УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2013 р.Справа № 816/1060/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженною відповідальністю "Виробниче об`єднання Продтранссервіс" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2013р. по справі № 816/1060/13-а
за позовом Товариства з обмеженною відповідальністю "Виробниче об`єднання Продтранссервіс"
до Кременчуцької об'єднаої державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби
про визнання дій протиправними, неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженною відповідальністю "Виробниче об`єднання Продтранссервіс" (далі по справі - позивач) звернулось до суду з позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі по справі - відповідач), в якому просило суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" з питань правомірності проведених господарських відносин з платниками податків за серпень 2012 року, за результатами якої складено акт №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24392571) з питань правомірності проведених господарських відносин з платниками податків ПП "ВОЗ'ЄДНАННЯ" (код ЄДРПОУ 36396494) за серпень 2012 року";
- визнати протиправними дії відповідача щодо коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24392571) за серпень 2012 року у АІС система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2013 року відмовлено у задоволенні позову .
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, позивач просить постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2013 року скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Податкового кодексу України.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 30.01.2013, на підставі службового посвідчення ПЛ №074709, виданого 21.11.2012 ДПС у Полтавській області, старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового контролю Кременчуцької ОДПІ ДПС у Полтавській області Петрушко А.О. згідно із пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, проведено зустрічну звірку ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС", код за ЄДРПОУ 24392571, з питань правомірності проведених господарських відносин із ПП "ВОЗ'ЄДНАННЯ" (код за ЄДРПОУ 36396494) за серпень 2012 року.
30.01.2013 Кременчуцькою ОДПІ складено акт №92/22.5-12/24392571 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24392571) з питань правомірності проведених господарських відносин з платниками податків ПП "ВОЗ'ЄДНАННЯ" (код ЄДРПОУ 36396494) за серпень 2012 року" (а.с. 12-26).
Результати звірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" за актом №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013 відображені податковим органом в підсистемі "Аналітична система" системи "Податковий блок".
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до підпунктів 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
У відповідності до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232.
У відповідності до пунктів 1-4 вказаного Порядку зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
З огляду на зазначене, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Колегія суддів зазначає, що пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу частини 2 статті 2, пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Колегія суддів вважає, що акти ревізій, звірок, документальних перевірок, висновки посадових осіб контролюючих органів, викладені в актах перевірок, звірок, інші дії, вчинені у процесі перевірки, звірки, не є рішеннями суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вони не мають обов'язкового характеру.
Тобто, сам по собі акт звірки не містить владних управлінських приписів щодо платника податків, оскільки такий акт є лише носієм доказової інформації та не містить волевиявлення суб'єкта владних повноважень щодо виявлених фактів правопорушень.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що акт №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24392571) з питань правомірності проведених господарських відносин з платниками податків ПП "ВОЗ'ЄДНАННЯ" (код ЄДРПОУ 36396494) за серпень 2012 року" є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами, та не зумовлює жодних правових наслідків для ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС".
Отже, оскільки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" в ході судового розгляду справи не було надано доказів порушення його прав, свобод або інтересів в результаті складення Кременчуцькою ОДПІ акту №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24392571) з питань правомірності проведених господарських відносин з платниками податків ПП "ВОЗ'ЄДНАННЯ" (код ЄДРПОУ 36396494) за серпень 2012 року", суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" з питань правомірності проведених господарських відносин із платниками податків за серпень 2012 року, за результатами якої складено акт №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013 є необґрунтованими, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24392571) за серпень 2012 року у АІС система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, колегія суддів зазначає наступне.
У відповідності до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Наказом ДПА України від 18.04.2008 №266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" затверджено Примірний порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (у подальшому, у тексті Примірного порядку слово "Порядку" замінено словами "Методичних рекомендацій" згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 30.12.2009 №742).
У відповідності до підпункту 1.3. розділу 1 зазначених Методичних рекомендацій, для їх реалізації створені такі програмні продукти, зокрема, система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Вказана система формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів.
З матеріалів справи вбачається, що результати перевірки, які вказані у акті №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013, відображені в АРМі "Аудит" та рознесені в розрізі контрагентів в "Системі співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань". Разом з тим, з лютого 2013 року в органах державної податкової служби була впроваджена єдина система "Податковий блок", до складу якої ввійшли також підсистеми "Податковий аудит" (замість АРМу "Аудит") та "Аналітична система" (замість "Системи співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань").
При цьому, результати всіх раніше проведених перевірок повинні були автоматично експортуватися до нових баз даних.
При аналізі даних "Аналітичної системи" по ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" встановлено, що результати перевірки за актом №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013 через технічну помилку не рознесені, тобто не експортувалися із "Системи співставлення". Проте, станом на 15.04.2013 помилка усунута і результати перевірки ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" за актом №92/22.5-12/24392571 від 30.01.2013 внесені до підсистеми "Аналітична система" системи "Податковий блок".
Разом з тим, з огляду на положення податкового законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що дії Кременчуцької ОДПІ по здійсненню коригувань в Автоматизованій систему "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" (у подальшому в підсистему "Аналітична система" системи "Податковий блок") є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій.
Зазначені дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав.
Отже, оскільки дії щодо внесення в автоматизовану систему "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредит в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" (у подальшому в підсистему "Аналітична система" системи "Податковий блок") будь-яких даних є результатом роботи податкового органу по збиранню доказової інформації для внутрішнього користування, а не діями суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, то такі дії не тягнуть правових наслідків для позивача, а отже внесення даних в автоматизовану систему не порушує прав позивача.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ПРОДТРАНССЕРВІС" (код ЄДРПОУ 24392571) за серпень 2012 року у АІС система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України також задоволенню не підлягають.
Слід відмітити, що при прийнятті рішення у даній справі суд виходив з правових позицій Вищого адміністративного суду України в аналогійній категорії адміністративних справ.
Так, в постанові від 26.11.2012 №К/9991/57130/12 Вищий адміністративний суд України, скасовуючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо задоволення позову в частині визнання протиправними дій ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС, що виявились у проведенні зустрічної звірки ПП "СЕРВІТЕКС", результати якої оформлені актом від 22.09.2011 №1091/3-23-40-35431490, дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні вказаної частини позовних вимог з огляду на те, що прийняття податковим органом акту про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "СЕРВІТЕКС" не порушило права чи законні інтереси останнього, оскільки такий акт є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами (http://reyestr.court.gov.ua/Review/27815039).
Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженною відповідальністю "Виробниче об`єднання Продтранссервіс" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2013р. по справі № 816/1060/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Зеленський В.В.Судді(підпис) (підпис) Пянова Я.В. Чалий І.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Зеленський В.В.