Справа № 761/9503/13-а
Провадження №2-а/761/262/2013
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2013 року о 08 годині 15 хвилин суддя Шевченківського районного суду м. Києва Кравець Д.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та просив визнати незаконними дії відповідача при нарахуванні пенсії та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії за віком у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески тобто за 2009, 2010 та 2011 роки для перерахунку його пенсії з 01 квітня 2012 року згідно заяви, яку подано 28 березня 2012 року.
Відповідно до ухвали від 30 квітня 2013 року даний позов в частині вимог з 01 квітня по 01 жовтня 2012 року залишено без розгляду, в іншій частині відкрито провадження у справі.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що він не ґрунтується на нормах матеріального права та є безпідставним (а.с. 32-33 - заперечення).
Вивчивши матеріали справи, суддею встановлено, що позивач в 1995 році вийшов на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку з досягненням пенсійного віку, відповідно до Закону, 28 березня 2012 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду в Шевченківському районі м. Києва з заявою про призначення йому пенсії за віком згідно Закону.
Відповідачем при переведенні з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2006 рік.
При цьому, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» від 23 квітня 2012 року № 327 відповідачем з 01 травня 2012 року було здійснено позивачу перерахунок пенсії із застосування показника заробітної плати за 2007 рік.
Вказані дії відповідача позивач вважає незаконними, оскільки відповідач не мав жодних підстав здійснювати розрахунок його пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а зобов'язаний був здійснити розрахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, за три календарні роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії, тобто за 2009, 2010, 2011 роки.
Однак, відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди стажу, зазначені в ч 1. ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Разом з тим, положеннями ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія, за їх вибором. У разі якщо особа, має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У зв'язку з зазначеним, при переведенні з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» позивачу було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2006 рік.
23 квітня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327, якою визначено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005 - 2006 роки відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003 - 2006 роки відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Пенсії особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік..
Відтак, у зв'язку з набранням чинності вказаною постановою Кабінету Міністрів України відповідачем з 01 травня 2012 року було здійснено перерахунок пенсії позивачу із застосування показника заробітної плати за 2007 рік.
Згідно положень ч.ч. 1, 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, оскільки обставини, якими обґрунтовано заперечення на позов, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, а порушень прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача при переведенні з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», а також при перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» від 23 квітня 2012 року № 327 не встановлено, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не ґрунтується на вимогах закону та не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, на підставі ст.ст. 3, 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та керуючись ст.ст. 2, 8-11, 69-71, 86, 161, 162, 1832, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: