Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 травня 2013 р. № 820/2849/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єгупенко В.В.
за участю секретаря - Вождаєвої М.О.
за участю представників сторін:
представника позивача - Крятова С.С.
представника відповідача - Гнатченка П.М.
представника відповідача - Орлова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Державної фінансової інспекції в Харківській області до Державного підприємства "Дослідне господарство "Елітне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН про надання дозволу на проведення позапланової ревізії ,В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна фінансова інспекція в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому уточнивши позовні вимоги просить суд надати Державній фінансовій інспекції в Харківській області дозвіл на проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства дослідне господарство „Елітне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН (код ЄДРПОУ 05460373) тривалістю 15 робочих днів з 07.10.2013 року по 25.10.2013 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що з метою дослідження обставин неналежної якості та результативності проведення ревізії ДП ДГ "Елітне" проведеної фахівцями сектору інспектування в Харківському району Чугуївської МДФІ, відповідно до Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 та відповідно до Наказу Державної фінансової інспекції в Харківській області від 06.03.2013 № 127-0 призначено проведення службового розслідування неналежного виконання посадовими особами сектору інспектування в Харківському району Чугуївської МДФІ посадових. Обов'язків при проведенні ревізії ДП „ДГ „Елітне". Службове розслідування призначено у відношенні посадових осіб, які проводили ревізію зазначеного об'єкта. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засідання проти позову заперечували просили суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, вважає що адміністративний позов не підлягає задоволенню виходячи з таких підстав та мотивів.
Відповідно до ст. 2, 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» №2939-XII від 26.01.1993 року, із змінами та доповненнями, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
На контрольно-ревізійні управління в областях покладаються функції щодо проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання, визначаються Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим 20.04.2006 року Постановою Кабінету Міністрів України №550 (далі за текстом - Порядок № 550).
Відповідно до п. 2 Порядку інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до направлень виданих завідувачем сектору інспектування в Харківському районі Чугуївської МДФІ №388 від 28.11.2012 року, №360 від 05.11.2012 року, від 29.11.2012 року, №365 від 06.11.2012 року фахівцями Чугуївської міжрайонної державної інспекції проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності Державного підприємства дослідне господарство "Елітне" Інституту рослинництва ім.. В.Я. Юрєва НААН за ІІ півріччя 2010 року, 2011 рік за період з 01.01.2012 року по 30.10.2012 року про що складено акт від 24.01.2013 року №770-20/15 (а.с.68-119).
На підставі висновків вищевказаного акту, ДФІ відповідачу пред'явлено вимогу від 25.01.2013 року №770-15/97, яку останнім отримано 29.01.2013 року.
Вищевказану вимогу відповідачем виконано, що не заперечується сторонами у судовому засіданні.
Державною фінансовою інспекцією в Харківській області 06.03.2013 року прийнято наказ №127-0 про проведення службового розслідування (а.с.7), на підставі якого в термін з 06.03.2013 до 26.03.2013 року комісією в складі: голова комісії - перший заступник начальника Держфінінспекції в Харківській області Калінніков В.В., члени комісії - начальник відділу внутрішнього аудиту Вижга В.В., начальник відділу правової роботи Медведєва І.А., начальник відділу інспектування в агропромисловому комплексі та сфері використання природних ресурсів Перепьолкіна Н.П. та головний державний аудитор відділу внутрішнього аудиту Васькевич Р.В. проведено службове розслідування у відношенні посадових осіб сектору Інспектування в Харківському районі Чугуївської об'єднаної Держфінінспекції посадових обов'язків при проведенні ревізії ДП „ДГ „Елітне" - головного державного фінансового інспектора сектору інспектування в Харківському районі Чугуївської міжрайонної Держфінінспекції Русінової М.В., провідних державних фінансових інспекторів сектору інспектування в Харківському районі Чугуївської міжрайонної Держфінінспекції Тарасенко Н.О. та Груденкової А.В., головного державного фінансового інспектора сектору інспектування підприємств та організацій державної та комунальної власності Харківської об'єднаної Держфінінспекції Колесника Ю.М. (а.с. 6-18).
01.03.2013 року заступником начальника відділу інспектування в агропромисловому комплексі та сфері використання природних ресурсів, провідним державним фінансовим інспектором Чугуївської МДФІ, начальником відділу інспектування в агропромисловому комплексі та сфері використання природних ресурсів складно висновок до матеріалів ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства Державного підприємства дослідне господарство "Елітне" Інституту рослинництва ім.. В.Я. Юрєва НААН за ІІ півріччя 2010 року, 2011 рік за період з 01.01.2012 року по 30.10.2012 року (63-67).
Позивач, посилаючись на те, що в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів, звернувся до суду з позовними вимогами про надання Державній фінансовій інспекції в Харківській області дозволу на проведення позапланової ревізії.
За правилами абз.1 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю.
Відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія проводиться у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Як вбачається зі змісту цієї норми для проведення ревізії має бути наявність таких складових:
- перевірка акту ревізії вищестоящим органом в порядку контролю;
-виявлення невідповідності актів ревізії, складених нижчестоящим органом державної контрольно-ревізійної служби, вимогам законів;
-ініціювання ревізії вищестоящим органом лише у разі коли на момент такого ініціювання вже розпочато службове розслідування.
Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року N 550, визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.
Відповідно до абз. 9 ч. 3 вказаного Положення посадовими особами контролюючого органу є працівник або група у складі двох і більше працівників контролюючого органу, що в межах компетенції контролюючого органу проводять ревізію об'єкта контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 р. N 950 затверджено Порядок проведення службових розслідувань стосовно державних службовців, відповідно до якого відносно державних службовців може бути проведено службове розслідування: у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків, недодержання ними законодавства про державну службу чи порушення етики поведінки.
Пунктом 8 даного Положення визначено, що за результатами службового розслідування члени комісії складають акт, у якому зазначаються: факти і суть звинувачень або підозри, які стали підставою для проведення службового розслідування, посада, прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, освіта, термін служби у державному органі і перебування на займаній посаді державного службовця, стосовно якого проведено службове розслідування, результати щорічної оцінки виконання державним службовцем покладених на нього завдань та обов'язків, види заохочення та дисциплінарного стягнення, а також ступінь участі у виконанні окремих доручень (завдань); висновки службового розслідування, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до порушення, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення чи обставини, що знімають з державного службовця безпідставні звинувачення або підозру; обґрунтовані пропозиції щодо усунення виявлених порушень та притягнення у разі необхідності винних осіб до відповідальності згідно із законодавством.
З дослідженого акту, складеного відповідачем за результатами проведення службового розслідування, слідує, що в ньому відображені дослідження та оцінка акту ревізії, проведеної Чугуївською міжрайонною Держфінінспекцією, які за своєю формою та суттю не відповідають визначенню службового розслідування саме щодо службових осіб.
У п. 5. Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011, № 499/2011 Держфінінспекція України з метою організації своєї діяльності, зокрема, контролює діяльність територіальних органів Держфінінспекції України.
Позивачем не доведено, що вищестоящим органом саме в порядку контролю здійснювалась перевірка акту ревізії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги стосовно надання дозволу на проведення позапланової ревізії є необґрунтованими та безпідставними, а відтак не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 159-163, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Харківській області до Державного підприємства "Дослідне господарство "Елітне" Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН про надання дозволу на проведення позапланової ревізії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 04 червня 2013 року.
Суддя Єгупенко В.В.