ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" травня 2013 р. м. Київ К-32153/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2010 по справі №2-а-13242/08/0470 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія:
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2009, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2010, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі - задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0000271312/0 від 26.05.2008, №0000271312/1 від 19.06.2008, №0000271312/2 від 11.09.2008 та №0000271312/3 від 17.11.2008, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок бюджету у розмірі 65164,02грн., у т.ч. 48346,84грн. - за основним платежем та 16817,18грн. - штрафні (фінансових) санкцій.
Рішення судів мотивовано неправомірністю визначення позивачеві податкових зобов'язань з огляду на те, що чинне законодавство не містить вимоги щодо необхідності округлення знаків при проведенні розрахунку та нарахуванні збору за геологорозвідувальні роботи.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, відповідач 11.10.2010 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який своєю ухвалою від 04.11.2010 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2010, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, п.п.4.1 п.п. 4.2 п. 4 наказу Комітету України з питань геології та використання надр і Державної податкової адміністрації України від 23.06.1999 №105/309, зареєстрованого у Мін'юсті України 16.07.1999 за №474/3767 (далі - Інструкція №105/309), п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 №115 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння» (далі - Порядок №115), ст.86, ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріалами справи, наведені у скарзі доводи, колегія суддів, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що на підставі акту №69/08-06-235/00191000 від 15.05.2008, складеного за результатом виїзної планової перевірки Відкритого акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.12.2007, та за результатами адміністративного оскарження, податковим органом було прийнято податкові повідомлення-рішення №0000271312/0 від 26.05.2008, №0000271312/1 від 19.06.2008, №0000271312/2 від 11.09.2008, №0000271312/3 від 17.11.2008, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок бюджету у розмірі 65164,02грн., у т.ч. 48346,84грн. - за основним платежем та 16817,18грн. - штрафні (фінансових) санкцій.
Підставою для визначення позивачеві податкового зобов'язання слугував висновок податкового органу про порушення позивачем п.3 Порядку №115, а саме, у рядку 04 «Норматив збору» з урахуванням коефіцієнту 2,11 - застосовано норматив 0,52750грн./т (потрібно 0,53 грн./т) до магнетитових кварцитів, що призвело до заниження збору за геологорозвідувальні роботи за перевіряємий період на суму 48556,84грн.; застосовано норматив 0,25320 грн/куб.метр (потрібно 0,25 грн/куб.метр) до камню будівельного. При цьому, податковий орган виходив з того, що нормативи збору за геологорозвідувальні роботи з урахуванням збільшення на коефіцієнт 2,11 повинні містити стільки знаків після коми, скільки містила його початкова величина, встановлена у додатку до Порядку №115, з відповідним округленням за встановленими правилами.
Справляння збору за геологорозвідувальні роботи регламентується Порядком №115 та та Інструкцією № 105/309.
Згідно з пунктом 3 Порядку №115 нормативи збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, встановлюються окремо для кожного виду корисних копалин чи групи близьких за призначенням корисних копалин у гривнях до одиниці видобутку чи погашення у надрах запасів корисних копалин згідно з додатком.
Аналогічні норми закріплено підпунктом 4.2 пункту 4 Інструкції №105/309, відповідно до якого нормативи збору підлягають індексації з урахуванням офіційно встановленого та опублікованого індексу інфляції. Індексація нормативів здійснюється при розрахунку збору за звітний квартал з урахуванням індексу інфляції за останній місяць звітного кварталу.
Згідно з пунктом 3 статті 3 розділу II Закону України від 30.11.2006 № 398-V «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» до нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 №115, застосовується коефіцієнт 2,11.
Проте, вищезазначені нормативні акти не містять у собі вимоги щодо необхідності округлення знаків при проведенні розрахунку та нарахування збору за геологорозвідувальні роботи, а тому обчислення позивачем збору за геологорозвідувальні роботи у відповідності до вищезазначених вимог без вчинення відповідного округлення є правомірним.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 210, 2201, 223, 224, 230, 231, ч.5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв