10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 червня 2013 року Справа № 812/4140/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Ірметової О. В.
при секретарі: Семціві О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Антрацит" до Управління пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій №1461 від 09.11.2012, -
ВСТАНОВИВ:
29 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства "Антрацит" до Управління пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області , у якому позивачем заявлені вимоги про скасування рішення № 1461 від 09.11.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що рішенням № 1461 від 09.11.2012 начальником УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на ДП «Антрацит» накладено штраф та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Позивач не згоден з таким рішенням, оскільки вважає, що застосовані штрафні санкції за своєю правовою природою є адміністративно-господарськими санкціями. Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення, крім випадків, встановлених законом. Відповідачем порушено вимоги вказаної статті.
Крім того, позивач зазначає, що страхові внески були сплачені ДП «Антрацит» у строк згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тому відповідачем вони були безпідставно зараховані на минулий період.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду письмові заперечення проти позову, у яких також заявив клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності.
У письмових запереченнях проти позову відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
За липень 2012 року ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» нараховано єдиний соціальний внесок за ставкою 36,76%; 49,7%; 36,3%; 5,3% в сумі 56619,24 грн., який необхідно було сплатити до 28.08.2012.
Станом на 01.09.2012 утворився борг несплаченого єдиного внеску за липень 2012 в сумі 4 638,68 грн., в погашення якого була зарахована сплата єдиного соціального внеску за серпень 2012, а саме-12.09.2012 в сумі 1072,55 грн. та частина в сумі 3566,13 грн., сплаченого 28.09.2012 в загальній сумі 5113,96 грн.
Таким чином, було винесено рішення про нарахування штрафних санкцій в сумі 4756,62 грн. та пені в сумі 1314,87 грн. за період з 28.08.2012 по 28.09.2012.
Посилання позивача на норми Господарського кодексу України відповідач вважає необґрунтованими, оскільки правовідносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування не є предметом регулювання зазначеного Кодексу.
Таким чином, відповідач вважає, що оскаржуване рішення прийнято у відповідності з вимогами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на підставі картки особового рахунку платника, що передбачено п.п.7.2.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку (далі - Закон України № 2464-VI).
Статтею 1 Закону України № 2464-VI передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ст.4 Закону України № 2464-VI, платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно - правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.8 ст.9 Закону України № 2464-VI, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Частиною 12 статті 9 Закону України № 2464-VI передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.10, 11 ст.25 Закону України № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно ч.14 ст.25 Закону України № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є спеціальним законодавчим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на правовідносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (стаття 2).
Відповідно до ч.16 ст.25 Закону України № 2464-VI, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Згідно ч. 1 ст.. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст.. 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ч. 2 ст. 250 Господарського кодексу України дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Судом встановлено, що ДП «Антрацит» зареєстровано як юридична особа, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та знаходиться на обліку в УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області.
З картки особового рахунку платника єдиного внеску ДП «Антрацит» вбачається, що за липень 2012 року відбулося нарахування ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» єдиного соціального внеску за ставкою 36,76%; 49,7%; 36,3%; 5,3% в сумі 56619,24 грн. (а.с.30).
Крім того, з облікової картки вбачається, що в рахунок сплати боргу по єдиному внеску за червень 2012 були зараховані кошти єдиного внеску за липень 2012, які надійшли 14.08.2012 в сумі 10068,37 грн. та частина в сумі 32873,41 грн. від 23.08.2012 із загальної суми 46 565,09 грн. Залишок цієї суми 13 691,68 грн. було зараховано в погашення єдиного соціального внеску за липень 2012.
Таким чином, станом на 01.09.2012 утворився борг несплаченого єдиного внеску за липень 2012 в сумі 42 927,56 грн., в погашення якого були зараховані кошти єдиного соціального внеску за серпень 2012, сплачених 12.09.2012 в сумі 8 907,42 грн. та частина в сумі 34020,14 грн., єдиного соціального внеску за серпень 2012, сплаченого 28.09.2012 в сумі 45 348,47 грн. таким чином. Недоїмка по внесках за ставкою 36,76%; 49,7%; 36,3%; 5,3% складає 42 927,58 грн.
Відповідно до облікової картки, за липень 2012 р. ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» було нараховано єдиний соціальний внесок за ставкою 3,6 % (утримання з найманих працівників) в сумі 5 875,72 грн., який необхідно було сплатити по 28.08.2012. (а. с. 31). В рахунок сплати боргу за червень 2012, який утворився на 01.08.2012, були зараховані кошти єдиного внеску за липень 2012, які надійшли 14.08.2012 в сумі 1089,89 грн. та частина в сумі 3 548,79 грн. від 23.08.2012 від загальної суми 4785,83 грн. Залишок цієї суми 1 237,04 грн. було зараховано в погашення єдиного соціального внеску за липень 2012 р.
Таким чином, станом на 01.09.2012 утворився борг несплаченого єдиного внеску за липень 2012 в сумі 4 638,68 грн., в погашення якого була зарахована сплата єдиного соціального внеску за серпень 2012, а саме - 12.09.2012 в сумі 1072,55 грн. та частина в сумі 3566,13 грн., сплаченого 28.09.2012 в загальній сумі 5113,96 грн.
З облікової картки особового рахунку платника по внесках за ставкою 36,76%; 49,7%; 36,3%; 5,3% вбачається, що погашення заборгованості по сплаті єдиного внеску за липень 2012 року в сумі 8907,42 грн. відбулося: 12.09.2012, в сумі 34020,14 грн. - 28.09.2012 року.
З облікової картки особового рахунку платника єдиного внеску за ставкою 3,6 % (утримання з найманих працівників) вбачається, що погашення заборгованості по сплаті єдиного внеску за липень 2012 року в сумі 1072,55 грн. відбулося: 12.09.2012, в сумі 3566,13 грн. - 28.09.2012 року.
З облікової картки платника та розрахунку застосованої штрафної санкції та нарахованої пені до рішення № 1461 від 09.11.2012 вбачається, що ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» єдиний внесок за липень 2012 року перераховано з порушенням строку, а саме на 15 днів та 31 день (а. с. 9).
Несвоєчасність погашення єдиного внеску за липень 2012 року стався через те, що за ДП «Антрацит» обліковувався борг попередніх періодів по сплаті єдиного за ставкою 36,76%; 49,7%; 36,3%; 5,3%, а УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області кошти сплачені у серпні 2012 року спрямувало на погашення боргу у порядку календарної черговості його виникнення.
Рішенням УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області № 1461 від 09.11.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» за період з 28.08.2012 по 28.09.2012 застосовані штрафні санкції у розмірі 4 756,62 грн. та нарахована пеня у розмірі 1 314,87 грн. (а.с.9).
Не погодившись з прийнятим рішенням ДП «Антрацит» скористалося досудовим порядком вирішення спору та оскаржило вказане рішення до Пенсійного фонду України.
Рішенням Пенсійного фонду України від 11.04.2013 № 9260/09-10 про результати розгляду скарги рішення УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області № 1461 від 09.11.2012 про застосування штрафних санкцій залишено без змін, а скаргу ДП «Антрацит» - без задоволення (а.с.7-8).
Позивачем до суду не надано доказів того, що списання коштів з рахунків ДП «Антрацит» на сплату єдиного внеску за липень 2012 року відбулося не у ті дати, які зазначено у розрахунку штрафних санкцій та пені до рішення № 1461 від 09.11.2012, а тому доводи позивача про те, що днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника, на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника, незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду, суд вважає безпідставними.
Доводи позивача щодо відсутності у відповідача права зарахування сплачених страхових внесків у рахунок погашення заборгованості у порядку календарної черговості виникнення, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до ч.6 ст.25 Закону України № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Такі ж положення визначені і п.6.10 Інструкції № 21-5.
Що стосується посилань позивача на те, що застосовані штрафні санкції за своєю природою є адміністративно-господарськими санкціями, а відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкту господарської діяльності протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення, крім випадків, встановлених законом, суд вважає незмістовними, оскільки спеціальною нормою, яка регулює питання нарахування, застосування та стягнення недоїмки, штрафів та пені врегульовано ч. 16 ст. 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до якої строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
На підставі вищевикладеного, судом встановлено, що рішення №1461 від 09.11.2012 про нарахування ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» штрафних санкцій в сумі 4 756,62 грн. та пені в сумі 1 314,87 грн. за період з 28.08.2012 по 28.09.2012 прийнято відповідно до законодавства України та оскільки позивачем не було доведено не правомірність винесеного рішення, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Оскільки рішення по справі ухвалено не на користь позивача, відповідно до ст.94 КАС України повернення судових витрат позивачу не здійснюється.
Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Антрацит» до Управління пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення №1461 від 09.11.2012 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 25 червня 2013 року.
Суддя О.В. Ірметова