КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/3042/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С.
У Х В А Л А
Іменем України
18 червня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.
при секретарі Гімарі Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби (Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників) про визнання неправомірним та скасування податкових повідомлень - рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив: визнати неправомірним та скасувати наказ Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 26 листопада 2012 року №780 «Про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки»; визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 17 грудня 2012 року №0001194110 та №0001204110.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 квітня 2013 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить дану постанову скасувати та прийняти нову про задоволення адміністративного позову, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що спірним наказом Окружної державної податкової служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 26 листопада 2012 року №780 «Про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки» з метою здійснення контролю за своєчасністю сплати до державного бюджету екологічного податку (збору за забруднення природного середовища та утворення радіоактивних відходів), керуючись підпунктом 20.1.4. пункту 20.1. статті 20 розділу I, підпункту 75.1.2. пункту 75.1. статті 75, пункту 79.2. статті 79 розділу II Податкового кодексу України призначено проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ДП НАЕК «Енергоатом» (код за ЄДРПОУ 24584661) з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету екологічного податку (збору за забруднення природного середовища та утворення радіоактивних відходів) по податкових розрахунках від 19 серпня 2009 року № 11156; від 19 серпня 2009 року № 552/2910; від 09 листопада 2009 року № 563785; від 09 лютого 2010 року № 742905; від 07 травня 2010 року № 171203; № 04 серпня 2010 року №340172; від 04 листопада 2010 року № 518519, термін проведення перевірки - 29 листопада 2012 року.
Повідомленням №14930/10/41-148 від 26 листопада 2012 року, запрошено посадових осіб ДП НАЕК «Енергоатом» (код за ЄДРПОУ 24584661) з'явитись до приміщення податкового органу 29 листопада 2012 року о 15-00 год. для підписання акту перевірки. Дане повідомлення отримано позивачем 26 листопада 2012 року, підтвердженням чого є відбиток штампу реєстрації вхідної кореспонденції на даному повідомленні.
Так, Державною податкової інспекцією у Шевченківському районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 вересня 2010 року, за результатами якої складено акт від 26 травня 2011 року №1278/23-08/24584661.
В ході проведеної перевірки встановлено порушення позивачем пункту 1 статті 57 Податкового кодексу України, що призвело до несвоєчасної сплати екологічного податку (збір за забруднення навколишнього природного середовища за утворення радіоактивних відходів) в розмірі 215124365,27 грн. в тому числі по періодах: за 2009 рік в сумі 114 528 396,66 грн.; за 2010 рік в сумі 100 595 968, 61 грн.
Не погоджуючись із такими висновками акту перевірки, позивач подав заперечення від 07 грудня 2012 року № 17596/15, які залишені без задоволення рішенням Окружної державної податкової служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 14 грудня 2012 року № 16361/10/41-148.
На підставі вищевказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 17 грудня 2012 року № 0001194110, яким позивачу нараховано штраф за затримку сплати суми податкового зобовязаня в сумі 3 999 948, 94 грн. (розмір штрафу 10%)
Також, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 17 грудня 2012 року № 0001204110, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 30 172 625,33 грн. (розмір штрафу 20%).
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомлення - рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку. Подані скарги залишені без задоволення, оскаржувані податкові повідомлення - рішення залишені без змін.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 75.1. статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2. пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до підпункту 78.1.1. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності обставин, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (пункт 78.4. статті 78 Податкового кодексу України).
Відповідно до пунктів 79.1 та 79.2 статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Посилання позивача на те, що обставини, за наявності яких податковий орган має право провести позапланову перевірку, передбачені пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України. До таких обставин не відноситься перевірка своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань за розсудом податкового органу.
Колегія суддів не погоджується з такими доводами позивача, оскільки п.78.1. статті 78 Податкового кодексу України встановлює підстави для призначення документальної позапланової перевірки, а не визначає предмет перевірки та не встановлює обов'язкових обмежень податкового органу щодо дослідження питань, що стали предметом оскарження.
Отже, відповідачем додержано умови пунктів 79.1 та 79.2 статті 79 Податкового кодексу України, які надають посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки, зокрема, перевірка призначена на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом голови Окружної державної податкової служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 26 листопада 2012 року № 780, проведена за умови вручення позивачу повідомлення про запрошення на перевірку № 14930/10/41-148 від 26 листопада 2012 року (згідно відмітки вхідної кореспонденції ДП НАЕК «Енергоатом» останніми отримано запрошення 26 листопада 2012 року вх. № 25704), що свідчить про попередження позивача про дату та місце проведення позапланової перевірки.
Щодо оскарження податкових повідомлень - рішень від 17 грудня 2012 року №0001194110 та № 0001204110 колегія суддів вважає зазначити наступне.
Відповідно до пункту 240.1. статті 240 Податкового кодексу України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання); утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Судом першої інстанції в ході розгляду справи встановлено та не заперечується сторонами у справі, що Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» є платником екологічного податку(збору за забруднення навколишнього природного середовища за утворення радіоактивних відходів).
Починаючи з 2009 року позивачем до податкового органу подавались податкові розрахунки, зокрема, податкові розрахунки від 09 листопада 2009 року № 563785; від 04 серпня 2010 року № 340172; від 07 травня 2010 року № 171203; від 04 листопада 2010 року № 518519; від 09 листопада 2009 року № 563785; від 09 лютого 2010 року № 742905; від 04 серпня 2010 року № 340172; від 07 травня 2010 року № 171203.
Відповідно до положень п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент подання позивачем податкових розрахунків) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Отже, податкові зобов'язання, визначені в податкових розрахунках від 09 листопада 2009 року № 563785; від 04 серпня 2010 року № 340172; від 07 травня 2010 року № 171203; від 04 листопада 2010 року № 518519; від 09 листопада 2009 року № 563785; від 09 лютого 2010 року № 742905; від 04 серпня 2010 року № 340172; від 07 травня 2010 року № 171203 є узгодженими податковими зобов'язаннями позивача.
Відповідно до положень п.5.3.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
За результатами проведеної перевірки встановлено порушення вимог підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що призвело до несвоєчасної сплати ДП НАЕК «Енергоатом» (код за ЄДРПОУ 24584661) збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно податкових розрахунків: по податковому розрахунку від 09 листопада 2009 року № 563785 сплачено 30 листопада 2009 року суму у розмірі 8687693.8 грн. з затримкою 28 днів; по податковому розрахунку від 04 серпня 2010 року № 340172 сплачено 17 вересня 2010 року суму у розмірі 9 000 000,00 грн. з затримкою 29 днів; по податковому розрахунку від 07 травня 2010 року № 171203 сплачено 18 червня 2010 року суму у розмірі 74 97977,4 грн.; по податковому розрахунку від 04 листопада 2010 року № 518519 сплачено 30 листопада суму у розмірі 3129457,00 грн. з затримкою 11 днів та 17 грудня 2010 року 1305882,00 грн. з затримкою 28 днів; по податковому розрахунку від 09 листопада 2009 року № 563785 сплачено 30 грудня 2009 року суму у розмірі 6048605,2 грн. з затримкою 41 день, 17 лютого 2010 року - суму у розмірі 52311,64 грн. з затримкою 90 днів, 26 лютого 2010 року - суму у розмірі 45833309 грн. з затримкою 99 днів, 31 березня 2010 року - суму у розмірі 16528043 грн. з затримкою 132 дня, 30 квітня 2010 року - суму у розмірі 4238205,6 грн. з затримкою 162 днів.; по податковому розрахунку від 09 лютого 2010 року № 742905 сплачено 18 травня 2010 року суму у розмірі 52498.06 грн. з затримкою 88 днів; по податковому розрахунку від 04 серпня 2010 року № 340172 сплачено суму у розмірі 31265730,64 грн. з затримкою 42 днів; по податковому розрахунку від 07 травня 2010 року № 171203 сплачено суму у розмірі 29945081,7 грн. з затримкою 40 днів та 30 червня 2010 року - суму у розмірі 16899341,8 грн. з затримкою 41 днів.
За результатами проведеної перевірки встановлено порушення вимог підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яке виявилось у несвоєчасній сплаті ДП НАЕК «Енергоатом» (код за ЄДРПОУ 24584661) збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно податкових розрахунків: - по податковому розрахунку від 09 листопада 2009 року № 563785 сплачено 30 листопада 2009 року суму у розмірі 8687693.8 грн. з затримкою 28 днів; по податковому розрахунку від 04 серпня 2010 року № 340172 сплачено 17 вересня 2010 року суму у розмірі 9 000 000,00 грн. з затримкою 29 днів; по податковому розрахунку від 07 травня 2010 року № 171203 сплачено 18 червня 2010 року суму у розмірі 74 97977,4 грн.; по податковому розрахунку від 04 листопада 2010 року № 518519 сплачено 30 листопада суму у розмірі 3129457,00 грн. з затримкою 11 днів та 17 грудня 2010 року 1305882,00 грн. з затримкою 28 днів; по податковому розрахунку від 09 листопада 2009 року № 563785 сплачено 30 грудня 2009 року суму у розмірі 6048605,2 грн. з затримкою 41 день, 17 лютого 2010 року - суму у розмірі 52311,64 грн. з затримкою 90 днів, 26 лютого 2010 року - суму у розмірі 45833309 грн. з затримкою 99 днів, 31 березня 2010 року - суму у розмірі 16528043 грн. з затримкою 132 дня, 30 квітня 2010 року - суму у розмірі 4238205,6 грн. з затримкою 162 днів.; по податковому розрахунку від 09 лютого 2010 року № 742905 сплачено 18 травня 2010 року суму у розмірі 52498.06 грн. з затримкою 88 днів; по податковому розрахунку від 04 серпня 2010 року № 340172 сплачено суму у розмірі 31265730,64 грн. з затримкою 42 днів; по податковому розрахунку від 07 травня 2010 року № 171203 сплачено суму у розмірі 29945081,7 грн. з затримкою 40 днів та 30 червня 2010 року - суму у розмірі 16899341,8 грн. з затримкою 41 днів.
Вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем по суті не заперечується сам факт несвоєчасної сплати ним екологічного податку (збору за забруднення навколишнього природного середовища за утворення радіоактивних відходів) в розмірі 215124365,27 грн., в тому числі по періодах: за 2009 рік в сумі 114 528 396,66 грн.; за 2010 рік в сумі 100 595 968, 61 грн. Належних доказів сплати позивачем даного податкового зобов'язання у строки, встановлені законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, матеріали справи не містять.
За правилами, встановленими статтею 126 Податкового кодексу України (чинного на момент проведення відповідачем перевірки та винесення податкових повідомлень - рішень) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів своєчасної сплати позивачем екологічного податку (збору за забруднення навколишнього природного середовища за утворення радіоактивних відходів).
Не заслуговують на увагу і посилання позивача на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 липня 2010 року у справі № 2а- 4116/10/2670 якою адміністративний позов Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» задоволено частково, зобов'язано Міністерство фінансів України узгодити рішення Державної податкової адміністрації України про розстрочення податкових зобов'язань ДП НАЕК «Енергоатом» № 76 від 19 серпня 2009 року та № 118 від 19 листопада 2009 року зі сплати збору на забруднення навколишнього природного середовища (за утворення радіоактивних відходів) з перерахуванням щомісяця до Державного бюджету рівними частинами 114,5 млн. гривень протягом 2010 року, оскільки предметом дослідження в межах акту від 29 листопада 2012 року № 1385/41-10/24584661 була своєчасність сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету екологічного податку (збору за забруднення навколишнього природного середовища за утворення радіоактивних відходів) по податкових розрахунках: від 19 серпня 2009 року № 11156; від 19 серпня 2009 року № 552/2910; від 09 листопада 2009 року № 563785; від 09 лютого 2010 року № 742905; від 07 травня 2010 року № 171203; № 04 серпня 2010 року № 340172; від 04 листопада 2010 року № 518519.
Питання сплати податкових зобов'язань ДП НАЕК «Енергоатом» № 76 від 19 серпня 2009 року та № 118 від 19 листопада 2009 року зі сплати збору на забруднення навколишнього природного середовища (за утворення радіоактивних відходів) з перерахуванням щомісяця до Державного бюджету не досліджувалось в межах перевірки, призначеної наказом Окружної державної податкової служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 26 листопада 2012 року № 780 «Про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень - рішень. Адміністративний позов є необгрутованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність відмовити в задоволенні позову та вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 квітня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Мамчур Я.С.
Судді Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.
Повний текст складено 21.06.13р.
.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.