Ухвала суду № 31581262, 23.05.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
826/417/13-а
Номер документу
31581262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/417/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,

за участю секретаря Погребняк М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юрконсульт-2» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юрконсульт-2» (далі - Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби (далі - Відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00006915571 від 28.12.2012 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2013 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Відповідачем проведено камеральну перевірку даних, задекларованих Позивачем у податковій звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 11.12.2012 року за №274/15-575.

В ході перевірки контролюючим органом виявлено порушення Позивачем п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та згідно з вимогами пп.4.6.2, пп.4.6.3, пп.4.6.4, пп.4.6.5, пп.4.6.6 п.4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492 (далі - Порядок), внаслідок чого Позивачем безпідставно задекларовано податок на додану вартість в сумі 1 587 533,00 грн до ряд.22 Податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, що спричинило завищення значення ряд.24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» декларації на суму 456 362,00 грн.

19.11.2012 року Позивачем подано Відповідачу податкову декларацію за жовтень 2012 року, де в ряд.24 зазначено: «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (ряд.22 - ряд.23) (значення цього рядка переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду» - 1 587 533, 00 грн.

При цьому в складі вказаного від'ємного значення відображено і суму від'ємного значення у розмірі 456 362, 00 грн, що виникла у серпні 2009 року;

Відповідачем прийнято та зареєстровано вказану податкову декларацію.

Як зазначено в акті перевірки, суму, на яку зменшено залишок від'ємного значення що після бюджетного відшкодування, включається до складу податкового кредиту наступного періоду у розмірі 456 362, 00 грн Позивачу необхідно відобразити у рядку 21.3 декларації з податку на додану вартість наступного звітного податкового періоду.

Проте, не відобразивши у відповідних рядках декларації напрямок повернення бюджетного відшкодування, Позивач самостійно відмовився від належної до повернення суми

Вказана перевірка проведена за відсутності посадових осіб Позивача, доказів запрошення останніх на підписання акту перевірки Відповідачем не надано.

Позивачем подано Відповідачу заперечення вих.№82 від 20.12.2012 року на висновки акту перевірки, проте листом від 28.12.2012 року №7229/10/15-566 висновки акту перевірки залишені контролюючим органом без змін.

28.12.2012 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №00006915571 про зменшення Позивачу розміру від»ємного значення податку на додану вартість на суму 456 362,00 грн.

Згідно п.п.200.1, 200.2 ст.200 Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Відповідно п.п.200.4-200.8 ст.200 Кодексу якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

Відповідно п.102.5 ст.102 Кодексу заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Підпунктом 4.6.6 пункту 4.6 розділу V Порядку встановлено, що залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду.

01.07.2009 року між Позивачем та ТОВ «ВагонРемСервіс» (Російська Федерація) укладено договір №ВРС-ЮРК2/1-09 щодо виконання робіт на вагоні габариту RIC-160 №067 03979 - розібрання вагону, ремонту і модернізації рами кузову вагону, виготовлення запчастин інтер'єру і меблів, закупівля обладнання і та комплектуючих запчастин і вузлів.

Згідно Протоколу погодження договірної ціни Сторони узгодили ціну Договору в сумі

487 495, 50 євро (без податку нам додану вартість).

Роботи виконувались ТОВ «ВагонРемСервіс» на території України в м.Дніпропетровську у відповідності до технічного завдання (додаток №2 договору). Оплата за договором на користь ТОВ «ВагонРемСервіс» Позивачем здійснена двома платежами: 31.07.2009 року в сумі 435 501,00 євро, що за курсом НБУ на вказану дату дорівнює 4 711 249, 38 грн (1 євро = 10,817999 грн). На вказану суму ТОВ «Юрконсульт-2» донарахований податок на додану вартість в розмірі 942 249, 88 грн та на суму 51 994,50 євро.

21.01.2010 року сторонами підписано акт прийому-передачі виконаних робіт №1. Пасажирський вагон, який є об'єктом робіт по вищевказаному договору, реалізований Позивачем фізичній особі ОСОБА_2 на підставі попереднього договору купівлі-продажу пасажирського вагону від 10.10.2012 року за №10/12.

В серпні 2009 року у Позивача виникло зобов'язання сплатити за нерезидента суму податку на додану на додану вартість в розмірі 942 250,00 грн, що відображено в декларації з податку на додану вартість за липень 2009 року в рядку 7.

В подальшому Позивачем виписано податкові накладні від 31.07.2009 року за №24 на суму

5 653 499, 26 грн (в т.ч. податок на додану вартість 942 249, 88 грн) та від 26.08.2009 року за №29 на суму 711 698, 49 грн (в т.ч. податок на додану вартість - 118 616, 42 грн).

21.01.2010 року Позивачем відкореговано кількісні та вартісні показники до податкової накладної від 31.07.2009 року №24 внаслідок зміни на момент підписання вищезазначеного акта виконаних робіт від 21.01.2010 року курсу НБУ (тобто на 20 січня 2010 року 1 євро = 11,431053 грн), що обумовило збільшення вартості ремонтних робіт та спричинило збільшення податкових зобов'язань платника.

За підсумком липня 2009 року сума податку на додану вартість, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет, склала 970 257, 00 грн (ряд. 27 Декларації).

Позивачем сплачено вказане податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму

970 257, 00 грн. до державного бюджету двома платежами: 31.0.2009 року в сумі 942 249, 88 грн та 21.08.2009 року в сумі 28 007,12 грн.

Згідно п.7.5.2 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: для операцій із імпорту товарів (супутніх послуг) та по поставці послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати податку по податкових зобов'язаннях згідно з підпунктом 7.3.6 цієї статті.

Як вбачається з аналіз листів Державної податкової адміністрації України від 17.10.2005 року №20667/7/16-1517-26 та від 03.03.2006 року №3991/7/16-1117, датою сплати податку до бюджету в такому разі вважається дата подання до податкової інспекції (адміністрації) податкової декларації з податку на додану вартість, в якій сума податку на додану вартість за отримані від нерезидента послуги включена до податкових зобов'язань. Платники податку, отримуючи від нерезидента послуги, місце надання яких знаходиться на митній території України, набули права виписки податкових накладних по таких операціях. З урахуванням викладеного та положень підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7, така податкова накладна і є підставою для віднесення покупцем зазначеної в ній суми податку до податкового кредиту.

Отже, право на податковий кредит з податку на додану вартість в сумі 942 250, 00 грн., що відображений Позивачем в ряд.12.4 «послуги від нерезидента» податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року, виникло у останнього після визначення в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2009 року суми податкових зобов'язань та сплати відповідної суми до бюджету.

Зокрема, згідно ряд.17 податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року нарахований податковий кредит з податку на додану вартість на суму 943 257,00 грн.

Відповідно до ряд.18.2 декларації за серпень 2009 року у Позивача виникло від'ємне значення з податку на додану вартість на суму 815 832,00 грн (різниця між сумою податкових зобов'язань за серпень 2009 року в розмірі 127 425,00 грн та сумою податкового кредиту за цей місяць в сумі

943 257, 00 грн.)., що відображене в ряд. 21 та 22.2 Декларації.

В податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2009 року Позивач за рахунок позитивного значення ряд.18.1 в розмірі 7 103,00 грн. зменшив значення ряд.23 (815 832грн), та зазначив результат у ряд.24 в сумі 808 72,00 грн. В ряд.26 зазначено різницю ряд.24 та 25, що дорівнює 808 729,00 грн.

В податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2009 року Позивачем відкореговано податковий кредит в ряд.16.1 на суму 118 616,00 грн: усього податкового кредиту в ряд.17 - 119 710,00 грн.

Від'ємне значення в ряд.18.2 декларації складає 111 903,00 грн. Вказана сума перенесена до ряд.21 та 22.2 декларації для перенесення цієї суми до податкового кредиту наступного періоду.

В рядку 23 декларації від'ємне значення попереднього періоду, що переносилося до податкового кредиту поточного звітного періоду, склало 808 729,00 грн, а відповідна сума зазначена в ряд.24 та 26.

В податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2009 року від'ємне значення в рядку 18.2 склало 490 569,00 грн. Значення ряд.23 становило 920 632,00 грн., перенесено до рядку 24 (різниця рядків 23 та 20), та значення ряд.26 склало 920 632,00 грн.

На травень 2010 року сума від'ємного значення податку на додану вартість в ряд.24 декларації склала 1 803 760, 00 грн.

Відповідно п.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Так, Позивачем прийнято рішення про зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів у розмірі 1 800 720,00 грн, що в ряд.25.2 податкової декларації з податку на додан вартість за травень 2010 року та додатку 3 до декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування».

Згідно п.50.1 ст.50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

В березні 2011 року Позивачем подано податкову декларацію за березень 2011 року з додатком 5 «Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок», де визначено період, за який виправляються помилки - травень місяць 2010 року: в рядку 6 Уточнюючого розрахунку рядок 25 декларації визначений: - 1644424, а рядок 25.2 визначений: -1644424; рядок 26 декларації визначений: 1644424.

В уточненні суми звітного періоду, в якому виявлена помилка (рядок 7 Уточнюючого розрахунку) містяться наступні показники: рядок 20: 33367; рядок 23: 1837127; рядок 23.1: 152405; рядок 23.2: 1684722; рядок 24: 1803760; рядок 25 156296; рядок 25.2 156296; рядок 26: 1 647 464, 00 грн. В рядку 8.10 «зменшення суми, що підлягала бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів» визначена сума 1 644 424,00 грн.

В ряд.22 декларації з податку на додану вартість за жовтень 29012 року залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду, що включається до складу податкового кредиту, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумком поточного звітного періоду склав 1 587 533,00 грн.

Згідно додатку 2 до вказаної декларації в ряд.1 таблиці залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду) за серпень 2009 року (звітний (податковий) період, у якому виникла сума) визначений

456 362, 00 грн.

Відповідачем не вносилися зауваження щодо порядку декларування Позивачем сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість за результатами попередньої фінансово-господарської діяльності, та порядку коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість за попередні звітні періоди.

Крім того, Відповідачем не оспорювалася реальність господарських операцій по укладеному між Позивачем та ТОВ «ВагонРемСервіс» договору №ВРС-ЮРК2/1-09 від 01.07.2009 року.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про безпідставність висновку Відповідача про відсутність у Позивача права використання залишку від'ємного значення податку на додану вартість на вказану вище суму коштів шляхом включення її до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та протиправність податкового повідомлення-рішення про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 456 362, 00 грн.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Троян Н.М.

Бужак Н.П.

Ухвала складена в повному обсязі 28 травня 2013 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.