донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
17.06.2013р. справа №904/1295/13-г
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді (доповідача): Будко Н.В.
Суддів: Манжур В.В., М'ясищева А.М.
Секретар: Прожерін О.О.
За участю представників сторін:
від позивача: Цихиселі-Гуревич О.Р. по дов.;
від відповідача: не з'явився.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест», смт. Ювілейне Дніпропетровської області
на рішення господарського суду Луганської області від 29.04.2013р. (повний текст від 07.05.2013р.) у справі №904/1295/13-г (суддя Корнієнко В.В.)
за позовом Антрацитівської міської ради, м. Антрацит Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест», смт. Ювілейне Дніпропетровської області
про поновлення договору оренди землі та внесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Антрацитівська міська рада, м. Антрацит Луганської області, звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест», смт. Ювілейне Дніпропетровської області, про поновлення і внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2007 (державна реєстрація від 17.01.2008р. за №103000/040839800458), який укладено між сторонами по справі, відносно земельної ділянки площею 0,1111га за адресою: м. Антрацит Луганської області, вул. Петровського, 17, з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, а саме:
- викладення п. 4 розділу «Об'єкт оренди» Договору у новій редакції: « 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 861547,17 грн.»;
- викладення п. 7 розділу «Строк дії договору» Договору у новій редакції: " 7. Договір укладено строком на 5 (п'ять) років. Після закінчення строку дії договору ОРЕНДАР має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі ОРЕНДАР повинен повідомити письмово ОРЕНДОДАВЦЯ за 60 днів до спливу строку договору оренди землі, але не пізніше строку встановленого законодавством, про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди. До листа-повідомлення про поновлення оренди землі ОРЕНДАР додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється»;
- викладення п. 8 розділу «Орендна плата» Договору у новій редакції: « 8. Орендна плата за землю вноситься ОРЕНДАРЕМ у грошовій формі у вигляді орендної плати у розмірі - 2871,82грн./міс. (згідно з додатком) на р/р 33211812700010 Антрацитівське УДКСУ у Луганській обл., банк ГУ ДКСУ у Луганській обл., код одержувача 37983403, МФО 804013, код платежу 13050200»;
- викладення п. 9 розділу «Орендна плата» Договору у новій редакції: « 9. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів України формою та на підставі відповідних рішень Антрацитівської міської ради щодо розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Антрацита»;
- викладення п. 10 розділу «Орендна плата» Договору у новій редакції: « 10. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового ( звітного) місяця»;
- викладення п. 12 розділу «Орендна плата» Договору у новій редакції: « 12. Розмір орендної плати переглядається не менше ніж один раз на три роки і може переглядатися щорічно у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, грошової оцінки землі (у тому числі її індексації) та розміру орендної плати на підставі відповідних рішень Антрацитівської міської ради щодо розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Антрацита; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;- в інших випадках, передбачених законом»;
- викладення п. 28 розділу «Права та обов'язки сторін» Договору у новій редакції: « 28. ОРЕНДОДАВЕЦЬ має право вимагати від ОРЕНДАРЯ: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ має право: переглядати щорічно розмір орендної плати у зв'язку із зміною розмірів земельного податку, грошової оцінки землі (у тому числі її індексації) та розміру орендної плати на підставі відповідних рішень Антрацитівської міської ради щодо розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Антрацита».
- викладення п. 29 розділу «Права та обов'язки сторін» Договору у новій редакції: «29. ОРЕНДОДАВЕЦЬ зобов'язаний: передати у користування ОРЕНДАРЮ земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди та придатну для користування за цільовим призначенням; у разі зміни грошової оцінки земельної ділянки в 2-х місячний термін повідомити письмово ОРЕНДАРЯ про зміну грошової оцінки; повідомити ОРЕНДАРЯ про права третьої особи на земельну ділянку; не вчиняти дій, які перешкоджали б ОРЕНДАРЕВІ користуватися орендованою земельною ділянкою; здійснювати контроль за користуванням і охороною земель, додержанням ОРЕНДАРЕМ діючого земельного законодавства; передати ОРЕНДАРЮ земельну ділянку по акту приймання-передачі у місячний термін з моменту реєстрації договору оренди»;
- викладення п. 30 розділу «Права та обов'язки сторін» Договору у новій редакції: «30. ОРЕНДАР земельної ділянки має право: самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору; приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди; переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону та переважного права на поновлення договору оренди; передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі (суборенда) без зміни її цільового призначення за письмовою згодою ОРЕНДОДАВЦЯ на умовах передбачених законом; вимагати від ОРЕНДОДАВЦЯ зменшення орендної плати, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршиться не внаслідок дій чи бездіяльності ОРЕНДАРЯ та у випадках, коли в процесі використання ділянки виявилися не обумовленні ОРЕНДОДАВЦЕМ у договорі недоліки, які суттєво перешкоджають передбаченому використанню; на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання ОРЕНДОДАВЦЕМ зобов'язань, передбачених цим договором. Розмір фактичних витрат ОРЕНДАРЯ визначається на підставі документально підтверджених витрат»;
- викладення п. 31 розділу «Права та обов'язки сторін» Договору у новій редакції: «31. ОРЕНД АР земельної ділянки зобов'язаний: повідомити ОРЕНДОДАВЦЯ про згоду щодо зміни розміру орендної плати у 20- ти денний термін з моменту отримання письмового повідомлення; забезпечувати використання землі відповідно до цільового призначення та умов її надання; не допускати погіршення екологічної обстановки в результаті своєї господарської діяльності, не причиняти землі шкоди, яка тягне за собою зниження родючості землі; не допускати будь-яке будівництво та благоустрій прилягаючої території без дозволу органів архітектури і містобудування; своєчасно вносити орендну плату на землю; не вносити право оренди до статутного фонду, не відчужувати права на оренду земельної ділянки іншим особам та не передавати в заставу; самостійно (без укладання окремої угоди) індексувати орендну плату відповідно до офіційно встановленого коефіцієнту індексації; не порушувати права власників та землекористувачів інших земельних ділянок; додержуватися правил добросусідства; звільнити земельну ділянку та привести її до стану, придатного для подальшого використання за призначенням, на протязі семи днів після закінчення строку цього договору; до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі додати проект додаткової угоди»;
- викладення п. 34 розділу «Зміна умов договору і припинення його дії» Договору у новій редакції: « 34. Зміна умов договору, здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку»;
- викладення п. 35 розділу «Зміна умов договору і припинення його дії» Договору у новій редакції: « 35. Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання ОРЕНДАРЕМ земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря; добровільної відмови від оренди земельної ділянки.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом»;
- викладення п. 36 розділу «Зміна умов договору і припинення його дії» Договору у новій редакції: « 36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає и використанню, а також з інших підстав, визначених законом»;
- викладення п. 37 розділу «Зміна умов договору і припинення його дії» Договору у новій редакції: « 37. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків»;
- виключення п. 38 розділу «Зміна умов договору і припинення його дії» Договору;
- пункти 39,40,41,42,43,44,45 Договору вважати пунктами 38, 39, 40,41,42, 43,44 відповідно;
- викладення назви розділу «Прикінцеві положення» Договору у новій редакції: «Заключні вимоги».
Ухвалою від 13.02.2013р. господарський суд Дніпропетровської області направив зазначену позовну заяву до господарського суду Луганської області за територіальною підсудністю в порядку ст. 17 ГПК України.
Ухвалою від 28.02.2013р. господарським судом Луганської області вищевказана заява була прийнята до розгляду та порушено провадження у справі №904/1295/13-г.
16.04.2013р. на адресу господарського суду надійшла заява №02-21 від 11.04.2013р. про уточнення позовних вимог в порядку ст. 22 ГПК України, в якій позивач просив суд:
- поновити договір оренди землі від 20.12.2007р. (державна реєстрація від 17.01.2008р. №103000/040839800458), який укладено між сторонами по справі, відносно земельної ділянки площею 0,1111га, яка розташована за адресою: м. Антрацит Луганської області, вул. Петровського, 17, з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі;
- внести зміни до договору оренди землі від 20.12.2007р. (державна реєстрація від 17.01.2008р. № 103000/040839800458), з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, а саме:
викласти п. 4 розділу «Об'єкт оренди» договору у новій редакції: « 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 861547,17 грн.»;
викласти п. 7 розділу «Строк дії договору» договору у новій редакції: « 7. Договір укладено строком на 5 (п'ять) років. Після закінчення строку дії договору ОРЕНДАР має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі ОРЕНДАР повинен повідомити письмово ОРЕНДОДАВЦЯ за 60 днів до спливу строку договору оренди землі, але не пізніше строку встановленого законодавством, про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди. До листа-повідомлення про поновлення оренди землі ОРЕНДАР додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється»;
викласти п. 8 розділу «Орендна плата» договору у новій редакції: «8. Орендна плата за землю вноситься ОРЕНДАРЕМ у грошовій формі у вигляді орендної плати у розмірі - 2871,82 грн./міс. на р/р 33211812700010 Антрацитівське УДКСУ у Луганській обл., банк ГУ ДКСУ у Луганській обл., код одержувача 37983403, МФО 804013, код платежу 13050200»;
викласти п. 9 розділу «Орендна плата» договору у новій редакції: «9. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів України формою та на підставі відповідних рішень Антрацитівської міської ради щодо розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Антрацита»;
абзац 3 пункту 12 розділу «Орендна плата» договору викласти у новій редакції: «- зміни розмірів земельного податку, нормативної грошової оцінки землі (у тому числі її індексації) та розміру орендної плати на підставі відповідних рішень Антрацитівської міської ради щодо розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Антрацита»;
абзац 3 пункту 28 розділу «Права та обов'язки сторін» договору викласти у новій редакції: «- вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів»;
абзац 4 пункту 28 розділу «Права та обов'язки сторін» договору викласти у новій редакції: «- вимагати від орендаря дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються»;
абзац 6 пункту 28 розділу «Права та обов'язки сторін» договору викласти у новій редакції: «- переглядати щорічно розмір орендної плати у зв'язку із зміною розмірів земельного податку, нормативної грошової оцінки землі (у тому числі її індексації) та розміру орендної плати на підставі відповідних рішень Антрацитівської міської ради щодо розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Антрацита»;
доповнити пункт 29 розділу «Права та обов'язки сторін» договору абзацом 8 у наступній редакції: «- у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки в 2-х місячний термін повідомити письмово ОРЕНДАРЯ про зміну грошової оцінки»;
абзац 2 пункту 31 розділу «Права та обов'язки сторін» договору викласти у новій редакції: «- повідомити ОРЕНДОДАВЦЯ про згоду або не згоду щодо зміни розміру орендної плати у 20-ти денний термін з моменту отримання письмового повідомлення»;
доповнити пункт 31 розділу «Права та обов'язки сторін» договору абзацами 12, 13, 14 у наступній редакції: «не вносити право оренди до статутного фонду, не відчужувати права на оренду земельної ділянки іншим особам та не передавати в заставу; самостійно (без укладання окремої угоди) індексувати орендну плату відповідно до офіційно встановленого коефіцієнту індексації; до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі додати проект додаткової угоди»;
доповнити пункт 35 розділу «Зміна умов договору і припинення його дії» договору абзацом 7 у наступній редакції: « добровільної відмови від оренди земельної ділянки»;
пункт 38 розділу «Зміна умов договору і припинення його дії» договору виключити;
пункти 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 Договору вважати пунктами 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 відповідно;
- датою поновлення і внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
Рішенням від 29.04.2013р. господарський суд Луганської області позовні вимоги задовольнив у повному обсязі, обґрунтувавши такий висновок приписами ст. 33 Закону України «Про оренду землі», а також зазначивши, що запропоновані позивачем зміни не суперечать вимогам Конституції України, Земельного, господарського, Податкового кодексів України, Законів України «Про оцінку земель», «Про оренду землі», «Про місцеве самоврядування в Україні» та положенням Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою КМУ №220 від 03.03.2004р.
Не погодившись з винесеним рішенням, відповідач звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати повністю рішення господарського суду Луганської області від 29.04.2013р. у справі №904/1295/13-г та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на те, що судом першої інстанції не дотримувалось порядку, передбаченого ст. 188 ГК України. Крім того, за висновком скаржника, необхідною умовою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є наявність відповідного рішення уповноваженого органу. Водночас, зобов'язання такого органу в судовому порядку укласти договір або ж продовжити його дію є неможливим (крім випадків, передбачених ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України), оскільки це порушило б передбачену Конституцією України виключну компетенцію такого органу. Оскільки в матеріалах справи відсутні докази прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про внесення змін до договору оренди, висновок суду першої інстанції, за твердженням апелянта, є неправомірним та необґрунтованим.
Крім того, заявник апеляційної скарги наголошує на порушення судом першої інстанції норм процесуального права шляхом ненадання юридичної оцінки доводам та запереченням відповідача у справі.
Вищевикладене, на думку заявника, є підставою для відмови у задоволенні позову, а отже - скасування незаконного та необґрунтованого рішення місцевого господарського суду.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач вважає викладені в ній доводи необґрунтованими, у зв'язку з чим просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце його проведення був повідомлений належним чином. Враховуючи, що ухвалою про порушення апеляційного провадження від 30.05.2013р. явка представників сторін не визнавалась обов'язковою, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Судовий процес в апеляційній інстанції фіксувався за допомогою технічних засобів фіксації в порядку, передбаченому ст. 81-1 ГПК України.
Відповідно до ст. 101 ГПК України, у процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Антрацитівської міської ради №24/22-3 від 30.10.2007р. ТОВ «АТБ-інвест» було надано в оренду (терміном на 5 років) земельну ділянку площею 0,1111га, яка розташована за адресою: м. Антрацит, вул. Петровського, 17, для обслуговування нежитлового приміщення - магазину (супермаркету торговельної мережі «АТБ»).
На підставі вказаного рішення, 12.12.2007р. між Антрацитівською міською радою Луганської області (орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» (орендарем) було укладено договір оренди землі (нотаріально посвідчений (№4515) та зареєстрований в Антарцитівському міському відділі Луганської РФ ДП «Центр ДЗК», про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 17.01.2008р. за №103000/040839800458), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1111га, у тому числі під забудовою 0,0397га, під проїздами, проходами та майданчиками 0,0714га, кадастровий номер 4410300000.47.004.0026, із земель житлової та громадської забудови, цільовим призначенням якої є обслуговування нежитлового приміщення - магазину (супермаркету торгівельної мережі «АТБ», яка знаходиться за адресою: м. Антрацит Луганської області, вул. Петровського, 17).
На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежиле приміщення з підвалом, означено у плані під літерою «А», 98/100 (дев'яносто дев'ять сотих) частин якої належать орендареві на праві власності.
Пунктом 4 договору визначено, що згідно висновку експерта ПП Обласний цент впровадження «Агроцентрнаука» від 12.12.2007р.: - нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 248 187,24грн.; - експертна грошова оцінка земельної ділянки становить 90 480,00грн.
Договір укладено строком на 5 років. Після закінчення строку договору орендар, який належно виконував свої обов'язки за цим договором, має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії цього договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.7).
Відповідно до п.8 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 151,88грн. на місяць, що складає менш ніж 10 відсотків нормативної грошової оцінки, на розрахунковий рахунок 33211812700010Антрацитівське УДК ГУДКУ у Луганській області, код 25992095, МФО 804013, код платежу 13050200.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п.9 договору).
Пунктом 12 договору сторони узгодили умови перегляду орендної плати, а саме: розмір орендної плати може переглядатися щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених цим договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, встановлених законом.
Згідно п. 28 договору, орендодавець має право, зокрема, вимагати від орендаря додержання екологічної безпеки землекористування, додержання режиму використання зон санітарної охорони, переглядати щорічно розмір орендної плати у зв'язку зі зміною розміру земельного податку (що передбачено Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», шляхом письмового повідомлення орендаря.
В свою чергу, пунктом 29 договору встановлено обов'язки орендодавця, а саме: не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватись орендованою земельною ділянкою; здійснювати контроль за користуванням та охороною земель, а також за додержанням орендарем діючого земельного законодавства; повідомити орендаря про права третіх осіб на земельну ділянку; передати орендареві земельну ділянку за актом приймання-передачі у місячний термін з моменту державної реєстрації договору оренди; передати у користування орендареві земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору оренди, та придатну для використання за цільовим призначенням; виконувати інші обов'язки, передбачені ст. 24 Закону України «Про оренду землі».
Серед обов'язків орендаря, передбачених п. 31 договору, сторони визначили обов'язок повідомити орендодавця про свою згоду або незгоду зі зміною розміру орендної плати у десятиденний термін з моменту одержання письмового повідомлення орендодавця про це. Неповідомлення орендарем орендодавця про своє рішення вважається згодою орендаря зі зміною розміру орендної плати, яка вступає в дію з моменту набрання чинності Закону про зміну розміру земельного податку.
Відповідно до п. 34 договору, зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору, спір вирішується у судовому порядку.
Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації орендаря;
- в інших випадках, передбачених законом (п. 35 договору).
Згідно п. 38 договору, у разі його дострокового розірвання з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань. У разі дострокового розірвання договору оренди за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати від іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що 09.09.2008р. сторони внесли зміни до вищевказаного договору оренди шляхом викладення п.8 в новій редакції: «Розмір річної орендної плати становить 9 133,09грн., що складає менш ніж 10 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 759,42грн. на місяць , на розрахунковий рахунок 33211812700010 Антрацитівське УДК ГУДКУ у Луганській області, код 25992095, МФО 804013, код платежу 13050200». Згідно п. 3 договору про внесення змін від 09.09.2008р., зміни, внесені цим договором, набувають чинності з 01.01.2008р., як це передбачено Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», вони є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки від 20.12.2007р. за №4515 і діють до зміни ставки земельного податку та відповідно - ставки орендної плати.
В подальшому, рішенням Антрацитівської міської ради №47/131 від 28.12.2009р. було затверджено Положення про визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками на території Антрацитівської міської ради, відповідно якого розмір орендної плати встановлюється за згодою сторін у договорі оренди, з дотриманням вимог Закону України «Про оренду землі» та цього Положення. Розмір орендної плати не залежить від результатів господарської діяльності орендарів. Орендна плата не може бути меншою ніж трикратний розмір земельного податку відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі».
Разом з цим, рішенням Антрацитівської міської ради №5/81 від 25.02.2011р. до вищевказаного рішення №47/131 від 28.12.2009р. було внесено зміни, а саме - викладено Положення про визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками на території Антрацитівської міської ради в новій редакції. Відповідно до п.2.3 Положення, базою для обчислення орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, витяг з якої видається орендарю відділом Держкомзему у м. Антрацит для надання до Антрацитівської міської ради. Річна орендна плата за земельні ділянки не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та перевищувати 12 відсотків їх нормативної оцінки (ст. 21 Закону України «Про оренду землі»). У разі визначення орендаря на конкурентних засадах, може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині (п. 2.4 Положення).
Згідно п. 2.5 Положення, розмір річної орендної плати розраховується за формулою: Опл = Но х Вно, де Опл - річна орендна плата за земельну ділянку, Но - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн., Вно - відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з Додатком до цього Положення.
Пунктом 2 вказаного Додатку визначено відсотки від грошової оцінки за функціональне призначення земельних ділянок, зокрема, за ділянки для обслуговування магазинів, ресторанів, торгівельних комплексів, готелів, кафе, барів, міні-закусочних тощо - 4%.
З матеріалів справи вбачається, що листами №01-230-1/3 від 19.04.2010р., №02-387 від 28.03.2011р., №85 від 18.04.2011р., №01-280/3 від 26.05.2011р., №02-1540 від 29.11.2011р., №3-402 від 14.03.2012р., №3-1438 від 18.12.2012р. позивач звертався до відповідача із пропозиціями та проектами додаткових угод про внесення змін у спірний договір в частині зміни розміру орендної плати, а також нагадував, що 17.01.2013р. закінчується термін дії спірного договору, тому з посиланням на ст. 33 Закону України «Про оренду землі» просив звернутись до міської ради з клопотанням про поновлення договору оренди на земельну ділянку. В іншому випадку позивач попереджав про намір звернутись до суду з метою вирішення вказаного питання.
Не отримавши від відповідача відповіді чи заперечення на вказані пропозиції, Антрацитівська міська рада звернулась до господарського суду з відповідним позовом (з урахуванням уточнення №02-21 від 11.04.2013р.).
Як зазначалось вище, господарський суд Луганської області позовні вимоги задовольнив у повному обсязі.
Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія погоджується з таким висновком з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 5 Закону передбачено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 13 вказаного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, яка діяла на момент укладення договору), після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Водночас, Законом України від 17.02.2011р. № 3038-VI, який набрав чинності 12.03.2011р., до ст. 33 вказаного Закону були внесенні зміни та встановлено інший порядок поновлення договору оренди землі, а саме: по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Згідно з ч.3 ст. 5 ЦК України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Тобто, на момент спливу строку дії спірного договору - 17.01.2013р, діяла нова редакція ст. 33 Закону України «Про оренду землі», якою, поряд з реалізацією орендарем переважного права на укладення договору оренди на новий строк, також встановлено поновлення договору оренди за принципом мовчазної згоди сторін договору, яка підтверджується з боку орендаря фактичним користуванням земельною ділянкою, а з боку орендодавця - відсутністю протягом одного місяця після закінчення строку договору письмових заперечень у поновленні договору.
З матеріалів справи вбачається, що станом на час розгляду справи на спірній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно відповідача - магазин торгівельної мережі «АТБ», докази звернення відповідача до орендодавця із запереченнями щодо поновлення спірного договору оренди або пропозиціями прийняти спірну земельну ділянку за актом приймання-передачі до комунальної власності в матеріалах справи відсутні, що свідчить про фактичне користування відповідачем вищевказаною земельною ділянкою після закінчення терміну дії спірного договору. Позивач, в свою чергу, письмових заперечень проти його поновлення відповідачу не направляв, навпаки, пропонував відповідачу звернутись до Антрацитівської міської ради із клопотанням про поновлення спірного договору на новий строк, на підтвердження чого до матеріалів справи додані відповідні листи.
З аналізу наведених доказів та приписів ст. 33 Закону України судова колегія дійшла висновку, що матеріалами справи підтверджено наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення з боку відповідача, що є підставою для визнання обґрунтованими та доведеними позовних вимог про поновлення спірного договору з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, а відтак - задоволення цієї частини заявлених позовних вимог.
Що стосується решти вимог про внесення змін до договору оренди №103000/040839800458, судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу встановлено, що використання землі у Україні є платним. Згідно ст. 126 вказаного кодексу, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України, розмір орендної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.
Згідно п. 274.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
В силу перехідних положень Земельного кодексу України (чинні на момент укладення договору), до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні та міські ради. Отже, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах щодо земель, які перебувають у державній та комунальній власності, є Антрацитівська міська рада, яка має повноваження щодо розпорядження цією земельною ділянкою.
25.02.2011р. Антрацитівською міською радою було прийнято рішення №5/81, яким викладено у новій редакції Положення про визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками на території Антрацитівської міської ради. Відповідно до п.2.3 Положення, базою для обчислення орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, витяг з якої видається орендарю відділом Держкомзему у м. Антрацит для надання до Антрацитівської міської ради. Річна орендна плата за земельні ділянки не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та перевищувати 12 відсотків їх нормативної оцінки (ст. 21 Закону України «Про оренду землі»). У разі визначення орендаря на конкурентних засадах, може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині (п. 2.4 Положення).
Згідно п. 2.5 Положення, розмір річної орендної плати розраховується за формулою: Опл = Но х Вно, де Опл - річна орендна плата за земельну ділянку, Но - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн., Вно - відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з Додатком до цього Положення.
Пунктом 2 вказаного Додатку визначено відсотки від грошової оцінки за функціональне призначення земельних ділянок, зокрема, за ділянки для обслуговування магазинів, ресторанів, торгівельних комплексів, готелів, кафе, барів, міні-закусочних тощо - 4%.
Крім того, в матеріалах справи наявний Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,1111га, яка знаходиться в оренді у ТОВ «АТБ-інвест» для обслуговування нежитлового приміщення (магазину) за адресою: м. Антрацит, вул. Петровського, 17, відповідно якого станом на 15..03.2013р. нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 861 547,17грн.
Таким чином, за висновком судової колегії, пункти 4 та 8 укладеного між сторонами договору оренди землі не відповідають вимогам чинного земельного законодавства та вказаному нормативно-правовому акту Антрацитівської міської ради в частині визначення розміру річної орендної плати.
Пунктом 34 договору сторони передбачили можливість зміни його умов за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Згідно з матеріалами справи, Антрацитівська міська рада зверталась до відповідача з пропозиціями про приведення договору оренди землі у відповідність з вимогами чинного законодавства, проте погодження від ТОВ «АТБ-інвест» не отримала.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що запропонована позивачем редакція п. 7 спірного договору відповідає приписам ст. 33 Закону України «Про оренду землі», п.9, абз.3 п. 12, абз. 3, 4, 6 ст. 28, п.31, п. 35 договору - вимогам чинного земельного, податкового, господарського законодавства та приписам рішення Антрацитівської міської ради №5/81 від 25.02.2011р., а виключення з договору п. 38 не суперечить приписам чинного законодавства та не порушує прав чи інтересів обох сторін.
Відповідно до приписів ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно зі ст. 188 ГК України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Пунктом 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (зі змінами і доповненнями) встановлено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин, судова колегія вважає позовні вимоги про внесення вищеперелічених змін до договору оренди землі від 20.12.2007р., державна реєстрація від 17.01.2008 №103000/040839800458, обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
З огляду на наведене, відповідно до вимог ст. 43 ГПК України, рішення господарського суду Луганської області від 29.04.2013р. у справі №904/1295/13-г ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді матеріалів та обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, тому підлягає залишенню без змін. При цьому, не зазначення в резолютивній частині рішення про задоволення позову з урахуванням уточнень в порядку ст. 22 ГПК України не спростовує загалом вірного висновку суду про задоволення позову та не є підставою для його зміни чи скасування в порядку ст. 104 ГПК України.
Стосовно доводів відповідача в апеляційній скарзі, апеляційний господарський суд зазначає, що по-перше, згідно постанови Верховного суду України від 20.11.2012р. по справі №28/5005/640/2012, висновки якої в силу ст. 111-28 ГПК України є обов'язковими для всіх судів України, надсилання відповідачу пропозиції про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання ним вимог ч.2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозиції про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутись до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору. У зв'язку з викладеним, посилання відповідача не недотримання сторонами порядку, передбаченого ст. 188 ГК України, є необґрунтованими.
По-друге, посилаючись на відсутність відповідного рішення міськради про поновлення спірного договору оренди, заявник апеляційної скарги залишив поза увагою зміни у ст. 33 Закону України «Про оренду землі», які набрали чинності з 12.03.2011р., та у відповідності з якими виключено обов'язковість прийняття міською радою відповідного рішення, а поряд з реалізацією орендарем переважного права на укладення договору оренди на новий строк, також встановлено поновлення договору оренди за принципом мовчазної згоди сторін договору, яка підтверджується з боку орендаря фактичним користуванням земельною ділянкою, а з боку орендодавця - відсутністю протягом одного місяця після закінчення строку договору письмових заперечень у поновленні договору. Тобто, вказані твердження апеляційної скарги також спростовуються матеріалами справи та приписами чинного законодавства України.
Крім того, посилання заявника на порушення судом норм процесуального права шляхом не надання юридичної оцінки доводам ТОВ «АТБ-інвест» є необґрунтованими та безпідставними з огляду на таке.
Відповідно до ст. 59 ГПК України відповідач має право після одержання ухвали про порушення справи надіслати господарському суду відзив на позовну заяву і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову. Участь представника в судовому засіданні є процесуальним правом сторін встановлених ст. 22 ГПК України, яка, зокрема, зобов'язує сторони належно ними користуватись.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач був належним чином повідомлений про час та місце проведення засідання суду по розгляду даної справи, проте телеграмою від 19.04.2013р. просив суд здійснити розгляд справи без участі свого представника. При цьому, відзиву чи письмових заперечень на позовні вимоги від відповідача до суду першої інстанції не надходило.
Викладене спростовує посилання апелянта на порушення судом першої інстанцій приписів ст. 84 ГПК України та ненадання юридичної оцінки доводам ТОВ «АТБ-інвест».
Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження, тому підстав для її задоволення не вбачається.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги згідно ст. 49 ГПК України підлягають віднесенню на скаржника.
Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст. 99, ст.101, ст.102, ст.103, ст.105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Луганської області від 29.04.2013р. (повний текст від 07.05.2013р.) у справі №904/1295/13-г - залишити без змін.
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест», смт. Ювілейне Дніпропетровської області, на рішення господарського суду Луганської області від 29.04.2013р. (повний текст від 07.05.2013р.) у справі №904/1295/13-г - залишити без задоволення.
Головуючий суддя (доповідач): Н.В. Будко
Судді: В.В. Манжур
А.М. М'ясищев
Надруковано примірників - 5
1-у справу
1-позивачу
1-відповідачу
1-господарському суду
1-ДАГС