ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2013 р. Справа № 804/3639/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кальника В.В.
при секретарі судового засідання Шкуті А.А.
за участю представника позивача Мартиненко С.А.розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арізона Гейм» до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арізона Гейм» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби з позовними вимогами про скасування податкового повідомлення-рішення від 31 жовтня 2012 року №0007611502.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що висновки акту перевірки не відповідають фактичним обставинам, оскаржуване податкове повідомлення-рішення не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, прийнято на підставі неправомірних висновках відповідача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином, надав до суду письмові заперечення проти позову. В обґрунтування заперечень зазначено, що висновки перевірки є правомірними та відповідають фактичним обставинам справи, за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому, податкова інспекція при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 31 жовтня 2012 року №0007611502 діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, отже, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на підставі наказу Криворізької центральної МДПІ від 05.10.2012 року №967 «Про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Арізона Гейм»» головним державним податковим ревізором-інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість та акцизного податку управління оподаткування юридичних осіб, інспектором І рангу податкової служби Якубенко М.І. проведено документальну невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства України за поданою декларацією з податку на додану вартість за березень 2012 року.
За результатами перевірки складено акт від 19.10.2012 року №3282/175/1640/32692659, згідно якого встановлено наступні порушення:
- п.п. 16.1.3, 16.1.7 п. 16.1 ст. 16, п. 46.1. ст. 46, п. 48.1 ст. 48, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей стосовно правильності оформлення копій обов'язкових документів наданих до Криворізької центральної МДПІ та їх обсягу стосовно включення до податкового кредиту за березень 2012 року податкових накладних, виписаних ТОВ «Ігротек-Імпорт» (ІНН 324868726504) на загальну суму ПДВ 17499,99 грн., та ТОВ «Новоком» (ІНН 318088126605) на загальну суму ПДВ 17250 грн. з порушенням порядку реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних;
- п. 198.6 ст. 198 та п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей, а саме включення до податкового кредиту за березень 2012 податкових накладних, виписаних ТОВ «Ігротек- Імпорт» (ІНН 324868726504) на загальну суму ПДВ 17499,99 грн. та ТОВ «Новоком» (ІНН 318088126605) на загальну суму ПДВ 17250 грн. з порушенням порядку реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, що призвело до заниження податку на додану вартість за звітний податковий період березень 2012 року на загальну суму 6768 грн.
На підставі акту перевірки Криворізькою центральною МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.10.2012 року №0007611502 на суму 8460,00 грн. (порушення п.п. 16.1.3., п.п 16.1.7., п. 16.1 ст. 16, п. 46.1. ст. 46, п. 48.1 ст. 48, п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).
Не погодившись з прийнятим Криворізькою ЦМ ДПІ податковим повідомлення-рішенням, 15.11.2012 року позивач звернувся до ДПА Дніпропетровської області із скаргою за вих. №124 щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 31.10.2012 року №0007611502.
Рішенням ДПА в Дніпропетровській області від 15.01.2013 року за №177/10/10-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Криворізької центральної від 31.10.2012 року №0007611502 про збільшення суми грошових зобов'язань з ПДВ у розмірі 8460 грн., а скаргу ТОВ «Арізона Гейм» без задоволення.
З метою подальшого оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, 01.02.2013 року ТОВ «Арізона Гейм» звернулось з відповідною скаргою за вих. № 2113/6 до ДПС України щодо оскарження рішення ДПА в Дніпропетровській області про розгляд скарги за вих. №177/10/10-25 від 15.01.2013 року, а також податкового повідомлення-рішення Криворізької центральної МДПІ від 31.10.2012 року №0007611502.
Рішенням ДПС України від 21.02.2013 року за вих. №2691/16/10-2115 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Криворізької центральної МДПІ від 31.10.2012 року № 0007611502 та рішення, прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу ТОВ «Арізона Гейм» без задоволення.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, ТОВ «Арізона Гейм» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Криворізької центральної МДПІ від 31.10.2012 року №0007611502
Згідно п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу).
Пунктом 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкових накладних платниками ПДВ - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума ПДВ в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень - з 01.01.2012 року.
Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з абз. 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
ТОВ «Арізона Гейм» зверталось до Криворізького центральної МДПІ із заявою-скаргою щодо включення до податкового кредиту за березень 2012 року, в зв'язку із порушенням постачальником порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (вх. №9019799591 від 18.04.2012 року), на підставі наступних податкових накладних:
- податкова накладна №4 від 07.03.2012 року, виписана ТОВ «Ігротек- Імпорт» на загальну суму 35000 грн., в тому числі 5833,3 грн. ПДВ;
- податкова накладна №3 від 06.03.2012 року виписана ТОВ «Ігротек- Імпорт» на загальну суму 35000 грн., в тому числі 5833,3 грн. ПДВ;
- податкова накладна №2 від 05.03.2012 року виписана ТОВ «Ігротек- Імпорт» на загальну суму 35 000 грн., в тому числі 5833.3 грн. ПДВ;
- податкова накладна № 2 від 06.03.2012 року виписана ТОВ «Новоком» на загальну суму 34500 грн., в тому числі 5750.00 грн. ПДВ;
- податкова накладна №1 від 05.03.2012 року виписана ТОВ «Новоком» на загальну суму 34500 грн., в тому числі 5750,00 грн. ПДВ;
- податкова накладна №3 від 07.03.2012 року виписана ТОВ «Новоком» на загальну суму 34 500 грн., в тому числі 5750,00 грн. ПДВ.
Вказаний факт відображено в акті перевірки.
Відповідно до матеріалів перевірки, а також наданих документів ТОВ «Арізона Гейм», до заяви-скарги щодо включення до податкового кредиту за березень 2012 року, не було надано первинних документів, на думку ДПІ, це свідчить про порушення порядку подання вказаної скарги. Однак, суд зазначає, що вказана обставина не може бути приводом для виключення передбачених в скарзі податкових накладних постачальників із податкового кредиту покупця, в зв'язку із тим, що відповідно до вимог Податкового кодексу України саме скарга на постачальника, є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Діюче законодавство не передбачає норми щодо виключення контролюючим органом із податкового кредиту платника податку на підставі порушення порядку подання скарги на постачальника, у разі порушення ним порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, як це зазначено в акті перевірки.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 4 Податкового Кодексу України податкове законодавство України ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Таким чином, враховуючи, що дане питання законодавчо неврегульоване, тому рішення контролюючим органом повинно бути прийняте на користь платника податку, а посадові особи державного органу повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно частини 2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, суд, перевіривши оскаржуване рішення відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до висновку, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення від 31 жовтня 2012 року №0007611502 прийнято податковим органом без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому таке податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 31 жовтня 2012 року №0007611502, прийняте Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 14 квітня 2013 року.
Суддя В.В. Кальник