УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2013 року Справа № 30983/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Костів М.В.
судді Запотічний І.І.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.07.2010 року у справі за позовом ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» до ДПІ в м. Івано-Франківську про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
12 квітня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Позовні вимоги мотивувало тим, що оскаржуване рішення № 0002862303 від 11.06.2009р. є протиправним та таким, що винесено з порушенням вимог законодавства. Посилається на той факт, що оскаржуваним рішенням штрафні санкції до позивача застосовано безпідставно, перевірку проведено без попереднього повідомлення, в порушення вимог ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», номер акту перевірки зазначеного в оскаржуваному рішенні не відповідає дійсному номеру акту перевірки. Позивач посилається, що для проведення таких розрахункових операцій реєстратор розрахункових операцій взагалі не застосовується. Просить оскаржуване рішення скасувати, оскільки воно прийнято на підставі необґрунтованих висновків, зазначених в акті перевірки.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.07.2010 року в задоволені позову відмовлено повністю.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» подало апеляційну скаргу, відповідно до якої просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.07.2010 року, та прийняти нову постанову, якою позов ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» задовольнити.
Враховуючи те, що особи які беруть участь в справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає доцільним розглядати справу відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
21.05.2009 року працівниками ДПА в Рівненській області на підставі направлень №1138/23-719 та №1139/23-719 від 21.05.2009 року проведено планову перевірку господарської одиниці кіоску, що належить ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД», щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки виявлено порушення вимог п.1,2,13 ст. 3 Закону України «Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», про що складно акт від 21.05.2009 року за № 6649/09/15/23/34623849.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач проводив розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій при реалізації товарів. При проведенні розрахункової операції за придбаний товар заступник бухгалтера Департаменту продажу ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» не провела її через реєстратор розрахункових операцій та не видала фіскальний чек встановленого зразка. Факт невидачі розрахункового документа підтверджується актом перевірки та поясненням заступника бухгалтера позивача. Встановлено також відсутність належного забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми, яка зазначена в денному звіті РРО.
Окрім зазначеного, 21.05.2009 року, під час проведення перевірки, заступником бухгалтера Департаменту продажу ТзОВ "Торговий дім «Оволайн ЛТД» здійснено опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків , а саме в кіоску, який належить ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено заступником бухгалтера власноручно у присутності посадових осіб податкової служби. У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 140,20 грн. Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 21.05.2009 р. станом на 14 год. 09 хв. через РРО не проведено жодної розрахункової операції. Невідповідність сум готівкових коштів становить 131,20 грн. Даний факт доведено та підтверджено матеріалами справи.
На підставі вказаного акту ДПІ в м. Івано-Франківську прийняла оскаржуване рішення від 11.06.2009 року за №0002862303, яким застосовано штрафні санкції до позивача за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 701,00 грн.
У відповідності до п.3 Переліку форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженого постановою КМУ за №1336 від 23.10.2000 року при здійсненні роздрібної торгівлі в кіосках, проведення розрахункових операцій із застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій є обов'язковим.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265 (далі Закон № 265) Закону № 265 реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Таким чином, з урахуванням положень статті 9 Закону № 265, якими визначено випадки, при яких реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим в разі здійснення розрахунків у готівковій або у певних способах у безготівковій формі, вичерпний перелік яких законом не передбачений.
Порядок проведення розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг врегульовано нормами розділу ІІ Закону № 265.
Відповідно до п.п. 1, 2, 13 ст.3 Закону України «Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.1 ст.17 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі: - п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що до позивача правомірно застосовано штрафну санкція в розмірі 45,00 грн. (9,00 грн. х 5).
Відповідно до ст. 22 цього ж Закону, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
З врахуванням наведеного до позивача правомірно застосовано штрафну санкцію в сумі 656,00 грн. (131,20 грн. х 5).
Що стосується посилання скаржника на те, що проводилась планова перевірка позивача, доказів дотримання порядку проведення якої позивачем не надано, колегія суддів зазначає.
Спеціальним нормативно-правовим актом, з питань здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно зі ст. 15 даного Закону, контроль в даній сфері здійснюється податковими органами шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до законодавства України.
Частиною 4 ст. 16 цього Закону передбачено, що планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги
Відповідно до пункту 3.1 додатку 1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року №35, такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.
Згідно вимоги статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу», якими обґрунтовує позивач протиправність оскаржуваного рішення, визначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а в даному випадку перевірка позивача проводилась з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом господарювання.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, колегія апеляційного суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 197, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд - 254 КАС України апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.07.2010 року у справі № 2а-1474/10/0970 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Костів М.В.
Запотічний І.І.