ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2013 року 10 год. 06 хв. Справа № 813/3817/13-а
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Сакалоша В.М.
за участю секретаря судового засідання - Семеряк М.І.,
представника позивача - Хомик К.В., представника відповідача - Кіщак С.І.,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Червонограді Львівської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Межирічанська» про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у м. Червонограді Львівської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Межирічанська» про стягнення податкового боргу в сумі 1 802 380,63 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Межирічанська» має податковий борг по сплаті податку на доходи з фізичних осіб, який складається із несплачених сум грошових зобов'язань, визначених самостійно відповідачем, визначених органом ДПС у податковому повідомленні-рішенні та пені. В добровільному порядку відповідач не сплачує суму податкового боргу, тому позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 20.05.2013 року відкрито провадження у справі. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 13.06.2013 року відповідно до вимог ч. 3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача визнав те, що підприємством має значну заборгованість по сплаті податків, однак із позовними вимогами не погоджується. Позиція відповідача наведена у письмовому запереченні позовних вимог № 38-3/454 від07.06.2013 року.
Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» взятий на облік платника податків 24.03.2003 року за № 1013 (згідно з довідкою № 77 від 09.02.2012 року).
Відповідно до довідки позивача № 1666/19-0013 від 13.05.2013 року заборгованість ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» із сплати податку на доходи найманих працівників становить 1 802 380,63 грн.
Заборгованість відповідача складається із наступних сум:
- самостійно задекларованих сум податку, визначених у податкових деклараціях №7971 від 21.03.2011 року, № 7793 від 21.03.2011 року та № 11426 від 14.04.2011 року;
- штрафних санкцій, визначених у податковому повідомленні-рішенні № 10354/10/1 від 25.05.2012 року;
- пені.
ДПІ у м. Червонограді Львівської області було направлено відповідачу вимоги про сплату боргу, а саме: першу податкову вимогу № 1/264 від 22.08.2003 року та другу податкову вимогу № 2/301 від 29.09.2009 року.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховував наступне.
Положенням частини 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спірні правовідносини регулюються Податковим Кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI.
Відповідно до ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.41.5 ст.41 ПК України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Підпунктом 20.1.28 п.20.1 ст.20 ПК України визначено право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
У п. 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
У п. 57.1 ст.57 ПК України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно поданої декларації за січень 2011 року (№7971 від 21.03.2011 року), відповідачем задекларовано у рядку 15 декларації суми заборгованості з податку на доходи найманих працівників станом на 01.01.2011 року - 5 043 347,90 грн.
Відповідно до Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 №276, податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, що самостійно визначені та узгоджені платником, обліковується у розділі «Нараховано платежів - зменшено платежів» за відповідними кодами операцій.
Окрім цієї суми, в декларації за січень 2011 року (№7971 від 21.03.2011 року) платником задекларовано в рядку 07 суму - 502 794,86 грн. податку на доходи з найманих працівників, що підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду.
В декларації за лютий 2011 року (№7793 від 21.03.2011 року) платником задекларовано в рядку 07 суму - 337 354,80 грн. податку, що підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду.
В декларації за березень 2011 року (№11426 від 21.03.2011 року) платником задекларовано в рядку 07 суму - 186 484,45 грн. податку, що підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду.
Як вбачається з матеріалів справи вказані суми податку відображені в обліковій картці платника податків - ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля».
Відтак, вказану суму грошового зобов'язання було відображено в обліковій картці платника податків.
Відповідач стверджує, що заборгованість по податку на доходи фізичних осіб ним сплачена ним у повному обсязі, про що свідчать представлені ним платіжні доручення.
Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу визначено: у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до картки особових рахунків, яка ведеться в ДПІ у м. Червонограді, сплачені суми з 23.03.2011 року ( в тому числі і по тих платіжних дорученнях, що долучені відповідачем до матеріалів справи) зараховувались в картці по черговості виникнення податкового борг.
Відтак, станом на дату подання позову залишились непогашеними:
- по р. 15 декларації №7971 від 21.03.2011 року суми заборгованості з ПДФО станом на 01.01.2011 року заданими його обліку -451819,78 грн.
- по р. 07 декларації №7971 від 21.03.2011 року - 502794,86 грн.
- по р. 07 декларації №7793 від 21.03.2011 року - 337354,80 грн.
- по р. 07 декларації №11426 від 21.03.2011 року - 186484,45 грн.
Строки сплати податкового зобов'язання визначені ст. 57 ПК України, відповідно до пункту 57.3. цієї статті у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 ст. 54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження контролюючого органу.
До суми податкового боргу відповідача входять грошові зобов'язання, визначені органом ДПС у податковому повідомленні-рішенні №0001061701 від 12.03.2012. Дане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось в адміністративному порядку. Рішенням ДПС у Львівській області №10354/10/1 від 25.05.2012 року повернуто без розгляду скаргу платника. У структурі боргу зазначено податкове повідомлення-рішення за № 10354/10/1 від 25.05.2012 року - за номером рішення ДПС у Львівській області, в результаті якого грошові зобов'язання стали узгодженими та підлягали сплаті до бюджету. Після закінчення процедури адміністративного оскарження дана сума була відображена в обліковій картці платника податків.
За несвоєчасну сплату узгоджених податкових/грошових зобов'язань Відповідачу нараховано пеню в розмірі 172 788,58 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до листа Вищого адміністративного суду України від 12.04.2012 року №1044/11/13-12, у разі якщо сума податкового боргу, зазначеного у поданні про стягнення коштів за податковим боргом, більша, ніж сума податкового боргу, зазначеного в податковій вимозі, яка була надіслана платнику податків, орган державної податкової служби повинен надати суду документальне підтвердження того, що податковий борг збільшився після надсилання (вручення) платнику податків податкової вимоги.
При цьому, чинним законодавством не передбачено обов'язку податкового органу надсилати нову податкову вимогу платнику податків у разі збільшення податкового боргу.
Податковий борг відповідача по сплаті різних видів податків та зборів не переривався з 2003 року, є таким що має тенденцію до постійного збільшення. Відтак, позивач правомірно посилається для підтвердження своїх вимог на податкові вимоги вимогу № 1/264 від 22.08.2003 року та другу податкову вимогу № 2/301 від 29.09.2009 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що суми податкових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету ним не сплачені, тобто, визнаються сумою податкового боргу.
Відповідач не спростував позовні вимоги, не подав суду доказів, які б свідчили про те, що вказана сума податкової заборгованості є не узгодженою, а також ним не представлено доказів на підтвердження факту погашення боргу перед бюджетом, відтак податковий борг підлягає стягненню в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідачів не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Межирічанська» (80100, Львівська область, м.Червоноград, тер-я Шахта, буд. 1, ЄДРПОУ 26359901) податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1 802 380, 63 грн. (один мільйон вісімсот дві тисячі триста вісімдесят гривень шістдесят три копійки) на користь місцевого бюджету, а саме з рахунків у банках:
- АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» у м. Києві № 26006709050213, МФО 380805;
- АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» у м. Києві №26009709050113, МФО 380805;
- ПАТ «Банк Перший» №26003302010277, МФО 320995;
- ПАТ «Банк Перший» № 26004301010277, МФО 320995;
- ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Львів № 26009053811361, МФО 325321;
- ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Львів № 26040053800320, МФО 325321;
- філії Львівське обласне управління АТОЩАД м. Львів № 26001300079729, МФО 325796;
- філії Львівське обласне управління АТОЩАД м. Львів № 26045300079729, МФО 325796;
- ПАТ «Банк Перший» № 26046392010277, МФО 320995.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 17 червня 2013 року.
Суддя В.М. Сакалош