Рішення № 31409594, 23.05.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
921/314/13-г/3
Номер документу
31409594
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" травня 2013 р.Справа № 921/314/13-г/3

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Турецького І.М.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача Приватного підприємства "Альма-Віта" , с. Золотники вул.. Містечко , 52 Теребовлянський район Тернопільська область

про стягнення збитків у розмірі 72 856 грн. 00 коп. , завданих порушенням природоохоронного законодавства

за участю представників сторін від:

Позивача:

Ференц Е.М. - заступник начальника ДЕІ у Тернопільської області , довіреність №3/981 від 15.03.2012р.

Відповідача:

Кузів П.Г. - юрисконсульт, представник за довіреністю №108 від 10.04.2013р.

За участю прокурора - Васильківська О.А. - представник прокуратури міста Тернополя , службове посвідчення НОМЕР_1 від 05.02.2013р.

За участю прокурора - Демків І.В. - представник Тернопільської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері , службове посвідчення № 013998 від 17.12.2012р.

Суть справи:

Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області звернувся в господарський суд Тернопільської області з позовом до відповідача - Приватного підприємства "Альма-Віта" про стягнення збитків у розмірі 72 856 грн. 00 коп., завданих порушенням природоохоронного законодавства

Судовий збір прокурор просить покласти на відповідача.

Представники прокуратури та представник позивача в судове засідання прибули, позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві та посилаючись на докази долучені до неї.

Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався. Явку у призначені судові засідання свого представника забезпечив, проти позову заперечує частково з підстав викладених у письмовому відзиві на позовну заяву за вх.. № 9445 від 15.05.2013р. .

У судовому засіданні - 11 квітня 2013 року судом оголошено про початок розгляду справи №921/314/13-г/3 по суті , про що свідчить формуляр (протокол) судового засідання від 11 квітня 2013 року .

Розгляд справи №921/314/13-г/3 відкладався на 16.05.2013р. на 10 год. 20 хв. . на підставі статті 77 ГПК України , про що винесену відповідну ухвалу суду від 25.04.2013р.

У відповідності до статті 77 ГПК України , у судовому засіданні оголошувались перерви до 25.04.2013р. до 10:00 год. та до 23.05.2013р. до 11:30 год. , про що свідчить формуляри (протоколи) судових засідань відповідно від 11.04.2013р. , від 16.05.2013р. та від 23.05.2013р.

У судовому засіданні 23.05.2013р. оголошувалась перерва до 14:00 год. , про що зазначено у формулярі (протоколі) судового засідання від 23.05.2013р.

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін та прокурорам, роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

Під час судового розгляду справи №921/314/13-г/3, в порядку статті 81-1 ГПК України, здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою програмно-апаратного комплексу " Діловодство суду " (компакт-диск CD-R, серійний номер 120 170 LA 34187).

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, вислухавши представників сторін та думку прокурорів, суд встановив наступне:

Згідно вимог статті 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", статті 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу статтей 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до статті 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

08 грудня 2011 року спеціалістами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області проведено перевірку на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, згідно якої встановлено, що діяльність Приватного підприємства "Альма - Віта" пов'язана з порушенням вимог природоохоронного законодавства , здійснював забір води в період з 08.08.2011р. по 07.12.2011р. з незаконним видобуванням корисних копалин в кількості 1385,1 м. куб. , тобто без спеціального дозволу на користування надрами ( підземні води) , що є порушенням вимог статтей 19, 21, 23 Кодексу України "Про надра".

Даний факт порушення підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 08.12.2011р.

Відповідно до довідки №09/12/2011-1 від 09.12.2011р. виданої ПП "Альма - Віта", за період з 08.08.2011р. по 07.12.2011р. підприємством було використано 3090 м. куб. води , з них: 1704,9 м. куб. для побутово-господарських потреб та 1385,1 м. куб. - на виробничі потреби.

Згідно поданого Розрахунку розміру відшкодування збитків, завданих ПП "Альма - Віта" навколишньому середовищу самовільним використанням водних ресурсів без спеціального дозволу на користування надрами в частині використання прісних підземних вод, сума збитків складає 72 856 грн. 00 коп. , яка на день розгляду справи відповідачем не відшкодована.

Судом встановлено, що 06 лютого 2012 року Тернопільським міжрайонним природоохоронним прокурором порушено кримінальну справу відносно директора ПП "Альма-Віта" ОСОБА_4 за ч.2 ст. 240, ч.1. ст.. 364-1 КК України.

Постановою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 10.12.2012р. у справі № 1-61/12р. постановлено звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення нею злочинів , передбачених ч.2 ст. 240 , ч.1 ст. 367 КК України , у зв"язку із зміною обстановки.

У даній постанові зазначено наступне: " що у судовому засіданні підсудна ОСОБА_4 повністю визнала свою у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.240, ч.1 ст.367 КК України, вказала, що у ПП "Альма-Віта" наявний дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-1611 "А"/ТЕР від 18 грудня 2007 року, термін дії якого закінчується 01.01.2013 року. Погоджується із тією обставиною, що ПП "Альма-Віта" використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку площею біля 0.0004 га, на якій знаходяться артезіанські свердловини в с.Золотники Теребовлянського району Тернопільської області. ОСОБА_4 як службова особа ПП "Альма-Віта" неналежно виконувала свої службові обов"язки через несумлінне ставлення до них, що призвело до незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення без спеціального дозволу на користування надрами та заподіяння державним інтересам істотної шкоди. В даний час нею вживаються заходи до одержання такого спеціального дозволу, використання підземних вод ПП "Альма-Віта" . Із змісту інформації Головного управління Держкомзему у Тернопільській області випливає, що ПП "Альма-Віта" використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку площею біля 0.0004 га, на якій знаходяться артезіанські свердловини в с.Золотники Теребовлянського району Тернопільської області. Згідно із інформацією Державного інформаційного геологічного фонду України "ГЕОІНФОРМ УКРАЇНИ" ПП "Альма-Віта" спеціального дозволу на користування надрами не отримувало ."

Відповідно до статті 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" , державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Згідно статті 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" , використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:, зокрема щодо раціонального і економного використання природних ресурсів та здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до статті 1 Водного кодексу України зазначено, що підземні води - це води, що знаходяться нижче рівня земної поверхні в товщах гірських порід верхньої частини земної кори в усіх фізичних станах.

Згідно статтей 44, 49 Водного кодексу України , водокористувачі зобов"язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

В силу статті 48 Водного кодексу України , спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Як вбачається із дозволу на спеціальне водокористування №УКР - 1611 "А"/ТЕР від 18.12.2007р. , виданого Державним управлінням екології та природних ресурсів , ПП "Альма - Віта " здійснює водокористування на законних підставах.

Статтею 1 Кодексу України "Про надра" , зазначає, що надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Згідно статті 6 Кодексу України "Про надра", визначено , що корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Підземні води прирівняні до корисних копалин загальнодержавного значення "Переліком корисних копалин загальнодержавного значення", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" від 12 грудня 1994 року № 827.

Відповідно до статті 19 Кодексу України "Про надра" , надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу.

В силу статті 21 Кодексу України "Про надра" , надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно статті 23 кодексу України "Про надра", землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовувати надра для господарських і побутових потреб. Видобування корисних копалин місцевого значення і торфу з застосуванням спеціальних технічних засобів, які можуть призвести до небажаних змін навколишнього природного середовища, погоджується з місцевими радами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Статтею 67 Кодексу України "Про надра" , встановлено , що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до міждержавного стандарту «"ГОСТ 17.1.1.04-80", затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартам від 31.03.1980р. № 1452, який діє в Україні, до господарсько-побутових потреб не належать: лікувальні, курортні та оздоровчі цілі; потреби сільського господарства (без зрошення та обводнення), а також зрошення та обводнення; промислові (виробничі) потреби; потреби теплоенергетики; територіальний перерозподіл стоку поверхневих вод та поповнення запасів підземних вод; скидання стічних вод та інші потреби, а також багатоцільове водокористування.

Термін "власні", застосований у статті, що коментується, обмежує право, надане статтею 23 Кодексу про надра, тільки такими потребами, які є у землевласника (землекористувача), і унеможливлює видобування підземних вод для забезпечення потреб третіх осіб.

Таким чином, незалежно від наявності дозволу на спеціальне водокористування, надрокористувачі, діяльність яких не підпадає під дію статті 23 Кодексу України "Про надра" , повинні отримати відповідний спеціальний дозвіл на користування надрами.

Розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, в результаті його неправомірних дій, за відсутності відповідного дозволу, здійснено згідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" , затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 року .

Крім того , суд зазначає, що у судовому засіданні - 23.05.2013р. представником відповідача стверджено факт звернення Приватного підприємства "Альма-Віта" з заявою про отримання спеціального дозволу на користування надрами , що в свою чергу підтверджує необхідність даного дозволу підприємству.

Згідно вимог статтей 32, 33, 34 , 35 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обставини, визнані господарським судом загальновідомими, не потребують доказування. Факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони. Вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені. Рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору. Факти, які відповідно до закону вважаються встановленими, не доводяться при розгляді справи. Таке припущення може бути спростовано в загальному порядку.

Оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача щодо відшкодування збитків в сумі 72 856 грн. 00 коп., документально обґрунтовані та підлягають до задоволення.

Грошові стягнення за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності є джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України, у відповідності до статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та пункту 7 частини 3 статті 29, пункту 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального Фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів у 2013 році належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Таким чином, за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягають стягненню з ПП "Альма - Віта" збитки в сумі 72 856 грн. 00 коп. , з них (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України, (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Золотниківської сільської ради , (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33117331700489, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37625079 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.

Статтею 49 ГПК України передбачено, що судовий збір від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Відповідно до статтей 1, 4 Закону України "Про судовий збір", який набрав чинності з 01.11.2011р., судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується в розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати - 1720,50 грн. та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат - 68820,00 грн.

Згідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2013 року складає 1147 грн. 00 коп.

Враховуючи зазначене, судовий збір у розмірі 1720 грн. 50 коп. покладається на відповідача у справі та стягується у дохід Державного бюджету України.

Керуючись статтями 22, 29, 32, 33, 34, 35, 43, 49, 81-1, 82-85 ГПК України, Кодексом України "Про надра", Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про прокуратуру", суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Альма-Віта" , с. Золотники вул.. Містечко , 52 Теребовлянський район Тернопільська область код ЄДРПОУ 22335971:

- 72856 грн. 00 коп. збитків, (30% - 21856 грн. 80 коп. ) в доход спеціального фонду Державного бюджету України, (50% - 36428 грн. 00 коп. ) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Золотниківської сільської ради , (20% - 14571 грн. 20 коп.) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33117331700489, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37625079 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012;

- в дохід державного бюджету України (отримувач коштів УДКСУ м. Тернополя, код класифікації доходів бюджету 22030001, номер рахунку отримувача 31217206783002, назва банку отримувача ГУ ДКСУ у Тернопільській області, МФО банку отримувача 838012, код ЄДРПОУ отримувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022) - 1720 грн. 50 коп. судового збору.

3. Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

4. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення "27" травня 2013 року, через місцевий господарський суд.

5. Рішення направити сторонам у справі та прокурору - рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Суддя І.М. Турецький