ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2013 р.
Справа № 2а/1570/4223/2011
Категорія: 8.2.3
Головуючий в 1 інстанції: Колесниченко О. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурії О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Жукової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Одеський завод будівельно-обробних машин" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
21.06.2007р. відкрите акціонерне товариство "Одеський завод будівельно-обробних машин" (надалі – ВАТ "Одеський завод будівельно-обробних машин") звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби (надалі – ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 19.04.2011р. №0000281505, від 06.05.2011р. №0002332301 та податкової вимоги від 10.05.2011р. №1455.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2012р. позов задоволений.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, згідно із п.п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, посадовою особою відповідача було проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку позивача, податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010р. від 28.03.2011р. №900700965, із заявленою сумою бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку у розмірі 14647грн, за результатами якої було складено акт №24/15-525 від 11.04.2011р. /а.с.46-50/
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.200.9 ст.200 Податкового кодексу України, п.п.5.12 п. 5 Наказу ДПА України від 30.05.1997р. №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» (із змінами, внесеними наказом ДПА України від 15.06.2005р. №213), та згідно із п.п.54.3.2 п.54.3 Податкового кодексу України зменшується сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (ряд. 25) - 14647грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення – рішення №0000281505 від 19.04.2012 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 14647грн. за грудень 2010року. /а.с.7/
З 31.03.2011р. до 13.04.2011р. на підставі направлення від 28.03.2011 року №378, виданого ДПІ у Малиновському районі м.Одеси, згідно із п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20, ст.77 Податкового кодексу України та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, посадовими особами відповідача проведена планова виїзна перевірка ВАТ «Одеський завод будівельно-обробних машин» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р за результатами якої складений акт №127/23-213/00240187 від 20.04.2011р. /а.с.9-34/
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.п.5.12.3, пп.5.12.4 п.5.12 ст.5 Наказу ДПА України від 30.05.97р. №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» (із змінами, внесеними наказом ДПА України від 15.06.2005р. №213), в результаті чого завищено рядок 25.1 декларації по ПДВ за грудень 2010р. «Сума що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» на суму 14647грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002332301 від 06.05.2012 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 14647грн. за грудень 2010 року. /а.с.6/
ДПІ у Малиновському районі м. Одеси було винесено податкову вимогу (форми Ю) №1455 від 10.05.2011 року, згідно якої сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 18077грн., у тому числі: основний платіж - 14647грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 3430грн. /а.с.8/
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з п.1.8. ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Судовим розглядом встановлено, що згідно податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року, у розділі ІІІ. «Розрахунки з бюджетом за звітний період» відображено, у ряд.20 («позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду») -22, 995 грн.; у ряд. 23 («залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду») - 37, 642 грн.; у ряд. 24 («залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду») -14, 647 грн.; у ряд. 25 («сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (ряд. 25.1 або ряд. 25.2)») - 14, 647 грн.; у ряд. 25.1 («сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку») 14, 647 грн. /а.с.51-54/
Декларація з ПДВ є звітним документом, що подається особою до відповідного податкового органу із зазначенням у ньому відомостей про здійснені за відповідний звітний період операції з поставки товарів (які є об'єктом оподаткування (за ставкою 20% та нульовою ставкою), не є об'єктом оподаткування та звільнені від оподаткування), на підставі якого здійснюється нарахування та сплата ПДВ.
У складі декларації повинні подаватися всі необхідні додатки до неї, подання яких передбачено Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005 № 213) (надалі – Порядок №166): додаток 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість» (подається платником при заповненні рядків 8 та 16 декларації); додаток 2 «Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду»(подається платником при заповненні рядка 26 декларації з ПДВ); додаток 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» (подається платником при заповненні рядків 24, 25.1 чи 25.2); додаток 4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування» (подається платником при заповненні рядка 25.1); додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» (подається платником при заповненні рядків 1, та/або 10.1, 10.2, 14).
У разі самостійного виявлення платником помилки, що міститься у раніше поданій податковій декларації, він зобов'язаний подати в порядку, встановленому для подання декларацій з ПДВ (без урахування граничного строку подання, але з урахуванням строків давності, встановлених ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації.
Але платник має право не подавати вказаний розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі декларації за будь-який наступний звітний (податковий) період (з урахуванням зазначених в абзаці першому строків давності та положень п. 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»), протягом якого такі помилки було самостійно виявлено. Такий спосіб самостійного виправлення платником помилки може бути застосовано у разі виправлення в декларації звітного (податкового) періоду помилок лише однієї раніше поданої декларації.
При цьому у разі виправлення помилок у рядках раніше поданої декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включено уточнені показники, повинні подаватися відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Форми уточнюючих розрахунків визначено в додатках 3, 4, 5 та 6 до Порядку № 166.
Законом України «Про податок на додану вартість» визначено, що звітним податковим періодом, за який подається декларація, є або календарний місяць, або календарний квартал.
Декларація з ПДВ подається платниками до органів ДПС у строки, визначені пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-III, а саме: протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, якщо платник звітує щомісяця; протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя), якщо платник звітує щокварталу.
Розділ III «Розрахунки з бюджетом за звітний період» декларації є підсумковим розділом, в якому визначається різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду (розділ І декларації) і сумою податкового кредиту (розділ II декларації) такого звітного податкового періоду, та сума ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню.
У разі якщо зазначена різниця має позитивне значення, такий результат відображається у рядку 18.1 декларації, при від'ємному значенні заповнюється рядок 18.2.
Оскільки у 2010р. продовжено заборону на відстрочення сплати ПДВ шляхом надання векселів, рядок 19 не заповнюється. Отже, при позитивному значенні рядка 18 зазначена сума переноситься до рядка 20 декларації; при від'ємному значенні рядка 18 зазначене значення переноситься до рядка 21 декларації.
Якщо в рядках 21 - 26 дані відсутні, то в такому випадку значення рядка 20 переноситься до рядка 27 декларації (сума податкових зобов'язань, що підлягають сплаті до бюджету).
Якщо у платника рахується залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду, то в рядку 27 декларації зазначається сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням такого залишку.
У разі якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від'ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з ПДВ, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду).
У випадку якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між, сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ), та розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з ПДВ). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування і прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з ПДВ).
Не мають права на отримання бюджетного відшкодування і подання зазначеного розрахунку такі особи: особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менше ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України); особа, яка мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів; особа, яка не провадила діяльність протягом останніх 12 календарних місяців.
Бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Сума ПДВ, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24).
Значення рядка 4 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з ПДВ) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі зазначається або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з ПДВ. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з ПДВ).
У рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду відображається залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).
Рядок 23.4 передбачено для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом. Збільшення виникає внаслідок установлення за результатами перевірки заниження задекларованої платником суми податкового кредиту та/або завищення податкового зобов'язання. Визначена сума збільшення рядка 26 відображається зі знаком «+» у рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду. Зменшення відбувається у разі, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту та/або заниження податкового зобов'язання. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком «-» в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.
Якщо за наслідками перевірки податковим органом виявлено заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок такої перевірки, вважається, що платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів на підставі податкового повідомлення. Така сума не може надалі бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації.
На таку суму відповідно зменшується значення рядка 26, що відображається в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду зі знаком «-».
Сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки, зазначається у рядку 28 декларації. При цьому платник, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі 5% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Відповідно до листа ДПА України від 16.07.2001 р. № 9018/7/23-3317, методологічна помилка - допущена при складанні декларації, яка полягає у неправильному застосуванні або незастосуванні ставок оподаткування чи коефіцієнтів при визначенні податкового зобов'язання з того чи іншого податку, збору (обов'язкового платежу).
При автоматизованому бухгалтерському обліку на підприємстві при заповненні декларації з податку на додану вартість рядків 25, 25.1, 25.2 декларації з ПДВ, зазначені рядки заповнюються лише у тих випадках, коли підприємство має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняло рішення про повернення суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до пп.5.12 п.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005 № 213), зареєстрованого в Мінюсті України 30.06.2005 №702/10982 «Бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).
Значення рядка 4 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).
Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду)».
Отже, при заповненні декларації з податку на додану вартість, слід уважно перевірити правильність її заповнення, та в разі заповнення р.25, 25.1, 25.2 подати до ДПІ всі необхідні додатки.
Під «методологічною помилкою» слід розуміти помилку, допущену платником податків при складанні ним декларації, яка полягає у неправильному застосуванні або незастосуванні ставок оподаткування чи коефіцієнтів при визначенні податкового зобов'язання з того чи іншого податку, збору (обов'язкового платежу).
Отже, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач прийшов до невірного висновку про допущення позивачем методологічної помилки, оскільки чинним законодавством право визначати суму, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку або включити цю суму в залишок бюджетного відшкодування, який включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду належить платнику податків.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга – залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 липня 2012 року залишити - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: