ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2013 р. Справа № 5023/5241/12
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І. , суддя Івакіна В.О.
при секретарі Деппа-Крівіч А.О.
за участю представників сторін:
прокурора - Здор Т.О., Маматов М.А.,
позивача - не з'явився,
першого відповідача - не з'явився,
другого відповідача - не з'явився,
третього відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №692 Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 04.02.13 у справі
за позовом Чугуївської міжрайонної прокуратури Харківської області, м. Чугуїв,
в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Харківській області, м. Харків,
до
1) Приватного підприємства "Стандарт вкуса", с. Стара Покровка,
2) Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, м. Чугуїв,
3) Міське районне управління Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області
скасування розпоряджень, визнання недійсними договорів, скасування державної реєстрації та повернення земельних ділянок
ВСТАНОВИЛА:
Чугуївський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі позивача - Державної інспекції сільського господарства в Харківській області до відповідачів - Приватного підприємства "Стандарт вкуса", Чугуївської районної державної адміністрації та Відділу Держкомзему у м. Чугуїв. В позовній заяві прокурор просить визнати незаконним та скасувати розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області № 293 від 29.03.2010р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди ПП "Стандарт вкуса" на земельні ділянки на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області, Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надання їх в оренду; визнати недійсним договір оренди землі № 208/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області, та зобов'язати Міськрайонного управління Держкомзему у місті Чугуїв та Чугуївському районі Харківської області скасувати державну реєстрацію вказаного договору оренди землі, зобов’язати повернути у придатному для використання стані вищевказану земельну ділянку загальною площею 29,9773 га, у т.ч. 29,9773 га — ріллі, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеного пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області; визнати недійсним договір оренди землі № 209/06-12 від 09.04.2010, укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області, та зобов'язати Міськрайонне управління Держкомзему у місті Чугуїв та Чугуївському районі Харківської області скасувати державну реєстрацію вищевказаного договору оренди землі, повернути у придатному для використання стані.
Рішенням господарського суду Харківської області від 04.02.2013 року (суддя Бринцев О.В.) позовні вимоги задоволені частково.
Визнано незаконним та скасовано розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від №293 та від 29.03.2010 р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди ПП "Стандарт вкуса" на земельні ділянки на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області, Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надання їх в оренду".
Визнано недійсним договір оренди землі №208/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області.
Зобов'язано Приватне підприємство "Стандарт вкуса" повернути у придатному для використання стані земельну ділянку загальною площею 29,9773 га, у т.ч. 29,9773 га — ріллі, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеного пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області.
Визнано недійсним договір оренди землі № 209/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області.
Зобов'язано Приватне підприємство "Стандарт вкуса" повернути у придатному для використання стані земельну ділянку загальною площею 36,5859 га, у т.ч. 36,5859 га — ріллі, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеного пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області.
Визнано недійсним договір оренди землі № 207/06-12 від 09.04.2010р., укладений між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області.
Зобов'язано Приватне підприємство "Стандарт вкуса" повернути у придатному для використання стані земельну ділянку загальною площею 58,1497 га, у т.ч. 58,1497 га — ріллі, що знаходиться на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області (за межами населеного пункту), до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області.
В частині скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок №№ 208/06-12, 209/06-12, 207/06-12 від 09.04.2010р. відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перший відповідач із вказаним рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить це рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги та своєї позиції по справі апелянт зазначає, що відповідачем-1 було розроблено технічну документації із землеустрою щодо встановлення меж спірних земельних ділянок в натурі (на місцевості), а розпорядженням голови відповідача-2 від 29.03.2010р. затверджено технічну документацію, надання земельних ділянок в оренду відбулося без зміни її цільового призначення, межі яких визначені в натурі (на місцевості).
Апелянт зазначає, що спірні укладені договори оренди є дійсними та правомірно укладеними без проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки раніше земельна ділянка виділялась та перебувала в користуванні іншого сільськогосподарського підприємства, про що свідчить розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 21.04.2004 року №170 “Про надання в оренду земель резерву та запасу на території сільських, селищних рад сільськогосподарським підприємствам Чугуївського району Харківської області", на підставі якого на відповідні земельні ділянки укладався договір оренди землі між приватним сільськогосподарським підприємством “Благодатне” та Чугуївською районною державною адміністрацією.
Прокурор в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечує, стверджує, що підставою для надання юридичним особам у користування земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у відповідності до положень ст. 123 Земельного кодексу України може бути погоджений та затверджений проект відведення земельної ділянки, а не технічна документації із землеустрою, які не є тотожними відповідно вимог ст. 50 ЗУ "Про землеустрій" та наказу Держкомзему № 43 від 04.05.1999р. "Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі", що є порушенням норм діючого законодавства України.
Представник відповідача-3 подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов’язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення прокурора та перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
02.06.2008р. відповідачем-2 Чугуївською районною державною адміністрацією видано розпорядження №587, яким відповідачеві-1 ПП "Стандарт вкуса" надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди земель державної власності (землі запасу) орієнтовно загальною площею - 76,0 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Старопокровської сільської ради та 72,1 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т.І а.с.29).
17.03.2010р. відповідач-1 звернувся до відповідача-2 з листом про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані за межами населеного пункту на території Старопокровської сільської ради та Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області та передати ділянки в оренду строком на 5 років. (Документи технічної документації із землеустрою наявні в матеріалах справи - т.І, а.с. 24 - 49).
29.03.2010р. Чугуївська райдержадміністрація Харківської області своїм розпорядженням №293 затвердила Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди Приватного підприємства "Стандарт вкуса" на земельні ділянки загальною площею - 58,1497га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Старопокровської сільської ради, 66,5632га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надала в оренду Приватному підприємству „Стандарт вкуса" строком на 5 років зазначені земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т.І а.с.22).
На підставі зазначеного розпорядження відповідача-2 09.04.2010 між ПП "Стандарт вкуса" та Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області укладено (див. т.І а.с. 50-68):
- договір оренди № 208/06-12 земельної ділянки загальною площею 29,9773 га, у т.ч. 29,9773 га — ріллі, строком на 5 років, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, та між сторонами вищевказаного договору оренди землі підписано акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки;
- договір оренди № 209/06-12 земельної ділянки загальною площею 36,5859 га, у т.ч. 36,5859 га — ріллі, строком на 5 років, що знаходиться на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, та між сторонами вищевказаного договору оренди землі підписано акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки;
- договір оренди № 207/06-12 земельної ділянки загальною площею 58,1497 га, у т.ч. 58,1497 га — ріллі, строком на 5 років, що знаходиться на території Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області, та між сторонами вищевказаного договору оренди землі підписано акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки.
01.10.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Харківській області в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства було встановлено, що розпорядженням №293 від 29.03.2010р. ПП "Стандарт вкуса" на території Старопокровської сільської ради надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 58,1497 га та на території Есхарівської селищної ради надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 66,5632 га строком на 5 років без розробки проектів відведення земельних ділянок, про що складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.10.2012р. (т.І, а.с. 116).
В зазначеному акті Державна інспекція сільського господарства в Харківській області зазначає, що підставою для надання юридичним особам у користування земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва може бути погоджений та затверджений в установленому законодавством порядку проект відведення земельної ділянки, а не технічна документація із землеустрою, в зв’язку з чим розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації прийнято з порушенням ст.ст. 116, 123 Земельного кодексу України.
За інформацією, наданою Міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області на запит Головного управління, інформація стосовно наявності проектів відведення земельних ділянок площею 58,1497 га на території Старопокровської сільської ради та 36,5859 га і 29,9773 га на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області в Міськрайоному управлінні Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області відсутня.
Такі обставини на думку прокурора свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів держави та є підставою для їх захисту у спосіб, вказаний в позовній заяві.
Вирішуючи питання про наявність або відсутність правових підстав для задоволення позову, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ст. 13 Конституції України, ст. 373 Цивільного кодексу України, ст. 1 Земельного кодексу України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (ст. 14 Конституції України).
Відповідно ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент винесення відповідачем 2 спірного розпорядження та укладення спірних договорів оренди землі) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. з ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
В даному випадку нормами, котрим мало відповідати спірне розпорядження Чугуївської райдержадміністрації Харківської області від 29.03.2010р. №293, є такі.
Стаття 123 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент винесення відповідачем 2 спірного розпорядження та укладення спірних договорів оренди землі) згідно якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Стаття 50 Закону України "Про землеустрій" у відповідності до приписів якої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України. Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за № 677.
Також цією ж статтею 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
- завдання на розроблення проекту землеустрою;
- пояснювальну записку;
- копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);
- рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
- письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
- довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
- матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
- відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів);
- розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
- розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
- акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
- акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
- перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
- викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- кадастровий план земельної ділянки;
- матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
- матеріали погодження проекту землеустрою.
Натомість, з матеріалів справи вбачається, що технічна документація, яка була затверджена спірним розпорядженням і яка стала підставою для укладення спірних договорів оренди землі не відповідає наведеним вимогам ст.50 Закону України "Про землеустрій".
Так зокрема, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в себе має включати, а фактично виконана на замовлення відповідача 1 технічна документація не містить такі документи: матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; відомості про обчислення площі земельної ділянки; акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) тощо.
Цей факт, не заперечується відповідачами у справі і підтверджується наявними у справі матеріалами перевірки. З останніх вбачається, що межі земельних ділянок, які передавались відповідачу 1, не були визначені в натурі як це передбачено ст. 50 Закону України "Про землеустрій", а визначались лише в процесі виготовлення технічної документації із землеустрою, не вирішено питання щодо прийомки-передачі межових знаків на зберігання, у зв'язку з чим, для укладення оспорюваних договорів оренди від 09.04.2010 необхідно було виготовлення саме проектів землеустрою щодо відведення вищевказаних земельних ділянок, а не технічної документації із землеустрою, оскільки спірні земельні ділянки раніше нікому не виділялись та в користуванні не перебували, у т.ч. у ПП "Стандарт вкуса", їх межі не визначались.
Визнається даний факт і відповідачем 1, представник якого в наданих суду письмових поясненнях (вх.4258) не заперечує щодо існування відмінностей між складом технічної документації та складом проекту землеустрою та зазначає перелік документів, які повинні бути в проекті відведення земельної ділянки, але відсутні в технічній документації.
Таким чином судом достовірно встановлено, що виготовлена відповідачами технічна документації із землеустрою не є тотожною проекту відведення земельної ділянки і вона, технічна документація, не відповідає вимогам, ст. 50 ЗУ "Про землеустрій".
Про відсутність проектів відведення земельної ділянки та невідповідність наявної технічної документації вимогам закону свідчить також те, що наразі рішення Чугуївської райдержадміністрації про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки не приймалось. Між тим наявність рішення про надання цього дозволу є обов’язковою умовою для розроблення проекту та для укладення договору оренди землі у відповідності з вимогами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за №677.
За таких обставин, місцевий господарський суд правомірно зазначив про невідповідність Закону (ст.ст. 116, 123 Земельного кодексу України, ст.ст. 50 Закону України “Про землеустрій”) розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 29.03.2010р. №293, яким було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди Приватного підприємства „Стандарт вкуса" на земельні ділянки загальною площею - 58,1497 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Старопокровської сільської ради, 66,5632 га сільськогосподарських угідь, ріллі на території Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області та надано зазначені земельні ділянки в оренду строком на 5 років.
Наявність наведених порушень відповідно п.10 ч.2 ст.16 ЦК України та абз.3 ч.2 ст.20 ГК є підставою для визнання незаконним вказаного розпорядження як, рішення органу державної влади, що суперечить законодавству та ущемляє права та законні інтереси держави. Таким чином позов в цій частині підлягає задоволенню.
Вирішуючи господарський спір в частині визнання недійсними договорів землі слід врахувати наступне.
Пленум Верховного Суду України в п.7 Постанови від 06.11.2009р. №9 “Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними” роз’яснив, що правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом. При цьому суд повинен встановити наявність тих обставин з якими закон пов’язує настання певних юридичних наслідків. Отже, в даній справі необхідною умовою для визнання договорів оренди земельної ділянки від 19.09.2003р. недійсним є встановлення обставин, визначених ст. 203 ЦК України – невідповідності договорів вимогам Закону.
У відповідності ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. У відповідності до ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Зазначені положення ЦК України узгоджуються з положеннями ч.1 ст. 207 ГК України, відповідно до якої господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до ч.1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Тобто, встановлений вище судом факт недійсності розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 29.03.2010р. №293, яким було надано зазначені земельні ділянки в оренду, означає відсутність передбаченої нормою ч.1 статті 124 Земельного кодексу України обов’язкової передумови для укладення договорів оренди землі – рішення відповідного органу виконавчої влади. В свою чергу це означає невідповідність спірних договорів вимогам Закону і, як наслідок, необхідність визнання їх недійсними на підставі ч.1 ст.203, ст.215 ЦК України, ст. 207 ГК України.
Слід зазначити, що спірні договори оренди не відповідають також і іншим приписам земельного законодавства України, а саме, наведеним нижче.
Так, на підставі ч.2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону – частина 2 статті 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено перелік істотних умов договору оренди землі, відсутність однієї з яких є підставою для визнання вищевказаного договору недійсним. Невід'ємними частинами договору оренди землі є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), акт приймання – передачі об'єкта оренди, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Згідно до п.п. 2.26. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин у вирішенні спорів про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки з'ясовується наявність на момент укладення оспорюваного договору оренди рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за №677.
Отже, укладення спірних договорів оренди землі не на підставі проектів землеустрою, а на підставі технічної документації із землеустрою, яка була затверджена розпорядженням відповідача-2, суперечить також і наведеним вище нормам права. Це в свою чергу додатково свідчить про невідповідність змісту спірних договорів оренди земельних ділянок від 09.04.2010р. вимогам Закону та наявність підстав для визнання їх недійсними на підставі ч.1 ст. 203, ст.215 ЦК України та ст.207 ГК України.
Щодо доводів апеляційної скарги про відсутність необхідності у розробці проектів землеустрою та можливість укладення спірних договорів оренди за їх відсутності на підставі лише технічної документації, колегія суддів зазначає наступне, що даний спірний випадок не підпадає під дію норм абз. 5 ч.1 ст.123 Земельного кодексу України та п. 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за № 677, якими передбачено випадки коли земельна ділянка може бути надана не на підставі проектів землеустрою, а на підставі технічної документації.
Так, згідно цих норм проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів). Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках передбачених законом.
Проте, як вірно вказує місцевий господарський суд в оскаржуваному рішенні, твердження відповідачів про те, що спірні земельні ділянки раніше виділялися та перебували в користуванні іншого сільськогосподарського підприємства є безпідставними, оскільки вони всупереч ст.33 ГПК України не доведені відповідними доказами.
Так, не може бути визнане таким доказом розпорядження Чугуївської райдержадміністрації від 21.04.2004р. № 170 "Про надання в оренду сільськогосподарським підприємствам землі резерву та запасу на території сільських, селищних рад для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", яким ПСП "Благодатне" надано в оренду 76,0 га землі на території Старопокровської сільської ради та договір оренди землі від 21 квітня 2004 року, укладений між Чугуївською райдержадміністрацією та ПСП "Благодатне", відповідно до умов якого ПСП "Благодатне" прийняло в оренду земельну ділянку загальною площею 76,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Старопокровської сільської ради.
Надані розпорядження та відповідний договір оренди від 21.04.2004р. із ПСП "Благодатне" не дає можливості ідентифікувати вказану у них земельну ділянку площею 76,0 га на території Старопокровської сільської ради, як таку що є тотожною спірним земельним ділянкам. Навпаки, з матеріалів справи вбачається, що наразі йдеться про різні земельні ділянки, котрі мають різне розташування та різну площу. Так сума площ трьох спірних земельних ділянок перевищує 76,0 га і становить 124,7129 га. В жодній з комбінацій сума площ двох з них також не дорівнює 76,00 га.
Крім того, на відміну від ділянки, що є предметом договору оренди від 21.04.2004р. із ПСП "Благодатне" спірні земельні ділянки знаходяться на території різних сільських рад, а не тільки Старопокровської сільської ради, – 29,9773 га на території Есхарівської селищної ради, 36,5859 га на території Есхарівської селищної ради та 58,1497 га на території Старопокровської сільської ради.
Наслідком визнання незаконним та скасування розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації від 29.03.2010 №293 та визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок від 09.04.2010р. №№ 208/06-12, 209/06-12, 207/06-12 у відповідності до ч.1 ст.216 ЦК України та 210 Земельного кодексу України є обов’язок відповідача-1 повернути земельні ділянки із приведеннях їх у придатний до використання стан до власності держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області.
В частині заявлених позовних вимог прокурора про скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок від 09.04.2010р. №№ 208/06-12, 209/06-12, 207/06-12 місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для їх задоволення.
01.01.2013р. набули чинності ЗУ “Про державний земельний кадастр”, Постанова КМУ “Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру” № 1051 від 17.10.2012 р. та ЗУ “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (в новій редакції станом на 01.01.2013 р.). Постанова КМУ “Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно” № 703 від 22.06.2011 р. (в новій редакції станом на 01.01.2013 р.).
Відповідно до частини 1 статті 6 Закони України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” систему органів державної реєстрації Прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав. Відповідно до частини 2 етапі 6 цього ж Закону держателем Державного реєстру прав є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України.
Згідно до вищезазначених нормативно-правових актів державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень на даний час проводить Укрдержреєстр та структурні підрозділи територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. В той же час Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права та обтяження, суб'єкти прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Територіальним органом Мін'юсту, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру у Чугуївському районі Харківської області, є Реєстраційна служба Чугуївського міськрайонного управління юстиції.
З урахуванням вищевикладеного, на даний час Міськрайонне управління Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області немає повноважень з ведення Державного реєстру прав, а також проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, що фактично породжує виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно на відміну від Укрдержреєстр та структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
За таких обставин позовні вимоги Чугуївського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Харківській області в частині зобов'язання Міськрайонного управління Держкомзему у м. Чугуїв і Чугуївському районі Харківської області скасувати державну реєстрацію спірних договорів оренди земельних ділянок є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Беручи до уваги всі наведені обставини в їх сукупності, судова колегія дійшла висновку, що під час розгляду справи господарським судом першої інстанції фактичні обставини справи встановлені на основі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають обставинам справи та їм надана правильна юридична оцінка, прийняте рішення відповідає нормам чинного законодавства та підстав для його скасування не вбачається.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 04.02.2013 року залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її підписання і може були оскаржена протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 17.06.2013 року
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Терещенко О.І.
Суддя Івакіна В.О.