Ухвала суду № 31872129, 13.06.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2013
Номер справи
820/2032/13-а
Номер документу
31872129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2013 р.Справа № 820/2032/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засідання Шабанової С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі № 820/2032/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківське фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби

про визнання дій протиправними, скасування наказу та податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківське фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу", звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати наказ Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби №87 від 14.02.2013 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ХФП "Здоров'я народу"; визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ХФП "Здоров'я народу", результати якої оформлені актом перевірки №131/440-08/35587866 від 07.03.2013 року; скасувати податкове повідомлення-рішення №0000054400 від 26.03.2013 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток на загальну суму 420063,00 грн., з яких за основним платежем - 280042,0 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) 140021,0 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі №820/2032/13-а вимоги позивача були задоволені частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення №0000054400 від 26.03.2013 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток на загальну суму 420063,00 грн., з яких за основним платежем - 280042,0 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) 140021,0 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі №820/2032/13-а відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Позивач вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі №820/2032/13-а прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.

У відповідності ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача та представників сторін колегія суддів встановила, що підставою прийняття оскаржуваного повідомлення - рішення був акт перевірки позивача працівниками відповідача від 07.03.2013 №131/440-08/35587866, в якому зроблені висновки про порушення позивачем п.п. 153.2.1, п.п. 153.2.3 п.153.2 ст.153 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим занижено доходи за І півріччя 2012р. на загальну суму 1333535 грн., що призвело до заниження податку на прибуток у сумі 280042 грн.

Зазначені порушення, на думку відповідача, мали місце при здійсненні позивачем господарських операцій з VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED, а саме обставини реалізації ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" медичних препаратів VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED (нерезиденту, який сплачує податок на прибуток за іншими ставками, ніж платник податку на прибуток) за цінами меншими за звичайні понад 20 відсотків, що призвело до заниження доходів (доходи від реалізації аміназину розчину для ін'єкцій та трамадолів по ВМД №419088 від 18.05.2012р.), що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування у І півріччі 2012р. на загальну суму 1333535,00 грн.

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Між ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" та VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED був укладений зовнішньоекономічний Контракт від 06.02.2012р. №4/12 на постачання готових лікарських засобів та виробів медичного призначення (а.с. 93-98 том 1).

Відповідно п.п.1.3 п.1 зазначеного Контракту, найменування товару, асортимент, кількість, одиниці виміру, код ТН ЗЕД товару, ціна за одиницю виміру, загальна сума, виробник товару та інші додаткові відомості, які можуть бути необхідними для узгодження умов даного Контракту, вказуються у Специфікаціях, які є невід'ємною частиною Контракту.

Згідно з п.п. 2.1 п.2 зазначеного Контракту товар поставляється на умовах СРТ - Баку (ІНКОТЕРМС 2010), якщо інше не вказано у конкретній Специфікації.

Відповідно до п.п.2.11. п.2 вказаного Контракту вантажоотримувачем по даному Контракту являється "Азермедснабжение" ЛТД при Центрі Інновації та Снабжения МЗ Азербайджанської Республіки, AZ 1065, м. Баку, вул. Д.Джаббарли, 34.

Відповідно до специфікації №1 від 06.02.2012 року до вказаного Контракту визначено дванадцять пунктів найменувань продукції, одиниця виміру, кількість, ціна дол. США, сума дол. США за кожною позицією на загальну суму 134601,60 дол. США. (а.с. 99 том 1).

На виконання умов даного контракту ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" протягом І півріччя 2012 року реалізовано VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED медичних препаратів на загальну суму 317689,30 грн. (або 39756,05 дол. США) згідно вантажно-митних декларацій №410365 від 27.03.2012р. та №419088 від 18.05.2012р. (а.с. 101-103, 107-109 том 1) та відповідно до видаткових накладних №423 від 27.03.2012р., №321 від 18.05.2012р., міжнародних товарно-транспортних накладних А№113521/1 від 26.03.2012р., 12ААБ№953680 від 18.05.2012р., №02ААА №139411 від 16.05.2012р., авіавантажної накладної №870-0106 6321 від 17.05.2012р., інвойсів РН2-001/4 від 05.03.2012р., №321 від 27.04.2012р. (а.с. 100, 104-106, 110-113 том 1).

Розрахунок за отриманий товар здійснено у валюті договору - доларах США, що підтверджується виписками з банківського рахунку (а.с. 114-119 том 1).

ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" було виписано VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED податкові накладні №419088 від 27.05.2012 року та №410365 від 28.03.2012 року (а.с. 55-56 том 2).

Відповідно до п.п. 153.2.1, п.п. 153.2.3 п.153.2 ст.153 Податкового кодексу України, дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (виконання робіт, надання послуг) пов'язаним особам, визначається відповідно до договірних цін, але не менших від звичайних цін на такі товари, роботи, послуги, що діяли на дату такого продажу, у разі, якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги). Положення підпунктів 153.2.1 і 153.2.2 цього пункту поширюються також на операції з особами, які: не є платниками цього податку; сплачують податок за іншими ставками, ніж платник податку на прибуток.

Відповідно до п. 14.1.71 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено Податковим кодексом України. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Статтею 39 Податкового кодексу України установлені методи визначення та порядок застосування звичайної ціни. Згідно з п. 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України норми Податкового кодексу України набирають чинності з 1 січня 2011 року, крім: - ст. 39 Податкового кодексу України, яка набирає чинності з 1 січня 2013 року; - розділу III Податкового кодексу України, який набирає чинності з 1 квітня 2011 року.

Пунктом 2 п. 2 розділу XIX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України передбачено, що з 1 квітня 2011 року втрачає чинність Закон України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон № 334), крім п. 1.20 ст. 1 цього Закону, який діє до 1 січня 2013 року.

Отже, звичайні ціни до 1 січня 2013 року визначаються у порядку, передбаченому п. 1.20 Закону № 334, а з 1 січня 2013 року - за правилами, визначеними ст. 39 Податкового кодексу України.

Підпунктом 1.20.1 пункту 1.20 статті 1 зазначеного Закону передбачено, що якщо цим пунктом не встановлено інше, звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін. Згідно з цим підпунктом справедлива ринкова ціна - це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг). Ринок товарів (робіт, послуг) - сфера обігу товарів (робіт, послуг), яка визначається виходячи з можливості покупця (продавця) реально і без значних додаткових витрат придбати (продати) товар (роботу, послугу) на найближчій стосовно будь-якої із сторін договору території. Ідентичні товари (роботи, послуги) - товари (роботи, послуги), що мають однакові характерні для них основні ознаки. Під час визначення ідентичності товарів беруться до уваги, зокрема, їх фізичні характеристики, які не впливають на їх якісні характеристики і не мають суттєвого значення для визначення ознак товару, якість і репутація на ринку, країна походження та виробник. Незначні відмінності в їх зовнішньому вигляді можуть не враховуватися. Однорідні товари (роботи, послуги) - товари (роботи, послуги), які не є ідентичними, мають подібні характеристики і складаються зі схожих компонентів, що дозволяє їм виконувати однакові функції та (або) бути взаємозамінними. Під час визначення однорідності товарів (робіт, послуг) беруться до уваги, зокрема, їх якість, наявність товарного знака, репутація на ринку, країна походження та виробник.

Відповідно до п.п. 1.20.8. п.1.20 ст.1 Закону № 334 обов'язок доведення того, що ціна договору не відповідає рівню звичайної ціни у випадках, визначених цим Законом, покладається на податковий орган у порядку, встановленому законом. При проведенні перевірки платника податку податковий орган має право надати запит, а платник податку зобов'язаний обґрунтувати рівень договірних цін або послатися на норми абзацу першого підпункту 1.20.1 цього пункту.

Таким чином, якщо не доведене зворотне, звичайною вважається ціна, визначена сторонами договору. При цьому обов'язок доведення невідповідності ціни договору рівню звичайних цін покладається на податковий орган.

Відповідно до п.п. 1.20.2. Закону № 334 для визначення звичайної ціни товару використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару договори з ідентичними (однорідними) товарами у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів, строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів.

Слід зазначити, що відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 189, 190 Господарського кодексу України, в редакції, що була чинною на момент здійснення господарської операції, суб'єкти господарювання можуть використовувати у господарській діяльності вільні ціни, державні фіксовані ціни та регульовані ціни - граничні рівні цін або граничні відхилення від державних фіксованих цін. Вільні ціни визначаються на всі види продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні ціни. Вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін.

Згідно із статтею 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення" №507-XII від 3 грудня 1990 року, в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, а статтею 7 цього ж Закону передбачено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Таким чином, норми Закону України "Про ціни та ціноутворення", Цивільного та Господарського кодексів України надають суб'єктам підприємницької діяльності гарантії і свободи при здійсненні на власний ризик господарської діяльності, в тому числі і можливість самостійно визначати вартість продукції, що передбачається до продажу, та містять заборону державним органам втручатись в підприємницьку діяльність, крім випадків, передбачених законодавчими актами.

Матеріали справи свідчать про те, що висновки відповідача про порушення позивачем п.п. 153.2.1, п.п. 153.2.3 п.153.2 ст.153 Податкового кодексу України ґрунтуються на підставі співставлення цін реалізації по ВМД та цін на вищезазначені медичні препарати згідно даних компетентного органу Республіки Азербайджан, отриманих через Управління міжнародних зв'язків ДПСУ листом №10107/0/71-12/12-2017 від 29.11.2012р. з доданими до нього матеріалами, з яких було встановлено, що вартість фактично отриманого товару ТОВ "Азермедснабжение" ЛТД від VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED у 5,2 рази перевищує вартість експортування ТОВ "ХФП "Здоров'я народу".

Вказане порушення відповідачем встановлено, у зв'язку з тим, що екземпляри Контракту від 06.02.2012р. №4/12, отримані від ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" та від ТОВ "Азермедснабжение" ЛТД не є ідентичними, та у зв'язку з тим, що ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" протягом 2012 року здійснювало експортування медпрепаратів на адресу ТОВ "Азермедснабжение" ЛТД по прямим контрактам. Зазначені обставини, на думку відповідача, дають підстави вважати, що укладення Контракту від 06.02.2012р. №4/12 спрямовано, зокрема, на зменшення бази оподаткування з податку на прибуток.

Але відповідачем не наведено жодних фактичних даних, які б засвідчували співставність умов господарських операцій з реалізації готових лікарських засобів та медичних препаратів у ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" та у інших підприємств - постачальників.

При проведенні перевірки та складанні вищевказаного акту, відповідачем не досліджувались питання кількості (обсягу) товарів за правочинами, що були вчинені при кожній поставці товару, питання строків виконання зобов'язань за цими правочинами, питання умов платежів, ані питання рентабельності відповідної категорії товару, його якості, будь-які інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну товару.

Тобто, позивачем у повній мірі, не було проведено дослідження ринку для того, щоб зробити висновок стосовно заниження рівня звичайної ціни понад 20%.

Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Підприємництво здійснюється, зокрема, на основі: самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону; самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд (п.2, п. 6 ч.1 статті 44 Господарського кодексу України).

Згідно ч.1 статті 627 Цивільного кодексу України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Отже позивач здійснюючи свою господарську діяльність, наділений правом самостійно вирішувати питання щодо вибору своїх контрагентів, покупців власного товару, тому позивач, укладаючи з VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED зовнішньоекономічний контракт на постачання готових лікарських засобів та виробів медичного призначення, діяв на власний розсуд та на власний комерційний ризик.

Посилання відповідача на те, що екземпляри Контракту від 06.02.2012р. №4/12, отримані від ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" та від ТОВ "Азермедснабжение" ЛТД не є ідентичними не є підставою для визначення рівня звичайних цін товару. При визначенні звичайної ціни товару використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару договори з ідентичними (однорідними) товарами у співставних умовах.

Інших доказів, на підставі яких було здійснено аналіз цін експортованих лікарських засобів та медичних препаратів, відповідачем не надано, також не надано належних та допустимих доказів заниження рівня звичайної ціни понад 20% на реалізований ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" товар.

З матеріалів справи вбачається, що податковим органом надсилався до підприємства ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" запит від 27.02.2013 року №2269/10/44.0-20 про надання пояснень щодо формування ціни продажу нерезиденту, щодо собівартості реалізованої продукції, рентабельності, рівня націнки по операціям з нерезидентом (а.с. 22 том 2).

На вказаний запит позивачем було надано відповідь від 28.02.2013 року №739/00 з поясненнями щодо формування ціни продажу, порядку формування та встановлення цін під час проведення експортних операцій, до якої також було додано первинні документи по взаємовідносинам з VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED (а.с. 23 том 2).

Наведені відповідачем у акті перевірки №131/440-08/35587866 від 07.03.2013 року обставини жодним чином не підтверджують той факт, що позивачем занижено доходи за І півріччя 2012р. на загальну суму 1333535 грн., а укладання Контракту від 06.02.2012р. №4/12 спрямовано на зменшення бази оподаткування з податку на прибуток.

При цьому позивачем надано докази, які підтверджують, що ціни за якими препарати відвантажувалися VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED аналогічні цінам на препарати, які поставлялися позивачем до інших країн (Республіка Грузія, Таджикистан) у той самий період, а саме Контракт №18/10 з ТОВ "Шифобахши Саломат" (Таджикистан), специфікація №6 до Контракту, ВМД №807100000/2012/441045, інвойс №2119 від 12.09.2012р.; Контракт №10/12 з ТОВ "САБА" (Грузія), специфікація №2, ВМД №807100000/2012/448234, інвойс №2660 від 17.10.2012р. (а.с. 36-53 том 2).

Матеріалами справи підтверджено отримання ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" прибутку за результатами реалізації товару VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED у розмірі 116915,77 грн., з якого нарахований податок на прибуток в сумі 26890,63 грн. відповідно до довідки ТОВ "ХФП "Здоров'я народу" (а.с. 54 том 2). Цей факт був підтверджений представниками відповідача і у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.

Слід зазначити, що відповідачем не ставиться під сумнів реальність господарської операції за Контрактом від 06.02.2012р. №4/12, наявність первинних бухгалтерських документів та первинних банківських документів по вказаній угоді, факт проведення розрахунку з зазначеним контрагентом грошовими коштами, а також фактичність виконання дослідженої угоди, а саме: фактична поставка товару, його отримання VG INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL MANAGEMENT SERVICES LIMITED та проведення розрахунків за поставлений товар.

Таким чином викладені у акті перевірки №131/440-08/35587866 від 07.03.2013 року висновки не можуть вважатись обґрунтованими, а нарахування податковим органом грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток на загальну суму 420063,00 грн., з яких за основним платежем - 280042,0 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) 140021,0 грн. - безпідставним.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі № 820/2032/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Тацій Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Філатов Ю.М.

Повний текст ухвали виготовлений 18.06.2013 р.