Ухвала суду № 31635171, 30.05.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2013
Номер справи
812/2454/13-а
Номер документу
31635171
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Матвєєва В.В.

Суддя-доповідач - Васильєва І. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2013 року справа №812/2454/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.

Секретар судового засідання Братченко О.В.

За участі представника позивача Королько Л.О. (на підставі довіреності)

Відповідач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про розгляд справи

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 р. у справі № 812/2454/13-а за позовом Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби до ОСОБА_5 про стягнення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб ,-

ВСТАНОВИВ:

В березні 2013 року Державна податкова інспекція в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби ( надалі позивач) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_5 про стягнення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб в сумі 5432,72 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року позовні вимоги було задоволено, а саме стягнуто з ОСОБА_5 до місцевого бюджету Розкішнянської сільської ради податковий борг, який виник з податку на доходи фізичних осіб, в сумі 5432,72 грн.

Не погодившись з постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року ОСОБА_5 подала апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду та просила постанову суду першої інстанції скасувати внаслідок порушення судом норм матеріального і процесуального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та прийняти нове судове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не було враховано, що Податковим Кодексом не передбачено оподаткування осіб , які одержали спадщину за заповітом, а також постійно проживали зі спадкодавцем, як передбачає ст.1268 Цивільного кодексу України.

В судове засідання відповідач не прибув, належним чином повідомлений про розгляд справи.

Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, ОСОБА_5 (і. к. НОМЕР_1) перебуває на обліку в ДПІ у Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.02.1990 ОСОБА_6 було складено заповіт, відповідно до якого все своє майно спадкодавець заповідала ОСОБА_5 (а.с.31).

Відповідно до свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові ОСОБА_5 перемінила своє прізвище на «ОСОБА_5» (а.с.30).

З довідки Виконавчого комітету Розкішнянської сільської ради Лутугинського району Луганської області від 28.03.2013 № 390 вбачається, що відповідач з 1988 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 року мала такий склад сім'ї: бабуся - ОСОБА_6, син -ОСОБА_8 (а.с.29).

Відповідно до довідки Виконавчого комітету Розкішнянської сільської ради Лутугинського району Луганської області від 28.03.2013 № 391ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 19.03.2010, відповідачем отримано житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, що розташовані за адресою АДРЕСА_1,92013; земельна ділянка площею 0,1043 га та земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,5097 га та грошові вклади в сумі 1256,87 грн. (а. с. 12, 13,14, 15).

На виконання вимог статті 179 Податкового кодексу України, відповідачем 29.04.2011 за вхідним № 343 подано декларацію про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2010 року, за одержаний у 2010 році дохід у вигляді спадини у загальному розмірі 108654,43 грн. (а. с. 8-11) та самостійно визначена сума податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті в бюджет у сумі 5432,72 грн. Зазначене податкове зобов'язання до теперішнього часу відповідачем в добровільному порядку не сплачене.

З метою погашення податкового боргу платника податків ДПІ у Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби здійснювались заходи з погашення наявного боргу, а саме: на адресу відповідача направлено податкову вимогу № 2/1 від 14.11.2012 року, яку отримано відповідачем 17.11.2012 року (а. с. 16).

Дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду першої інстанції слід залишити без змін з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18 пункту 20.1).

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4).

Розділом IV Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з податком на доходи фізичних осіб.

Згідно з підпунктом 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (пункт 163.1 статті 163 Податкового кодексу України).

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, апелянтом було отримано дохід у вигляді спадщини, а саме - житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, що розташовані за адресою АДРЕСА_1, 92013; земельна ділянка площею 0,1043 га та земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,5097 га та грошові вклади в сумі 1256,87 грн.

Статтею 164 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

У відповідності з підпунктом 164.2.10 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку серед іншого включається також дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом.

Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини (пункт 174.6 статті 174 Податкового кодексу України).

За ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу, вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (підпункт 174.2.2 пункту 174.2 статті 174 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 167.2 статті 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування.

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (підпункт 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 13.2.1 та п.п. 13.2.2 п. 13.2 ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від 22.05.2003, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, об'єкти спадщини оподатковуються: при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за нульової ставкою податку до будь-якого об'єкта спадщини; при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за ставкою податку, визначеною пунктом 7.2 статті 7 цього Закону, до будь-якого об'єкта спадщини.

Відповідно до п. 7.2 ст. 7 зазначеного закону, ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування.

Таким чином, як вбачається із аналізу норм податкового законодавства для звільнення особи від оподаткування доходу у вигляді отримання спадщини необхідні дві умови, це: 1) спадкоємець повинен бути членом сім'ї спадкодавця та 2) відноситись до першого ступеня споріднення.

Колегія суддів зазначає, що у апелянта відсутні ці дві умови для звільнення особи від оподаткування доходу у вигляді отримання спадщини.

Відповідно до п. 13.4 ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).

Подання податкової декларації та сплата податку із зазначеного доходу здійснюються згідно із законодавством.

Як вбачається з п. 16.16 декларації про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2010 року, податковим агентом визначено суму податку з доходів фізичних осіб в сумі 5432,72 грн.

У відповідності з пунктом 176.1 статті 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим. На вимогу органу державної податкової служби та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку. Своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органом державної податкової служби, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цьогоКодексу або інших законів України (пункт 179.1 статті 179 Податкового кодексу України).

Податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу (пункт 179.5 статті 179 Податкового кодексу України).

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Сума податкових зобов'язань, донарахована органом державної податкової служби, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом (пункт 179.7 статті 179 Податкового кодексу України).

Підпунктом 168.4.5 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України встановлено, що фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету:

а) у разі коли така фізична особа є податковим агентом, - за місцем реєстрації в органах державної податкової служби;

б) в інших випадках - за її податковою адресою.

Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе фізична особа у випадках, визначених цим розділом (підпункт 168.4.8 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України).

В порушення вимог пункту 179.7 статті 179 Податкового кодексу України ОСОБА_5 не сплатила самостійно до 1 серпня 2011 року, що настає за звітним, суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг платника податку - фізичної особи за 2010 рік в сумі 5432,72 грн.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

На виконання вищезазначених положень Податкового кодексу України, на адресу відповідача ДПІ у Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби надіслано податкову вимогу від 14.11.2012 № 2/1, яка отримана відповідачем 17.11.2012, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 16). Зазначена вимога не була виконана, у встановленому законом порядку не оскаржувалась. З вищевикладеного випливає, що сума податкового боргу є узгодженою.

Посилання апелянта на розділ цивільного Кодексу України спадкове право, судова колегія не приймає, оскільки Цивільним кодексом визначені загальні положення про спадкування, спадкування за заповітом, спадкування за законом, здійснення права на спадкування, та інше, а Податковий кодекс України визначає саме порядок справляння податку за отримання спадщини.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції була надана належна оцінка доказам, зібраним у справі з достатньою всебічністю, тобто суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.

Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 р. у справі № 812/2454/13-а залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 р. у справі № 812/2454/13-а залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 04 червня 2013 року.

Головуючий: І.А. Васильєва

Судді: В.Г.Яманко

Е.Г.Казначеєв