ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2013 року м. Київ К-36803/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Островича С.Е.
Кошіля В.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Первинної Професійної Спілки «Профсоюз»
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.12.2009
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2010
у справі № 2а-7998/09/2670
за позовомПервинної Професійної Спілки «Профсоюз»доДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києвапрозобов'язання вчинити певні діїВСТАНОВИВ:
Первинна Професійна Спілка «Профсоюз» (далі по тексту - позивач, ППС «Профсоюз») звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (далі по тексту - відповідач, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва) про зобов'язання вчинити певні дії щодо зміни назви акта перевірки, вказавши що це невиїзна документальна перевірка.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.12.2009, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2010, в задоволенні позову відмовлено повністю.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем було проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 30.09.2007, за результатами якої складено акт від 22.04.2009 №219/1-22-01-33494040.
12.03.2009 на адресу позивача був направлений лист № 4149/10122-111 про надання пояснення та документальних підтверджень повноти нарахування (сплати) податків та зборів (обов'язкових платежів) за період з 11.08.2005 по 07.11.2007.
Працівниками податкового органу був здійснений виїзд на адресу ППС «Профсоюз», однак на територію підприємства працівників допущено ну було, про складено акт про недопуск на виїзну позапланову перевірку.
На адресу позивача було направлено лист, що у зв'язку з не допуском на виїзну позапланову документальну перевірку, складено протокол про адміністративне правопорушення та запропоновано позивачу з'явитися для підписання даного протоколу.
Листом від 17.04.2009 відповідачем повідомлено позивача про складання акту перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення та запрошено керівництво ППС «Профсоюз» з'явитися для підписання акта перевірки від 22.04.2009.
Позивач не з'явився до податкового органу для підписання акта перевірки, про що складено акт відмови від підпису акта перевірки від 22.04.2009 № 415/3/-22-01.
На адресу позивача рекомендованим листом 23.04.2009 був направлений акт виїзної позапланової перевірки та протокол.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (далі по тексту - Закон), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Відповідно до пп. 1.2 п. 1 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005 №327, плановою виїзною перевіркою вважається перевірка суб'єкта господарювання щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого суб'єкта господарювання чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї із обставин, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та іншими законодавчими актами. Вона здійснюється за місцезнаходженням такого суб'єкта господарювання чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така позапланова виїзна перевірка. Невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Отже, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати планові та позапланові перевірки суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб, їх філій, відділень та інших відокремлених підрозділів), які є виключно виїзними.
У відповідності до пп. 1.11 п. 1 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» у разі, якщо суб'єкт господарювання відмовляється від проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених законами України, посадовими особами податкового органу складається акт відмови від допуску до перевірки. При цьому в акті зазначається про ознайомлення та вручення під розписку (чи відмову від ознайомлення та отримання) керівнику суб'єкта господарювання направлення на перевірку. У разі неявки посадових осіб суб'єкта господарювання для проведення невиїзної документальної перевірки протягом 10 днів після отримання письмового запрошення органом податкової служби складається акт про неявку посадових осіб суб'єкта господарювання на запрошення органу податкової служби. Акт відмови від допуску до перевірки та акт про неявку посадових осіб суб'єкта господарювання на запрошення органу податкової служби підписується не менш як трьома службовими особами.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем були направлені на адресу позивача накази та направлення про проведення перевірки.
Таким чином, судами попередніх інстанцій вірно зроблено висновок, що акт про результати позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства відповідачем складено відповідно до вимог законодавства.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовано обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Первинної Професійної Спілки «Профсоюз» відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.12.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)В.В. Кошіль З оригіналом згідно Помічник судді О.Я. Меньшикова