ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" квітня 2013 р. м. Київ К-25814/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Рибченка А.О.
Степашка О.І.
секретар судового засідання Сандрачук Я.В.
за участю представників згідно журналу судового засіданні від 18.04.2013 (в матеріалах справи)
розглянувши касаційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.06.2010
у справі № 2-а-154/10/1270
за позовом Луганського обласного комунального спеціалізованого
теплозабезпечуючого підприємства „Луганськтеплокомуненерго"
до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції
Луганської області
про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення
ВСТАНОВИВ:
Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство „Луганськтеплокомуненерго" звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення № 0000272340/0 від 25.05.2009.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 позовні вимоги задоволено, визнано неправомірним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000272340/0 від 25.05.2009.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.06.2010 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції та ухвалою суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в який просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судом першої та апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій,
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з 08.04.2009 по 29.04.2009 відповідачем було проведено позапланову невиїзну перевірку філії „Краснодонтеплокомуненерго" ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 по 31.03.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 31.03.2009 та складено акт перевірки № 840/23-05514494 від 08.05.2009.
За результатами перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення № 0000272340/0 від 25.05.2009, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 1210636,00 грн. філії „Краснодонтеплокомуненерго" ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго".
Перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 3.1.1 п. 3.1., пп. 3.2.7., п. 3.2.; п. 4.1., пп. 4.5.1. п. 4.5. ст. 4; пп. 7.2.6. п. 7.2., пп. 7.3.5., п. 7.3., пп. 7.4.2., пп. 7.4.5., п. 7.4. ст. 7; абз. 16 п. 9.8. ст. 9. Закону України „Про податок на додану вартість".
Судами попередніх інстанцій встановлено, що філія „Краснодонтеплокомуненерго" ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго" взята на податковий облік Краснодонською об'єднаною державною податковою інспекцією за №1200 від 21.01.1997.
20.02.09 ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго" видало наказ № 19 „Про ліквідацію філії „Краснодонтеплокомуненерго" ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго".
25.02.2009 позивач надав Державному реєстратору у виконавчому комітеті Луганської міської ради повідомлення про закриття відокремленого підрозділу, а 02.03.2009 в державний реєстр внесені відомості про закриття відокремленого підрозділу.
Порядок зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби встановлено Наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998 року Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 року за № 172/2612 (надалі - Порядок №80)
Дія цього порядку поширюється на представництва, філії та інші відокремлені підрозділи юридичної особи в разі прийняття юридичною особою рішення про їх закриття.
Згідно ст. ст. 11, 111 Закону України „Про державну податкову службу" та пп. 8.2 п. 8 наказу ДПА України N 80 від 19.02.1998 „Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)", у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника додатків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою N 8-ОПП (додаток 8) від платника податків; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Призначається перевірка, яку відповідні підрозділи розпочинають протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим.
При врегулюванні податкової заборгованості або податкового боргу платника податків, що здійснюється відповідно до п. 12.2 ст. 12 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", з метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності, а також ліквідація філії, відділення, відокремленого підрозділу платника податків, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Згідно пп. 12.4 ст. 12 Закону, особи, відповідальні за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, стосовно філій, відділень, інших відокремлених підрозділів платника податків, які ліквідуються, - такий платник податків.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої та апеляційної інстанції стосовно того, що обов'язок погашення податкового зобов'язання філії вказаними нормами покладено на юридичну особу, а саме ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго", а не його філію.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.06.2010 у справі № 2-а-154/10/1270 залишити без задоволення, а судові рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.06.2010 у справі № 2-а-154/10/1270 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді А.О. Рибченко О.І. Степашко