ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" червня 2013 р. м. Київ К-35970/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Бившевої Л.І.
Пилипчук Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 26.08.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2010
у справі №2а-7306/10/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енерготрейд»
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 26.08.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2010, позов ТОВ «Компанія «Енерготрейд» задоволено. Скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Оболонському районі м.Києва від 09.09.2009 №0000802304/0, від 25.11.2009 №0000802304/1, від 03.02.2010 №0000802304/2.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 31.03.2009, за наслідками якої складено акт від 17.08.2009 №466-23-4-33240206.
За висновками акта перевірки позивачем допущено порушення Порядку внесення до спеціалізованого фонду державного бюджету збору у вигляді надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11.06.2005, в результаті чого занижено суму збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності на загальну суму 617231,80 грн., оскільки позивачем у період з травня 2008 по грудень 2008 року не включались до діючого тарифу витрати на реалізацію природного газу НАК «Нафтогаз України».
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.09.2009 №0000802304/0 за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в сумі 925847,72 грн., у т.ч. 617231,81 грн. основного платежу та 308615,91 грн. штрафних санкцій.
За наслідками адміністративного оскарження скарги платника залишені без задоволення, прийняті податкові повідомлення-рішення з відповідним індексом, якими доведено нові граничні строки сплати податкових зобов'язань.
Відповідно до пункту 28 частини першої статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності належить до загальнодержавних зборів (обов'язкових платежів).
Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 N 442 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість (далі - тариф).
Об'єктом обчислення збору, відповідно до пункту 2 Порядку, є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу.
Платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є окремою юридичною особою, створеною приватними особами, і не входить до структури НАК «Нафтогаз України».
Розрахунок цільової надбавки до тарифу на природний газ здійснювався позивачем у період з 01.04.2008 по 31.05.2008 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.12.2007 №1401 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» у розмірі 8%, у період з 01.06.2008 по 12.01.2009 розмір збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ становив 12% від тарифу на природний газ, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження фінансового плану та основних показників руху коштів НАК «Нафтогаз України», як окремої юридичної особи на 2008 рік та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 09.04.2008 №346.
У період з 01.01.2008 по 14.11.2008 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 № 605 граничний рівень ціни на природний газ становив 934,70 грн. без ПДВ за 1 тис. куб. м. природного газу.
У цей же період позивач здійснював постачання власного природного газу споживачам по тарифу 934,70 грн. за одну тис. куб. м.
На тариф природного газу в розмірі 934,70 грн. за одну тис. куб. м. природного газу у період з 01.04.2008 по 31.05.2008 позивачем нараховувався збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ в розмірі 8%. (934,70 грн. х 8% = 74,78 грн.); у період з 15.11.2008 по 31.12.2008 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №998 граничний рівень ціни на природний газ становив 1152,00 грн. без ПДВ за 1 тис. куб. м. природного газу. По такому ж тарифу у цей же період позивачем здійснювалось постачання власного природного газу споживачам з якими він перебував у договірних відносинах. На тариф природного газу в розмірі 1152,00 грн. за одну тис. куб. м. природного газу позивачем нараховувалась цільова надбавка в розмірі 12%. (1152,00 грн. х 12% = 138,24 грн.)
Тарифи на транспортування та постачання природного газу, у період, що перевірявся, визначались постановами Національної комісії регулювання електроенергетики України, зокрема, постановою від 07.08.2008 №935 та постановою від 21.06.2007 №775, згідно яких витрати на постачання природного газу в тому числі і витрати на постачання природного газу НАК «Нафтогаз України» є виключно складовою тарифу на постачання природного газу, та не включаються до тарифу на природний газ.
З огляду на викладене, правильними є висновки судів попередніх інстанцій, що включення відповідачем до бази оподаткування при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ витрат на постачання природного газу у тому числі і витрат НАК «Нафтогаз України» є безпідставним.
Таким чином, дії позивача при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ повністю відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» від 11.06.2005 №442, у зв'язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків судів попередніх інстанцій.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що суди першої та апеляційної інстанції, повно та правильно встановивши обставини справи, дали їм належну оцінку з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування судових рішень, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 26.08.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2010 - без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Л.І.Бившева
Н.Г.Пилипчук