Ухвала суду № 3146609, 20.01.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2009
Номер справи
22-а-4753/08
Номер документу
3146609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 22-а-4753/08 Головуючий суддя суду 1 інстанції Морозов С.М.,

суддя доповідач Бабенко К.А.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2009 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Бабенка К.А.,

суддів: Зайцева М.П.,

Коваля М.П.,

при секретарі Коноваленко Т.А.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на Постанову Господарського суду м. Києва від 19 липня 2007 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Державної податкової адміністрації України, Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків за участю Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача Державної податкової адміністрації м. Києва про визнання нечинними та скасування Рішення та податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

Постановою Господарського суду м. Києва від 19 липня 2007 року позовні вимоги задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить оскаржувану Постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити Позивачу у задоволенні його позовних вимог.

Заслухавши у судовому засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою адміністрацією у м Києві проведено невиїзну документальну позапланову перевірку Позивача з питань правильності нарахування та повноти перерахування до бюджету рентної плати за нафту, природний газ, газовий конденсат за період з 01.07.2003 по 30.06.2005.

За результатами перевірки складено Акт № 18/23-20/30019775 від 02.08.2006 (далі - Акт) (а.с. 12 - 16).

На підставі Акта винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

№ 0000541650/0 від 16.08.2006, яким визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 11 860560 грн. (основний платіж 5 930 280 грн., 5 930 280 грн. штрафні санкції);

№ 0000551650/0 від 16.08.2006, яким визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 1 456 560 грн. (основний платіж 728 280 грн., 728 280 грн. штрафні санкції);

№ 0000561650/0 від 16.08.2006, яким визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 39 740 194, 18 грн. (основний платіж 19 870 097, 09 грн., 19 870 097, 09 грн. штрафні санкції);

№ 0000571650/0 від 16.08.2006, яким визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 17 634, 78 грн. (основний платіж 11 756, 52 грн., 5 878, 26 грн. штрафні санкції);

№ 0000581650/0 від 16.08.2006, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 10 261 692 грн. (основний платіж 5 130 846 грн., 5 130 846 грн. штрафні санкції);

За результатами узгодження визначеної суми податкових зобов'язань в апеляційному порядку, на виконання п. 5.3 Наказу Державної податкової адміністрації України "Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій" з метою доведення до платника податків граничного терміну сплати визначеного податкового зобов'язання, Відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення №0000541650/1, №0000551650/1, №0000561650/1, №0000571650/1, №0000581650/1 від 31.10.2006, №0000541650/2, №0000551650/2, №0000561650/2, №0000571650/2, №0000581650/2 від 17.01.2007.

Рішенням Державної податкової адміністрації України про результати розгляду повторних скарг № 2658/6/25-0215 від 20.03.2007 прийняті за наслідками перевірки згадані податкові повідомлення-рішення залишено без змін.

Визначені оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями податкові зобовязання з рентної плати за газовий конденсат винесено Відповідачем на підставі порушення Позивачем ст. 3 Закону України "Про державний бюджет України на 2003 рік" від 26.12.2002 № 380-IV, ст. 3 Закону України "Про державний бюджет України на 2004 рік" від 27.11.2003 № 1344-IV та п. 2 "Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат вносити до державного бюджету рентну плату за газовий конденсат", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 256, в частині несплати до Державного бюджету України рентної плати за газовий конденсат за 4 квартал 2003 року в сумі 13 584632 грн. 85 коп., за 2004 рік - 12 069597 грн. 17 коп.

На підставі Листа Міністерства палива та енергетики України від 12.07.2006 № 04/31-1060 та Листа Державного інформаційного геологічного фонду України "ГЕОІНФОРМ" України" від 16.06.2006 № 03/303-1139 Державною податковою адміністрацією у м. Києві зроблено висновки про заниження суми сплаченої рентної плати за газовий конденсат в наступних сумах: за 4 квартал 2003 року 13 584632 грн. 85 коп., за 2004 рік - 12 069597 грн. 17 коп.

Як вбачається з Акта видобуток і відпуск стабільного та нестабільного газового конденсату здійснюють відокремлені структурні підрозділи Позивача, а саме: ГПУ "Полтавагазвидобування", ГПУ "Щебелинкагазвидобування", ГПУ "Харківгазвидобування" та ГПУ "Львівгазвидобування", які перебувають на обліку як самостійні платники податку на додану вартість, рентної плати за газ, нафту, а з 2005 року і як платники рентної плати за газовий конденсат на підставі Наказу ДК "Укргазвидобування" № 25 від 13.01.2005.

Згідно ст. 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" установлено, що підприємства, які здійснюють видобуток природного газу та газового конденсату (крім видобутку природного газу та газового конденсату із морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) і нафти, вносять до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рентну плату за товарний природний газ у розмірі 30,6 гривні за 1.000 куб. метрів, за нафту - у розмірі 160 гривень за 1 тонну і стабільний газовий конденсат - у розмірі 104,04 гривні за 1 тонну. У тексті статті 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" виключено слово "стабільний" та визначені аналогічні положення щодо обов'язку сплати рентної плати за товарний природний газ та газовий конденсат у визначених розмірах.

Відповідно до п. 3 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 22.03.2001 (далі - Порядок) рентна плата включається підприємствами, які добувають нафту, природний газ і газовий конденсат, до оптової відпускної ціни на нафту, природний газ і газовий конденсат (без податку на додану вартість) на дату їх відпуску.

Зазначеною нормою визначено порядок формування рентної плати - включення до оптової відпускної ціни на нафту, природний газ і газовий конденсат.

Положеннями абз. 2 п. 5 Порядку (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 104 (1604-2003-п) від 15.10.2003) передбачено, що платниками рентної плати за стабільний газовий конденсат є Позивач, ВАТ "Укрнафта", інші юридичні особи, які добувають газовий конденсат (крім видобування природного газу і газового конденсату з морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) та проводять роботи з його стабілізації, а згідно абз. 1 п. 5 Порядку (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 04.03.2004) платниками рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (крім видобутку природного газу з морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) є підприємства, які здійснюють видобуток нафти, природного газу та газового конденсату.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання застосування Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат" № 1718 від 23.12.2004, якою роз'яснено, Порядок, застосовується з урахуванням того, що відповідно до ст. 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та пунктів 2 і 5 Порядку платниками рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (крім видобутку природного газу з морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) є усі, без винятку, підприємства, які здійснюють видобуток нафти, природного газу та газового конденсату, незалежно від подальшого використання видобутої ними сировини (у тому числі її відпуску чи переробки).

Отже, Позивач, будучи підприємством, яке здійснює видобуток нафти, природного газу та газового конденсату, є платником рентної плати, яка включається до оптової ціни при її відпуску.

Висновок про заниження рентної плати за газовий конденсат здійснені ДПА у м. Києві на підставі отриманої інформації щодо видобутого газового конденсату, що передавався для переробки структурним підрозділам головним підприємством та між структурними підрозділами.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Господарського суду м. Києва у справі 32/410-29/287-А, за позовом ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, (щодо здійснюваного видобутку та реалізації газового конденсату у 2004 році ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України") встановлено, що зазначені операції здійснювались відповідно до Наказів ДК "Укргазвидобування" № 45 від 31.01.2004 "Про порядок взаємовідносин апарату управління ДК "Укргазвидобування" стосовно передачі конденсату, нафти та продуктів переробки в січні 2004 року. Згідно з цим наказом ДК "Укргазвидобування" на підставі актів приймання-передачі здійснювало приймання та передачу газового конденсату між власними філіями.

Передача газового конденсату у лютому 2004 року здійснювалась на підставі наказу ДК "Укргазвидобування" № 84 від 23.02.2004р. у тому ж порядку.

На підставі Наказу ДК "Укргазвидобування" № 153 від 31.03.2004 прийнято рішення про нарахування та сплату рентної плати за газовий конденсат самостійно Позивачем за місцем реєстрації як платника податку.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідачем нараховано рентну плату за газовий конденсат за переміщення газового конденсату власного видобутку, який здійснювався всередині однієї юридичної особи Позивача між його структурними підрозділами.

Однак, будь-яке переміщення видобутого природного газу, зокрема між структурними підрозділами підприємства, не може вважатись його відпуском, та відповідно обовязок щодо сплати рентної плати виникає саме для підприємства, яке здійснило відпуск чи переробку нафти, газу, газового конденсату на користь третіх осіб.

Оскільки філії Позивача не є самостійними юридичними особами, а лише його структурними підрозділами, колегія суддів дійшла висновку, що передача газового конденсату від головного підприємства до його структурних підрозділів або ж безпосередньо від філії до Позивача, незважаючи на те, що Позивач та його філії є самостійними платниками податків, не є відпуском в розумінні Порядку.

Отже, донараховану рентну плату за операції повязані з переробкою видобутого газового конденсату, що здійснюється підприємством самостійно, зокрема шляхом взаємодії між його структурними підрозділами в межах однієї юридичної особи не є операціями з продажу (відпуску) газового конденсату, а відтак, відсутні і встановлені п. 3 Порядку підстави для нарахування та сплати Позивачем рентної плати за газовий конденсат.

Крім того, з аналізу вищенаведених норм законодавства, яке діяло у період, який перевірявся Відповідачем базою нарахування рентної плати у 4 кв. 2003 року І кв. 2004 року повинен бути лише обсяг відпущеного стабільного газового конденсату, а у 2-4 кв. 2004 році - обсяг відпущеного газового конденсату.

Однак, висновок Акта ґрунтується на інформації Міністерства палива та енергетики України від 12.07.2006 № 04/31-1060 та Державного інформаційного геологічного фонду України "ГЕОІНФОРМ" України" від 16.06.2006 № 03/303-1139 і не підтверджений жодними первинними документами, а відтак, не може достовірно стверджувати про наявність факту правопорушення.

Так, згідно Листа Міністерства палива та енергетики України від 12.07.2006 № 04/31-1060 на запит Державної податкової адміністрації у м. Києві надана оперативна інформація про загальний обсяг видобутку газового конденсату Позивачем. Дана інформація ґрунтується на заокруглених статистичних даних, які не містить поділу на стабільний/нестабільний газовий конденсат та даних про його реалізацію.

Інформація викладена у Листі Державного інформаційного геологічного фонду України "ГЕОІНФОРМ" України" від 16.06.2006 № 03/303-1139 наданогона запит Державної податкової адміністрації у м. Києві, ґрунтується на даних Державного балансу запасів конденсату, який складається за формою статистичної звітності № 6-гр та містить лише загальний обсяг видобутку газового конденсату у Позивача за підсумками кожного року та не містить ні поділу на стабільний/нестабільний газовий конденсат, ні даних про його реалізацію.

А відтак, такі відомості не можуть бути використанні для визначення обсягу відпущеного стабільного газового конденсату у 4 кв. 2003 році І кв. 2004 року та обсягу відпущеного газового конденсату у 2-4 кв. 2004 року, що необхідно для нарахування рентної плати на підставі п. 6 Порядку в редакціях з 15.10.2003 по 04.03.2004 роки, які діяли у період, за який здійснено нарахування.

Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97 (далі Закон № 168/97), база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Згідно Акта донарахування податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення № 0000581650/0 від 16.08.2006 здійснено у звязку з виявленим порушенням п. 4.1 ст. 4 Закону № 168/97 та п. 4 Порядку, яке спричинило заниження податкового зобов'язання по податку на додану вартість за 2003 рік на суму 13 584632 грн. 85 коп. та за 2004 рік на суму 12 069597 грн. 17 коп.

Зокрема, згідно позиції Відповідачів при передачі газового конденсату від головного підприємства до філії, виникає зобовязання з сплати рентної плати, яке відповідно до умов п.4.1 ст. 4 Закону № 168/97 має включатись до бази оподаткування при розрахунку податку на додану вартість за результатами таких операцій.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, газовий конденсат, щодо визначених обсягів видобутку, за які донараховано рентну плату згідно Акта, Позивачем не реалізовувався, а використовувався як сировина для виробництва нафтопродуктів в межах однієї юридичної особи.

Отже, в даному випадку не відбулося передачі права власності на газовий конденсат, а відтак, відсутня база для нарахування рентної плати і, відповідно, податку на додану вартість на рентну плату за газовий конденсат.

Відповідно до частини другої ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, що ним не виконано.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в звязку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова Господарського суду м. Києва від 19 липня 2007 року без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податківзалишити без задоволення, а Постанову Господарського суду м. Києва від 19 липня 2007 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.

Ухвалу складено у повному обсязі 26.01.2009.

Головуючий суддя К.А. Бабенко

судді: М.П. Зайцев

М.П. Коваль