Постанова № 31732781, 05.06.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2013
Номер справи
805/6216/13-а
Номер документу
31732781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2013 р. Справа №805/6216/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 25 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретарі Кутафіній К.Ю.

за участю

представника позивача Кондратенка О.В.

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 2394,35 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Донецький міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 2394,35 грн.

В обґрунтування позову позивач вказав, що до центру зайнятості звернулася ОСОБА_2 з метою пошуку роботи. Згідно заяви останньої їй був присвоєний статус безробітньої та призначена допомога по безробіттю. Проте, в ході перевірки даних було встановлено, що відпоідач під час перебування на обліку у центрі зайнятості працювала (виконувала роботи) в ПАТ «Кондитерська фабрика» А.В.К.». Отже, за результатами розслідування позивачем було прийнято рішення про повернення відповідачем допомоги по безробіттю на суму у розмірі 2394,35 грн. за весь період з 26.07.2012 по 24.09.2012 року. Просив задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.

Відповідач у судовому засіданні не заперечувала проти позовних вимог Донецького міського центру зайнятості, про що надала письмову заяву (а.с. 51).

Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Так, ОСОБА_2 звернулася до Донецького міського центру зайнятості з метою пошуку роботи.

Згідно із заявою відповідача від 18.07.2012 року (а.с. 8), вона просила надати їй статус безробітньої з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Також, ОСОБА_2 зазначила, що на час подання заяви вона пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років, не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається.

Вказала, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

ОСОБА_2 був присвоєний статус безробітньої та розпочата виплата допомоги по безробіттю з 18.07.2012 року, що підтверджується даними витягу із наказів від 19.07.2012 року (а.с. 49-50).

Як вбачається із зазначеного витягу із наказів (49-50), відповідач був знятий з обліку центру зайнятості відповідно до п. 20 «Порядок реєстрації, переєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних: у зв'язку із виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю, або неповідомлення ДСЗ про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку відповідно до абзацу 15 пп. 1 п. 20 Порядку» з 25.10.2012 року.

Відповідно до п. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

Пунктом 1 статті 23 Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Підпунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, в тому числі контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до акту № 250д розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним від 25 жовтня 2012 року було виявлено факт приховування відомостей про те, що ОСОБА_2 працювала (виконувала роботи) у ПАТ «Кондитерська фабрика «А.В.К.» та отримувала заробітну плату (винагороду) в період перебування на обліку у центрі зайнятості (а.с. 10).

Згідно із довідкою ПАТ «Кондитерська фабрика «А.В.К.» від 25 жовтня 2012 року № 160 (а.с. 11), договору підряду № 571 від 21 липня 2011 року, № 650 від 01 серпня 2011 року, № 719 від 01 вересня 2011 року, № 1252 від 02 жовтня 2011 року, № 1370 від 03 листопада 2011 року, (а.с. 13-22), акту здачі-прийому виконаних робіт за липень 2011 року, за серпень 2011 року, за вересень 2011 року, жовтень 2011 року, за листопад 2011 року, відповідач з 21 липня 2011 по 15 листопада 2011 року працювала (виконувала роботи згідно договору підряду) у ПАТ «Кондитерська фабрика «А.В.К.» та отримувала заробітну плату (винагороду).

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» № 804-XII від 01 березня 1991 року (із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» від 23.02.2006, № 3483-IV) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно п. 4 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі: звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін (на 90 календарних днів); звільнення з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України (на 90 календарних днів); приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю; порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню; перереєстрації безробітного, який був знятий з обліку за невідвідування державної служби зайнятості більше 30 календарних днів без поважних причин та не сприяв своєму працевлаштуванню; припинення без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.

Згідно до витягу із наказів Донецького міського центру зайнятості було прийнято рішення про відшкодування коштів у встановленому порядку (а.с. 49-50).

Як вбачається з довідки Донецького міського центру зайнятості (а.с. 12), сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 за період з 26.07.2012 по 24.09.2012 року становить у розмірі 2694,35 грн. З урахуванням часткової сплати суми заборгованості відповідачем у розмірі 300,00 грн., станом на день слухання справи борг відповідача складає 2394,35 грн.

Пунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю та з відповідача підлягає стягненню незаконно отримана сума допомоги по безробіттю в розмірі 2394,35 грн.

Крім того, відповідач у своїй заяві просила встановити порядок та строк виконання постанови суду шляхом надання відстрочення до 01.10.2013 року, оскільки остання знаходиться у скрутному фінансовому становищі, не працює та має на утриманні трьохрічного сина. Просила задовольнити її заяву.

Представник позивача просив вирішити дане питання на розсуд суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Отже, суд вважає, що доводи відповідача про неможливість виконання судового рішення за обставин, що ускладнюють його виконання знайшло своє підтвердження під час розгляду заяви.

Таким чином, з урахуванням зазначених обставин, враховуючи скрутне фінансове становище відповідача, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання постанови суду, а відтак вважає за можливе встановити способів та порядок виконання постанови суду від 05 червня 2013 року шляхом: відстрочення виконання зазначеного судового рішення до 01 жовтня 2013 року.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 2394,35 грн. - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 2394 (дві тисячі триста дев'яноста чотири) грн. 35 коп. на р/р 37176002002327 в ГУДК України в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25671511.

Встановити способів та порядок виконання постанови суду від 05 червня 2013 року ОСОБА_2 шляхом відстрочення виконання зазначеного судового рішення до 01 жовтня 2013 року.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 05 червня 2013 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 10 червня 2013 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кірієнко В.О.