ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2013 року Справа № 803/976/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
при секретарі судового засідання Приходай Я.О.,
за участю представників позивача Потапчука В.А., Денісова С.П.,
представника відповідача Гофман В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Луцького базового медичного коледжу про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - ДФІ у Волинській області, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Луцького базового медичного коледжу (далі - Медколедж, відповідач) про зобов'язання виконати пункти 9, 10, 11 вимоги № 03-040-14-14/846 від 12.02.2013 року «Про усунення порушень».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Волинській області на ІV квартал 2012 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Луцького базового медичного коледжу за період з 01.01.2010 року по 01.12.2012 року, про що складено акт № 040-22/002 від 25.01.2013 року. Ревізією встановлено фінансові порушення на загальну суму 992637,55 грн., з яких операції, проведені з порушенням законодавства, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на загальну суму 845268,76 грн., недоотримання обласним бюджетом, спеціальним фондом установи та фізичним особами 45272,56 грн. та інші фінансові порушення на суму 102096,23 грн., чим порушено п. 2 Указу Президента України від 23.01.1996 № 77/96 «Про заходи щодо реформування системи підготовки спеціалістів та працевлаштування випускників вищих навчальних закладів» (далі - Указ № 77/96), п. 18 Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.08.1996 № 992, пп.7, 8.3, 8.4, 20 абз. 1 розділу III Порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.12.1997 № 367 (далі - Наказ № 367) та п. Типових угод, керівництвом Медколеджу не забезпечено працевлаштування випускників, що навчались за державним замовленням в установах державного сектору економіки; п. 6 Методики розрахунку і порядку використання орендної плати за користування майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області затвердженої рішенням Волинської обласної ради від 08.09.2006 № 5/15 (далі - Методика № 5/15), та п. 13 Методики розрахунку і порядку використання орендної плати за користування майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області затвердженої рішенням Волинської обласної ради від 13.05.2011 № 4/46 (далі - Методика 4/46), медичним коледжем впродовж ревізійного періоду не забезпечено коригування орендної плати на індекс інфляції, п. 33 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти від 15.04.1993 №102, п. 2.4.5.12 та п. 2.19 Додатку 3 спільного Наказу Міністерства праці і соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та соціального захисту населення», в частині проведення доплати за шкідливі умови праці в розмірі 15% окремим працівникам Медколеджу, посади яких не передбачені переліком посад, робота на яких дає право на проведення зазначеної доплати; пунктів 3.3.10.1, 3.1.18.1 Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д.1.1-1-2000), затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27 серпня 2000 року № 174 (в редакції наказу Держбуду України від 17 червня 2003 року № 85) (Правила визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000), зокрема, визначення прямих витрат по «підряднику» - підприємцю ОСОБА_4 по об'єктах Медколеджу виявлено зайве включення в актах виконаних робіт ф. КБ-2в за травень 2010 року 339 людино-годин, шляхом необґрунтованого застосування коефіцієнта К=1,15.
Листом від 12.02.2013 року № 03-040-14-14/846 відповідачу направлено вимогу про усунення порушень, в свою чергу Медколедж листами № 1795/02-12 від 20.12.2012, № 0103/07/02-13 від 16.01.2013 та № 0142/07/02-12 від 24.01.2013 повідомив ДФІ у Волинській області про заходи, якими частково виконано вимоги, проте пункти 9, 10, 11 законних вимог залишаються не виконаними. Просить суд адміністративний позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та суду пояснив, що відповідач частково виконав пункт 9 вимоги № 03-040-14-14/846 від 12.02.2013 року шляхом проведення претензійної роботи та відшкодовано Медколеджу незаконні видатки в сумі 15912,77 грн. невідшкодованим залишається кошти в сумі 4089,43 грн., тому просить суд зобов'язати відповідача виконати пункт 9 в частині стягнення 4089,43 грн. та пункти 10, 11 вимоги № 03-040-14-14/846 від 12.02.2013 року «Про усунення порушень».
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнала та зобов'язується виконати пункти 9, 10, 11 вимоги № 03-040-14-14/846 від 12.02.2013 року «Про усунення порушень» в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-XII (Закон № 2939-XII).
Статтею 2 Закону № 2939-XII визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до частини 3 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 основними завданнями Держфінінспекції України є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування.
В силу завдань та функцій Державної фінансової інспекції, іі регіональних управлінь, визначених Конституцією України, Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011, органи Державної фінансової інспекції України мають право проводити ревізії у підконтрольних установах.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1.2.2.1. Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Волинській області на IV квартал 2012 року та на підставі направлень на проведення ревізії № 974 від 30.11.2012 року, виданого начальником Держфінінспекції у Волинській області, головним фінансовим інспектором відділу інспектування у соціальній сфері та культурі Потапчуком В.А., з 04.12.2012 року по 25.01.2013 року, у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома директора ОСОБА_5 та в присутності головного бухгалтера ОСОБА_6 проведено планову ревізію фінансово - господарської діяльності Медколеджу за період з 01.01.2010 року по 01.12.2012 року, про що складено акт ревізії № 740-22/002 від 25.01.2013 року (а.с.8-51), яким зафіксовано ряд фінансових порушень, зокрема:
- у звітності ф. 2м «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» завищено касові та фактичні видатки за напрямком «Оплата праці працівників» на 8032,27 грн., «Нарахування на заробітну плату» - на 2923,76 грн., «Придбання предметів та матеріалів, оплата послуг та інші видатки» в сумах 17287,70 грн. «Стипендії» - на 31757,32 грн.;
- у звіті форми № 4-їм «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установ» на 1016,74 грн;
- у фінансовому звіті форми №1 «Баланс» та ф. №7м «Звіт про заборгованість бюджетних установ» занижено дебіторську заборгованість за КЕКВ 1172 по напрямку «придбання предметів та матеріалів, оплата послуг та інші видатки» на суму 1001,62 грн.;
- у звітності ф. 2м «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» завищено касові та фактичні видатки за напрямком «Оплата праці працівників» на 9220,17 грн., «Нарахування на заробітну плату» - на 3426,61 грн., «Придбання предметів та матеріалів, оплата послуг та інші видатки» - на 28351,08 грн. та занижено касові та фактичні видатки по напрямку «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» на суму 6713,55 грн.;
- у ф. 4-1м «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установ» завищено доходи на 3969,30 грн.;
- у ф. № 4-Зм «Звіт про надходження та використання інших надходжень спеціального фонду» завищено касові та фактичні видатки за КЕКВ 2410 на суму 1608,00 грн.;
- у звітності ф. 2м «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» завищено касові та фактичні видатки за напрямком «Оплата праці працівників» на 1153,18 грн., «Нарахування на заробітну плату» - на 418,61 грн., «Придбання предметів та матеріалів, оплата послуг та інші видатки» на - 492,60 грн.;
- у ф. звітності 4-1м «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами» на суму 8136,62 грн.;
- у ф. № 7м «Звіт про заборгованість бюджетних установ» занижено дебіторську заборгованість на суму 4083,02 грн.;
- у ф. 1 «Баланс» у рядку 122 «Первісна вартість» занижено вартість інших необоротних матеріальних активів на загальну суму 1019,59 грн. (а.с.50-51).
Акт ревізії № 740-22/002 від 25.01.2013 року було підписано головним фінансовим інспектором відділу інспектування у соціальній сфері та культурі Потапчуком В.А., начальником та головним бухгалтером Медколеджу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.51), без заперечень та у встановленому законом порядку не оскаржувався.
З метою усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись пунктом 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», ДФІ у Волинській області 12.02.2013 року направлено вимогу № 03-040-14-14/846, пунктами 9, 10, 11 якої вимагалося вжити заходів по відшкодуванню незаконних видатків, проведенню донарахування та виплатити студентам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошової компенсації вартості харчування, забезпечити виконання коледжем зобов'язань за договорами, в частині працевлаштування за призначенням та відпрацювання протягом трьох років в установах державного сектору економіки випускників коледжу, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України та відшкодовані кошти перерахувати в дохід обласного бюджету (а.с.52-53).
Листом № 01-07/122 від 11.03.2013 року Луцьким базовим медичним коледжем проінформовано ДФІ у Волинській області про вжиті заходи та часткове усунення виявлених контрольним заходом порушень, однак залишається невиконаним пункти 9, 10, 11 законних вимог від 12.02.2013 року № 03-040-14-14/846 «Про усунення порушень».
Відповідно до пунктів 7, 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійним управлінням в областях контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно із підпунктом 4 пункту 4 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/211, Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога ДФІ у Волинській області від 12.02.2013 року № 03-040-14-14/846 «Про усунення порушень» у встановленому законом порядку не оскаржувалась, та на даний час є чинною.
Як вбачається із доданих представником відповідача у судовому засіданні заяв та прибуткових касових ордерів (а.с.72-91), Медколедж частково виконав пункт 9 вищевказаної вимоги, шляхом проведення претензійної роботи та відшкодовано незаконні видатки спричинені нарахуванням та виплатою доплат за шкідливі умови праці працівників, посади яких не передбачені переліком посад, робота на яких дає право на проведення зазначеної доплати в сумі 15912,77 грн. Невиконаним залишається відшкодування незаконних видатків 4089,43 грн.
Таким чином, враховуючи те, що відповідач не у повному обсязі та у зазначений строк не виконав пункти 9, 10, 11 вимоги ДФІ у Волинській області, тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом прийняття постанови про зобов'язання відповідача виконати вищевказані пункти вимоги ДФІ у Волинській області № 03-040-14-14/846 від 12.02.2013 року «Про усунення порушень».
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Луцький базовий медичний коледж виконати пункти 9, 10, 11 вимоги № 03-040-14-14/846 від 12.02.2013 року «Про усунення порушень».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 13 травня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський