У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2009 року місто Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді – Бараненка І.І.,суддів: Глущенко Я.Б., Коротких А.Ю.,
при секретарі судового засідання – Калініній Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 жовтня 2007 року в адміністративній справі №8/73 за позовом Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва про скасування податкового повідомлення-рішення №0006682305/0 72254 від 21.12.2006р.,
в с т а н о в и в :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 жовтня 2007 року вказаний позов задоволено: постановлено скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва №0006682305/0 від 21.12.2006р.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги податковий орган посилається на те, що спірні земельні ділянки не відносяться до смуги відведення залізниць, а тому позивач не має права на сплату земельного податку в розмірі 25 %.
Заслухавши суддю-доповідача про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги, пояснення осіб, які з’явилися в судове засідання та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі міста Києва було проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства Дарницької дистанції сигналізації та зв’язку Відокремленого структурного підрозділу ДТГО «Південно - західна залізниця» за період з 01.01.2004р. по 30.09.2006р.
За результатами перевірки складено акт №4048/2305/04734851 від 14.12.2006 року.
На підставі вказаного акту Державна податкова інспекція в Дарницькому районі міста Києва повідомленням-рішенням №0006682305/0 від 21.12.2006р. визначила позивачеві податкове зобов'язання з податку на землю у сумі 42397,36 грн., в тому числі основний платіж – 28264,91 грн., та штрафні санкції - 14132,45 грн.
Нарахування податкових зобов'язань здійснено на підставі того, що на думку податкового органу, позивач неправильно обчислював земельний податок за ділянки, які не включені до смуги відведення і на яких розташовані інші об’єкти залізниці та залізничного транспорту у розмірі 25% суми земельного податку, обчисленого відповідно до ст.7 Закону України «Про плату за землю», оскільки вказані земельні ділянки не включені до смуги відведення залізниць.
За таких обставин, відповідач дійшов висновку про порушення позивачем ст.ст.14, 15 Закону України «Про плату за землю».
На думку колегії, Окружний адміністративний суд міста Києва обґрунтовано не погодився з висновками, викладеними в згаданому вище акті перевірки.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю» (надалі - Закон) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ст.7 вказаного Закону ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Частиною десятою ст.7 Закону визначено, що податок за земельні ділянки, надані для військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України, залізниць, гірничодобувних підприємств, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25% суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті.
Пунктом 2.1 рішення Київської міської ради від 27 квітня 2000 року №104/825 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Києва» плата за землі залізниць справляється у розмірі 25% від суми земельного податку, обчисленого як один відсоток від середньої базової вартості одного кв.м. по місту, без врахування локальних коефіцієнтів на місце розташування земельних ділянок.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції стосовно того, що в акті перевірки помилково зроблено висновок про те, що позивач за період, що перевірявся, зобов’язаний буврозраховувати розмір земельного податку на земельні ділянки відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про плату за землю», тобто застосовувати ставку податку у розмірі одного відсотка від грошової оцінки.
Твердження відповідача про те, що за земельні ділянки, які не включені до смуги відведення і на яких розташовані інші об’єкти залізниці та залізничного транспорту плата за землю справляється на загальних підставах, є безпідставним, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Частиною першою ст.6 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що землі, які надаються в користування для потреб залізничного транспорту, визначаються відповідно до Земельного Кодексу та Закону України «Про транспорт».
Відповідно до ст.67 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об’єктів транспорту.
Статтею 68 Земельного кодексу України, яка визначає землі залізничного транспорту, передбачено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
Також ст.23 Закону України «Про транспорт» встановлено, що до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштування, станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації, захисні і укріплюючі насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруди, необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.
Відповідачем не надано жодних доказів тому, що компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування спірні земельні ділянки віднесено до іншої категорії, ніж землі залізниці.
Згідно ст.13 Закону України „Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
В матеріалах справи містяться Довідка №Ю-16247/2003 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №63:323:052) від 01.04.2003р. №270, площа земельної ділянки становить 1859,86 кв.м., базовою вартістю 216,28 грн./кв.м.; Довідка №Ю-16249/2003 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №63:698:050) від 01.04.2003р. №271 площа земельної ділянки становить 1100,06кв.м., базовою вартістю 93,63 грн./кв.м., Довідка №Ю-16254/2003 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №63:262:001) від 01.04.2003р. №272 площа земельної ділянки становить 1904,32 кв.м., базовою вартістю 216,28 грн./кв.м., Довідка №Ю-16257/2003 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №63:698:058) від 01.04.2003р. №273 площа земельної ділянки становить 1892,72 кв.м., базовою вартістю 93,63 грн./кв.м., Довідка № Ю-16259/2003 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №63:323:053) від 01.04.2003р. №274 площа земельної ділянки становить 890,70 кв.м., базовою вартістю 216,28 грн./кв.м.,Довідка №Ю-16250/2003 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №63:698:053) від 01.04.2003р. №275 площа земельної ділянки становить 2774,31 кв.м., базовою вартістю 131,88 грн./кв.м. та Довідка №Ю-16248/2003 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №63:698:047) від 01.04.2003р. №276 площа земельної ділянки становить 3438,00 кв.м., базовою вартістю 131,88 грн./кв.м.
Згідно з вказаними Довідками функціональне використання вказаних земельних ділянок - землі транспорту, зв'язку.
Отже, позивачем правомірно застосовувалась пільга щодо сплати земельного податку за вищезгадані земельні ділянки, а тому донарахування йому податкових зобов’язань згідно зі спірними податковими повідомленнями-рішеннями є безпідставними.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позов ДТГО «Південно-Західна залізниця» є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що Окружний адміністративний суд міста Києва правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду – без змін.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.160, 198, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд,
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 жовтня 2007 року в адміністративній справі №8/73 – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення цієї ухвали у повному обсязі.
Головуючий ___ І.Бараненко
Судді: ___ Я.Глущенко
___ А.Коротких
ДАНУ УХВАЛУ СКЛАДЕНО У ПОВНОМУ ОБСЯЗІ 18 ЛЮТОГО 2009 РОКУ