Ухвала суду № 31581256, 23.05.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
826/446/13-а
Номер документу
31581256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/446/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,

за участю секретаря Погребняк М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Спецтехстрой» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби про визнання протиправними дій, зобов»язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Спецтехстрой» (далі - Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій по проведенню зустрічної звірки щодо підтвердження господарських правовідносин з платниками податків з період з 01.07.2012 року по 31.07.2013 року та по оформленню результатів проведеної зустрічної звірки у формі акту від 26.10.2012 року №1756/22-4/36800942 про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року, зобов'язання відновити відомості у інформаційних базах даних податкової служби по звітності товариства.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2013 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії Відповідача щодо проведення зустрічної звірки Позивача без направлення Позивачу запиту про надання інформації та її документального підтвердження, визнано неправомірними дії Відповідача щодо оформлення результатів зустрічної звірки Позивача у формі акту від 26.10.2012 року №1756/22-4/36800942 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Спецтехстрой», код за ЄДРПОУ 36800942, щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.07.2012р. по 31.07.2012р». В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Відповідачем здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Фірма Спецтехстрой» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року.

Контролюючим органом встановлено відсутність об'єкта оподаткування по операціях з придбання товарів (робіт, послуг) у підприємства - постачальника та по операціях з продажу цих товарів (робіт, послуг) підприємствам-покупцям за період з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року, чим порушено положення ст.22, ст.138, п.198.3, 198.6 ст.198, ст.185, п.201.4, п.201.6, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Також Відповідачем встановлено, що правочини, укладені між Позивачем та контрагентами-постачальниками, контрагентами-покупцями, здійснені без мети настання реальних наслідків, а тому відповідно до ч.ч.1, 2 ст.215, ч.ч.1, 5 ст.203, 216 Цивільного кодексу України є нікчемними та не створюють юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з їх недійсністю.

26.10.2012 року Відповідачем складено акт №1756/22-09/36800942 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Спецтехстрой», код за ЄДРПОУ 36800942, щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.07.2012р. по 31.07.2012р».

Відповідно вказаного акту за перевіряємий період Позивачем задекларовано податкові зобов'язання на суму 1 982 299,0 грн.

Частиною 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.73.3 ст.73 Кодексу 73.3. органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки.

Відповідно п.73.5 ст.73 Кодексу з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 27.12.2010 року №1232 (далі - Порядок).

Пунктами 1-4 Порядку передбачено, що зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про подання інформації для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Судом першої інстанції встановлено, що Відповідачем на виконання вимог ст.73 Кодексу та вищевказаного Порядку запит про надання інформації та її документального підтвердження Позивачу не направлявся.

Згідно п.6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Отже, лише в разі отримання від платника податків податковим органом інформації, зазначеної в запиті, останній має право на проведення зустрічної звірки.

Відповідно п.7 Порядку за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, в порушення п.7 Порядку Відповідачем за результатами зустрічної звірки складено акт.

Крім того, Відповідачем при проведенні зустрічної звірки не досліджувалися первинні документи Позивача та його контрагентів за господарськими операціями за період з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року, а тому і висновки контролюючого органу щодо нікчемності укладених між Позивачем та його контрагентами правочинів за вказаний період є безпідставними.

З огляду на вказане, колегія суддів дійшла висновку про правомірність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог стосовно визнання протиправними дій Відповідача щодо проведення зустрічної звірки Позивача без направлення Позивачу запиту про надання інформації та її документального підтвердження та визнання неправомірними дії Відповідача щодо оформлення результатів зустрічної звірки Позивача у формі акту від 26.10.2012 року №1756/22-4/36800942.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Троян Н.М.

Бужак Н.П.

Ухвала складена в повному обсязі 28 травня 2013 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.