ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 травня 2013 року 10:56 № 826/5888/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі Бабич Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участі представників позивача Коломоєць Є.А., Капусенко Є.О., відповідача Мильнікова М.В., адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Форумтрансбізнеспроект»
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м.Києва ДПС
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне підприємство «Форумтрансбізнеспроект» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд:
- відкрити провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви ПП. «Форумтрансбізнеспроект» до ДПІ у Дніпровському районі м.Києва;
- зобов'язати ДПІ у Дніпровському районі м.Києва зареєструвати податкову накладну у Єдиному державному реєстрі податкових накладних;
- відшкодувати судові витрати за рахунок Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві адміністрації.
Ухвалою про відкриття провадження у справі від позивача було витребувано докази та нормативне обґрунтування позовних вимог в частині здійснення дій відповідачем. Судом було оголошено перерву в судовому засіданні 27 травня 2013 року з метою надати позивачу можливість змінити позовні вимоги.
28 травня 2013 року позивачем подано іншу редакцію позовної заяви. Відповідно до поданої позовної заяви, позовні вимоги були сформульовані позивачем наступним чином:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва Державної податкової служби (02094, м. Київ, бул. Верховної Ради, 24-б, код ЄДРПОУ 26088819), що полягають у відмові в реєстрації податкової накладної від 05.04.2013р. №1, виписаної ПП «Форумтрансбізнеспроект» (02090, м.Київ, вул. Сосюри, 4, кв. 5; код ЄДРПОУ 34184939) в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати квитанцію №1 нечинною з дати її складання, в частині відмови у прийнятті податкової накладної від 05.04.13 №1, у зв'язку з невідповідністю положенням п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних;
- зобов'язати ДПІ у Дніпровському районі м.Києва ДПС надіслати квитанцію №2 про прийняття податкової накладної від 05.04.2013р. №1 в порядку п. 7.5. Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008р. №233.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач відмовляється зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що формування запису щодо позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким унеможливлено реєстрацію податкових накладних позивача, здійснюється автоматично під час направлення запиту щодо підтвердження відомостей відносно позивача.
Також відповідач стверджує, що відмова у реєстрації податкових накладних не пов'язана з вчиненням будь - яких дій відповідачем, оскільки позивача було повідомлено, що реєстрація податкових накладних відбувається виключно на Центральному порталі прийому звітності «ДПС України».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Форумтрансбізнеспроект» ( далі - позивач) є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №35639491 від 14.04.2006р. та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Дніпровському районі м.Києва ДПС (далі - відповідач).
Позивачем було направлено засобами електронного зв'язку податкову накладну №1 від 05.04.2013р.
Щодо вищезазначеної податкової накладної позивачем було отримано квитанцію, в якій зазначено «Документ не прийнято». «При необхідності виправте документ та відправте його знову. Виявлені помилки: Помилка - місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Відправник: Центральний портал прийому звітності 'ДПС України', версія 2.1.5.41».
Згідно з п. 201.10. Податкового кодексу України, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Абзацом 2 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 11 Підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України, реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
В даному випадку, як встановлено під час розгляду справи, позивач у наведений строк надіслав податкову накладну для реєстрації в ЄРПН.
Згідно з п. 201.10 ПК, України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
У той же час, відповідно до п. 201.10 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Цим же пунктом визначено, що порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
У взаємозв'язку із наведеним слід зазначити, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою КМ України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок).
Так, пунктом 8 вказаного Порядку зазначено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.
У свою чергу, пунктом 9 Порядку встановлено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: (1) наявність помилок; (2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; (3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами.
При цьому, згідно з п. 10. Порядку, датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі Державній податковій службі є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Отже, Податковим кодексом України визначено обов'язок з реєстрації накладних та не визначено можливих підстав для відмови у реєстрації податкової накладної в Реєстрі, натомість передбачено певні негативні наслідки для учасників господарських правовідносин у випадку невиконання такого обов'язку.
При цьому встановлення порядку порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних нормами Податкового кодексу делеговано Кабінету Міністрів України.
Підстави для відмови в реєстрації визначено саме Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою КМ України, а однією з підстав такої відмови - наявність помилок.
Однак ні Податковий кодекс України, ні вищезазначений Порядок, ні будь - який інший нормативно - правовий акт не конкретизують помилок, виявлення яких унеможливлює реєстрацію податкової накладної. Зазначена відстуність законодавчого регулювання підстав можливого повернення податкової накладної суттєво порушує права платника податку.
З огляду на вищенаведений п.8 Порядку, суд доходить висновку, що особою, яка має відповідати за відмову у реєстрації податкових накладних позивача є Державна податкова служба України, до якої, згідно з пунктом 1 Порядку і здійснюється подання податкової накладної в електронній формі.
Отже, захист прав позивача має відбуватися шляхом пред'явлення позовних вимог про зобов'язання зареєструвати накладну до особи, якій подавалася податкова накладна.
Оскільки позивачем вимог до належного відповідача не заявлялося, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні прозову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян