073-06, за загальновиробничими витратами - згідно п.26 додатку 1 Наказу Мінрегіонбуду від 03.03.2008 року за №109 з урахуванням знижувальних коефіцієнтів, за прибутком - згідно п. 11, табл. 2, додаток 12 ДБН Д. 1.1 -1-2000, за адміністративними витратами - згідно п.2 додатку 3 Наказу Мінрегіонбуду від 03.03.2008 року за №109. За ознаками, що містять умови контракту, передбачено тверду договірну ціну робіт, вартість яких складає 99813 грн з ПДВ. Додатками до договору є кошторис №1, календарний план-графік. Згідно акту №1/1 здавання-приймання виконаних робіт, складеного та завіреного замовником та підрядником, їх виконано в обсязі та за переліком кошторису до договору. В кошторисі та акті використано поправочний коефіцієнт Кспец для робіт, пов'язаних з обмеженням часу перебування на робочому місці виходячи з конкретної радіаційної обстановки з посиланням на норми НР-Р.0.04.039-03.
Згідно договору №05.ХАЕС-2009 на виконання робіт від 13.03.2009 року, укладеного між замовником ВП ХАЕС державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та виконавцем TOB «Атомремонтбуд», його предметом є виконання робіт з поточного ремонту ТМО реакторного відділення (компенсатор тиску, деаератор води, що живить, фільтри СВО) блока №2 ОП ХАЕС (а.с. 52-53, т. 14). Умовами договору передбачено визначення вартості робіт за прямими витратами згідно НР-Р.0.07.075-06, за загальновиробничими витратами - згідно п.26 додатку 1 Наказу Мінрегіонбуду від 03.03.2008 року за №109 з урахуванням знижувальних коефіцієнтів, за прибутком - згідно п. 11, табл. 2, додаток 12 ДБН Д.1.1-1-2000, за адміністративними витратами - згідно п.2 додатку 3 Наказу Мінрегіонбуду від 03.03.2008 року за №109. За ознаками, що містять умови контракту, передбачено тверду договірну ціну робіт, вартість яких складає 332480 грн з ПДВ. Додатками до договору є зведений кошторис, кошториси №1-№5, календарний план-графік. Згідно актів №1/1 , №4/3, №2/2, №3/5, №5/4 здачі-приймання виконаних робіт, складених та завірених замовником та підрядником, їх виконано в обсязі та за переліком кошторису до договору. В кошторисі та акті використано поправочний коефіцієнт Кспец для робіт, пов'язаних з обмеженням часу перебування на робочому місці виходячи з конкретної радіаційної обстановки з посиланням на норми НР-Р.0.07.039-03.
Ревізією встановлено завищено вартість виконаних робіт шляхом порушення вимог п. З загальних положень НР-Р.0.04.039-03, які містять методику розрахунку величини поправочного коефіцієнта Кспец для робіт, пов'язаних з обмеженням часу перебування на робочому місці виходячи з конкретної радіаційної обстановки. Вобґрунтування застосування поправочних коефіцієнтів до прямих витрат додано розрахунки чисельності персоналу, необхідного для ремонту обладнання, складені виконавцем робіт TOB «Атомремонтбуд» з посиланням на методику, що міститься в НР-Р.0.04.039-04 (договір №03.ХАЕС-2010 та вище перелічені договори).
Методика розрахунку величини поправочного коефіцієнта Кспец для робіт, пов'язаних з обмеженим перебуванням на робочому місці ремонтного персоналу виходячи з фактичної радіаційної обстановки, яка викладена в НР-Р.0.04.039-04, НР-Р.0.07.075-06, НР-Р.0.07.074-06, НР-Р.0.07.087-06 та інших нормативних документах повністю відповідає методиці розрахунку Кспец, викладеної в НР-Р.0.04.039-03.
Судом встановлено, що завищення вартості виконаних робіт обумовлено безпідставним внесенням підрядниками (ТОВ«Атомремонтбуд») і погодженям замовником ( ВП ХАЕС) в розрахункову формулу (t доз (год) = ТЗ люд-год / n люд) замість приведеної чисельності працівників ( n люд. ) їх трудомісткості ( n*7,2 люд-год).
Відповідно вимог п. 3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000 тверді договірні ціни уточнюються якщо «в процесі будівництва в проектній документації та інвесторських кошторисах виявлені безперечні помилки, які не були виявлено на стадії тендерної пропозиції та складання договірної ціни, а підрядник не є виконавцем проектно-кошторисної документації» (підпункт «б» п. 3.3.3.2 ДБН).
Враховуючи те, що при розрахунку Кспец допущені грубі помилки при визначені середнього часу перебування одного робітника на робочому місці (t доз), замовнику при підписанні актів приймання виконаних робіт необхідно було їх виправити і внести відповідні зміни в договір підряду.
Таким чином, суд приходить до висновку щодо правомірності вимоги п.7 щодо завищення вартості виконаних робіт ТОВ«Атомремонтбуд».
Щодо ТОВ БМТ «Південьенергомонтаж».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 741 984,1 грн, що є порушенням п.3.1.10.2 ДБН Д 1.1.-1-2000, п.2.4.5.1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 28.03.2008 року № 175 та п. 06 додатку № 4 ГКД 34.08.601-2003.
Відповідно вимог п. 3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000 тверді договірні ціни уточнюються якщо «в процесі будівництва в проектній документації та інвесторських кошторисах виявлені безперечні помилки, які не були виявлено на стадії тендерної пропозиції та складання договірної ціни, а підрядник не є виконавцем проектно-кошторисної документації» (підпункт «б» п. 3.3.3.2 ДБН).
Враховуючи те, що при визначені нормативних трудовитрат в кошторисі і в актах приймання виконаних робіт допущені грубі помилки, замовнику при підписанні актів приймання виконаних робіт необхідно було їх виправити і внести відповідні зміни в договір підряду.
У зв'язку з тим, що акти приймання виконаних робіт складені на основі відомчих норм НР-Р.0.07.073-06 (Норми часу на ремонт допоміжного обладнання реакторного відділення), то кошторисний прибуток та адміністративні витрати для ремонтних робіт визначаються відповідно до вимог ГКД 34.08.601-2003 «Порядок визначення вартості ремонту основного і допоміжного енергетичного обладнання, передавальних пристроїв і споруд».
Державні будівельні норми ДБН Д.1.1-1-2000 не враховують специфіку виконання ремонтних робіт на АЕС, а тому застосування усереднених показників для визначення розміру кошторисного прибутку та адміністративних витрат відповідно до додатків №12 і №13 не мають нормативного обґрунтування.
У зв'язку з тим, що акт приймання виконаних робіт складений на основі відомчих ресурсних норм, а ГКД 34.08.601-2003 передбачає порядок визначення вартості ремонту основного та допоміжного енергетичного обладнання, передавальних пристроїв і споруд в цілому (до яких відноситься і захисна оболонка), тому посилання на ГКД 34.08.601-2003 являється правомірним.
Посилання на п. 84 Положення №921 не доречне через те, що в даному пункті також передбачено коригування ціни договору підряду в будівництві відповідно до будівельних норм. В даному випадку підрядником не обґрунтовано прийнята в акті нормативна трудомісткість робіт на одиницю виміру, яка не відповідає їх значенню, вказаному в калькуляції трудових витрат за однаковими шифрами ресурсів відповідно до технологічних карт по технічному обслуговуванню системи попереднього натягу захисної оболонки серійної АЕС з реакторами ВВЕР-1000, комплект яких розроблений Головним технічним управлінням будівництва Всесоюзного інституту «Оргенергострой» (Москва 1991) і на основі яких складений акт приймання виконаних робіт
Тобто, трудомісткість робіт в акті приймання виконаних робіт не відповідає значенню нормативного документа.
Виходячи з викладено, суд приходить до висновку щодо правомірності п.7 вимоги щодо ТОВ БМТ «Південьенергомонтаж».
Щодо ЗАТ «Укренергохімізоляція».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 195 175 грн, що є порушенням п. 3.2.12. ДБНД 1.1. -1-2000.
Судом встановлено, що за протоколом засідання тендерного комітету ДП НАЕК «Енергоатом» від 15.07.2009р. визначено переможцем торгів на закупівлю послуг «Виконання ремонту теплоізоляції і металопокриття обладнання і трубопроводів в турбінному відділенні і реакторному відділені на енергоблоці №1 ВП ХАЕК ЗАТ «Укренергохімізоляція».
З матеріалів справи вбачається, що між ВП ХАЕК ДП НАЕК «Енергоатом» та ЗАТ «Укренергохімізоляція», укладено контракт №13-КР на надання послуг з виконання ремонту теплоізоляції і металопокриття обладнання і трубопроводів в турбінному відділені і реакторному відділені на енергоблоці №1 ХАЕК від 24.07.2009р. за умовами договору передбачено договірну ціну робіт, вартість яких складає 1485000грн. з ПДВ.
Посилання позивача на п. 84 Тимчасового положення № 274 та Положення № 921 судом до уваги не береться, в зв'язку з тим, що в даному пункті передбачено коригування ціни договору підряду в будівництві відповідно до будівельних норм. В даному випадку підрядником не обґрунтовано застосований розмір кошторисного прибутку, що являється порушенням будівельних норм (ДБН Д.1.1-1-2000). (Умови уточнення твердої договірної ціни викладені в п. 3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000).
Викладене свідчить про правомірність п.7 вимоги щодо ЗАТ «Укренергохімізоляція».
Щодо ТОВ «Байт».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 2280 грн, що є порушенням п.п.3.1.10.7- 3.1.10.9ДБНД1.1-1-2000.
Судом встановлено, що між ВП ХАЕК ДП НАЕК «Енергоатом» та ТОВ «Байт» укладено договір на виконання робіт№06/15, предметом якогоє нанесення антикорозійного покриття на внутрішню поверхню циркводоводов енергоблоку №1 ХАЕС матеріалом «Пластокор». За умовами договору передбачено трерду договірену ціну робіт, вартість яких складає 251971 грн. з ПДВ.
Пунктами 3.1.10.7 - 3.1.10.9 ДБН Д 1.1-1-2000 регламентовано порядок визначення в прямих витратах кошторисної вартості матеріалів, виробів, конструкцій на основі нормативних трудовитрат та поточних цін, що характерно в даному випадку.
Пунктом 84 Положення №921 передбачено, що «Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору» до повного виконання зобов'язань сторонами., крім коригування ціни договору підряду в будівництві відповідно до будівельних норм.» Тобто, при динамічній договірній ціні, що передбачено договором підряду №06/15 (рег. № 20-13-3-08-13803 від 08.07.2008року) та відповідно до п.3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні.
У відповідності до ст.1 ЦКУ цивільне законодавство регулює майнові (цивільні) відносини, а не порядок визначення вартості будівництва, а тому посилання на нього недоречне. Крім того, ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та оплату за виконану роботу.
Таким чином, вказане свідчить про порушення чинного законодавства ТОВ «Байт», що призвело до завищення вартості виконаних робіт.
Щодо ТОВ «Корона - 2000».
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму1671,11грн.,що є порушенням п.8 ст.9 Закону України №996-ХІV.
Судом встановлено, що між ДП НАЕК «Енергоатом» та ТОВ «Корона - 2000», укладено договір №05 на виконання ремонтних робіт від 20.03.2009р., предметом якого є виконання капітального ремонту приміщень №А123/2, №А327/2, №А327/3 в реакторному відділенні енергоблоку №1. за умовами договору передбачено договірну ціну робіт, вартість яких складає 299940 грн. з ПДВ.
З матеріалів справи вбачається, що звіркою питання фактичної вартості використаних будівельних матеріалів, які включені до локальних кошторисів та відповідно до актів приймання виконаних підрядних робіт в порівнянні з цінами на аналогічні матеріали по інших об'єктах встановлено, що відпускна ціна (без врахування транспортної складової) піску кварцового, включеного до локального кошторису договору від 09.02.2009 № 3 та відповідно до акту приймання виконаних підрядних робіт березень 2009 року по об'єкту «Хмельницька АЕС» визначена в розмірі 1200,0 грн за 1 т, тоді як в локальних кошторисах по інших об'єктах аналогічний ресурс визначено за ціною 900,0 грн за 1 т. Аналогічно в локальному кошторисі до договору від 20.03.2009 № 5 та відповідно до акту приймання виконаних підрядних робіт червень 2009 року відпускна ціна піску складає 1200,0 гривень.
Кількість піску кварцового в локальних кошторисах до договорів від 09.02.2009 № 3 (акт за березень 2009 року) та від 20.03.2009 № 5 (акт за червень 2009 року) складає: 1,58642 т та 2,85347 т відповідно. Різниця у вартості піску за березень, червень 2009 року склала 1625,0 грн (4,43989 т х (1200,0 грн - 900,0 грн) =1331,97 грн + складські витрати 2 % + ПДВ 20 %= 1671,11 гривень).
Відповідно до п.8 ст9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, що склали та підписали ці документи.
Слід зазначити, що всі суми завищення вартості робіт ТОВ «Корона - 2000» зазначені в акті ревізії визнані ДП «НАЕК «Енергоатом» та усунені, окрім суми 1 671,11 гривень.
Виходячи з даного, суд робить висновок про порушення чинного законодавства ТОВ «Корона - 2000», що призвело до завищення вартості виконаних робіт.
Щодо селянського фермерського господарства «Артур»
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 850 328,40 грн.
Судом встановлено, що відповідно до договору №10-09 від 12-10.2009р. укладеного між ВП ЮУ АЕС ДП НАЕК та СФГ «Артур», його предметом є виконання робіт по автодорозі між будівельними базами ЮУ АЕС та ЮУ ЕК. Договірна ціна є твердою і складає 9 735 796,80 грн. х урахуванням ПДВ.
З матеріалів справи вбачається, що при проведені зустрічної звірки в СФГ «Артур» КРУ в Миколаївській області відповідно до п.3 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ було залучено спеціалістів профільної лабораторії з контролю якості виробництва та будівельних матеріалів ДП «Миколаївський облавтодор» (свідоцтво про реєстрацію № РН-0113 від 04.11.2009).
Зазначеною лабораторією проведено дослідження товщини шару вирубки асфальтобетону на дільниці дороги, роботи з улаштування покриття на якій здійснювало СФГ «Артур». Саме відповідно до результатів лабораторних випробувань відібраних зразків 09.09.2010 доведено, що товщина шару асфальтобетонних крупнозернистих сумішей на 3,3см менше ніж відображено в актах виконаних робіт.
За таких умов, на підставі результатів досліджень атестованої лабораторії здійснено перерахунок вартості робіт включених в акт виконаних підрядних робіт за грудень 2009 року. Розмір завищення вартості виконаних робіт склав 850 328,40 гривень.
Звіт про виконання робіт по обстеженню проїжджої частини автомобільної дороги між будівельними базами ЮУ АЕС і ЮУ ЕК, на ділянці від пожежної частини ДПЧ-14 до повороту УВТК ЮУ АЕС, який складено державним науково-технічним центром інспекції якості і сертифікації дорожньої продукції «Дор'якість» відособленим відділом «Південне представництво» за зразками, що відбирались 30 вересня 2010 (тобто через 21 день після попереднього відбору) КРУ ніяким чином не ставить під сумнів.
Разом з тим, наявність розриву у часі здійснення відбору проб двома компетентними організаціями не виключає здійснення СФГ «Артур» певного виду робіт саме у цей час (тобто 21 день).
За таких умов товщина шару, що відбирався та досліджувався вдруге набула розміру відображеного в акті виконаних робіт.
Виходячи з даного, суд робить висновок про порушення чинного законодавства СФГ «Артур», що призвело до завищення вартості виконаних робіт.
Щодо ВАТ «Вознесенська пересувна механізована колона»
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 72 313,20 грн.
Судом встановлено, що між ВП ЮУ АС Державного підприємства «Національна Атомна Енергогенеруюча Компанія» та ВАТ «Вознесенська пересувна механізована колона» укладено договір №3/02-2009 від 03.02.2009р., предметом якого є проведення лісо чищенні порослі та агротехнічні заходи ложа Олександрівського водосховища при НПУ -16,9м». вартість робіт за договором складає 1 254 2181,20 грн., догорівна ціна є твердою.
Судом встановлено, що Підрядником при розрахунку середньомісячної заробітної плати враховано показник середньомісячної норми тривалості робочого часу 167,58 годин, тоді як відповідно до норм, затверджених Міністерством праці та соціальної політики України, середньомісячна норма тривалості робочого часу в 2009 році становить 167 годин. Ця норма доведена листом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.09.2008 №10338/0/14-08/13. Невідповідність норми робочого часу є порушенням вимог п.3.2.6.3 Державних будівельних норм України ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174 із змінами та доповненнями (надалі ДБН Д.1.1-1-2000).
З матеріалів справи вбачається, що під час ревізії фахівцями КРУ в Миколаївській області враховано зміну показника середньомісячної норми тривалості робочого часу для перерахунку вартості виконаних робіт, внаслідок чого встановлено завищення вартості робіт.
Згідно вимог п. 4.2.1.5 ДБН Д.1.1-1-2000, при складанні пропозицій щодо визначення вартості будівництва підрядні організації визначають кошти на покриття статей загальновиробничих витрат, в тому числі витрат по відрахуванням на заробітну плату, виходячи з витрат попереднього звітного періоду за цими статтями, з урахуванням потужності організації та обсягу робіт, що пропонуються до виконання.
Згідно вимог п. 4.2.1.6 ДБН Д.1.1-1-2000 показники для обчислення загальновиробничих витрат враховуються згідно обґрунтованої їх величини і структури, яка склалася в організації за попередній звітний період, та завантаженості будівельної організації. Усереднені показники загальновиробничих витрат, наведені в додатках 3, 4 до цього ДБН, слугують орієнтиром і можуть використовуватися замовником для співставлення загальновиробничих витрат, обчислених в інвесторській кошторисній документації, з загальновиробничими витратами, розрахованими підрядною організацією, що має у своєму складі відокремлені виробничі структурні підрозділи.
Суд звертає увагу та те, що наданий до звірки розрахунок загальновиробничих витрат, не підтверджено в ході зустрічної звірки в ВАТ «Вознесенська пересувна механізована колона» даними бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства.
ВАТ «Вознесенська пересувна механізована колона» не має виробничих структурних підрозділів, тому при розрахунку загальновиробничих витрат фахівцем КРУ було застосовано понижуючі коефіцієнти до усереднених показників загальновиробничих витрат визначених в додатку 3, 4 ДБН Д.1.1-1-2000. Роз'яснення з приводу застосування понижуючих коефіцієнтів наведено в збірнику офіційних документів та роз'яснень «Ціноутворення в будівництві» за серпень 2002 року.
ВАТ «Вознесенська пересувна механізована колона» при визначені загальновиробничих витрат включено відрахування на заробітну плату 38,918 %, тоді як фактично відрахування до державних цільових фондів Підрядником проводились в розмірі 38,52 %.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ВАТ «Вознесенська пересувна механізована колона» не дотримано вимоги п.3.2.8. та п.4.2.1.6 ДБН-Д1.1-1-2000.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку що відповідачем правомірно встановлено завищення вартості виконаних робіт на суму 72 313,20 гривень.
Щодо Приватної виробничо-комерційної фірми «Тектоніт»
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 45 873,60 грн.
Судом встановлено, що відповідно до договору №16/2009 від 14.10.2009р. між ВП ЮУ АЕС ДП НАЕК та Приватної виробничо-комерційної фірми «Тектоніт» на виконання додаткових будівельно-монтажних та сантехнічних робіт. Договором встановлено тверду ціну, яка складає 116 826,00грн.
З матеріалів справи вбааєьться, що вибірковим контрольним обміром виконаних робіт на об'єкті «Поставка та монтаж фасадної системи будівлі перепрофілювання акушерського корпусу в м. Южноукраїнськ Миколаївської області під СМСЧ- 2» встановлено невідповідність між фактично виконаними обсягами та обсягами, вказаними в актах форми № КБ-2в за 2008 рік, що суперечить вимогам 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000. У результаті завищення обсягів виконаних робіт вартість збільшено на суму 45873,60 грн, що призвело до матеріальної шкоди (збитків).
В ході проведення контрольного обміру робіт з установки металевих огороджень з поручнями (перила для сходів «Ерма») встановлено, що фактичні обсяги на 23,6 м пог. менші в порівнянні з обсягами, зазначеними в актах форми № КБ-2в за 2008 рік.
Доводи наведені Позивачем щодо надання ревізорам до ревізії документів по демонтажу та повторному монтажу демонтованих металевих огороджень з поручнями на ділянці 23,6 м є недостовірними, оскільки як зазначив представник відповідача дані документи в ході ревізії, а не додавались.
Таким чином невизнання Позивачем завищення обсягів фактично виконаних робіт на момент проведення контрольного обміру в порівнянні із зазначеними в актах виконаних робіт форми № КБ-2в є безпідставним.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку що відповідачем правомірно встановлено завищення вартості виконаних робіт на суму 45 873,60 грн.
Щодо Акціонерного товариства закритого типу управління механізованих робіт «Гідроенергобуд»
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 20 407,20 грн.
Судом встановлено, що контрольним обміром, який проведено в ході зустрічної звірки у підрядника, виявлено невідповідність фактичних обсягів виконаних робіт із зазначеними в актах виконаних робіт за вересень, листопад 2009 року, квітень 2010 року по завершенню будівництва насосної станції СОТ «Бузьке», що призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 20407,20 грн, в тому числі вартість сітки дротяної плетеної на суму 375,60 грн, чим порушено вимоги п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Тобто контрольним обміром встановлено, що фактичні обсяги сітки дротяної плетеної навколо будівлі насосної станції СОТ «Бузьке» менші на 20,92 м кв в порівнянні з обсягами зазначеними в акті форми № КБ-2в за вересень 2009 року, що призвело до завищення вартості робіт на суму 375,60 грн, чим порушено вимоги п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Пояснення, які викладені Позивачем щодо встановлення даної сітчастої огорожі навколо ТП 10/0,4 кВт саме в період ревізії (тобто після проведення контрольного обміру), додатково підтверджують факт завищення обсягів виконаних робіт по завершенню будівництва насосної станції СОТ «Бузьке», які зазначені в акті виконаних робіт за вересень 2009 року.
Зазначаємо, що акт контрольного обміру робіт від 17.09.2010, що виконувались АТЗТ УМР «Гідроенергобуд» на замовлення ВП ЮУ АЕС, в якому зафіксовано невідповідність обсягів фактичних робіт в порівнянні із зазначеними в актах виконаних робіт форми № КБ-2в, підписані представником АТЗТ УМР «Гідроенергобуд» та представником ВП ЮУ АЕС без зауважень та заперечень.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку що відповідачем правомірно встановлено завищення вартості виконаних робіт на суму 20 407,20 грн.
Щодо ЗАТ СНВО «Імпульс»
Вимогою визначено завищення вартості виконаних робіт на суму 52 747 грн.
Судом встановлено, що між позивачем та ЗАТ СНВО «Імпульс» укладено договір від 14.10.2008р. №173, предметом якого є постачання комплекту монтажних частин, виконання будівельно-монтажних робіт робіт, на загальну суму 6 971 018,40грн.
З матеріалів справи вбачається, що згідно п.1.1 договору поставки № 173 від 14.10.2008 та додаткових угод до нього, укладених між покупцем ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» та постачальником ЗАТ СНВО «Імпульс», було передбачено, що постачальник зобов'язаний поставити комплект монтажних частин, виконати будівельно-монтажні і пусконалагоджувальні роботи, для модернізації СКУ СНЕ РО на енергоблоці № 5 ВП «Запорізька АЕС», тобто роботи по новому будівництву або реконструкції, на які посилається у своєму позові ДП «НАЕК «Енергоатом», даним договором не передбачені взагалі.
Стосовно змін до ДБН.Д.1.1-1-2000, внесених згідно наказу Мінрегіонбуду України від 19.03.2009 року № 114, на які посилається в своєму запереченні замовник, слід зазначити, що роботи по актах виконаних робіт виконувались у 2008 році, в той час як вище зазначені зміни набули чинності лише з 01.04.2009 року, тобто в період виконання робіт та складання актів форма КБ-2в зміни від 19.03.2009 року до ДБН ще не діяли (витяг з Наказу Мінрегіонбуду України від 19.03.2009 року № 114, який введено в дію тільки з 01.04.2009 року, наведений у додатку № 1 до заперечень до позову).
У 2008 році діяв наказ Мінбуду України від 28.12.2005 №28, яким затверджено і рекомендовано до застосування усереднені показники кошторисного прибутку (Додаток 12 до ДБН.Д.1.1-1-2000), а саме: таблиця 1 - Усереднені показники для визначення кошторисного прибутку за видами будівництва, таблиця 2 - Усереднені показники для визначення кошторисного прибутку за видами робіт
Отже показники для нарахування кошторисного прибутку по видам робіт згідно таблиці 2 додатку 12 ДБН Д.1.1-1-2000, на час виконання робіт у 2008 році були чинними.
Судом встановлено, що в актах на постачання ТМЦ та актах виконаних робіт за 2008 рік було відображено постачання комплекту монтажних частин та виконання робіт по демонтажу і монтажу електрообладнання, що становить 99,4 % від загального обсягу робіт, та загальнобудівельні роботи, що становлять 0,6 % від загального обсягу робіт, тобто всього 2 види робіт.
Враховуючи, що фактично підрядником нове будівництво та реконструкція інженерної споруди Запорізької АЕС не виконувались, а на цьому обєкті виконувались лише окремі види робіт, то в даному випадку нарахування кошторисного прибутку слід було виконати саме із застосуванням показників за видами робіт, які підрядником виконувались, а саме:згідно п.7 таблиці 2 Додатку 12 ДБН Д 1.1.-1-2000 в розмірі 6,02 грн/люд.год. - як для електромонтажних робіт на унікальних технічно складних будівлях і спорудах віднесених до п.1 таблиці 1 (складні інженерні споруди, в т.ч. ГЕС, АЕС, шахти), унікальні технічно складні громадські будівлі, тощо); згідно п.3 таблиці 2 Додатку 12 ДБН Д 1.1.-1-2000 - в розмірі 4,84 грн/люд.год., як для загальнобудівельних робіт.
Однак підрядником в порушення п.1 таблиці 1 Додатку 12 ДБН. Д. 1.1-1-2000 показник кошторисного прибутку було нараховано в кількості 7,76 грн/люд.год., як для нового будівництва особливо складних гідротехнічних споруд в тому числі: ГЕС, АЕС, ядерних установок і об'єктів призначених для поводження з радіоактивними відходами, гідротехнічні споруди, в той час як комплекс робіт по будівництву об'єкту підрядником не виконувався, а були виконані лише окремі види робіт - саме електромонтажні та загально будівельні роботи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить дор висновку, що сума завищення вартості робіт на 52 747 грн з ПДВ є обґрунтованою.
Суд звертає увагу, що Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз проведено судову будівельно-технічну експертизу щодо підтвердження нормативно та документально висновки акту ревізії щодо завищення вартості договірних робіт підрядних організацій, визначених п.7 Вимоги від 01.12.2010р. №32-14/403, за результатами якої складено Висновок №8481/11-15 від 28.03.2012р. та Висновок №5012/8922-8934/12-43 від 18.10.2012р.
З пояснень, в судовому засіданні, допиту експерта ОСОБА_18, яка проводила зазначені експертизи та з матеріалів справи встановлено, що при проведенні експертизи не вбачається можливим підтвердити або спростувати висновки акту ревізії завищення вартості робіт п.7 вимоги щодо більшості підрядних підприємств, через відсутність або договірної, або виконавчої документації, тому суд не бере до уваги висновки експертизи у зв'язку з неповним дослідженням поставлених питань.
п. 8 щодо завищення вартості виконаних робіт ТОВ СП «Енергосистема» на суму 3582902,15грн. за договором з надання послуг при виконанні робіт з Антикорозійного захисту «охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 матеріалами «Пластокор» енергоблоку №2 ВП «Запорізька АЕС».
Судом встановлено, що під час ревізії ДП НАЕК «Енергоатом» встановлено завищення вартості виконаних робіт на суму 3 582 902,15грн за договором з надання послуг при виконанні робіт з Антикорозійного захисту охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 матеріалами «Пластокор» енергоблоку №2 ТОВ «СП Енергосистема» для ВП «Запорізька АЕС», в зв'язку з чим висунуто вимоги:відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість у розмірі завищення ТОВ «СП Енергосистема» вартості робіт з реконструкції системи вентиляції цеху металоконструкцій на суму 3 582 902,15грн; стягнути з ТОВ «СП Енергосистема» зайво сплачену вартість робіт на суму 3 582 902,15грн.
З матеріалів справи вбачається, що між позивачем та ТОВ СП «Енергосистема» укладено договір від 03.07.2009 року №75/176-09, на надання послуг «Антикорозійний захист охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 матеріалами «Пластокор» по всій довжині енергоблоку №2» на суму 18602000,00 грн.
Судом встановлено, що за позовом про зобов'язання підписання акта виконаних робіт ТОВ «Енергосистема» до ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЗАЕС, керуючись ст.78 Господарського процесуального кодексу України, в рамках провадження по справі №28/327/09-10/383/09, укладена Мирова угода №75/221-09 від 18.09.2009, якою визначено, що договір №75/176-09 за своєю правовою природою є підрядним договором, метою якого було отримання певного матеріального результату - виконання Антикорозійного захисту охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 матеріалами «Пластокор» по всій довжині.
Однак, при розрахунку договірної ціни не дотримано вимоги ГКД 34.09.601-2003 в частині визначення кошторисного прибутку, загальновиробничих та загальногосподарських витрат та витрат на відрядження. Кошторис «Антикорозійний захист охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 матеріалами «Пластокор» по всій довжині» (далі - Кошторис 75/176-09) підписано директором ТОВ «Енергосистема» Р.М. Лопатко.
Так, всупереч вимогам п. 2.4.5.1 ГКД 34.09.601-2003, яким визначено, що кошторисний прибуток для ремонтних робіт, які здійснюються за рахунок коштів підприємств державної форми власності, приймається в межах усередненого показника, рекомендованого Міністерством, який становить 2,26 грн на людино-годину загальної кошторисної трудомісткості (п. 2.4.5.1 Наказу Мінпалива і енергетики України від 28.03.2008 №175), кошторисний прибуток визначено в сумі 1379771,32грн з розрахунку 10% до вартості сировини та матеріалів, вартості виконаних робіт та накладних витрат.
Загальна кошторисна трудомісткість робіт, визначена в калькуляціях, які додаються до Кошторису, відповідно до Норм часу на ремонт основного та допоміжного енергетичного обладнання, затверджених Мінпаливенерго України, реєстраційний номер СОУ-Н МПЕ 40.1.05.602.2005 (ч.14) та ГКД 34.09.601-2003, складає 45657,51 людино-годин, та, відповідно, кошторисний прибуток - 103185,98 грн Таким чином, в Кошторисі 75/176-09 кошторисний прибуток завищено на 1276585,34 грн
Також, всупереч вимогам п.4.5 ГКД 34.09.601-2003, яким визначено, що для ремонтних робіт, які здійснюються за рахунок коштів підприємств державної форми власності, заробітна плата в складі загальновиробничих витрат та кошти на покриття решти статей загальногосподарських витрат та адміністративних витрат розраховується з урахуванням усереднених показників, що надаються Міністерством, фактичні накладні витрати по кошторису визначені в розмірі 70% до вартості виконаних робіт та складають 944983,12 гривень.
Проте, з урахуванням усереднених показників для визначення розміру загальновиробничих та адміністративних витрат, передбачених Додатком 4 до ГКД 34.09.601-2003, сума загальновиробничих та адміністративних витрат складає лише 231102,4грн. Таким чином, сума накладних витрат в Кошторисі 75/176-09 завищена на 713880,8гривень.
Також, всупереч вимогам п. 2.4.6 ГКД 34.09.601-2003, яким визначено, що до кошторисної вартості ремонту включаються витрати на відрядження ремонтного персоналу, до складу витрат на відрядження включено вартість роботи супервайзерів фірми «Plastokor International» в сумі 303698,16грн.
Таким чином, договірна ціна, визначена в Кошторисі «Антикорозійний захист охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 матеріалами «Пластокор» по всій довжині» завищена на 2752997,16грн (1276585,34+713880,8+303698,16)х 1,2 ), що призвело до збитків на зазначену суму.
Пунктом 4.1 технічного завдання, розробленого на підставі протоколу Засідання ради головних інженерів АЕС України від 06.07.2006 року №37/2006 та вимог п. 8.4.18 Правил технічної експлуатації електричних станцій та мереж (ПТЕ ГКД 34.20.507-2003) (далі - Правила) передбачено нанесення комплексного полімерного антикорозійного покриття на внутрішню поверхню охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 в об'ємі 13564 трубки.
Умовами договору та Технічного завдання до нього передбачено нанесення комплексного полімерного антикорозійного покриття на внутрішню поверхню охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 в об'ємі 13564 трубки.
Виконання робіт в кількості 13564 трубки підтверджено Технічними актами виконаних робіт та актами виконаних робіт.
Проте, п.1.3.42 Технічних умов на турбіни парові К-1000-60/1500-2, К-1100-60/1500-2М ТУ 108.1055-82 визначено, що до турбіни поставляються три поверхневих конденсатори двохходових, двохпоточних типу К33160 (сумарною поверхнею 33160 м.кв.), охолоджуюча поверхня складається із трубок довжиною 14090 мм. які виготовлені із мідно-нікелевого сплаву марки МНЖ 5-1 ГОСТ 492-73. Кількість охолоджуючих трубок в одному корпусі складає 26940 шт., відповідно, кількість охолоджуючих трубок однієї половинки конденсатора складає 13470 штук (26940 : 2), що на 94 трубки більше, ніж визначено технічними умовами ТУ 108.1055-82.
Також, при співставленні кількості охолоджуючих трубок, вказаної в технічних актах, з актами огляду конденсатора турбіни ТГ блоку №2 в період проведення ППР 2008 та ППР 2009, протоколами дефектації трубної частини конденсатора ТГ блоку №2 (02.ТО. VC/SD.ПТ.145/08) від 11.07.2008 встановлено, що 554 трубки було заглушено до початку проведення робіт по нанесенню антикорозійного покриття по конденсатору ТГ як такі, що мають дефекти.
Таким чином, всупереч п.п.2.2, 5.3 договору, ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-ІV, ст. 629 Цивільного кодексу України у технічному акті не відображено фактичну кількість покритих трубок, і, відповідно, в Актах здачі-прийому наданих послуг кількість покритих трубок конденсатора турбін К-1000-60/1500-2 необґрунтовано завищена на 648 штук.
Крім того, згідно п.п.1.5, 1.6 Технічного акту проведено нанесення антикорозійного покриття товщиною 150 мкм антикорозійного покриття по всій довжині теплообмінних трубок матеріалом «Пластокор-400 ТL і товщиною 450 мкм антикорозійного покриття вхідних ділянок теплообмінних трубок матеріалом «Пластокор-400 IL».
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що в зазначеному Технічному акті чітко визначено, що незважаючи на збільшення товщини антикорозійного покриття, антикорозійне покриття нанесено на 13564 трубку, що більше фактичної їх кількості на 648 штук.
Таким чином, внаслідок завищення обсягів наданих послуг по антикорозійному захисту охолоджуючих трубок конденсатора турбіни К-1000-60/1500-2 матеріалами «Пластокор» по всій довжині енергоблоку №2 на 648 трубок ТОВ СП «Енергосистема», з урахуванням відшкодованих в ході ревізії коштів у розмірі 187691,89 грн, завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 829 904,98 грн, які сплачені ВП ЗАЕС в повному обсязі.
Отже, висновки акту ревізії щодо завищення вартості виконаних робіт ТОВ СП «Енергосистема» на суму 3 582 902,15грн. є правомірними
П. 9 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
п.10 щодо наявності у ДП «НАЕК «Енергоатом» збитків у розмірі 3099852,00грн., завданих у результаті понесених витрат на виконання ТзОВ «ВГЦ «Піраміда» позапланового аварійно-відновлювального ремонту статора турбогенератора енергоблоку №2 на ВП «Хмельницька АЕС»
Відповідно до довідки про проведення аварійно-відновлювального ремонту статора турбогенератора типу ТВВ-1000-2МУЗ енергоблоку №2 ВП «Хмельницька АЕС» після його пошкодження 30.03.2010р. зазначено, що за результатами роботи комісії по розслідуванню складено Звіт про розслідування порушення в роботі ВП «Хмельницька АЕС» 2ХМЕ-П05-02-03-10, в якому зазначено, що Концерном «АЬ8ТОМ», за технологією якого виконувалась модернізація статора турбогенератора енергоблоку №2 ВП «Хмельницька АЕС», було визнано конструктивний дефект вузла закриття лобових частин.
Відповідно до Лімітів фінансування ВП «Хмельницька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2010 рік за рахунок надходжень з ДП «Енергоринок» цільових кредитів з тарифним забезпеченням, інших надходжень, бюджетних коштів, розмір фактичного фінансування ВП «Хмельницька АЕС» по статті «Ремонт» у 2010 році становив 113080тис.грн.
Згідно з Довідкою про фінансування ВП «Хмельницька АЕС» за період з 01.01.2010р. по 30.11.2010р. за статтею «Ремонт», фактичне фінансування ВП «Хмельницька АЕС» склало 87729869,76грн.
Міністерством палива та енергетики України в 2010 році були встановлені планові показники з виробітку електроенергії для ДП «НАЕК «Енергоатом» та його відокремлених підрозділів відповідно до яких встановлено план виробітку електроенергії на 2010 рік для ДП «НАЕК «Енергоатом» у розмірі 86068,32млн.кВт.год., а для ВП «Хмельницька АЕС» - в розмірі 12628млн.кВт.год.
Відповідно до Розрахункового кошторису витрат на виробництво електроенергії та теплоенергії АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2010 рік та Плану виробітку електроенергії для ВП «Хмельницька АЕС» у січні-листопаді 2010 року був встановлений плановий відпуск електроенергії для ДП «НАЕК «Енергоатом» у розмірі 77893,539млн.кВт.год., а для ВП «Хмельницька АЕС» -у розмірі 11170,0млн.кВт.год. електроенергії.
Згідно помісячних Актів про виробіток, відпуск в мережу електроенергії, виробленої ДП «НАЕК «Енергоатом», у 2010 ропі ДП «НАЕК «Енергоатом» фактично вироблено 89344455,390тис.кВт.год., а ВП «Хмельницька АЕС» - 13036792,320тис.кВт.год.
У Порівняльній таблиці фактичних показників діяльності ДП «НАЕК «Енергоатом» з даними кошторисних показників витрат на виробництво електроенергії та даними, затвердженими у тарифах за 2010 рік, зазначено, що ДП «НАЕК «Енергоатом» протягом січня-листопада 2010 року фактично було вироблено 80849,3 млн.вВт.год електроенергії, а ВП «Хмельницька АЕС» протягом січня-листопада 2010 року фактично вироблено 11533,6млн.вВт.год електроенергії.
Судом встановлено, що ВП «Хмельницька АЕС» витрати у розмірі 3 099 852 грн, понесені на виконання позапланового аварійно-відновлювального ремонту обмотки статора турбогенератора енергоблоку №2 ТзОВ «ВГЦ «Піраміда» в 2010 році були зумовлені відсутністю належного контролю за якістю прийнятих організаційно-технічних рішень під час їх модернізації, що є порушенням вимог п.5.19.6 «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила» затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.06 2003 року № 296 (ГКД 34.20.507-2003), чим завдано збитки Компанії на аналогічну суму.
Пунктом 5.19.6 «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила» затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.06.2003 року №296. (ГКД 34.20.507-2003) (далі-Правила) чітко визначено: «У разі порушення Правил, технологічних порушень (аварійної зупинки устаткування, брак у ремонті, налагодженні тощо), порушень, які призвели до радіаційної аварії чи незапланованого переопромінення персоналу (для атомних електростанцій), а також до пожежі чи нещасного випадку, персональну відповідальність несуть: перші керівники і технічні керівники суб'єктів і об'єктів енергетики і їхні заступники - за порушення, що сталися на підлеглих їм чи керованих ними об'єктах енергетики; керівники, а також інженерно-технічні працівники проектних, конструкторських, будівельних, монтажних, ремонтних, налагоджувальних, дослідницьких та інших організацій - за порушення, допущені ними і їхніми підлеглими.
Таким чином, висновки акту ревізії щодо завищення вартості виконаних робіт у розмірі 3099852,00грн. є правомірними.
П. 11 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
п.12 щодо здійснення незаконних витрат ВП «Атомпроектінжиніринг» ДП «НАЕК «Енергоатом» державних коштів у розмірі 64163723,7грн. на виконання робіт по проектуванню, будівництву і здачі «під ключ» централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України.
Постановою Верховної Ради України від 15.05.1996р. № 191/96-ВР затверджено Національну енергетичну програму України до 2010 року та доручено Кабінету Міністрів України розробити комплексні заходи по реалізації Національної енергетичної програми України до 2010 року.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 грудня 2005 року «Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері її забезпечення» від 27.12.2005р. № 1863/2005 схвалено основні напрямки державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки України у галузі атомної енергетики та промисловості, в тому числі будівництво сховища для зберігання відпрацьованого ядерного палива Рівненської, Хмельницької та Южно-Української атомних електростанцій (п.7).
Енергетична стратегія України на період до 2030 року схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.03.06 № 145-р.
План заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 р. № 436-р (із змінами).
Планом заходів на 2006 - 2010 роки щодо забезпечення енергетичної безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2005 № 1863/2005, та Енергетичної стратегії України до 2030 року, схваленої розпорядженням КМУ від 15.03.2006 № 145-р, визначені пріоритетні завдання державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки України, у тому числі передбачено також і врегулювання питання щодо розміщення, проектування та будівництва в Україні централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива на законодавчому рівні.
Враховуючи, що ЦСВЯП належить до об'єктів, які становлять підвищену екологічну небезпеку (додаток Е до ДБН А.2.2-1-2003 «Склад та зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні та будівництві підприємств, будинків та споруд») рішення про його розміщення, проектування та будівництво потребує правового врегулювання шляхом прийняття Верховною Радою України відповідного закону.
Тому, однією з особливостей контракту є те, що він розбитий на 2 фази робіт, з яких Фаза 1 починається після підписання Контракту і завершується рішенням органів влади України про спорудження СВЯП. У ході здійснення робіт по Фазі 1 Корпорація буде надавати допомогу у розробці техніко-економічного обґрунтування шляхом надання технічних даних про системи, обладнання, будівлях і спорудах об'єкта, номенклатурі будівельних і витратних матеріалах. Фаза 2 включає в себе всі роботи, які відносяться до проектування, ліцензування, розробці документації, всі необхідні розрахунки, будівництво тощо.
За умов контракту (п.3.2 Угоди про фінансування), у разі неприйняття Верховною Радою України, як органом державної влади, в компетенцію якого входить ухвалення рішення про розміщення, проектування і будівництво СВЯП ВВЕР, відповідного закону, контракт припиняє свою дію.
Однак, в порушення ст. 2 Закону України № 2861-IV «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення» та умов контракту, Позивачем при відсутності відповідного закону, укладено додаткові угоди №№ 1-3 щодо фінансування Компанією робіт на проектування та постачання спеціального технологічного обладнання - контейнерів, які є основними елементами сховища.
При цьому, Позивачем порушено і вимоги п.п. 1.1 та 7.6, 7.7 ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розробки, узгодження і затвердження проектної документації для будівництва», якими передбачено, що створення проектної документації повинно виконуватись при наявності відповідної ліцензії і у три стадії:техніко-економічне обґрунтування інвестицій;проект;робоча документація.
Тобто, робочі креслення на обладнання і конструкції індивідуального виготовлення, включаючи нетипове та не стандартизоване обладнання при проектуванні об'єктів з особливо складними конструкціями і методами проведення робіт розробляються. у складі робочої документації, тобто після проектування.
Крім того, за поясненням посадових осіб ВП »Атомпроектінжиніринг», конструкція контейнерів, які розробляються та виготовляються в рамках додаткової угоди № 1 від 07.05.2007 для нового сховища, є унікальною за техніко-технологічними характеристиками, і ці контейнери придатні лише для опроміненого палива Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської АЕС.
Таким чином, навіть вибір іншого майданчика для створення сховища ВЯП, в тому числі пристанційного, де будуть використовуватися ці контейнери, потребує схвалення Верховною Радою.
Таким чином, суд приходит до висновку, що фінансування Компанією робіт на розробку та постачання спеціального технологічного обладнання - контейнерів, які є основними елементами сховища, при відсутності відповідного закону щодо вибору місця розміщення майданчика та надання дозволу на його проектування і будівництво, призвело до незаконного витрачання державних коштів на загальну суму 64 163 723,7 гривень.
П. 13 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
п.14 щодо заниження фінансового результату та наявності у ДП «НАЕК «Енергоатом» в період з 01.04.2008р. по 30.06.2010р. збитків на суму 71989,00грн., завданих в результаті проведення виплат компенсацій випускникам учбових закладів.
В ході ревізії встановлено, що, в період з 01.04.2008 по 30.06.2010 на ВП ЮУ АЕС за направленням вищих навчальних закладів, а саме: Севастопольський національний університет ядерної енергії і промисловості (СНУЯЕіП) та Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (НТУ «ХПІ»), було прийнято на роботу 34 працівники (молодих спеціалістів). Всі особи свого часу переїхали на навчання за стаціонарною формою до м. Севастополя з різних міст України, у т.ч. з м. Южноукраїнськ, і проживали там весь період навчання, на протязі п'яти років, що підтверджується копіями паспортів (додаються) з відмітками про реєстрацію місця проживання.
Відповідно до ч.4 ст.120 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року №322-VIII, розміри компенсацій, порядок їх виплати та надання гарантії особам, зазначеним у частинах другій і третій цієї статті, а також гарантії і компенсації особам при переїзді їх в іншу місцевість у зв'язку з направленням на роботу в порядку розподілу після закінчення учбового закладу, аспірантури, клінічної ординатури або в порядку організованого набору, встановлюються законодавством.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість» від 2 березня 1998 р. №255 передбачено, що у разі переїзду осіб в іншу місцевість у зв'язку з направленням їх на роботу в порядку розподілу після закінчення навчального закладу, аспірантури, клінічної ординатури або в порядку організованого набору виплачуються суми компенсації і надаються гарантії у порядку, визначеному пунктом 1 цієї постанови». Одним із видів виплат, передбачених пунктом 1 цієї постанови, є одноразова допомога працівникові в розмірі його місячного посадового окладу (тарифної ставки) за новим місцем роботи.
В Акті ревізії зазначено, що на порушення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.1998 №255 «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість», ч. 1 ст. 120 КЗпП України, п.18 П (С)БО 16, безпідставно проведено виплату компенсацій 34 випускникам учбових закладів на загальну суму 71 989 грн, які фактично проживають за місцем розташування підприємства, що призвело до нанесення збитків (матеріальної шкоди) та заниженню фінансового результату на зазначену суму, в зв'язку з чим висунуто таку Вимогу: у порядку і розмірах, установлених ст.ст. 130, 133, 136 КЗпП України, відшкодувати за рахунок винних осіб шкоду у розмірі 71 989 грн, в наслідок безпідставно проведеної виплати компенсацій 34 випускникам учбових закладів.
В ході ревізії перевірено 47 особових справ, з яких підтверджено, що 34 випускника учбових закладів фактично повернулись на своє попереднє постійне місце проживання (м. Южноукраїнськ), а 13 випускників направлені на роботу з іншої місцевості.
Зокрема, згідно п.50 Положення про сприяння в працевлаштуванні випускників державних вищих навчальних і професійних навчально-виховних закладів України, затвердженого наказом Міністерства освіти України, в частині визначення підстав для виплат, чітко зазначено, що виплати здійснюються випускникам, які після закінчення навчального закладу направляються на роботу в іншу місцевість відносно місця попереднього постійного проживання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зазначені в акті ревізії 34 випускника учбових закладів не є особами, які направлені на роботу в іншу місцевість відносно місця попереднього постійного проживання, тому одноразова допомога даним особам в розмірі місячного посадового окладу (тарифної ставки) виплачена в порушення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.1998 «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість» від 02.03.1998 № 255, абз.1 ст.120 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 та п.18 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», що призвело до збитків на суму 71989 грн.
п.15 щодо завищення ННЦ «Інститут метрології» вартості наданих для ВП «Рівненська АЕС» послуг по етапах 1.1, 1.2, 2.1, 2.3.1 за темою «Проведення комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків №1, 2 ВП «РАЕС» на суму 480915,96грн.
Згідно з Договором №Л1/923 від 20.05.2009р. на надання послуги, укладеним між Національним науковим центром «Інститут метрології» (Виконавець) та ВП «Рівненська АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» (Замовник), Виконавець приймає на себе зобов'язання надати послуги на тему "Проведення комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків №1, 2 ВП РАЕС", а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги (п.1.1).
Вартість послуг за даним договором згідно з протоколом узгодженні договірної ціни та кошторису складає 6176280,00грн., крім того ПДВ 1235256,00грн. Витрати на відрядження підтверджуються плановим розрахунком та складають 298720,00грн., крім того ПДВ - 59744,00грн. Загальна вартість послуг з урахуванням витрат на відрядження складає 6475000,00грн., крім того ПДВ - 1295000,00грн., разом 7770000,00грн. (п.2.1).
Розрахунки за виконані послуги здійснюються Замовником шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця на підставі двосторонніх актів, оформлених і підписаних обома сторонами на протязі 45 днів з дня підписання акту Замовником (п.2.2).
Виконавець має право залучати до роботи в цілому та на окремих етапах сторонні організації та іспитові лабораторії, акредитовані у встановленому порядку, та змінювати їх склад. Вартість робіт, які будуть виконуватись сторонніми організаціями, вказана в п.8 Кошторису, та не може змінюватись у сторону збільшення. Витрати на послуги сторонніх організацій на вимогу Замовника мають бути документально підтверджені (п.2.4).
Виконавець протягом 10-ти днів з дня виконання послуг за кожним підетапом робіт згідно з Календарним планом надає Замовнику оформлений належним чином акт здачі-приймання наданих послуг в трьох примірниках, в т.ч. 2 примірника для Замовника. До кожного акту надається технічний акт про надані послуги. Після закінчення робіт в цілому Виконавець надає технічний звіт про надані послуги за договором (п.3.1). Замовник протягом 20-ти днів з моменту отримання акту здачі-приймання послуг зобов'язаний надіслати Виконавцю оформлений і підписаний із свого боку акт або мотивовану відмові від приймання послуги (п.3.2)
Згідно з Кошторисом на виконання послуги на тему "Проведення комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків №1, 2 ВП РАЕС" (Додаток №2 до Додаткової угоди №1 від 22.02.2010р. до договору №Л1/923 від 20.05.2009р.), загальна вартість послуг становить 7770000,00грн., в т.ч. ПДВ 1295000,00грн.
У Додатку 3 до кошторису до договору №Л1/923 від 20.05.2009р. «Розшифровка статті «Витрати сторонніх організацій» зазначено за підетапами 1.1, 1.2, 2.3, 3.1, 3.2, 3.4, 4.1, 5.1 запланованим виконавцем є ТОВ «НВП «СІГМА-М», загальна сума витрат без урахування ПДВ складає 2590000,00грн.
В матеріалах справи наявний Договір №04/09-СІГМА-М від 09.07.2009р. на надання послуг, укладений між ТОВ «Науково-виробниче підприємство «СІГМА-М» (Виконавець) та Національним науковим центром «Інститут метрології» (Замовник), відповідно до якого Виконавець приймає на себе зобов'язання надати послугу на тему: "Проведення комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків №1,2 ВП РАЕС", а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги (п.1.1).
Вартість послуг за даним договором згідно з протоколом узгодження договірної ціни складає 2590000,00грн., крім того ПДВ 518000,00грн., разом 3108000,00грн. (п.2.1). Розрахунки за виконані послуги здійснюються Замовником шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця на підставі двосторонніх актів, оформлених і підписаних обома сторонами на протязі 45 днів з дня підписання акту Замовником, але не раніше отримання коштів від ВП «Рівненська АЕС» за договором №Л 1/923 від 20.05.2009р. (№22-12-1-09-1501), підписаним 09.07.2009р. (п.2.2).
Актом ревізії визначено завищення ННЦ «Інститут метрології» вартості наданих для ВП РАЕС послуг по підетапах 1.1, 1.2, 2.1, 2.3.1 за темою «Проведення комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків №1,2 ВП РАЕС» на загальну суму 480 915,96 грн, чим порушено п.2.4 договору від 20.05.09 р. №Л 1/923, п. 1 ст.3 ЗУ №996, з яких оплачено 380 915,96 грн.
Як встановлено судом, Національний науковий центр «Інститут метрології» (далі - ННЦ «Інститут метрології») згідно договору від 20.05.2009 № Л1/923 надавав для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» послуги на тему: «Проведення комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків № 1, 2 ВП РАЕС».
ННЦ «Інститут метрології» здано, а ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» прийнято вищевказані послуги по наступних підетапах: підетап 1.1 - акт від 30.09.2009 № 1;підетап 1.2 - акт від 27.11.2009 № 2;підетап 2.1 - акт від 15.03.2010 № 3;підетап 2.3.1 - акт від 15.03.2010 № 4.
З матеріалів справи вбачається, що ННЦ «Інститут метрології» завищено вартість наданих послуг по перерахованих вище підетапах на 480 915,96 грн, внаслідок того, що фактичні витрати на оплату послуг сторонніх організацій є на 480 915,96 грн менші, ніж передбачено кошторисом, який ліг в основу формування вартості наданих послуг.
ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» прийнято до оплати вищевказані акти без вимоги документального підтвердження понесених витрат на надання послуг, як це визначено п. 2.4 договору.
Позивач стверджує, що в підтвердження факту виконання робіт по підетапах 1.1, 1.2, 2.1, 2.3.1 ННЦ «Інститут метрології» надано копію договору від 09.07.2009 №0 4/09-СІГМА-М, укладеного Виконавцем - ННЦ «Інститут метрології» та субпідрядником - ТОВ «НВП «СІГМА-М», що являється документальним підтвердженням витрат на послуги сторонніх організацій.
Разом з тим, судом встановлено, що вказаний договір від 09.07.2009 №0 4/09-СІГМА-М, розірвано 09.07.2009. Договір від 09.07.2009 №0 4/09-СІГМА-М підтверджує факт домовленості двох сторін, спрямованої на встановлення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 Цивільного кодексу України). Договір в жодному разі не підтверджує витрати. Витрати (господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства) підтверджує первинний документ (ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV.
Таким чином, ВП «Рівненська АЕС» при наявності відповідного штату спеціалістів прийнято копію договору як підтвердження витрат, а ННЦ «Інститут метрології» представлено цей договір як підтвердження з послідуючим його розірванням в день його укладання.
Вищевказане стало наслідком того, що на момент здачі ННЦ «Інститут метрології» актів наданих послуг по підетапах 1.1, 1.2, 2.1, 2.3.1 ними була подана недостовірна інформація щодо витрат, понесених на залучення до виконання послуг сторонніх організацій в сумі 792 399,96 грн, при фактично понесених витратах 311 484,00 грн. А зі сторони ВП «Рівненська АЕС» жоден первинний документ для підтвердження понесених ННЦ «Інститут метрології» витрат, в тому числі й на оплату послуг сторонніх залучених організацій, не вимагався - витрати по актах наданих послуг в повній мірі прийняті до оплати.
З матеріалів справи вбачається, що ДП НАЕК «Енергоатом», 01.06.2010 (акти були здані та прийняті до оплати упродовж вересня 2009 року-березня 2010 року), після проведення КРУ в Рівненській області зустрічної звірки та встановлення факту завищення наданих послуг, ВП «Рівненська АЕС» направлено ННЦ «Інститут метрології» запит (вих.№191-33/5689 від 09.06.2010) з вимогою надати копії актів виконаних робіт сторонніх організацій та, при потребі, відкоригувати кошторис витрат, на що Виконавець направив лист за №012/03-3176 від 09.07.2010 р., котрим надав копії договорів та актів виконаних робіт сторонніх організацій. При чому, акти виконаних робіт сторонніх організацій по підетапах 1.1, 1.2, 2.1, 2.3.1 на суму 311 484,00 грн, як і було встановлено зустрічною звіркою. 21.07.2010 своїм листом за №012/03-3332 ННЦ «Інститут метрології» направив відкоригований кошторис витрат з пояснювальною запискою щодо зміни витрат на послуги сторонніх організацій.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З викладеного випливає, що якщо договором визначено вартість послуг на підставі кошторису, який є невід'ємною частиною двохстороннього договору, то відповідно кошторис є обов'язковим для його виконання сторонами. Це не вбачає права перерозподіляти статті кошторису без його зміни (в тому числі й постатейної зміни).
Як встановлено судом, з встановлених ревізією 480 915,96 грн. завищення витрат по підетапах 1.1,1.2, 2.1, 2.3.1, станом на 30.06.2010 з них оплачено 380 915,96 грн, 100 000,00 грн відображено у заборгованості.
Позивачем (ДП НАЕК «Енергоатом») не враховано, що факт погодження з витратами відбувається в момент прийняття актів виконаних робіт, а не в момент їх оплати.
Пункт 2.3 договору передбачає право виконавця перерозподіляти статті витрат кошторисної вартості в межах договірної ціни. Але зважаючи, що кошторис, який ліг в основу формування вартості по договору, є невід'ємною частиною договору, то в даному випадку одностороння зміна договору є порушенням ст. 651 Цивільного кодексу України. Так, ст. 651 передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін.
При цьому жодним Законом України не передбачено зміну вартості послуг по договору після їх виконання, прийняття до оплати та оплати.
З цього приводу ст. 653 Цивільного кодексу України визначено: у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
П. 1 ст. 224 Господарського кодексу встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку,що ННЦ «Інститут метрології» внесено недостовірні відомості до актів наданих послуг, чим завищено вартість наданих послуг на суму 480 915,96 гривень
П. 16,17 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
п.18 щодо недоотримання ВП «Запорізька АЕС» доходів на 295078,00 грн. та нанесення збитків державі на суму 221 303,50 грн., завданих в результаті заниження плати за користування нерухомим майном через не нарахування індексу інфляції за період від проведення експертної оцінки майна і до моменту укладення договорів з ТОВ «Енергодаврбудмеханізація», ДП «Енергодартеплоенергомонтаж», ТОВ «Вектор», ТОВ НВП «Атоменергоконтроль-сервіс».
Згідно з вимогами п.8 Постанови КМУ від 04.10.1995р. № 786 «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна» (далі Методика №786), у разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна фізичними та юридичними особами, зазначеними у пункті 10 цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за формулою: Опл = Вп х Сор, де Вп - вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки, грн.; Сор - орендна ставка, визначена згідно з додатком 2.
Незалежна оцінка вартості об'єкта оренди повинна враховувати його місцезнаходження і забезпеченість інженерними мережами. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, якщо інший термін не передбачено у звіті з незалежної оцінки.
Якщо орендоване нежитлове приміщення є частиною будівлі (споруди), то оцінка вартості цього приміщення проводиться безпосередньо або опосередковано з урахуванням вартості будівлі (споруди) в цілому за формулою: Вп = Вб:ПбхПп, де Вп - вартість орендованого приміщення, яке є частиною будівлі (споруди), грн.; Вб - вартість будівлі (споруди) в цілому (без вартості підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), визначена шляхом проведення незалежної оцінки, грн.; Пп - площа орендованого приміщення, кв. м; Пб - площа будівлі (споруди) в цілому (без площі підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), кв. м.
Згідно п.12 Методики №786, розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладення договору оренди чи перегляду розміру орендної плати розраховується за формулою:
Опл
Опл.міс. = ------ х Іп.р. х І м ,
12
де Опл - річна орендна плата, визначена за цією Методикою, грн.; Іп.р. - індекс інфляції за період з початку поточного року (у разі оренди нерухомого майна - з дати проведення незалежної оцінки) до дати укладення договору оренди або перегляду розміру орендної плати; їм - індекс інфляції за перший місяць оренди.
Пунктом 13 Методики №786 визначено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
У Додатках №2 до вищевказаних Угод про розрахунки «Розрахунок суми доходів, які належать до відшкодування ВП «Запорізька АЕС» наведено розрахунок річної та місячної суми доходів, що належить до відшкодування, який виконано у відповідності з Постановою КМУ від 04.10.1995р. №786 «Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна».
В Розрахунках суми доходів, які належать до відшкодування, зазначено, що розмір плати за кожен наступний місяць визначається шляхом коригування плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Відповідно до п. 18 Вимоги під час ревізії встановлено, на порушення п. 1 ст. 287 УК України, ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», п. 12 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою КМУ від 04.10.95 р. № 786, ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЗАЕС занижено орендну плату через не нарахування індексу інфляції за період від проведення експертної оцінки майна до моменту укладення договорів, що призвело до неотримання доходів на загальну суму 295 078 грн, чим завдано збитків державі на суму 221 305,5 грн, та державному підприємству на суму 73 774,5 грн
В зв'язку з вищевикладеним, відповідачем висунуто вимоги шодо здійснення перерахунку орендної плати за угодами, укладеними з ТОВ «Енергоадарбудмеханізація», ДП «Енергодартеплоенергомонтаж», ТОВ Вектор», ТОВ «Атоменергоконтрольсервіс» з подальшим стягненням з них 295 078 грн загальної суми, недоотриманої в наслідок не нарахування індексу інфляції та наступним перерахуванням 70% від стягнутої суми (221 303,5 грн) до держбюджету України.
Пунктом 1.1 Угод про розрахунки, укладених з ТОВ «Енергодарбудмеханізація», ДП «Енергодартеплоенергомонтаж», ТОВ «Вектор», ТОВ НВП «Атоменергоконтроль-сервіс» визначено, що Сторона 2, яка отримує у користування нерухоме майно, зобов'язується відшкодовувати Стороні 1 (ВП ЗАЕС) доходи від володіння нерухомим майном, розраховані відповідно до Методики 786.
Таким чином, зобов'язання відшкодовувати доходи від володіння нерухомим майном відповідно до усіх умов Методики 786, передбачено в укладених угодах про розрахунки.
Крім того, лише у зазначених вище 4 Угодах цей індекс не враховано.
Таким чином, у порушення п.12 Методики 786 та умов п.1.1 Угод про розрахунки, укладених в 2005 році між ВП ЗАЕС та суб'єктами господарювання, плата за перший місяць користування майном у 4 Угодах, розрахована без врахування індексу інфляції за період від проведення експертної оцінки майна до моменту укладення Угод, що призвело до заниження розміру орендної плати за перший місяць за період з 01.04.2008 по 30.06.2010 на 110 428,0 грн, у тому числі доходи, що підлягають перерахуванню до державного бюджету - 82 821,0 грн, чим завдано збитків на вказані суми державному бюджету і ЗАЕС відповідно.
Крім того, за Угодою про розрахунки №75/207-05 від 20.09.2005, укладеною ВП ЗАЕС з ДП «Енергодартеплоенергомонтаж», в користування останньому передано нерухоме майно вартістю 1037000 грн, яке на даний час використовується останнім.
Запорізьким апеляційним господарським судом 03.06.2010 скасовано рішення ГС Запорізької області від 03.12.2009, угода про розрахунки визнана не укладеною.
При цьому, з моменту прийняття рішення судом першої інстанції, плата за користування майном не нараховується. Майно до ВП ЗАЕС не повернуто. В ході контрольного обстеження використання приміщень, переданих у користування за угодою про розрахунки №75/207-05 від 20.09.2005, встановлено, що приміщення використовуються ДП «Енергодартеплоенергомонтаж».
Таким чином, з викладеного випливає, що з моменту прийняття рішення судом першої інстанції ДП «Енергодартеплоенергомонтаж» використовує майно фактично на безоплатній основі, що суперечить п.1 ст.67 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-ІV яким передбачено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
При цьому, п.5 ст.75 Господарського кодексу України чітко передбачено, що державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, ВП ЗАЕС всупереч вимогам п. 4, 12 Методики 786 та п. 1.1 угоди відшкодування в розмірі орендної плати не нараховувалось та до оплати не пред'являлось, що призвело до недоотримання фінансових ресурсів (збиткам) за період з 14.12.2009 по 30.06.2010 на суму 184650,0 грн, у тому числі доходи, що підлягають перерахуванню до державного бюджету - 138482,5 грн, чим завдано збитків державному бюджету та підприємству на вказані суми.
п.19 вимоги щодо неперехування ВП «Южноукраїнська АЕС» до державного бюджету частини коштів, відшкодованими винними особами, що спричинило недоотримання державним бюджетом коштів на суму 8 122,50грн.
У Вимозі зазначено, що під час ревізії ВП «Южноукраїнська АЕС» встановлено, що на порушення п. 10 Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 116 (далі - Порядок № 116), даним підрозділом не перераховано до державного бюджету частину коштів, відшкодованих винними особами, що спричинило недоотримання державним бюджетом коштів на суму 8 122,50 грн, у зв'язку з чим: перерахувати до Державного бюджету частину відшкодованої фізичними особами суми нестачі ТМЦ у розмірі 8 122,50 гривень.
Судом встановлено, що відповідно до плану роботи КРО ВП ЮУ АЕС в період з 01 по 08 серпня 2008р. була проведена документальна ревізія фінансово-господарської діяльності електричного цеху, в ході якої виявлена недостача ТМЦ на суму 6178,50грн. В результаті перевірки було з'ясовано, що недостача утворилася в результаті неякісного проведення інвентаризації при зміні матеріально-відповідальної особи ОСОБА_20 окрім того, ревізією встановлено, що в результаті інвентаризації по рахунку 207 «Запасні частини» по складу 09 виявлена недостача секці обмоток електродвигунів 5ВП9524288в кількості 18 штук на суму 1944грн. з ПДВ.
ВП ЮУ АЕС за наявності фактів нестачі товарно-матеріальних цінностей зобов'язане розраховувати суми збитків відповідно до Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 116, п. 2 якого передбачено стягнення розміру збитків від нестачі матеріальних цінностей у подвійному розмірі.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що не застосування ВП ЮУ АЕС вимог вищезазначеного Порядку призвело до недоотримання державним бюджетом коштів у сумі 8122,50 грн, як те передбачено п.10 Порядку від 22.01.1996 № 116.
П.20 щодо не відшкодування з фізичнх осіб вартості навчання у Севастопольському Національному університеті ядерної енергії та промисловості, внаслідок чого недоотримано та не відображено в обліку ВП РАЕС доходи на загальну суму 711 095,5грн.
Даним пунктом встановлено, що на порушення п.1 ст.З та п.1 ст,9 Закону України №996 ПС)БО 16, П(С)БО 15 та П(С)БО, відповідно до п.4.7 укладених договорів з ВП РАЕС не відшкодовано з фізичних осіб вартість навчання у Севастопольському Національному Університеті ядерної енергії та промисловості (надалі по тексту СНУЯЕтаП), внаслідок чого недоотримано та не відображено в обліку ВП РАЕС доходи на загальну суму 711 095,5 грн
В ході ревізії досліджувалось питання невиконання фізичними особами умов договорів, укладених з кожною фізичною особою індивідуально, такі договори теж є обов'язкові до виконання.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що пред'явлені договори, укладені між ДП «НАЕК «Енергоатом» (Замовник), між СНУЯЕтаП та між фізичними особами про підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст», у відповідності до яких, СНУЯЕтаП проводить навчання фізичних осіб.
Пунктом 4.2 договорів про підготовку фахівця за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» передбачено, що особа повинна своєчасно здавати заліки та іспити: 4 курс із середнім балом « 3,8» - « 4» - не нижче, по п'яти бальній системі; 3 курс із середнім балом « 3,5» - « 3,8» - не нижче, по п'яти бальній системі.
Пунктом 6.2 договорів передбачено, що дія договору припиняється у випадку недотримання особою успішності згідно п. 4.2 Договору.
При успішності нижче 3,8 бали за четвертий курс навчання та 3,5 бали за третій курс навчання з 8-ми фізичними особами укладено договори про підготовку фахівця за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст», витрати на навчання яких понесено ВП РАЕС у загальній сумі 288 624 гривень.
Претензійно-позовна робота, спрямована на повернення вищевказаними особами коштів на їх навчання, по причині не забезпечення виконання умов договору, ВП РАЕС не проводилась.
Таким чином, 8-ми фізичними особами допущено правопорушення щодо невиконання господарського зобов'язання, наслідком якого стало нанесення збитків для ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом». З метою забезпечення правопорядку у сфері господарювання, фізичні особи повинні відшкодувати ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» збитки, завдані внаслідок правопорушення (п. 2 ст. 216 Господарського кодексу України).
Статтею 218 Господарського кодексу України визначено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності.
Працевлаштування на ВП «Рівненська АЕС» 6-ти фізичних осіб, із перерахованих вище, не звільняє їх від відповідальності за невиконання договірних зобов'язань. До того ж, працевлаштовані вони не за фахом та спеціальностями, за якими йшла їх підготовка у СНУЯЕтаП оплачена ДП НАЕК «Енергоатом», віднесена на витрати ВП «Рівненська АЕС».
Щодо відрахованих із СНУЯЕтаП за академічну заборгованість 10 студентів, витрати на оплату навчання за яких понесено ВП РАЕС у загальній сумі 483 988,25 гривень (п. 4.7 договорів передбачено повернення відрахованими особами коштів за навчання), які для ВП РАЕС не повернуто, претензійно-позовна робота обмежилась направленням для двох фізичних осіб претензій. Позовна робота не проводилась.
З огляду на вищевикладене, внаслідок не повернення особами, якими порушено умови договорів, коштів на їх навчання, ВП РАЕС недоотримано доходів в загальній сумі 483 988,25 грн. Вказане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) для ВП «Рівненська АЕС» на вказану суму, оскільки збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (ст. 22 Цивільного кодексу України).
ВП «Рівненська АЕС» лише після встановлення даного факту ревізією звернулась до суду з вимогою про захист свого цивільного права шляхом подання позовів до суду щодо відшкодування коштів, затрачених на навчання 8-ми осіб, які відраховані з СНУЯЕтаП (18.10.2010 та 20.10.2010, акт ревізії складено 20.10.2010).
Таким чином ВП «Рівненська АЕС» діє в межах позовної давності, але лише після встановлення даного факту ревізією.
Судом встановлено, що ВП РАЕС понесено витрати на навчання фізичних осіб в сумі 873 272,50 грн згідно укладених договорів, при чому однією стороною (фізичною особою) не дотримано умови договору, не виконання яких тягне за собою повернення для ВП РАЕС коштів, витрачених на навчання цих фізичних осіб. Оскільки вказане чітко обумовлено договорами, а ВП РАЕС чітко володіє інформацією про суми понесених на навчання коштів (СНУЯЕтаП надає відокремленим підрозділам розрахунок коштів, витрачених на навчання) та інформацією про відрахованих осіб, про успішність осіб, що навчаються за кошти замовника (СНУЯЕтаП надає відповідну інформацію для ВП РАЕС), це тягне за собою відображення за даними бухгалтерського обліку дебіторів - фізичних осіб, які внаслідок минулих подій заборгували ВП РАЕС суми грошових коштів, у відповідності до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237.
ВП РАЕС вказана операція за даними бухгалтерського обліку не проведена: на розрахунки з фізичними особами не віднесено суми коштів, які підлягають поверненню ними у відповідності до вимог договорів.
Таким чином, ВП РАЕС не відображено дебіторську заборгованість, яка відповідно до п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість» визнається активом. Відповідно, не відображення та не визнання активом вищеописаної дебіторської заборгованості стало наслідком не відображення за даними бухгалтерського обліку ВП РАЕС доходу на загальну суму 873 272,50 грн, оскільки дохід визначається під час збільшення активу (п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»), що стало наслідком заниження у Звіті про фінансові результати ВП «Рівненська АЕС» доходу у рядку 130 «Інші доходи».
З викладено суд приходить до висновку, що дане є порушенням п.1 с.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», від 16.07.1999 № 996-ХІV, зі змінами, в частині не забезпечення мети ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності щодо надання користувачам для прийняття рішень повної правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Отже, дане свідчить про правомірність п.20 вимоги.
п.21 щодо нанесення шкоди при нарахуванні та виплаті зарплат, премій та інших платежів працівникам ДП «НАЕК «Енергоатом» на загальну суму 1057149,62грн., та сплаті внесків до державних цільових фондів у сумі 379871,01грн.
Даним пунктом встановлено, що на порушення п.1.3 Положення про одноразове преміювання до професійних свят працівників ДП НАЕК «Енергоатом» ПЛ-К.0.07.377-05, п. 1 ст. 3, ст. 4, п.3 ст. 8. п.8 ст. 9 ЗУ №996, здійснено зайве нарахування і виплату премій до «Дня енергетика» на загальну суму 1 345 435,07 грн (з нарахуваннями та сплатою внесків до державних цільових фондів), на порушення п. 2.1 Положення ПЛ-К.0.07.382.-05, п. 1 ст. З, ст. 4, п. З ст. 8, п. 8 ст. 9 ЗУ №996 нараховано і виплачено премій працівникам ВП РАЕС, які досягли 55-ти річного, 60-ти річного віку та не звільнились у зв'язку з виходом на пенсію, на суму 91 585,56 грн (з нарахуваннями).
Відповідно до Статуту ДП НАЕК "Енергоатом", затвердженого наказом Міністра палива та енергетики України від 27.07.2005р. №349, ДП НАЕК "Енергоатом" є державним підприємством, яке засноване на державній власності, і належить до сфери управління Міністерства палива та енергетики та здійснює свою діяльність в оплаті праці найманих працівників самостійно, але суворо з дотриманням чинного законодавства, а саме: Закону України "Про оплату праці", Кодексу Законів про працю України, Господарського кодексу України, Закону України "Про колективні договори і угоди".
Щодо преміювання працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» до Дня енергетика.
Спільним рішенням №491 адміністрації та профспілкового комітету ДП «НАЕК «Енергоатом» від 17.01.2006р. на виконання пп 1.13 Колективного договору ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2006-2007 роки щодо надання права керівникам відокремлених підрозділів і Дирекції Компанії представляти сторону власника, а профспілковим комітетам відокремлених підрозділів та Дирекції Компанії - сторону трудового колективу, при затвердженні документів вирішено затвердити перелік питань і документів, які затверджуються спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету відокремлених підрозділів та Дирекції, в т.ч.: п.26 - Порядок стимулювання введення програм прихильності персоналу до підвищення культури безпеки, культури виробництва, професійної майстерності, науково-технічної творчості та ініціативи, перевиконання виробничих завдань; п.30 - Порядок реалізації Положень ДП НАЕК «Енергоатом» або норм КД ДП НАЕК «Енергоатом»; п.31 Положення про преміювання працівників відокремлених підрозділів, виходячи з результатів основної діяльності (з 01.01.2007р.); п.35 Діючих у відокремлених підрозділах положень, що стосуються морального та матеріального стимулювання працівників відокремлених підрозділів (індивідуального стимулювання.
Відповідно до Положення про одноразове преміювання до професійних свят працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» ПЛК.0.07.377-05, яке розроблене згідно з Законом України «Про оплату праці», з метою заохочення працівників ДП «НАЕК «Енергоатом до професійних свят за бездоганну і добросовісну працю в атомній енергетиці, а також з метою посилення морального та матеріального стимулювання працівників до активної участі в процесі забезпечення виконання планових завдань, підвищення ефективності виробництва, застосування творчого підходу при розв'язанні складних проблем виробництва і реалізації електроенергії, впровадження нових технологій, форм і методів роботи. Пунктом 1.3. Положення визначено, що у разі заохочення працівників до інших професійних свят, які святкуються у відокремленому підрозділі або в Дирекції Компанії, працівники втрачають право на заохочення до Дня енергетика.
Одноразове преміювання до Дня енергетика проводиться у межах економії планового фонду оплати праці ВП та Дирекції Компанії, що склалася на момент преміювання (п.2.1). Преміювання на честь Дня енергетика проводиться за наказом президента ДП «НАЕК «Енергоатом» за погодженням з профспілковим комітетом (п.2.3). Заохочення працівників у ВП проводиться за наказом керівника підрозділу за погодженням з відповідним профспілковим комітетом (п.2.4).
Нагородження та одноразове преміювання до професійного свята проводиться у межах планового фонду оплати праці відокремленого підрозділу або Дирекції Компанії за умови не перевищення наростаючим підсумком з початку року планового фонду оплати праці на момент нагородження (п.3.1).
Згідно наказів ДП НАЕК «Енергоатом» «Про преміювання працівників ДП НАЕК «Енергоатом» до Дня енергетика» від 03.12.2008р. №1191 та від 10.12.2009р. №1081, працівники, що протягом року досягли високих показників у виробничій діяльності та мають безперервний стаж роботи в електроенергетиці не менше року на момент виплати премії, мають право на отримання премії.
На виконання відповідних наказів ДП НАЕК «Енергоатом», ВП «Рівненська АЕС» були видані накази №5895-К від 11.12.2008 року та №5515-К від 14.12.2009 року «Про преміювання працівників ВП «Рівненська АЕС» до Дня енергетика».
В рамках вимог Колективного договору, у ВП «Рівненська АЕС» діє «Порядок про заохочення працівників ВП РАЕС до професійних свят», затверджений наказом №1097 від 13.03.2006 року, який передбачає оголошення подяки та одноразову грошову премію працівникам ВП РАЕС з наступних професійних свят: День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування; День працівників культури та аматорів народного мистецтва; День хіміка; День медичного працівника; День бухгалтера; День працівників торгівлі, День будівельника; День фізичної культури та спорту, День працівників освіти; День юриста; День автомобіліста та дорожника; День залізничника; День працівників радіо, телебачення та зв'язку; День енергетика.
Чисельність претендентів, що можуть бути заохочені в підрозділі ВП РАЕС, та суми матеріального заохочення визначається наступним чином: оголошення подяки - одна подяка на 20 чол. середньооблікової чисельності (розмір 200грн.), одноразова грошова премія - одна на 10 чол. середньооблікової чисельності (розмір 150грн.).
Заохочення працівників до професійних свят, згідно Порядку, затвердженого у ВП РАЕС, та одноразове преміювання працівників з нагоди Дня енергетика, згідно наказів № 5515-К від 14.12.2009 року та № 5895-К від 11.12.2008 року, погоджені з профспілковим комітетом, реалізує право керівника відокремленого підрозділу самостійно приймати рішення додаткового стимулювання працівників до високопродуктивної праці та прихильності персоналу до підвищення культури безпеки та професійної майстерності додатково до умов та розмірів, передбачених Положеннями ДП НАЕК „Енергоатом", в межах доведеного фонду оплати праці та лімітів фінансування.
Таким чином, судом встановлено, що преміювання працівників ВП РАЕС до дня енергетика здійснювалось на підставі наказів ВП «Рівненська АЕС» від 11.12.2008 №5895-к, від 14.12.2009 № 5515-к, виданими згідно наказів ДП НАЕК «Енергоатом» від 03.12.2008 № 1191, від 10.12.2009 № 1081. Вказаними наказами ДП НАЕК «Енергоатом» доручено керівникам відокремлених підрозділів та Дирекції компанії преміювати працівників на підставі Положення про одноразове преміювання до професійних свят працівників ДП НАЕК «Енергоатом» ПЛ-К.0.07.377.05 (в наказах відсутні положення про реалізацію права керівника відокремленого підрозділу самостійно приймати рішення додаткового стимулювання працівників до високопродуктивної праці та прихильності персоналу до підвищення культури безпеки та професійної майстерності додатково до умов та розмірів, передбачених Положеннями ДП НАЕК «Енергоатом»).
У свою чергу, Положенням про одноразове преміювання до професійних свят працівників ДП НАЕК «Енергоатом» ПЛ-К.0.07.377.05 чітко визначено, що професійним святом в ДП НАЕК «Енергоатом» є «День енергетика»; (п. 1.3.) у разі заохочення працівників до інших професійних свят, які святкуються у відокремленому підрозділі або в Дирекції Компанії, працівники втрачають право на заохочення до «Дня енергетика» (п.1.1).
Таким чином, суд звертає увагу на те, що премія до «Дня енергетика» нарахована та виплачена працівникам, які попередньо заохочувались до інших професійних свят, є виплаченою з недотриманням ст. 97 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-УІІІ, із змінами, ст.15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, із змінами, ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-ХІІ, із змінами, та п. 1.3 Положенням про одноразове преміювання до професійних свят працівників ДП НАЕК «Енергоатом» ПЛ-К.0.07.377.05.
А зважаючи на те, що ДП НАЕК «Енергоатом» є державним підприємством, яке здійснює свою діяльність в оплаті праці найманих працівників самостійно, але суворо з дотриманням чинного законодавства, а саме: Закону України «Про оплату праці», Кодексу Законів про працю України, Господарського кодексу України, Закону України «Про колективні договори і угоди», Статуту ДП НАЕК «Енергоатом», затвердженого Міністерством палива та енергетики України виплата премій працівникам ВП «Рівненська АЕС» до дня енергетика, які преміювались до інших професійних свят суперечить п. 1.1 Положення про одноразове преміювання до професійних свят працівників ДП НАЕК «Енергоатом» ПЛ-К.0.07.377.05, ст. 97 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-УІІІ, із змінами, ст.15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, із змінами, ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-ХІІ, із змінами.
Викладене свідчить про те, що дане порушення призвело до завищення витрат в грудні 2008 року, грудні 2009 року на загальну суму 1 345 435,07 гривень.
В акті ревізії ДП НАЕК «Енергоатом», у довідці ревізії ВП «Рівненська АЕС» відсутні порушення в частині того, що Переліком документів до Колективного договору ДП НАЕК «Енергоатом», право на прийняття яких надається керівникам та профспілковим комітетам відокремлених підрозділів та Дирекції компанії, передбачено впровадження Порядків стимулювання введення програм прихильності персоналу до підвищення культури безпеки, культури виробництва, професійної майстерності, науково-технічної творчості та ініціативи, перевиконання виробничих завдань; впровадження порядків реалізації Положень ДП НАЕК «Енергоатом» або норм КД ДП НАЕК «Енергоатом»; впровадження діючих у ВП положень, що стосуються морального та матеріального стимулювання працівників відокремлених підрозділів (індивідуального стимулювання), оскільки проведеною ревізією з даних питань порушень не встановлено.
Не задокументовані в акті й порушення, в частині виплат, згідно Порядку заохочення працівників до професійних свят, затвердженого наказом №1097 від 13.03.2006 року.
Положення Колективного договору реалізуються на підставі відповідних розпорядчих документів. В даному випадку і в наказах ВП «Рівненська АЕС» від 11.12.2008 №5895-к, від 14.12.2009 № 5515-к, і в наказах ДП НАЕК «Енергоатом» від 03.12.2008 № 1191, від 10.12.2009 № 1081 йдеться про преміювання працівників на підставі Положення про одноразову преміювання до професійних свят працівників ДП НАЕК «Енергоатом» ПЛ-К.0.07.377.05. Вказаним Положенням чітко визначено: п.2.3 преміювання на честь Дня енергетика проводиться за наказом президента ДП НАЕК «Енергоатом» за погодженням з профспілковим комітетом; п. 2.4 заохочення працівників у відокремлених підрозділах проводиться наказом керівника підрозділу (в Дирекції - наказом президента ДП НАЕК «Енергоатом») за погодженням з відповідним профспілковим комітетом.
З огляду на вищевикладене, порушення в частині нарахування премій працівникам ВП «Рівненська АЕС» в сумі 1 345 435,07 грн чітко обґрунтоване відповідними вимогами та положеннями законодавчих, нормативних та розпорядчих документів.
ВП «Рівненська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» проводилось заохочення працівників ВП «Рівненська АЕС» за сумлінну та довголітню працю на честь святкування дня народження, співпадаючого з ювілейними датами. Нагородження ювілярів на ВП «Рівненська АЕС» регламентує Положення про порядок заохочення працівників ДП НАЕК «Енергоатом» за сумлінну та довголітню працю на честь святкування дня народження, співпадаючого з ювілейними датами» ПЛ-К.0.07.382.-05, п. 2.1. якого визначено, що ювілейними датами вважаються 50-річчя; 55-річчя та 60-ти річчя - для працівників, що звільняються у зв'язку з виходом на пенсію.
Однак, всупереч ст. 97 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-УІІІ, із змінами, ст.15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, із змінами, ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-ХІІ, із змінами, та п.2.1. Положення ПЛ-К.0.07.382.-05, в період з 01.07.2008 по 30.06.2010 працівникам ВП «Рівненська АЕС», які досягли 55-ти, 60-ти річного віку та не звільнились у зв'язку з виходом на пенсію, проводилось нарахування та виплата винагород до ювілейних дат.
Як вказано позивачем ДП НАЕК «Енергоатом», Законом України «Про пенсійне забезпечення» встановлено пенсійний вік: 55 років для жінок і 60 років для чоловіків. Тому преміювання чоловіків до досягнення ними 55-річчя, які не звільнились у зв'язку з виходом на пенсію, суперечить вимогам п. 2.1 Положення про порядок заохочення працівників ДП НАЕК «Енергоатом» за сумлінну та довголітню працю на честь святкування дня народження, співпадаючого з ювілейними датами» ПЛ-К.0.07.382.-05, в якому чітко вказано до 55-річчя - для працівників, що звільняються у зв'язку з виходом на пенсію. А як сказано вище - чоловіки у 55 років на пенсію не виходять, відповідно, не звільняються у зв'язку з виходом на пенсію.
Таким чином, всупереч вищевказаним нормативно-законодавчим документам в ревізійному періоді працівникам ВП «Рівненська АЕС», які досягли 55-ти, 60-ти річного віку та не звільнились у зв'язку з виходом на пенсію, проводилось нарахування та виплата винагород до ювілейних дат, сума якої становить 67 200,00 грн та нарахування - 24 385,56 грн, що призвело до завищення витрат на суму 91 585,56 гривень.
Позивачем у позові вказано, що ДП НАЕК «Енергоатом» своїм листом №10167/07 від 17.08.2010 року підтвердив право ВП РАЕС приймати рішення про додаткове стимулювання працівників та про заохочення працівників, які досягли 55-, 60-річного віку, але не звільнились на пенсію, в разі погодження з профспілковим комітетом та за умови не перевищення фонду оплати праці та лімітів фінансування.
Погодження відбулось в ході ревізії, яка проводилась органами державної контрольно-ревізійної служби 17.08.2010, а рішення про виплату вище перерахованих заохочень і премій та безпосереднє їх нарахування і виплата проводились упродовж 2008-2009 років та І півріччя 2010 року, що не співпадає по датах та вказує на приховування порушень.
Незалежна аудиторська фірма «Інформ-сервіс-аудит» у своєму висновку вказала, що ВП РАЕС має право здійснювати матеріальне стимулювання працівників до професійних свят додатково до умов та розмірів, передбачених Колективним договором, але в межах доведеного фонду оплати праці та лімітів фінансування. В даному випадку Колективним договором передбачено додаткові виплати, згідно відповідних Положень. Положенням про одноразове преміювання до професійних свят працівників ДП НАЕК «Енергоатом» ПЛ-К.0.07.377.05 чітко визначено: преміювання на честь Дня енергетика проводиться за наказом президента ДП НАЕК «Енергоатом»; за наказом керівника підрозділу.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про правомірність п.21 вимоги.
п.22 щодо нанесення шкоди ВП «Рівненська АЕС» на суму 7128896,50грн., завданої в результаті заміни задефектованої деталі імпульсно-запобіжного пристрою компенсатора тиску під час проведення ВП «Рівненська АЕС» планово-попереджувального ремонту енергоблоку №3, з урахуванням висновку комплексної судової технічно-радіологічної експертизи по встановленню факту порушення правил безпеки у ВП «Рівненська АЕС» при не спрацюванні 22.09.2009р. імпульсно-запобіжного клапана енергоблоку №3, проведеної Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій Національної академії наук України.
Протоколом №4 від 16.10.2009 засідання Комісії Мінпаливенерго з корегування та затвердження поточних і перспективних графіків ремонтів та модернізації обладнання електростанцій, створеної згідно з наказом Мінпаливенерго України від 13.03.2008р. №146, затверджені планові строки ремонту енергоблоку №3 ВП «Рівненська АЕС» з 28.05.2009р. до 20.11.2009р. (тривалістю 177 діб).
Згідно з Протоколу №5 від 04.12.2009 засідання Комісії Мінпаливенерго з корегування та затвердження поточних і перспективних графіків ремонтів та модернізації обладнання електростанцій, створеної згідно з наказом Мінпаливенерго України від 13.03.2008р. №146, ДП «НАЕК «Енергоатом» відмовлено в пропозиції щодо продовження ремонту блока №3 ВП «Рівненська АЕС» після 20.11.2009р. і врахувати перепростій блока по 06.12.2009р. як позаплановий ремонт.
В Акті ревізії зазначено, що у 2009 році при здійсненні планово-попереджувального ремонту енергоблоку № 3 господарським способом, внаслідок прийняття рішення про заміну задефектованої деталі імпульсно-запобіжного пристрою компенсатора тиску (далі - ІЗП КТ) на неоригінальну деталь виробництва Корпорації «Київська арматура» з порушенням вимог НТД з ЯРБ (п.5.1.1, 53.4., 6.1.1, 6,1,2 Ш1 306.2.141-2008, п. 1.2.6 ШІАЕ Г-7-008-89), «Процедур качества при проведений ремонтных/регламентных работ на ИПУ КД ВВЗР-1000 блока № З» 031-1-14-СЗА-ОЗ, відбулося порушення в роботі ВП «Рівненська АЕС» 22.09.2009, що спричинило здійснення зайвих витрат на загальну суму 7 128 896,50 грн,
Відповідно до Скоригованих лімітів фінансування виробничої програми ВП «Рівненська АЕС» на 2009 рік, за рахунок надходжень з ДП «Енергоринок», кредитних коштів ЄБРР/Євратом, інших надходжень, бюджетних коштів, розмір фактичного фінансування ВП «Рівненська АЕС» по статті «Ремонт» у 2010 році становив 174699тис.грн.
Згідно з Довідкою щодо фінансування ВП «Рівненська АЕС» за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. за статтею «Ремонт», фінансування ВП «Рівненська АЕС» (без урахування корпоративних робіт з ремонту ТГ «Дирекція по ремонту» - 2,243млн.грн.) склало 119,3млн.грн. (121,575млн.грн. -2,243млн.грн.)
Міністерством палива та енергетики України в 2009 році були встановлені планові показники з виробітку електроенергії для ДП «НАЕК «Енергоатом» та його відокремлених підрозділів згідно яких для ДП «НАЕК «Енергоатом» у розмірі 82285,39млн.кВт.год., а для ВП «Рівненська АЕС» - в розмірі 12354,0млн.кВт.год.
У відповідності до «Процедуры качества при проведении ремонтних - регламентных работ на ИПУ КД ВВЭР-1000 блока № 3 031-1-14-QA-03», всі запчастини і складові частини до ІЗП КТ виробництва фірми «Sempell» повинні відповідати вимогам креслень фірми «Sempell». Однак, не зважаючи на наявність даної вимоги, ВП «Рівненська АЕС» контроль відповідності геометричних розмірів креслень фірми «Sempell» не проведено. З боку ВП «Рівненська АЕС» не забезпечено заходи щодо отримання креслень фірми «Sempell» для проведення порівняння відповідності геометричних розмірів, або направлення фірмі «Sempell» запиту щодо можливості застосування неоригінальних деталей на ІЗП КТ та можливості отримати необхідні якісно-технічні характеристики запасної частини. Відступлення від «Процедуры качества при проведении ремонтних-регламентных работ на ИПУ КД ВВЭР-1000 блока № 3 031-1-14-QA-03» не було оформлене на ВП «Рівненська АЕС» відповідним рішенням про застосування неоригінальних запасних частин.
При цьому, ВП РАЕС проведено заміну золотника поз. 34 клапана ІЗП КТ енергоблоку № 3 на неоригінальну деталь без будь-яких співставлень відповідності геометричних розмірів запасних деталей, що замовлялися у корпорації «Київська арматура», з оригінальними запасними частинами, встановленими попередньо на цей енергоблок фірмою «Sempell».
Згідно із Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Про дозвільну діяльність в сфері використання ядерної енергії» повна відповідальність за забезпечення ядерної та радіаційної безпеки покладена на експлуатуючу організацію.
Щодо викладеного у позові твердження, а саме: «строки ремонту енергоблоку № 3 ВП «Рівненська АЕС» не перевищували планові», слід зазначити, що Протоколом комісії Мінпаливенерго від 16.10.2009 № 4 не погоджено пропозицію ДП НАЕК «Енергоатом», щодо віднесення ремонту енергоблоку № 3 в період з 20.11.2009 по 06.12.2009 в рахунок планового середнього ремонту енергоблоку № 3 в 2009 році, за рахунок продовження терміну його виконання, згідно з вищевказаним протоколом ремонт, що проводився ВП «Рівненська АЕС» на енергоблоці № 3 в період з 20.11.2009 по 06.12.2009 визначено - як позаплановий. Відповідно до «Плана графика испытаний, опробований и вывода энергоблока № 3 на мощность после ППР-2009», який є невід'ємною частиною «Программы подготовки и вывода энергоблока на номинальную мощность после ППР (после ликвидации последствий незакрития клапана ИПУ КД) 142-26.3.02/09-ПР-ОГТ», в період з 21.11.2009 по 06.12.2009 на енергоблоці № 3 ВП «Рівненська АЕС» проводились лише пускові роботи по випробуванню клапана ІЗП КТ, на якому сталася поломка. Таким чином, внаслідок установлення ВП «Рівненська АЕС» неоригінальної запчастини до ІЗП КТ, що призвело до порушення в роботі ВП «Рівненська АЕС», перевищено планові строки виконання ремонтних робіт на енергоблоку № 3 на термін 16 днів.
З матеріалів справи вбачається, що фактичні витрати ВП «Рівненська АЕС» за 2009 рік по статті «ремонт» не перевищували затверджений кошторис витрат від 19.01.09 по статті «ремонт», а фактичне фінансування ВП РАЕС по статті «ремонт» у 2009 році не перевищувало затверджені річні ліміти фінансування від 14.10.09, оскільки ліквідація порушення в роботі ВП «Рівненська АЕС», що сталося внаслідок установлення ВП «Рівненська АЕС» неоригінальної запчастини до ІЗП КТ, проводилася господарським способом без залучення підрядних організацій, шляхом списання на ліквідацію порушення матеріалів, що перебували на залишку в складі, та нарахування заробітної плати робітникам ВП «Рівненська АЕС» та інженерно-технічному (лінійному) персоналу які були залучені на ліквідації порушення в роботі.
До того ж, відсутність перевищення фактичних витрат над затвердженими кошторисом, фактичного фінансування над затвердженими річними лімітами фінансування, виконання плану виробітку електроенергії не спростовує факт наявності порушення в роботі РАЕС та факт понесення ВП РАЕС витрат на його усунення.
У відповідності до ст. 22 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435- IV, збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Таким чином, суд приходить до висновку, що внаслідок ліквідації порушення в роботі ВП «Рівненська АЕС», що сталось внаслідок дій (бездіяльності) посадових осіб ВП «Рівненська АЕС», понесено зайві витрати (збитки) у вигляді втрати трудових ресурсів в кількості 40 395,08 людино/годин та матеріальних ресурсів в загальному сумовому виразі 7 128 896,5 гривень.
п.23 щодо порушення ВП «Хмельницька АЕС» п. 2.4, п. 2.9 Положення про преміювання працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» за результатами роботи за місяць (ПЛ-К.0.04.031-08) та п.1 та п. 2 Додатку «А» до Положення, проведено виплату премій, матеріальної одноразової допомоги до чергової відпустки та винагороди за підсумками роботи за рік працівникам, на яких були накладені дисциплінарні стягнення за порушення трудової та виробничої дисципліни, що призвело до зайвих витрат з оплати праці на загальну суму 26049,81грн. (з урахуванням внесків до державних цільових фондів), в зв'язку з чим ДП «НАЕК «Енергоатом» нанесено шкоду при виплаті премій працівникам на загальну суму 26049,81грн. (з урахуванням внесків до державних цільових фондів)
Відповідно до статті 47 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. (далі КЗпПУ), за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:1) догана; 2) звільнення.
Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Згідно зі ст.1471 КЗпПУ, дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті. Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.
Відповідно до Статуту ДП НАЕК "Енергоатом", затвердженого наказом Міністра палива та енергетики України від 27.07.2005р. №349, ДП НАЕК "Енергоатом" є державним підприємством, яке засноване на державній власності, і належить до сфери управління Міністерства палива та енергетики та здійснює свою діяльність в оплаті праці найманих працівників самостійно, але суворо з дотриманням чинного законодавства, а саме: Закону України "Про оплату праці", Кодексу Законів про працю України, Господарського кодексу України, Закону України "Про колективні договори і угоди".
Статутом передбачено, що Президент ДП «НАЕК «Енергоатом» приймає рішення про притягнення до дисциплінарної та матеріальної відповідальності керівників філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом», а також інших працівників підприємства (п.6.6.10).
Крім того, пунктом 1.13 Колективного договору надано право керівникам відокремлених підрозділів і Дирекції Компанії представляти сторону власника, а профспілковим комітетам відокремлених підрозділів та дирекції ДП НАЕК «Енергоатом» - сторону трудового колективу при затвердженні документів згідно з Переліком, який затверджується спільним рішенням представника власника та профспілкового комітету ДП НАЕК «Енергоатом».
Відповідно до статті ст.1471 КЗпПУ, рішення про дисциплінарне стягнення за порушення трудової дисципліни приймає орган, якому надане право прийняття на роботу працівника, для ДП «НАЕК «Енергоатом» цим органом є Президент, а для відокремленого підрозділу його керівник -генеральний директор.
Стаття 149 КЗпПУ зобов'язує власника при притягненні до дисциплінарної відповідальності врахувати низку факторів, а саме: ступінь тяжкості вчиненого проступку; заподіяну шкоду; обставини, за яких вчинено проступок; попередню роботу працівника.
Спільним рішенням №491 адміністрації та профспілкового комітету ДП «НАЕК «Енергоатом» від 17.01.2006р. на виконання п.1.13 Колективного договору ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2006-2007 роки щодо надання права керівникам відокремлених підрозділів і Дирекції Компанії представляти сторону власника, а профспілковим комітетам відокремлених підрозділів та Дирекції Компанії сторону трудового колективу при затвердженні документів, вирішено затвердити перелік питань і документів, які затверджуються спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету відокремлених підрозділів та Дирекції, в т.ч.: п.26 - Порядок стимулювання введення програм прихильності персоналу до підвищення культури безпеки, культури виробництва, професійної майстерності, науково-технічної творчості та ініціативи, перевиконання виробничих завдань; п.30 - Порядок реалізації Положень ДП НАЕК «Енергоатом» або норм КД ДП НАЕК «Енергоатом»; п.31 Положення про преміювання працівників відокремлених підрозділів, виходячи з результатів основної діяльності (з 01.01.2007р.); п.35 Діючі у відокремлених підрозділах положення, що стосуються морального та матеріального стимулювання працівників відокремлених підрозділів (індивідуального стимулювання.
Умови та розміри преміювання працівників за результатами роботи за місяць визначені в Колективному договорі ДП НАЕК «Енергоатом» (Положення про преміювання працівників ДП НАЕК «Енергоатом» за результатами роботи за місяць, №ПЛ-К.0.04.031-08 (далі-Положення про преміювання), що є додатком до Колективного договору), як це передбачено ст.97 КЗпПУ.
Преміювання працівників за підсумками роботи за місяць проводиться з фонду оплати праці Дирекцій Компанії та відокремлених підрозділів у межах коштів, передбачених кошторисом витрат на оплату праці працівників, при додержанні обов'язкової умови та виконання основних та додаткових показників преміювання (п.2.1).
Згідно з п.9 Положення про преміювання, працівники всіх категорій, що допустили упущення в роботі або інші порушення, частково або повністю позбавляються премії за місяць, в якому вони провинилися чи мали порушення, або за той період, коли це порушення було виявлено. Рішення щодо зменшення або позбавлення працівника премії приймається керівником відокремленого підрозділу Компанії за погодженням з профспілковим комітетом (п.2.10 Положення про преміювання).
Положення про виплату винагороди за підсумками роботи за рік працівникам ДП НАЕК «Енергоатом» (ПЛ-К.0.07.072-08) введено з метою підвищення матеріальної зацікавленості працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» у покращенні загальних показників, зміцнення трудової дисципліни.
Пунктом 3.11 даного Положення визначено, що зниження розміру винагороди проводиться на підставі наказів про порушення трудової і виробничої дисципліни, виданих протягом року. При цьому у наказі має бути визначено величину зниження винагороди.
Згідно з п.2.4 Положення про порядок отримання одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення в зв'язку з відпусткою працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» (ПЛ-К.0.07.056-05), Президенту ДП «НАЕК «Енергоатом» (керівнику відокремленого підрозділу) за погодженням з профспілковим комітетом надається право зменшувати або в цілому не виплачувати працівникові матеріальну допомогу за порушення трудової та виробничої дисципліни, за інші порушення. Зниження розміру або відміна виплати матеріальної допомоги працівнику за період, в якому він допустив порушення, оформлюється наказом Президента ДП «НАЕК «Енергоатом» (керівником відокремленого підрозділу) за погодженням з відповідним профспілковим комітетом (п.2.5).
Статтею 247 КЗпПУ та статтею 5 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР передбачено участь профспілок у вирішенні питань оплати праці працівників, форм і систем оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження і розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат, встановлених чинним законодавством України.
В Акті ревізії зазначено, що на порушення п. 2.4, п. 2.9 Положення про преміювання працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» за результатами роботи за місяць ( ПЛ-К.0.04.031-08) та п.1 та п. 2 Додатку «А» до Положення, проведено виплату премій,матеріальноїодноразової допомоги до чергової відпустки та винагороди за підсумками роботи за рік працівникам, на яких були накладені дисциплінарні стягнення за порушення трудової та виробничої дисципліни, що призвело до зайвих витрат з оплати праці на загальну суму 26 049,81 грн (з урахуванням внесків до державних цільових фондів).
У відповідності до ст. 10 Кодексу законів про працю України (далі -КЗпПУ) укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів.
Тобто, в Колективному договорі врегульовано питання оплати праці, заохочень та заходи впливу на несумлінних працівників.
В даному випадку п.п. 2.4, п. 2.9 Положення про преміювання працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» за результатами роботи за місяць ( ПЛ-К.0.04.031-08) та п.1 та п. 2 Додатку «А» до Положення, проведено виплату премій, матеріальної одноразової допомоги до чергової відпустки та винагороди за підсумками роботи за рік працівникам, чітко визначено заходи впливу на працюючих, що допустили упущення в роботі або інші порушення, про що вказано в акті ревізії.
Посилання на ст. 147 КЗпПУ не доречне, оскільки не погодження профкому не є причиною не притягувати працівника до матеріальної відповідальності згідно Колективного договору спільно затвердженого адміністрацією та профкомом підприємства.
Виходячи з викладеного, тсуд прийшов до висновку про правомірність п.23 вимоги.
п.24 щодо нанесення шкоди ВП «Южноукраїнська АЕС» при виплаті працівникам відпускних на суму 161296,61 грн. та премій на суму 84400,00 грн.
Закон «Про відпустки» встановлює державні гарантії права на відпустки, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.
Статтею 4 Закону України «Про відпустки» установлюються такі види відпусток:1) щорічні відпустки: основна відпустка (стаття 6 цього Закону); додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 Закону); додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 Закону); інші додаткові відпустки, передбачені законодавством; 2) додаткові відпустки у зв'язку з навчанням (статті 13, 14 і 15 Закону); та інші.
Згідно п.6 ст.69 Господарського кодексу України, підприємство самостійно встановлює для своїх працівників додаткові відпустки, скорочений робочий день та інші пільги, а також має право заохочувати працівників інших підприємств, установ, організацій, які його обслуговують.
Спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету від 02.03.2007р. №49 та 04.03.2008р. №53 «Про Міжнародний жіночий день 8 Березня» було встановлено надання одного додаткового дня відпустки жінкам - працівницям підприємства.
Крім того, пунктом 1.13 Колективного договору надано право керівниках відокремлених підрозділів і Дирекції Компанії представляти сторону власника, а профспілковим комітетам відокремлених підрозділів та дирекції ДП НАЕК «Енергоатом» - сторону трудового колективу при затвердженні документів згідно з Переліком, який затверджується спільним рішенням представника власника та профспілкового комітету ДП НАЕК «Енергоатом».
Спільним рішенням №491 адміністрації та профспілкового комітету ДП «НАЕК «Енергоатом» від 17.01.2006р. на виконання п.1.13 Колективного договору ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2006-2007 роки щодо надання права керівникам відокремлених підрозділів і Дирекції Компанії представляти сторону власника, а профспілковим комітетам відокремлених підрозділів та Дирекції Компанії сторону трудового колективу при затвердженні документів. затверджено перелік питань і документів, які затверджуються спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету відокремлених підрозділів та Дирекції.
Враховуючи вищевикладене, Адміністрацією та профспілковим комітетом ВП «Южноукраїнська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» прийнято спільне рішення адміністрації та профспілкового комітету від 02.03.2007 №49 та 04.03.2008 №53 «Про Міжнародний жіночий день 8 Березня», яким жінкам - працівницям підприємства у 2008 році надавався додатковий день відпустки зі збереженням заробітної плати, що відповідає вимогам п.6 ст.69 Господарського кодексу України та п.1 ст.4 Закону України «Про відпустки».
"Положення про порядок планування і використання коштів на оплату праці працівників ДП НАЕК "Енергоатом" (ПЛ-К.0.07.376-05) розроблено відповідно до Господарського кодексу України, Закону України «Про оплату праці», Кодексу законів про працю України, Генеральної та Галузевої угод, а також Колективного договору і ставить своєю метою введення єдиного порядку оплати праці працівників ДП «НАЕК «Енергоатом», планування та обліку фонду оплати праці, визначає порядок оплати праці персоналу Компанії (п. 12 Положення), зокрема, регулює застосування усіх видів преміювання, винагород, стимулювання, а також попадає під юрисдикцію керівника та профкому ВП ЮУ АЕС (додаток 1, п.30; додаток Б Положення, п.4).
Під час ревізії ВП «Южноукраїнська АЕС» встановлено, що жінкам за один додатковий день до відпустки підрозділом на порушення ст.ст. 6, 7, 8, 13, 14, 15, 15-1, 16, 19 Закону України «Про відпустки» та п.п.7.7, 7.8 Колективного договору підрозділом нараховано відпускні на загальну суму 220 934,2 грн (з нарахуваннями); на порушення п. п. 3.4 - 3.4.8, 3.6. Положення про порядок матеріального стимулювання працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» за виконання особливо важливих робіт, завдань ПЛ - К.0.07.378-05 виплачено премій за виконання робіт по підготовці та формування розділів техпромфінплану на 2008 та 2010 роки, тоді як зазначені роботи не входять до переліку особливо важливих виробничих завдань, всього на суму 115 640 грн (з нарахуваннями),
Державні гарантії права на відпустки, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи встановлені Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР.
Даним Законом та Колективними договорами за 2006-2009 роки не передбачена додаткова відпустка до Міжнародного жіночого дня 8 Березня.
Таким чином, всупереч ст.ст. 6, 7, 8, 13, 14, 15, 15-1, 16, 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР та п.п.7.7, 7.8 Колективного договору, жінкам-працівницям ВП ЮУ АЕС незаконно нараховані суми відпускних за 2006-2009 роки, які виплачені в ІІ півріччі 2008 року, у 2009 році та частково в лютому 2010 року на загальну суму 161 296,61 грн, що призвело до збитків.
Ревізією встановлено, що 96 особам ВП ЮУ АЕС, які визначені наказами ВП ЮУ АЕС від 04.03.2008 № 319 та від 26.02.2010 № 240 «Про підготовку техпромфінплану» відповідальними за розробку розділів техпромфінплану проведено нарахування та виплата одноразового грошового заохочення за виконання особливо важливих робіт на загальну суму 84400,00 грн.
Суд приходить до висновку, що роботи по підготовці та формуванню розділів техпромфінплану на 2008 та 2010 роки не відносяться до переліку особливо важливих. В п.п. 3.4-3.4.6, 3.6 Положення про порядок матеріального стимулювання працівників ДП «НАЕК «Енергоатом» за виконання особливо важливих робіт, завдань ПЛ - К.0.07.378-05 визначено чіткий перелік робіт, в основу яких покладено інженерно-технічну думку (винаходи, раціоналізаторські ідеї).
Окрім того, відсутній «Акт виконання важливої роботи відповідно до завдання», форма якого наведена в Додатку Г до вищезазначеного Положення, та наявність якого є обов'язковою умовою для проведення виплат.
Таким чином, вимога в частині п. 24 є цілком обґрунтованою та законною.
п.25 щодо нанесення шкоди при відшкодуванні ВП «Атомремонтсервіс» витрат на відрядження на загальну суму 10728,74грн.
Під час ревізії ВП «Атомремонтсервіс»встановлено, що на порушення п.п.1.6, 1.12 Інструкції про службові відрядженя в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.1998р. №59, п.п. 1ю7, 1.12 Наказу №59 , підрозділом відшкодовано витрати на відрядження без підтверджуючих первинних документів на 12т137,91 грн. під час ревізії ДП «НАЕК «Енергоатом» відшкодовано 1409,17грн., у зв'язку з чим , відповідач вимагає відшкодувати шкоду за рахунок осіб, винних у незаконній виплаті коштів на відрядження у сумі 10 728,74грн.
Відповідно до п. 1.3 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59 (далі Наказ № 59) фактичний час перебування у відрядженні визначається за відмітками в посвідченні про відрядження щодо вибуття з місця постійної роботи й прибуття до місця постійної роботи.
З матеріалів справи вбачається, що за відмітками в посвідченнях про відрядження працівники ВП АРС (згідно реєстру) прибували до місця відрядження наступного дня, а вибували до місця постійної роботи за день до закінчення терміну відрядження. В квитках за проїзд, що додаються до авансових звітів час прибуття/вибуття транспортного засобу не вказаний, тому зробити висновок про час прибуття/вибуття працівника до/з об'єкту можливо лише за відмітками в посвідченні про відрядження. В талонах-замовленнях на автобуси не вказано фактичний час прибуття/вибуття транспорту до/з міста відрядження, тому трактування прибуття працівників саме в другій половині дня після 17-ї години та їх заселення до готелю й повернення в готель в 17 годин та вибуття із відрядження вранці наступного дня є лише припущенням, не підтвердженим документально.
Отже, виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про те, що в порушення п.п. 1.6, 1.7, 1.12. наказу № 59, ВП АРС відшкодовувались витрати на відрядження, які не підтверджені відповідними документами на загальну суму 10 728,74 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ВП АРС на цю суму.
П. 26 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
П.27 вимоги щодо завищення дебіторської заборгованості на загальну суму 44 310 740грн. внаслідок несписання з бухгалтерського обліку безнадійної дебіторської заборгованості по ліквідованим суб'єктам господарювання.
Пунктом 27 Вимоги від 01.12.2010р. №32-14/413 зазначено, що на порушення п. 5 П(С)БО 10 ВП ЗАЕС завищено дебіторську заборгованість на загальну суму 44 310 740 гривень унаслідок не списання з бухгалтерського обліку безнадійної дебіторської заборгованості по ліквідованим суб'єктам господарювання, у зв'язку з чим, у порядку і розмірах, установлених ст. 130, 132, 133, 136 КЗпП України вимагається відшкодувати шкоду за рахунок осіб, винних у допущенні безнадійної дебіторської заборгованості.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку.
Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку № 10 «Дебіторська заборгованість», затверджений Наказом Мінфіну від 08.10.1999 № 237 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.10.1999 № 725/40/8, а відтак, є нормативно-правовим актом.
Крім цього, п. 2 Стандарту № 10 встановлено, що його норми застосовуються підприємствами, організаціями незалежно від форм власності (крім бюджетних установ).
За таких обставин, висновок позивача в частині того, що певні норми Стандарту № 10 не містять загальнообов'язкових приписів, не ґрунтується на приписах чинного законодавства України.
Крім того, згідно листа ДП «НАЕК «Енергоатом» від 14.01.2011 №509/14 «Про усунення порушень», дебіторська заборгованість на загальну суму 44 310 740,0 гривень визнана як безнадійна та прийнято рішення про її списання з балансу ВП ЗАЕС.
Зазначене вище свідчить, що вимога щодо не списання з бухгалтерського обліку безнадійної дебіторської заборгованості по ліквідованим суб'єктам господарювання у сумі 44 310 740,0 гривень ДП «НАЕК «Енергоатом» являється законною та обґрунтованою.
П.28 вимоги щодо прийняття підрозділом ВП «Науково-технічний центр» до оплати витрати суб'єктів господарювання у сумах, визначених калькуляціями кошторисної вартості виконання робіт, замість фактично понесених ними витрат що призвело до збитків підрозділу на суму 346 385,92грн.
Відповідно до вказаного пункту встановлено, що під час ревізії ВП «Науково-технічний центр» встановлено, що напорушення ст. 180, ст. 193 ГКУ, п. 1 ст. З та п. 8 ст. 9 Закону № 996підрозділом прийнято до оплати витрати суб'єктів господарювання у сумах, визначених калькуляціями кошторисної вартості виконання робіт, замість фактично понесених ними витрат, що призвело до збитків підрозділу на суму346 385,92 грн (по Українському науково-дослідному інституті -162 285,92 грн, ТОВ «Енергориск» - 184 100 грн).
Судом встановлено, що зустрічними звірками контрагентів ВП «Науково-технічний центр», проведеними КРУ в м. Києві та КРУ в м. Харкові, встановлено, що за окремими договорами, укладеними у 2007-2009 роках з Українським науково-дослідним інститутом з екологічних проблем та договорами, укладеними з ТОВ «Енергориск», внаслідок надання ними недостовірної інформації про витрати, пов'язані з виконанням робіт, підрядниками фактично понесено витрат менш ніж передбачено кошторисами.
Кошториси на виконання науково-технічних робіт визначені як додатки до вищезазначених договорів та є невід'ємними частинами договорів.
Тобто, фактично підрядниками отримано прибутку більше ніж передбачено умовами договорів, що суперечить умовам договорів та ст. 180 і ст. 193 Господарського кодексу України.
Позивач зазначає, що вказані договори є тендерними і всі істотні умови при їх укладені виконано. Однак, згідно п.1 ст. 16 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за держані кошти» від 22.02.2000 №1490 учасники тендеру, які надали у тендерних пропозиціях будь-яку недостовірну інформацію включаються до реєстру недобросовісних учасників, з подальшим виключенням з реєстру учасників процедур закупівель на строк до двох років (п. 4 ст.16-1 та п. 2 ст.16 вищезазначеного закону). Тобто, такі учасники в подальшому на строк до двох років не приймають участь у процедурах закупівлі.
В той час, у 2007 році тендерним комітетом ДП «НАЕК «Енергоатом» не виявлено недостовірну інформацію надану учасниками торгів та не знято їх пропозиції, що дало їм можливість і в подальшому надавати у тендерних пропозиціях будь-яку недостовірну інформацію та брати участь в процедурах закупівлі у цього ж замовника.
Відповідно до п. 26 «Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 (надалі - Постанова №550), за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка долучається до матеріалів ревізії.
Вимог об'єкту контролю про надання на ознайомлення матеріалів зустрічних звірок до ревізії не надходило. Крім того, керівництво ВП «НТЦ» погодилось з висновками ревізії, про що свідчить підписання довідки ревізії без заперечень.
Таким чином, вимога в частині п. 28 є цілком обґрунтованою та законною.
П.29 Вимоги щодо нестачі основних засобів та товарно-матеріальних цінностей по ВП «Управління справами» на загальну суму 8493,64 грн., по ВП «Донузлавська ВЕС» на суму 12 900 грн.
Відповідно до п.29 вимоги проведеною під час ревізії інвентаризацією встановлено нестачу основних засобів та товарно-матеріальних цінностей по ВП «Управління справами» на загальну суму 8493,64 грн., по ВП «Донузлавська ВЕС» на суму 12 900 грн., з яких відшкодовано 8 400грн., у зв'язку з чим відшкодувати за рахунок осіб, винних у допученні нестачі по ВП «Управління справами» на загальну суму 8493,64 грн., по ВП «Донузлавська ВЕС» на суму 4 500 грн та провести розрахунок нестачі у відповідності до вимог Порядку 116, у тому числі: по ВП «Управління справами» на суму 20384,74 Грн (м тому числі сума шкоди (збитків) 8493,64 грн, ПДв" 1698,73 грн), по ВП «Донузловська ВЕС» - на 10 800 грн (у тому числі сума шкоди - 4500 грн, ПДВ 900 грн).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» основним документом на підставі якого здійснюється списання ПММ, є подорожній лист - документ встановленого законодавством зразка для визначення роботи на автомобільному транспорті.
Підставою для списання ПММ, витрачених службовими легковими автомобілями, до яких відносяться легкові автомобілі, що є на балансі юридичних осіб усіх форм власності і використовуються для задоволення власних потреб є подорожній лист типової форми № 3, форма якого затверджена наказом Держкомстату України «Про затвердження типової форми первинного обліку роботи службового легкового автомобіля та Інструкції про порядок її застосування» від 17.02.1998 № 74, зареєстрованим в Мін'юсті України 03.03.1998 року (далі - Інструкція № 74).
Ця Інструкція встановлює єдиний порядок застосування подорожнього листа службового легкового автомобіля типової форми № 3 при виконанні службових поїздок, а також для обліку транспортної роботи cлужбових легкових автомобілів. Виконання положень Інструкції обов'язкове для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від відомчого підпорядкування та форми власності.
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції № 74 подорожній лист службового автомобіля оформляється тільки на один робочий день і видається за умови здачі водієм подорожнього листа за попередній день роботи. На більший строк подорожній лист видається у випадку транспортного обслуговування у міжміському сполученні понад одну добу відповідно до наказу чи розпорядження.
Таким чином, судом встановлено, що видачу подорожніх листів водіям на майбутні періоди Інструкцією № 74 не передбачено.
Згідно з вимогами пункту 2.3 Інструкції № 74 заповнення подорожнього листа до виїзду автомобіля з гаража має певну послідовність. Так у рядку 8-10 розділу ІІІ «Рух пального» заправник (або інша відповідальна особа) записує марку, код марки і кількість виданого пального та стверджує ці дані підписом.
З даного суд робить висновок, що інших первинних документів для обліку транспортної роботи та кількості виданого пального Інструкцією № 74 не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи, у відокремленому підрозділі «Управління справами» відповідно до посадової інструкції інженера І категорії автотранспортної служби він заповнює подорожні листи, видає водіям талони на пально-мастильні матеріали та засвідчує своїм підписом марку, код марки та кількість виданого пального.
Під час ревізії фінансово-господарської діяльності Відокремленого підрозділу «Управління справами» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на вимогу ревізійної групи було видано наказ № 105 від 06.10.2010 про проведення вибіркової інвентаризації паливно-мастильних матеріалів. Інвентаризацію проведено 08.10.2010 року о 10-00 ранку комісією під головуванням заступника директора ВП «Управління справами» Пацкана В.М. Фактично комісією лише було зафіксовано факт наявності талонів у матеріально-відповідальної особи головного механіка Колбовського В.В. за місцем розташування автотранспортної служби підрозділу по вул. Кіквідзе,17 та у чергового диспетчера по вул. Вєтрова, 3, про що складено два акти інвентаризації. До початку проведення інвентаризації у комісії були відсутні дані бухгалтерського обліку про залишки талонів на 01.10.2010 року та прибуткові накладні про надходження талонів за період з 01.10.2010 по 08.10.2010 року. Результати інвентаризації станом на 01.08.2010 року необхідно було вивести з врахуванням залишків талонів на 01.10.2010 року, прибуткових накладних за період з 1 по 8 жовтня 2010 року та подорожніх листів з 1 по 8 жовтня 2010 року, в яких зазначається кількість виданого пального, оскільки лише подорожні листи відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункту 1.3 Інструкції № 74 є підставою для списання витраченого пального.
Проте, Комісією з інвентаризації результати інвентаризації в частині списання витраченого пального виводились не на підставі подорожніх листів, як того вимагає пункт 1.3 Інструкції № 74, а на підставі відомостей на видачу талонів на бензин та дизпаливо, що взагалі не передбачено Інструкцією № 74.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарської операції та складаються під час здійснення господарської операції. Первинним документом для обліку транспортної роботи та кількості виданого пального є подорожній лист. Лише на підставі подорожніх листів для впорядкування та оброблення даних можуть складатися зведені облікові документи, в конкретному випадку відомості на видачу талонів на списання ПММ. Записи в зведених облікових документах не можуть передувати здійсненню господарської операції.
Таким чином, з даного випливає, що інвентаризацію ПММ було проведено з порушенням Інструкції з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.1994 № 69, що призвело до шкоди (збитків) в сумі 20 384,74 грн, в тому числі суму шкоди (збитків) 8 493,64 грн, сума ПДВ 1 698,73 грн. Суму шкоди (збитків) розраховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 22.01.1996 № 116 «Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей (із змінами)». Порушення допущено Головою комісії з проведення вибіркової інвентаризації ПММ заступником директора Пацкан В.М., матеріально-відповідальною особою - головним механіком Колбовським В.В. та бухгалтером І категорії сектору обліку бензину Забарою Н.В.
На запит ревізійної групи надано відомості на видачу талонів на бензин та дизпаливо на жовтень 2010 року. Станом на 10-00 ранку 08.10.2010 року у відомостях було зроблено записи про видачу бензину та дизпалива на 11 - 15 жовтня 2010 року на 1 240 літрів бензину А-95 на суму 8 029 грн та 80 л дизпалива на суму 464,64 гривень. Записи у відомостях про видачу талонів мали суттєві розбіжності з відповідними записами у подорожніх листах.
З матеріалів справи вбачається, що з приводу виданих наперед талонів інженеру І категорії Осипчук Б.Ю. запропоновано 11.10.2010 року надати пояснення. Як пояснив Осипчук Б.Ю.:«У зв'язку з виробничою необхідністю». Яка саме виробнича необхідність спричинила видачу наперед 1 240 літрів бензину А-95 1240 та 80 л дизпалива Осипчук Б.Ю. не вказав. У позовній заяві до суду уточнено, що водії були направлені у відрядження, з яких вони поверталися у вихідні дні, при цьому на ранок наступного робочого дня за вихідними, вони повинні були приступити до виконання своїх трудових обов'язків до початку роботи автомобільного господарства Відокремленого підрозділу «Управління справами» ДП НАЕК «Енергоатом», що не заважає їм прибути у понеділок зранку до автотранспортної служби підрозділу, здати подорожній лист, що був виписаний напередодні, як того вимагає п. 2.1 Інструкції № 74, отримати подорожній лист та талони на ПММ на понеділок і виконувати свої трудові обов'язки.
З пояснень посадових осіб ВП «Управління справами» вбачається, що водії не встигають зранку отримати подорожній лист та талони на ПММ, тому вони отримують талони під звіт без подорожнього листа, що суперечить вимогам пунктів 2.1, 2.3 Інструкції № 74.
Таким чином, вимога в частині п. 29 є цілком обґрунтованою та законною.
П.30 Вимоги щодо проведення індексації житлового фонду по ВП «Южноукраїнська АЕС» ТА вп «Рівненська АЕС» з відображенням відповідних записів на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності.
Пунктом 30 вимоги Відповідач вимагає провести індексацію житлового фонду по ВП «Южноукраїнська АЕС» та ВП «Рівненська АЕС» з відображенням відповідних записів на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності.
Судом встановлено, що незалежним оцінювачем було здійснено переоцінку основних засобів (у тому числі житлового фонду) станом на 30.09.2006 (тобто встановлено справедливу вартість житлового фонду лише станом на 30.09.2006).
Оскільки в період з 01.10.2006 по 30.06.2010 та на момент проведення ревізії ВП «Рівненська АЕС» не проводилась переоцінка основних засобів (житлового фонду), в тому числі індексація, визначена постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок індексації вартості об'єктів житлового фонду» від 31.08.1996 № 1024 (далі - Постанова КМУ № 1024), яка є чинною на момент проведення ревізії, то вартість житлового фонду, що перебуває на балансі ВП РАЕС станом на 01.01.2009, 01.01.2010, 30.06.2010, не відповідає реальній вартості житлового фонду.
Вартість житлового фонду підлягає індексації у відповідності до діючих в ревізійному періоді та на момент проведення ревізії Постанови КМУ «Про проведення індексації балансової вартості об'єктів житлового фонду» від 09.03.1995 № 163 (далі - постанова КМУ № 163) та постанови КМУ № 1024. Зокрема, п.1 постанови КМУ № 163 визначено суб'єкти господарювання на які поширюється дана постанова: підприємства, установи і організації, у власності або у повному господарському віданні яких перебувають об'єкти житлового фонду.
Слід також зазначити, що пунктом 4 постанови КМУ № 1024 пункт 2 постанови КМУ N 163 визнано таким, що втратив чинність, зокрема в частині погодження індексів вартості об'єктів житлового фонду з Міністерством фінансів України. Одночасно п. 2 постанови КМУ № 1024 (яким визначено механізм погодження індексів до вартості об'єктів житлового фонду) не передбачено погодження індексів до вартості об'єктів житлового фонду з Міністерством фінансів України.
Пунктом 17 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92, визначено механізм визначення переоціненої первісної вартості об'єкта основних засобів, а не порядок індексації вартості житлового фонду. Проведення індексації вартості житлового фонду в Україні визначено законодавчо, на підставі постанови КМУ № 1024, щорічно затверджуються індекси інфляції наказами Міністерства Регіонального розвитку та будівництва України (зокрема, наказом Міністерства Регіонального розвитку та будівництва України від 31.03.2009 № 133 «Про затвердження індексів до балансової вартості об'єктів житлового фонду станом на 1 січня 2009 року», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.04.2009 за № 371/16387).
Тому, інформація ДП НАЕК «Енергоатом», що проведення індексації житлового фонду суперечить ПСБО 7 «Основні засоби» є не вірною. Оскільки вказане ПСБО та постанова КМУ «Про проведення індексації балансової вартості об'єктів житлового фонду» від 09.03.1995 № 163 регламентують порядок здійснення відмінних між собою операцій.
З матеріалів справи вбачається, що до проведення переоцінки незалежним оцінювачем вартості основних засобів, залишкова вартість об'єктів житлового фонду ВП «Рівненська АЕС» станом на 01.09.2006 становила 18 376 375,11 гривень. У разі проведення ВП «Рівненська АЕС» індексації вартості об'єктів житлового фонду станом на 01.01.2007, 01.01.2008 та 01.01.2009, на відповідні індекси, затверджені наказами Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, залишкова вартість об'єктів житлового фонду станом на 30.06.2010 становила б 34 562 961,13 гривень. Натомість, індексація вартості об'єктів житлового фонду ВП «Рівненська АЕС» не проводилась, а проведена переоцінка незалежним оцінювачем об'єктів житлового фонду станом на 30.09.2006 (інших переоцінок основних засобів ВП РАЕС в період з 01.11.2006 по 30.06.2010 не проводилося). Як наслідок залишкова вартість об'єктів житлового фонду ВП «Рівненська АЕС» станом на 30.06.2010 становить 15 770 152,87 гривень.
Таким чином, у разі проведення ВП РАЕС індексації вартості об'єктів житлового фонду, а не залучення експертів до переоцінки вищевказаних основних засобів, залишкова вартість об'єктів житлового фонду станом на 30.06.2010 становила б 34 562 961,13 грн, що на 18 792 808,26 грн більше ніж залишкова вартість об'єктів житлового фонду, що склалася за результатами проведення переоцінки незалежним оцінювачем.
Не проведення індексації вартості об'єктів житлового фонду ВП РАЕС суперечить вимогам постанови КМУ № 1024, наказу Міністерства Регіонального розвитку та будівництва України від 31.03.2009 № 133 та призвело до заниження в регістрах бухгалтерського обліку по субрахунку 103 «Будинки та споруди» за 2009 рік та І півріччя 2010 року, по рядку 031 ф. № 1 «Баланс» по ВП «Рівненська АЕС» на 01.01.2009, 01.01.2010 та 30.06.2010 активів первісною вартістю 6 312 833,24 грн та залишковою вартістю станом на 30.06.2010 5 361 851,4 грн, що суперечить п. 1 ст. 3, ст. 4 Закону України № 996, в частині відображення в бухгалтерському обліку та фінансової звітності повної та неупередженої інформації.
Таким чином, проведення в ДП НАЕК «Енергоатом» переоцінки основних засобів (у тому числі житлового фонду) станом на 30.09.2006 шляхом незалежної оцінки не надає права на не виконання вимог, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення індексації балансової вартості об'єктів житлового фонду» від 09.03.1995 № 163 (із змінами внесеними Постановою КМУ від 31.08.1996 № 1024), в частині не проведення індексації вартості житлового фонду, внаслідок чого занижено вартість активів ВП «Южноукраїнська АЕС»станом на 01.01.2010 на суму 25 944 000,00 грн.
Отже, вимога в частині п. 30 є цілком обґрунтованою та законною.
П. 31 вимоги Державної фінансової інспекції України від 01.12.10 р. № 32-14/403 позивачем не оскаржується.
П.32 вимоги щодо перерахування до державного бюджету України за кодом доходів 21080500 «Інші надходження» отримані доходи за незаконно укладеними договорами з ВП «Аварійно-технічний центр» на суму 155 400грн. та ВП «Атомремонтсервіс» на суму 53 590,61 грн.
У вимозі зазначено, що під час ревізії ВП «Аварійно-технічний центр» та ВП «Атомремонтсервіс»встановлено, що на порушення ч.3 ст.6 ЦКУ, абз. 4,3 ст.4 Закону України «Про оренду землі», ст.759,760ЦКУ, підрозділами укладено договори з ЗАТ «Український мобільний зв'язок» щодо розміщення на території Білогородської сільської ради та Чернігівської районної ради базових станцій стільникового зв'язку замовника. Зазначене призвело до отримання доходів за незаконно укладеними договорами з ВП «Аварійно-технічний центр» на суму 155 400грн. та ВП «Атомремонтсервіс» на суму 53 590,61 грн.
Судом встановлено, що між ВП «АТЦ», в особі директора Логінова В.В. (Виконавець) та ЗАТ «Український мобільний зв'язок» (Замовник) (ЗАТ «УМЗ») укладений Договір надання послуг від 01.09.2007 року №03-2007/КІЕ М17 ВLG, підписаний з двох сторін та скріплений печатками.
Відповідно до п. 1.1 предметом Договору є надання послуг з розміщення на території Виконавця за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Білогородка, вул. Прип'ятська, 1, базової станції стільникового зв'язку, розміщеної в двох металевих контейнерах та антенно-фідерних пристроїв, розміщених, на антенній вежі Замовника (надалі - Обладнання).
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України, вiд 16.01.2003 № 435-IV (Далі - ЦК України) за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Отже, виходячи з предмету договору надання послуг від 01.09.2007 №03-2007/КІЕ М17 ВLG (Центр надає послуги з розміщення на своїй території базової станції стільникового зв'язку) та статей 759 та 760 ЦК України, якими визначено, що наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк, Центр фактично надав в орендне користування земельну ділянку, яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ), а не послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії.
Крім того, слід відмітити, що в Державному класифікаторі продукції та послуг ДК 016-97, (держстандарт України від 30.12.97 №822) такий вид послуг, як, «послуги з розміщення» не значиться.
Отже, укладений договір надання послуг від 01.09.2007 №03-2007/КІЕ М17 ВLG є фактично договором найму (оренди).
Відповідно до державного акту ІІ-КВ №002910 від 23.10.99 р., виданого Державному аварійно-технічному центру с. Білогородка, вул. Прип'ятська, 1 Білогородською сільською радою народних депутатів Києво-Святошинського району Київської області, згідно з рішенням виконкому Білогородської сільської ради народних депутатів від 13.08.99 №84 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №261 земельна ділянка, площею 7,8 га для розміщення технічної бази, в Центрі перебуває на праві постійного користування.
Відповідно до п.1 ст. 92 Земельного кодексу України 25.10.01 №2768-III право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 №161-XIV Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
В свою чергу ч.3 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 №161-XIV визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону.
Таким чином, при укладанні договору про надання послуг Центром порушено ч. 3 ст. 6 ЦК України, та ч. 2 ст. 4 та ч. 3 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 №161-XIV, та отримано доходів за незаконно укладеними договорами за період з 01.04.2008 року по 30.06.2010 року, і як наслідок, бюджетом Білогородської сільської ради недоотримано доходів на загальну суму 155 400,00 гривень.
Судом встановлено, що між ВП АРС (Підприємство), в особі директора Тонких В.О. укладений Договір №334/03 KIE CHN DNI від 01.11.2003 з СП «Український мобільний зв'язок» (СП УМЗ ), який підписаний з двох сторін та скріплений печатками.
Відповідно до п.1.1. предметом Договору є надання послуг на розміщення на своїй території металевого контейнера з обладнанням радіорелейного зв'язку та стільникового радіотелефонного зв'язку, а також антенно-фідерних пристроїв мобільного та радіорелейного зв'язку на антенній вишці підприємства.
Зазначені послуги надаються за адресою: Чернігівська область, с. Дніпровське (пристань), Резервний кризовий центр ВП АРС.
Вартість щомісячних послуг на момент укладання цього Договору договірна і згідно протоколу про договірну ціну (Додаток №1 до цього Договору) складає - 900,0 грн, крім того ПДВ - 180,0 грн, а всього з урахуванням ПДВ - 1080,0 гривень.
Протягом періоду з 01.04.2008 по 30.06.2010 надійшло оплати за послуги за вищезазначеним договором в сумі 53 590,61 гривень.
Слід відмітити, що відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Водночас відповідно до статей 759 та 760 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату за певний строк.
Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ), а не послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії.
Отже, укладений договір надання послуг №334/03 KIE CHN DNI від 01.11.2003 є фактично договором найму (оренди).
Таким чином, при укладанні договору надання послуг ВП АРС порушено вимоги ч.3 ст.6 Цивільного кодексу України, ч.2 ст.4 та ч.3 ст.4 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV, в зв'язку з чим отримано та не перераховано протягом періоду з 01.04.2008 по 30.06.2010 коштів за незаконно укладеною угодою в розмірі 53 590,61 грн до бюджету Чернігівської районної ради, що призвело до недоотримання останньою доходів на цю суму.
Отже, вимога в частині п. 32 є цілком обґрунтованою та законною.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про безпідставність позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий cуддя Аблов Є.В.
Суддя Амельохін В.В.
Суддя Федорчук А.Б.