Постанова № 31119283, 29.04.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2013
Номер справи
803/746/13-а
Номер документу
31119283
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2013 року Справа № 803/746/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

при секретарі судового засідання Мартинюк О.П.,

за участю представника позивача Лелікова Д.А.,

представника відповідача Татарин В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області до Публічного акціонерного товариства «Луцькпластмас» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області (далі - УПФУ в м. Луцьку, позивач) звернулося з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Луцькпластмас» (далі - ПАТ «Луцькпластмас») про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 1966966,98 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зобов'язаний проводити відшкодовування Пенсійному фонду сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 року, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Відповідач не проводив відшкодування Пенсійному фонду витрат на виплату і доставку таких пільгових пенсій, заборгованість ПАТ «Луцькпластмас» з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за 2010 - 2012 роки становить 1966966,98 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

В ході судового розгляду справи позивач подав клопотання № 3358/09-07 від 19.04.2013 року про зміну (зменшення розміру) позовних вимог (т. 2, а. с. 1), у якому просить стягнути з ПАТ «Луцькпластмас» на користь УПФУ в м. Луцьку заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2010 - 2012 роки в загальній сумі 1803001,35 грн.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 05.04.2013 року № 78 (т. 1, а. с. 46) та додаткових запереченнях проти позову від 24.04.2013 року (т. 2, а. с. 4-5) відповідач адміністративний позов визнав частково на суму заборгованості 597622,45 грн., в решті розміру позовних вимог не визнав з тих підстав, що ряду пенсіонерів пенсія повинна була бути призначена за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому відповідач не зобов'язаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку таких пенсій. Крім того, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2008 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.11.2011 року, у справі № 9/26-5А визнано нечинним та скасовано рішення комісії УПФУ в м. Луцьку про призначення ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язано УПФУ в м. Луцьку призначити з 01.12.2007 року ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Вказаними судовими рішеннями встановлено факт безпідставного призначення пенсії ОСОБА_3 за статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте, до списків на відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій за 2010 - 2012 роки позивач включав ОСОБА_3 та інших осіб, яким пенсія повинна була бути призначена за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відтак, лише частина грошових вимог позивача є підставною, а саме згідно з відповідними списками: за 2010 рік по 28 особах на суму 229955,55 грн., за 2011 рік по 34 особах на суму 249498,74 грн., за 2012 рік по 26 особах на суму 282133,79 грн.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, клопотанні про зміну позовних вимог, просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2010 - 2012 роки в загальній сумі 1803001,35 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково в розмірі 597622,45 грн. з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, просить в задоволенні позову в решті суми позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ПАТ «Луцькпластмас» створено шляхом перейменування Відкритого акціонерного товариства «Луцькпластмас» (ВАТ «Луцькпластмас») та є правонаступником усіх його прав та обов'язків; ВАТ «Луцькпластмас» створене згідно з рішенням засновника - Міністерства промисловості України (наказ № 131 від 28.04.1994 року) шляхом перетворення Луцького державного заводу виробів з пластмас у ВАТ відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію державних підприємств» від 15.03.1993 року № 210, що підтверджується статутом ПАТ «Луцькпластмас», затвердженим рішенням зборів акціонерів (протокол № 1 від 28.04.2012 року) (т. 1, а. с. 47-63), наказом Міністерства промисловості України від 28.04.2012 року № 1 «Про створення відкритого акціонерного товариства «Луцькпластмас» (т. 1, а. с. 248). Відповідач взятий на облік в УПФУ в м. Луцьку як платник страхових внесків, що підтверджується карткою страхувальника (т. 1, а. с. 80), зобов'язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

УПФУ в м. Луцьку були направлені на адресу ПАТ «Луцькпластмас» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за 2010 - 2012 роки, складені УПФУ в м. Луцьку, УПФУ в Луцькому районі Волинської області, УПФУ в Ківерцівському районі Волинської області, УПФУ в Горохівському районі Волинської області, УПФУ в Ковельському районі Волинської області, УПФУ в м. Димитрові Донецької області, УПФУ в м. Житомирі Житомирської області (т. 1, а. с. 9-41), відповідно до яких відповідач зобов'язаний був відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в загальному розмірі 1966966,98 грн. При цьому, станом на 18.04.2013 року ПАТ «Луцькпластмас» було частково сплачено вказані витрати в загальній сумі 163965,63 грн. (т. 2, а. с. 1).

Судом також встановлено, що згідно з протоколами про призначення пенсій, довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій, уточнюючих довідок про особливий характер роботи усім пенсіонерам, які працювали на Луцькому державному заводі виробів з пластмас (правонаступником якого на даний час є ПАТ «Луцькпластмас»), та які вказані у зазначених вище розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, пенсії за віком були призначені на пільгових умовах згідно із статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (т. 1, а. с. 82-135, 146-243, т. 2, а. с. 17-27, 42-45).

Крім того, судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2008 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.11.2011 року, у справі № 9/26-5А визнано нечинним та скасовано рішення комісії УПФУ в м. Луцьку про призначення ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язано УПФУ в м. Луцьку призначити з 01.12.2007 року ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (т. 1, а. с. 65-69). Разом з тим, вказані судові рішення УПФУ в м. Луцьку не виконані. Протягом 2010 - 2012 років УПФУ в м. Луцьку нарахована та виплачена пенсія ОСОБА_3 в загальному розмірі 32910,04 грн., що підтверджується довідками УПФУ в м. Луцьку від 29.04.2013 року № 3470, № 3471, № 3472 (т. 2, а. с. 46-48), при цьому, вказана сума виплаченої пенсії увійшла в повному розмірі до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2010 - 2012 роки, які надсилалися відповідачу (т. 1, а. с. 10 зворот, а. с. 20 зворот, а. с. 31 зворот).

Відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1 статті 2 цього ж Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Як передбачено статтею 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Згідно з підпунктами 6.4, 6.8 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (з наступними змінами та доповненнями), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що оскільки за відповідачем як платником страхових внесків рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача такої заборгованості (за винятком, витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3 протягом 2010 - 2012 років в сумі 32910,04 грн.) підлягають до задоволення частково в сумі 1770091,31 грн. (1803001,35 грн. - 32910,04 грн. = 1770091,31 грн.).

Позовні вимоги про стягнення коштів в розмірі 32910,04 грн. (тобто, суми нарахованої та виплаченої протягом 2010 - 2012 року пільгової пенсії ОСОБА_3) до задоволення не підлягають, з огляду на таке.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2008 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.11.2011 року, у справі № 9/26-5А визнано нечинним та скасовано рішення комісії УПФУ в м. Луцьку про призначення ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язано УПФУ в м. Луцьку призначити з 01.12.2007 року ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (т. 1, а. с. 65-69). Таким чином, вказаними судовими рішеннями встановлено, що пенсія ОСОБА_3 повинна була бути призначена за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому дана обставина відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) не підлягає доказуванню при розгляді цієї справи. Чинне законодавство України не передбачає відшкодування підприємствами та організаціями пенсій, призначених відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а невиконання УПФУ в м. Луцьку постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2008 року (в частині призначення ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення») не може бути підставою для стягнення з відповідача фактичних витрат на виплату та доставку пенсії вказаному пенсіонеру.

Разом з тим, суд не бере до уваги доводи представника відповідача про те, що постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2008 року слід застосувати і до ряду інших пенсіонерів, яким повинна була бути призначена пенсія на підставі саме статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки вказане судове рішення має індивідуальний характер та стосується виключно пенсіонера ОСОБА_3 В той час як по інших пенсіонерах, яким, на думку відповідача, пенсія була безпідставно призначена за статтею 13 вказаного Закону, відсутні будь-які рішення, прийняті в адміністративному чи судовому порядку, які б встановлювали факт незаконного призначення пенсій особам, по яких відповідач заперечує обов'язок відшкодування витрат на виплату та доставку таких пенсій.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Луцькпластмас» (ідентифікаційний код 00203571) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за 2010 - 2012 роки в загальному розмірі 1770091 гривня 31 копійка (один мільйон сімсот сімдесят тисяч дев'яносто одна гривня тридцять одна копійка).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 07 травня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М.Валюх