Ухвала суду № 31782133, 23.05.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
2-а-2803/10/2070
Номер документу
31782133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2013 року м. Київ К-41885/10

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого Степашка О.І.

суддів: Островича С.Е.

Кошіля В.В.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2010

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2010

у справі № 2-а-2803/10/2070

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Батискаф»доДержавної податкової інспекції у Московському районі м. Харковапровизнання нечинним податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Батискаф» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Батискаф») звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова (далі по тексту - відповідач, ДПІ у Московському районі м. Харкова) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 25.02.2010 № 0001301501/0 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3023,00 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2010, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2010, позов задоволено частково. Визнано протиправним податкове повідомлення-рішення від 25.02.2010 № 0001301501/0 про нарахування ТОВ «Батискаф» штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині позовних вимог залишено без задоволення.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Московському районі м. Харкова проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток (декларація за 11 місяців 2008 року від 22.12.2008) ТОВ «Батискаф» про що складений акт від 24.02.2009 № 969/15-111/25192348.

Перевіркою встановлено, що підприємством в порушення положень Порядку складання Декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України № 143 від 29.03.2003, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 № 271/7592 (далі по тексту - Порядок № 143), віднесено до ряд. 15 «сума нарахованого податку за попередній податковий період» суму 59699,00 грн., оскільки до рядка 15 Декларації за звітний період переноситься ряд.14 «податкове зобов'язання звітного періоду» Декларації попереднього звітного періоду.

Декларації з податку на прибуток за квартал, півріччя, три квартали, 11 місяців та рік розраховується за правилами, встановленими п. 11.1, ст. 11, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» наростаючим підсумком з початку звітного календарного року. Відтак, підприємство в ряд. 15 даної Декларації повинно було зазначити суму 56819,00 грн., яка відповідає сумі нарахованого податку на прибуток в ряд. 14 Декларації податку на прибуток за 9 місяців 2008 року.

До картки особового рахунку платнику податків ТОВ «Батискаф» віднесено суму різниці між ряд. 14 та ряд. 15 - 2880,00 грн., як переплату.

У зв'язку з тим, що ТОВ «Батискаф» неправомірно задекларувавши в декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року переплату підприємство фактично занизило свої податкові зобов'язання, оскільки неправомірно задекларувало зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток наступних податкових періодів, податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Московському районі м. Харкова від 24.02.2009 № 0001121501/0 на підставі вищезазначеного акту перевірки ТОВ «Батискаф» визначено сума податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 62579,00 грн. та сума штрафних санкцій - 106,13 грн.

18.02.2010 ДПІ у Московському районі м. Харкова проведено повторну камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Батискаф» за податковими деклараціями за 11 місяців 2008 року та за рік 2008 року на підставі акту камеральної перевірки від 24.02.2009 № 969/15-111/25192348 та акта комплексної перевірки № 49 від 22.10.2009, за результатами якої складено акт № 736/15-109/25192348 від 18.02.2010.

Перевіркою встановлено завищення суми переплати по податку на прибуток, яка зараховується в рахунок наступних платежів або повертається платнику податків на особовий рахунок на 62579,00 грн.

Так, в акті зазначено, що підприємством при заповненні Декларації з податку на прибуток за 2008 від 09.02.20008, № 146538, в ряд. 15 відображена сума 59699,00 грн., тоді як слід було відобразити 0 грн., що відповідає сумі нарахованого податку на прибуток в декларації за 11 місяців 2008 року (ряд. 14). Виявлена помилка призвела до переплати на особовому рахунку платника податку в сумі 59699,00 грн.

На підставі зазначеного акту ДПІ у Московському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001301501/0 від 25.02.2010, яким на підставі п. «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» підприємству визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 3023,00 грн. (штрафні санкції).

Відповідно до п. 3.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (на далі - Інструкція), затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Картки особових рахунків відкриваються тим структурним підрозділом органу державної податкової служби, який відповідно до свої функціональних обов'язків відкриває особові рахунки платників.

Згідно п. 3.6 Інструкції на лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків, зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Відповідно до пп. 9.1 та 9.2 цієї Інструкції, не менше ніж раз на квартал працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності проводиться вибіркова перевірка правильності проведення операцій в особових рахунках платників.

При проведенні відбору особових рахунків для перевірки перевага віддається особовим рахункам із значними сумами нарахувань/зменшень узгоджених податкових зобов'язань (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій), пені, позитивного та від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом на дату такого відбору.

При перевірці увага звертається на такі моменти: чи за всіма термінами сплати відображено суми нарахованих/зменшених зобов'язань зі спати до бюджету податку, збору (обов'язкового платежу) та штрафних (фінансових) санкцій, а також суми, донараховані за результатами документальних перевірок; чи правильно розраховане сальдо розрахунків платника з бюджетом (додане чи від'ємне); чи правильно нарахована пеня.

Після проведення регламентних робіт щодо закриття звітного року та перенесення сальдо до особового рахунку поточного року працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності здійснюється контроль за правильністю та повнотою перенесення підсумкових сум позитивного чи від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом, залишку несплаченої пені за відповідними кодами бюджетної класифікації. За результатами проведеної перевірки працівниками підрозділів автоматизації процесів оподаткування і адміністрування облікових показників та звітності вживаються заходи щодо усунення помилок.

Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції щодо неправомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки, помилки допущенні платником податків при обчисленні податку на прибуток, можуть призвести: до заниження об'єкта оподаткування в результаті: заниження валового доходу, завищення валових витрат, завищення суми амортизаційних відрахувань, завищення балансованої вартості запасів на кінець звітного періоду по п. 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»; до завищення об'єкта оподаткування в результаті: до заниження об'єкта оподаткування в результаті: заниження валового доходу, завищення валових витрат, завищення суми амортизаційних відрахувань, завищення балансованої вартості запасів на кінець звітного періоду по п. 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Приймаючи 24.02.2009 на підставі акту камеральної перевірки від 24.02.2009 № 969/15-111/25192348 податкове повідомлення-рішення № 0001121501/0 відповідач оперував припущенням - «неправомірно задекларувавши в декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року переплату позивач фактично занизив свої податкові зобов'язання», оскільки факт заниження позивачем об'єкта оподаткування актом перевірки не встановлений.

Таким чином, суди попередніх інстанцій вірно зазначають про відсутність підстав у ДПІ у Московському районі м. Харкова для визначення 24.02.20009 ТОВ «Батискаф» податкового зобов'язання з податку на прибуток та штрафних санкцій, а відтак, приходять правомірно до висновку про відсутність підстав для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Порядок виправлення самостійно виявлених помилок, допущених у минулих звітних періодах при розрахунку податку на прибуток, установлений пп. 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 2.3 Порядку № 143.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова відхилити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2010 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)О.І. СтепашкоСудді(підпис)С.Е. Острович (підпис)В.В. Кошіль

З оригіналом згідно Помічник суддіО.Я. Меньшикова