ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" травня 2013 р. м. Київ К-19145/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого: Бившевої Л.І.,
суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Керчі Автономної Республіки Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 липня 2009 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2010 року
у справі № 2-а-3711/09/6
за позовом Відкритого акціонерного товариства Акціонерний банк «Морський»
до Державної податкової інспекції в місті Керчі Автономної Республіки Крим
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И Л А :
Відкрите акціонерне товариство Акціонерний банк «Морський» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в місті Керчі Автономної Республіки Крим (далі - відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень Керченської МДПІ від 23 листопада 2005 року № 0001762301/3 та № 0003222301/3.
Справа неодноразово розглядалась різними судовими інстанціями.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 липня 2009 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Керченської МДПІ № 0001762301/3 від 23 листопада 2005 року про визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у сумі 2612,12 грн., у тому числі: 1579,96 грн. основного платежу та 1041,16 грн. штрафних (фінансових) санкцій. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Керченської МДПІ № 0003222301/3 від 23 листопада 2005 року про визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на суму 706,18 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Керченської філії АБ «Морський» 3,40 грн. судового збору. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз 523,20 грн. вартості виконання судової експертизи.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2010 року постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 липня 2009 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ в м. Керчі АР Крим, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 липня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У поясненні на касаційну скаргу ПАТ Банк «Морський» в особі Керченської філії ПАТ Банк «Морський», посилаючись на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 липня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2010 року - без змін.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
Керченської МДПІ була проведена позапланова виїзна документальна перевірка Керченської філії АБ «Морський» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 07 листопада 2003 року по 20 травня 2005 року, за результатами якої складений акт № 31Т/23.1/25633031 від 01 червня 2005 року.
За висновками акта перевірки позивачем були порушені, зокрема, вимоги статей 2, 5, 14 Закону України «Про плату за землю», статті 55 Закону України «Про Державний бюджету України на 2003 рік», статті 75 Закону України «Про Державний бюджету України на 2004 рік», статті 71 Закону України «Про Державний бюджету України на 2005 рік», які полягали у заниженні земельного податку на загальну суму 1579,96 грн., у тому числі: за листопад 2003 року - 68,18 грн., за грудень 2003 року - 88,93 грн., за 2004 рік - 1067,13 грн., за січень 2005 року - 88,93 грн., за лютий 2005 року - 88,93 грн., за березень 2005 року - 88,93 грн., за квітень 2005 року - 88,93 грн.; неподанні податкової декларації (розрахунку) у строки, визначені законодавством, за період 2004 - 2005 років.
23 листопада 2005 року Керченської МДПІ на підставі вказаного акта перевірки та з урахуванням процедури апеляційного узгодження прийняла податкове повідомлення № 0001762301/3, яким згідно з підпунктом «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктами 17.1.1, 17.1.2 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», абзацом 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» визначила АБ «Морський» суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з юридичних осіб у розмірі 2621,12 грн., у тому числі: 1579,96 грн. - основний платіж, 1041,16 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
23 листопада 2005 року Керченської МДПІ на підставі вказаного акта перевірки та з урахуванням процедури апеляційного узгодження прийняла податкове повідомлення № 0001762301/3, яким згідно з підпунктом «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктами 17.1.1, 17.1.2 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», абзацом 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» визначила АБ «Морський» суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з юридичних осіб у розмірі 2621,12 грн., у тому числі: 1579,96 грн. - основний платіж, 1041,16 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
23 листопада 2005 року Керченської МДПІ на підставі вказаного акта перевірки та з урахуванням процедури апеляційного узгодження прийняла податкове повідомлення № 0001762301/3, яким згідно з підпунктом «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктами 17.1.1, 17.1.2 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», абзацом 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» визначила АБ «Морський» суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з юридичних осіб у розмірі 706,18 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, з посиланням на висновок Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 29 травня 2006 року № 1063, виходив з того, що оскільки пропорційна доля нежитлових приміщень у будинку АДРЕСА_1, яка належить ВАТ АБ «Морський» (14%), була виділена позивачу Рішенням Керченської міської ради АР Крим лише 22 грудня 2004 року, а спірна земельна ділянка (на виконання рішення Керченської міської ради АР Крим від 22 грудня 2004 року) була передана ВАТ АБ «Морський» для обслуговування приміщень банку лише 14 червня 2005 року згідно акту приймання-передачі, то зобов'язання по сплаті земельного податку та подачі податкової декларації (розрахунку) виникло у позивача з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 07 листопада 2003 року між фізичною особою ОСОБА_2 та ВАТ АБ «Морський» був укладений договір купівлі-продажу вбудованого нежитлового приміщення в літ. «А» у чотирьохповерховому багатоквартирному житловому будинку, загальною площею 270,9 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 арк. справи 6).
Право власності на нерухоме майно - нежиле приміщення було зареєстроване Керченським орендним підприємством бюро технічної інвентаризації за ВАТ АБ «Морський» 05 грудня 2003 року (т.1 арк. справи 7).
Рішенням Виконавчого комітету Керченської міської Ради АР Крим № 1116 від 12 грудня 2003 року було дозволено ВАТ АБ «Морський» переобладнання приміщень під філію та зобов'язано банк, зокрема, оформити земельні відносини у Керченському міському управлінні земельних ресурсів (т.1 арк. справи 17).
Листом виконавчого комітету Керченської міської Ради АР Крим № 1325/02-13 від 27 липня 2004 року було повідомлено позивача про необхідність розроблення технічної документації по оформленню права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 під розміщення приміщень банку, за рахунок земель Керченської міської ради (т.1 арк.с.18).
Рішенням 23 сесії 4 скликання Керченської міської ради АР Крим від 22 грудня 2004 року «Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки для встановлення долі у загальній земельній ділянці пропорційно долі житлових та нежитлових приміщень у домоволодінні змішаного використання по АДРЕСА_1 та оформлення орендних відносин ВАТ АБ «Морський»» були затверджені матеріали інвентаризації даної земельної ділянки змішаного використання житлових та нежитлових приміщень по АДРЕСА_1 загальною площею 0,2074 га. без виділення ідеальної долі в натурі, зобов'язано банк укласти договір оренді строком на п'ять років у земельній ділянці змішаного використання - загальною площею 0,2074 га. пропорційною долі нежитлових приміщень у будинку АДРЕСА_1 - 14 %, що складає 0,0290 га., для обслуговування приміщень банку за рахунок земель Керченської міської ради АР Крим (т.1 арк. справи 15).
На виконання вказаного рішення, 23 грудня 2004 року був складений акт визначення меж земельної ділянки в натурі ВАТ АБ «Морський» для змішаного користування: житлова забудова та під розміщення приміщень банку по АДРЕСА_1 без виділення ідеальної долі в натурі (т.1 арк. справи 13).
14 червня 2005 року між Керченською міською радою АР Крим (орендодавець) та ВАТ АБ «Морський» (орендар) був укладений договір оренди землі, об'єктом якого є земельна ділянка загальною площею 0,2074 га, без виділення ідеальної долі в натурі, в тому числі ідеальна доля ВАТ АБ «Морський» - 14 %, пропорційно долі приміщень в домоволодінні по АДРЕСА_1, що складає 0,0290 га., згідно з рішенням Керченської міської Ради Автономної Республіки Крим від 22 грудня 2004 року. Пунктом 11 вказаного договору встановлено, що орендна плата сплачується починаючи з моменту державної реєстрації договору (т.1 арк. справи 10-12).
Також, 14 червня 2005 року між орендарем та орендодавцем був складений акт приймання-передачі об'єкту оренди - земельної ділянки по АДРЕСА_1, відповідно до якого Керченська міська рада АР Крим згідно рішення 23 сесії 4 скликання Керченської міської ради АР Крим від 22 грудня 2004 року передала в оренду, а ВАТ АБ «Морський» прийняло в оренду строком на 5 років земельну ділянку загальною площею 0,2074 га, без виділення ідеальної долі в натурі, в тому числі ідеальна доля ВАТ АБ «Морський» - 14 %, що складає 0,0290 га., що розташована за адресою: АДРЕСА_1, для обслуговування приміщень банку (т.1 арк. справи 14).
Вказаний вище договір оренди був зареєстрований Кримською регіональною філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах» 14 червня 2005 року за реєстраційним № 040500800057.
Відповідно до положень абзаців 1, 2 статті 2 Закону України «Про плату за землю» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до абзацу 1 статті 15 Закону України «Про плату за землю» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 125 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
За приписами статті 13 Закону України «Про плату за землю» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
З огляду на те, що пропорційна доля нежитлових приміщень у будинку АДРЕСА_1, яка належить ВАТ АБ «Морський» (14%), була виділена позивачу Рішенням Керченської міської ради АР Крим лише 22 грудня 2004 року, а спірна земельна ділянка (на виконання рішення Керченської міської ради АР Крим від 22 грудня 2004 року) була передана ВАТ АБ «Морський» для обслуговування приміщень банку лише 14 червня 2005 року згідно акту приймання-передачі, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, що зобов'язання по сплаті земельного податку (орендної плати) та подачі податкової декларації (розрахунку) виникло у позивача з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про безпідставність визначення позивачу податкового зобов'язання за платежем: земельний податок оспорюваним податковим повідомленням-рішенням.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ в м. Керчі АР Крим підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 липня 2009 року та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2010 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Керчі Автономної Республіки Крим залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 липня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ А.М. Лосєв
______ Т.М. Шипуліна