УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2013 р.Справа № 820/1392/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Водолажської Н.С. , Філатова Ю.М.
за участю секретаря судового засідання Шабанової С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Огульчанське-Плюс" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2013р. по справі № 820/1392/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Валківської районної державної адміністрації Харківської області треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Огульчанське-Плюс", Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Лан»
про скасування розпорядження,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати розпорядження Голови Валківської районної державної адміністрації № 581 від 10.09.2012 року "Про дозвіл ТОВ "Огульчанське - Плюс" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок для подальшого надання в оренду на території Огульчанської сільської ради Валківського району Харківської області".
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2013р. по справі № 820/1392/13-а адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2013р., третя особа подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні 07.05.2013 року до участі у справі в якості третьої особи залучено Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Лан».
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, третя особа посилається на прийняття оскаржуваної постанови при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Представник третьої особи - ТОВ "Огульчанське-Плюс" в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на підстави та мотиви, викладені в ній.
Представник позивача - ОСОБА_2 проти задоволення апеляційної скарги заперечувала.
Представник позивача ОСОБА_3 пояснила, що судом першої інстанції правомірно прийнято рішення щодо скасування розпорядження в частині надання дозволу на розробку документації ТОВ "Огульчанське-Плюс" на земельну ділянку, яка належить позивачу.
Відповідно до письмових пояснень третьої особи - СТОВ «Лан» проти задоволення апеляційної скарги заперечує.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 172).
Враховуючи положення ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що неприбуття представників представника відповідача не перешкоджає судовому розгляду справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача, третіх осіб, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що при виданні Розпорядження № 581 від 10.09.2012 року, відповідачем не було враховано, що земельну ділянку № 273 площею 4,6331га витребувано позивачем, а тому надання дозволу на виготовлення технічної документації по встановлення меж відносно цієї ділянки для подальшого надання її в оренду ТОВ "Огульчанське-Плюс" є порушенням права особи на земельну частку (пай).
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Валківською районною державною адміністрацією було видано Розпорядження № 581 від 10.09.2012 року "Про дозвіл ТОВ "Огульчанське - Плюс" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок для подальшого надання в оренду на території Огульчанської сільської ради Валківського району Харківської області".
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення технічної документації, яка необхідна для складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо.
Згідно п. 1 ст. 8 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" документація із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) включає: проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
Згідно зі ст. 55 Закону України "Про землеустрій" встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка. У разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися. Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов'язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка. Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
В матеріалах справи міститься Сертифікат серії ХР № 028735 на право на земельну частку (пай) розміром 6,37га переданий ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
У судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 на підставі заяви від 04.02.2011 року було витребувано земельну ділянку № 273 (а.с. 49, т.1). Розпорядженням № 43 від 11.02.2011 року Валківської районної державної адміністрації передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 6,37га (ділянка № 273) на території Огульчівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та дозволено виготовити Державний акт на право власності на землю (а.с. 12, т.1).
Відповідно до переліку невитребуваних земельних ділянок (паїв), які надаються в користування на умовах оренди ТОВ "Огульчанське-Плюс" на підставі Розпорядження № 581 від 10.09.2012 року, була зазначена земельна ділянка № 273, яка передана у власність ОСОБА_1
З приводу доводів ТОВ «Огульчанське-плюс» про те, що спірне розпорядження № 581 від 10.09.2012 року було скасовано та визнано нечинним на підставі розпорядження Голови Валківської районної державної адміністрації № 757 від 02.11.2012 р. Колегія суддів відзначає наступне.
З матеріалів справи слідує, що Харківським окружним адміністративним судом у справі за позовом TOB «Огульчанське- Плюс» до Валківської районної державної адміністрації було винесено постанову по справі № 2- а-14474/12/2070, якою визнано недійсним та скасоване розпорядження Валківської районної державної адміністрації Харківської області № 757 від 02.11.2012 p., яким було скасовано розпорядження № 581 від 10.09.2012 p.
Як на підставу для визнання цього розпорядження недійсним судом зазначено, що місцеві державні адміністрації не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2013 року по справі № 2-а-14474/12/2070 набрала законної сили (а.с. 107-111, т. 1).
З приводу посилання TOB «Огульчанське-Плюс» на норми ст. ст. 125, 126 ЗК України, ст. 334 ЦК України, якими визначено виникнення права власності на земельну ділянку та її оформлення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» колегія суддів зазначає наступне.
Нормами ст. 334 Цивільного кодексу України передбачено набуття права власності за договором і виникнення права власності на майно виникає з моменту державної реєстрації.
У даному випадку, позивачу - ОСОБА_1 видано сертифікат на земельну частку (пай) в порядку, визначеному Указом Президента України від 08.08.1995 р. № 720 «Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям».
Сертифікат був зареєстрований відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 р. № 801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) та зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)».
Отже, сертифікат є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), який за бажанням громадянина може бути виділений в натурі (на місцевості) з видачею державного акта на право власності на земельну ділянку.
Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не передбачено реєстрації в Державному земельному кадастрі сертифікатів на право на земельну частку (пай). Державній реєстрації згідно вимог ч. 1 ст. 4 цього Закону підлягає право власності на нерухоме майно, а не сертифікат на земельну частку (пай), який згідно ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) і для реєстрація якого визначена спеціальними нормативними актами, які регулюють порядок паювання земель колективних сільськогосподарських підприємств.
Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю (пункт 17 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України
Таким чином, норми ст. ст. 125, 126 ЗК України, ст. 334 ЦК України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на які посилається третя особа, не підлягають застосуванню у даних правовідносинах.
Предметом спору у даній справі є скасування Розпорядження суб'єкта владних повноважень - Валківської районної державної адміністрації, яким порушено право ОСОБА_1 на земельну частку (пай), отриманий нею згідно вимог Указу Президента України від 08.08.1995 р. № 720 «Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям», Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та інших нормативного правових актів.
Також слід відзначити, що TOB «Огульчанське-Плюс» не надано суду доказів виготовлення проекту землеустрою. Розпорядження про надання TOB «Огульчанське-Плюс» в оренду зазначених у розпорядженні № 581 від 10.09.2012 року земельних ділянок також не приймалось.
Окрім того, з матеріалів справи слідує, що Розпорядженням Голови Валківської районної державної адміністрації від 13.11.2012 року № 773 «Про дозвіл СТОВ «Лан» на розробку технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку для подальшого надання в оренду на території Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області».
СТОВ «ЛАН» на виконання вказаного розпорядження було виготовлено технічну документацію та надано до Валківської районної державної адміністрації.
24 грудня 2012 року головою Валківської районної державної адміністрації було прийнято розпорядження № 875 «Про надання в оренду земельних ділянок з земель не витребуваних земельних ділянок (паїв) СТОВ «Лан» на території Огульцівської сільської ради Валківського району Харківської області», яким затверджено СТОВ «Лан» технічну документацію та надано в оренду земельні ділянки не витребуваних паїв загальною площею 281,1440 га.
При цьому, до переліку паїв, які не витребувані та надані СТОВ «Лан», земельна ділянка № 273, яка належить позивачу, не входить.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Огульчанське-Плюс" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2013р. по справі № 820/1392/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Водолажська Н.С. Філатов Ю.М.
Повний текст ухвали виготовлений 28.05.2013 р.