Рішення № 31441473, 22.05.2013, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
22.05.2013
Номер справи
640/5150/13-ц
Номер документу
31441473
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 640/5150/13-ц

н/п 2/640/1803/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.05.2013 року Київський районний суд м. Харкова

в складі: головуючого - судді Божко В.В.

за участю секретаря Пащук О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Харківводоканал» про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2013 р. позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила суд:

- Визнати незаконною відмову КП «Харківводоканал» здійснити повірку приладів обліку холодної та гарячої води встановлених в квартирі ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1, за рахунок КП «Харківводоканал»;

- Зобов'язати КП «Харківводоканал» за свій рахунок провести повірку (в тому числі розпломбування, демонтаж, транспортування, ремонт у разі необхідності, монтаж та опломбування) приладів обліку холодної та гарячої води в кількості чотирьох штук, встановлених в квартирі ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1;

- Зобов'язати КП «Харківводоканал» відновити на обліку прилади обліку холодної та гарячої води в кількості чотирьох штук, встановлених в квартирі ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1;

- Зобов'язати КП «Харківводоканал» скасувати нарахування за період з жовтня 2012 року по дату взяття на облік приладів обліку холодної та гарячої води в кількості чотирьох штук, встановлених в квартирі ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1.

- Зобов'язати КП «Харківводоканал» провести перерахунок нарахувань за спожиту холодну та гарячу воду за весь період, починаючи з жовтня 2012 року, виходячи з фактичних даних показань приладів обліку холодної та гарячої води встановлених в квартирі ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона мешкає у квартирі, яка належить їй на праві співвласності за адресою: АДРЕСА_1 з 28.02.1990 року. В квартирі зареєстровано три особи за даною адресою. В квартирі встановлені згідно робочого проекту установки вузла обліку гарячої та холодної води, та опломбовані прилади обліку холодної (два прилади) та гарячої води (два прилади), складений акт підтвердження факту встановлення приладів обліку води від 29.10.2008 року та акт первинного опломбування квартирних засобів обліку холодної та гарячої води від 08.11.2008 року. З 08.11.2008 року оплату послуг по водопостачанню здійснює регулярно у відповідності з показаннями приладів обліку води, плата вноситься регулярно та у повному обсязі.

В кінці травня 2012 року у її поштовій скриньці було виявлено повідомлення начальника АВ Київського району АС (а) ФО ДЗ департаменту збуту Комунального Підприємства «Харківводоканал», у якому їм повідомлялося, що прилади обліку, встановлені в їхній квартирі повинні пройти державну повірку з 1 липня по 30 вересня 2012 року. У разі невиконання цієї вимоги нарахування за послуги водопостачання та водовідведення з жовтня 2012 року будуть здійснюватись згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку води за попередні три місяці. А у випадку невиконання цих вимог у цей період з листопада 2012 року квартирні засоби обліку води будуть зняті з обліку по веденню розрахунків за послуги водопостачання та водовідведення за показниками засобів обліку води, та розрахунки будуть проводитись виходячи з розміру затверджених в установленому порядку тарифів та норм водоспоживання та водовідведення з врахуванням кількості зареєстрованих осіб.

11.01.2013 року ОСОБА_1 був направлений рекомендований лист до начальника АВ Київського району АС (а) ФО ДЗ департаменту збуту Комунального Підприємства «Харківводоканал», у якому вона просила:

- виконати вимогу п.9 (Порядок обліку та оплати послуг), постанови кабінету міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», та узгодити зі нею дату, проведення робот, щодо повірки квартирних засобів обліку холодної та гарячої води;

- виконати вимогу п. З, та п. 32 закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» Порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

- скасувати незаконні нарахування, зроблені за принципом загальної тарифікації, а не за показниками лічильника;

- повідомити її у письмовій формі про результати цього розслідування та прийняті заходи у терміни визначені ст. 20 Закону України " Про звернення громадян ".

На її звернення від 11.01.2013 року позивач отримала у кінці лютого місяця 2013 року відповідь заступника директора по роботі з абонентами (ФО) департаменту збуту КП «Харківводоканал», за вих. №1086/ДС від 12.02.2013 року, що в зв'язку з не проходженням своєчасно повірки приладів обліку води, у жовтні 2012 року їй нараховано за послуги централізованого водопостачання та водовідведення згідно середньомісячним показанням за попередні три місяці. З 01.11.2012 року по теперішній час - згідно встановлених норм водоспоживання з урахуванням кількості зареєстрованих осіб за даною адресою. Її інформували, що КП «Харківводоканал» не має правових підстав для проведення робіт з виконання повірки квартирних приладів обліку води.

Позивач продовжувала сплачувати послуги з центрального постачання холодної та гарячої води та водовідведення з показань квартирних приладів обліку води, але вважає, що вимоги КП «Харківводоканал» є такими, що порушують її права в частині статті 19 Конституції України, закони України: п. 3, та п. 32 закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст.4 , 5,17,22,27 Закону України "Про захист прав споживачів", та п.9 (Порядок обліку та оплати послуг), постанови кабінету міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

З квитанцій про сплату за комунальні послуги ПАТ «Мегабанк» по особистому рахунку НОМЕР_1, вона дізналась що їй нараховано за послуги постачання холодної води за жовтень 2012 року - 26,11 грн., листопад 2012 року - 98,65 грн., , грудень 2012 року - 83,97 грн., та січень 2013 року - 98,65 грн., лютий 2013 року - 28,30 грн. За послуги водовідведення по особистому рахунку НОМЕР_1, нараховано за жовтень 2012 року - 11,90 грн., листопад 2012 року - 44,97 грн., , грудень 2012 року - 38,28 грн., січень 2013 року - 44,97 грн., лютий 2013 року - 12,90 грн.

Аналізуючи ці данні позивач встановила, що за період з листопада 2012 року по січень 2013 року нарахування зроблені не згідно норм водоспоживання та водовідведення з врахуванням кількості зареєстрованих осіб.

Таким чином, позивач вважає, що виставляючи їй такі рахунки, КП «Харківводоканал» незаконно примушувало її сплачувати за послуги водопостачання та водовідведення не за показаннями приладів обліку холодної та гарячої води, встановлених в її квартирі. Також вважає, що КП «Харківводоканал» фактично відмовилось виконати її законні вимоги, та провести повірку квартирних приладів обліку води (зробити розпломбування, демонтаж, транспортування, при необхідності ремонт, повірку, монтаж, опломбування, взяття на облік), за рахунок КП «Харківводоканал» та відмовилось скасувати незаконні нарахування, зроблені за принципом загальної тарифікації (норм споживання води з врахуванням кількості зареєстрованих осіб), та провести нарахування за даними приладів обліку води.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача, будучи допитаним в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечував, вважаючи позовні вимоги суперечливими і такими, що не мають чіткого законодавчого обґрунтування.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач мешкає у квартирі, яка належить їй на праві співвласності за адресою: АДРЕСА_1 з 28.02.1990 року. В квартирі зареєстровано три особи за даною адресою. В квартирі встановлені згідно робочого проекту установки вузла обліку гарячої та холодної води, та опломбовані прилади обліку холодної (два прилади) та гарячої води (два прилади), складений акт підтвердження факту встановлення приладів обліку води від 29.10.2008 року та акт первинного опломбування квартирних засобів обліку холодної та гарячої води від 08.11.2008 року.

В кінці травня 2012 року позивачем отримано від відповідача повідомлення з проханням пройти державну повірку приладів обліку, які встановленні в квартирі позивача, з 1 липня по 30 вересня 2012 року. У разі невиконання цієї вимоги нарахування за послуги водопостачання та водовідведення з жовтня 2012 року будуть здійснюватись згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку води за попередні три місяці. А у випадку невиконання цих вимог у цей період з листопада 2012 року квартирні засоби обліку води будуть зняті з обліку по веденню розрахунків за послуги водопостачання та водовідведення за показниками засобів обліку води, та розрахунки будуть проводитись виходячи з розміру затверджених в установленому порядку тарифів та норм водоспоживання та водовідведення з врахуванням кількості зареєстрованих осіб.

Відповідно до п.9,10,15.21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630 засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Згідно із ст.1 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» № 113 від 11 лютого 1998 року повірка засобів вимірювальної техніки це встановлення придатності засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їх метрологічних характеристик.

Відповідно до ч.3 ст.28 вказаного Закону порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів.

У відповідності до п.1.3 наказу Держжитлокомунгоспу України від 25 квітня 2005 року № 60 «Про затвердження порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді» виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у п.1.1 Порядку може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у ч.2 ст.21 З У «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно зі ст.31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» виконавець житлово-комунальних послуг здійснює розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подає їх для затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Витрати, що понесені підприємством (виконавцем), мають бути відшкодовані споживачами через тариф (ціну) на відповідні послуги.

Відповідно до п.16 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМ України від 12 липня 2006 року № 959 та п.17 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ № 955 від 10.07.2006 року до складу витрат із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення включаються: витрати з операційної діяльності,безпосередньо пов'язаної із збутом таких послуг, зокрема з періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води (за їх наявності), якщо зазначені засоби є власністю підприємства. Такі витрати включаються до тарифів лише для тих споживачів, що проживають у будинках, обладнаних будинковими засобами обліку, в тому числі у приватному секторі. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води здійснюється за рахунок підприємства, якщо зазначені засоби є власністю підприємства. Такі витрати включаються до тарифів лише для тих споживачів, що проживають у будинках, обладнаних будинковими засобами обліку, що належать підприємству.

Якщо засоби обліку знаходяться у власності мешканців будинку, то періодична повірка обслуговування та ремонт здійснюються за їх рахунок.

Прилади обліку, які встановлені в квартирі позивача, власністю відповідача не являються. Таким чином, позивач повинен за власні кошти проводити періодичну повірку, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води.

Відповідно до ч.2 ст.11, ч.2 ст.28 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки, до яких відноситься і лічильник води, дозволяється застосовувати лише за умови, якщо вони пройшли повірку або метрологічну атестацію. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.

Тобто, не повірений водолічильник не може використовуватись для визначення кількості води, спожитої абонентом і водокористування за таких обставин вважається без обліковим.

Оскільки показники приладу обліку води, який не пройшов повірку, не можуть використовуватись при визначенні оплати за надані послуги, відповідач обґрунтовано нарахував позивачу плату за послуги з водопостачання та водовідведення згідно з нормами водоспоживання.

Крім того, згідно ч.1 і ч.2 ст.11 Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність» ч.1 Засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Ч.2 Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію». Всупереч вимогам законодавства, які забороняють використання засобів вимірювальної техніки, які не пройшли повірку, позивач заявляє вимоги про проведення перерахунку оплати за спожиту гарячу, холодну воду та водовідведення.

З метою відокремлення межі відповідальності двох виконавців послуг з постачання гарячої води - підприємств, які надають в межах населеного пункту послугу з теплопостачання і постачання гарячої води, а також житлово-експлуатаційних підприємств (або наймодавців) - на законодавчому рівні визначено такий термін як точка розподілу зовнішніх і внутрішніх комунікацій для водопроводу і інших мереж. Згідно п/п. 2.3.7 п. 2.3 «Правил утримання будинків та прибудинкових територій» точкою розподілу зовнішніх і внутрішніх комунікацій для водопроводу є вентиль або трійник біля будівлі.

Згідно п.п. 1.6, 1.8-1.10 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. за № 190 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 7.10.2008 р. за № 936/15627. «За стан водопровідних мереж, які проходять у технічних підвалах і до яких приєднані внутрішньобудинкові мережі, є відповідальними підприємства та організації, у яких вони перебувають на балансі. Виробник відповідає за технічний стан мереж гарячого водопостачання тільки у разі перебування таких мереж у нього на балансі... Межею вуличної мережі водовідведення, яку обслуговує виробник, є контрольний колодязь на ній включно, а межею дворової мережі водовідведення - перший від будинку колодязь включно... У випадку відсутності контрольного колодязя на випуску водовідведення межею будинкової мережі є її приєднання до вуличної мережі.»

Відповідно до Постанови Вищого адміністративного суду України, від 07.02.2013р. № К/9991/29412/12 в силу якої визнано законним п. 24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України № 869 від 01.06.2011, в частині: "і нарахування щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг."

Таким чином, згідно з абз. 1 п. 24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених Постановою Кабінетом Міністрів України № 869 від 01.06.2011, "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, з розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховується щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.

Перелічені норми права дозволяють зробити висновок про те, що беззаперечним виконавцем послуг з утримання житлового фонду, до складу якого входить і постачання гарячої води в межах багатоквартирного жилого будинку, є житлово-експлуатаційні підприємства (або наймодавці житлових приміщень).

Проведення повірки не є предметом діяльності підприємства і КП «Харківводоканал» не має ліцензії і дозволу на проведення таких дій. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2012р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" затверджено "Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", який містить перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", яким передбачено послугу - Періодична повірка, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.

КП «Харківводоканал» не є виконавцем з надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

У відповідності до п. 1 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», виконавцями з надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є суб'єкти господарювання всіх форм власності, які надають ці послуги. Таким чином, КП «Харківводоканал» не є належним відповідачем по справі.

Позивач взяв на себе зобов'язання про проведення періодичної повірки за власний рахунок. Згідно акту опломбування лічильників від 08.11.2008р., який підписаний позивачем, та не оскаржувався в судовому порядку, зазначено зобов'язання про проведення державної повірки і повторного опломбування за рахунок ОСОБА_1 Цей акт містить в собі ознаки правочину та зобов'язання передбачені ст.ст.202 і 509 Цивільного кодексу України. За змістом цього акту «Держповірка і повторне опломбування квартирних засобів обліку виконуються за рахунок коштів наймача (власника) квартири». Згідно п.1 ст. 526 ЦК України: «Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства». Таким чином, підписавши акт опломбування позивач погодився з умовами експлуатації лічильників, які не бажає виконувати.

Нарахування плати за надані послуги здійснюється як при відсутності приладів обліку води, на підставі п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» № 630 від 21.07.2005р.: «У разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання». В зв'язку з неможливістю, здійснювати нарахування за послуги водопостачання і водовідведення за об'ємами згідно до показань приладів обліку, з 01.11.2012р. нарахування плати здійснюється згідно затверджених норм водоспоживання.

Відповідно до ст.10 ч.3, 60 ч.1,4 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання вчинити певні дії відповідача не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 202, 509, 526 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 203, 208, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, Правилами надання послуг з централізованого опалення, ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», Наказом Держжитлокомунгоспу України від 25 квітня 2005 року № 60 «Про затвердження порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Харківводоканал» про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подавати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий -