Постанова № 3106161, 24.02.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2009
Номер справи
2-а-718/08
Номер документу
3106161
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                          Головуючий у 1 інстанції – Качуріна Л.С.

Суддя-доповідач – Сіваченко І.В.

                                                                       

                                                                Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД   

                                                            ПОСТАНОВА

                                               Іменем України

   24 лютого 2009 р.                                                      справа № 2-а-718/08

   Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючогоСіваченка І.В.суддівДяченко С.П., Нікуліна О.А.при секретарі

за участі

представника позивача

представника відповідачаФаліні І.Ю.

Курілова А.П.

Пасічника Д.С.розглянувши у відкритомусудовому засіданніапеляційні скаргиДержавної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська та Прокуратури Луганської областіна постанову Луганського окружного адміністративного судувід06 листопада 2008 рокуу справі№ 2-а-718/08за позовом

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Ліанга» Управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Луганська, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області, Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганськапростягнення суми, -

В С Т А Н О В И Л А:

В жовтні 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліанга» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська, Управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про стягнення з Державного бюджету України бюджетної заборгованості відшкодування з ПДВ.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06.11.2008 року позов було задоволено в повному обсязі.Стягнуто з Державного бюджету України бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у сумі 59877 грн. та відсотки за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 25 164 грн., всього у сумі 85 041 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Луганська та Прокуратура Луганської області подали апеляційні скарги, якими, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просять скасувати постанову суду першої інстанції і постановити нову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

 У судовому засіданні представник Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська підтримав доводи апеляційної скарги і просив її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача. Інші особи, які беруть участь в справі, до апеляційного суду не прибули.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліанга» (далі - ТОВ «Ліанга») зареєстровано Виконавчим комітетом Луганської міської ради народних депутатів 07.02.2001 року. Взято на податковий облік ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська 13.02.2001 року №2051. ідентифікаційний код платника податків за ЄДРПОУ 13396548, свідоцтво платника податку на додану вартість від 14.02.2002 р. №17148574, адреса місцезнаходження: 91053, м. Луганськ, містечко Пархоменка, 33/2, а/с85.

Податковим органом була проведена позапланова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності ТОВ «Ліанга» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий за березень-квітень 2007 року та був складений акт від 17.07.2007 року №501/23-2/13396548.

Крім того, податковим органом була проведена позапланова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності ТОВ «Ліанга» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий за період з серпня 2007 року по березень 2008 року та був складений акт від 13.05.2008 року №347/23-217/13396548.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ з наступними змінами (далі - Закон 509-ХІІ), на органи податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів.

Відповідно до ст. 10 Закону 509-ХІІ встановлені функції державних податкових інспекцій, у т.ч. здійснення контролю за додержанням законодавства про податки, забезпечення обліку податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, контроль за своєчасністю подання платниками податків, у т.ч. податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, а також перевірки достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та інших платежів.

Судом установлено, що ДПІ у Жовтневому районі в м. Луганську відповідно до повноважень, визначених Законом України від 03.04.1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» та норм інших законодавчих актів з питань оподаткування впродовж 2007-2008 років на підставі висновків актів від 17.07.2007 року №501/23-2/13396548 та від 13.05.2008 року №347/23-217/13396548 у жовтні 2008 року до Управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Державного казначейства України в Луганській області було надано висновки про суми відшкодування з бюджету податку на додану вартість за такі податкові періоди:

висновок №1396 від 08.10.2008 р. по декларації за березень 2007 року на загальну суму 33333,00 грн.,

висновок №1404 від 08.10.2008 р. по декларації за квітень 2007 року на загальну суму 9708,00 грн.,

висновок №1394 від 08.10.2008 р. по декларації за квітень 2007 року на загальну суму 61677,00 грн.,

висновок №1400 від 08.10.2008 р. по декларації за жовтень 2007 року на загальну суму 16058.00 грн.,

висновок №1401  від 08.10.2008 р. по декларації за листопад 2007 року на загальну суму 16000,00 грн.,

висновок №1399 від 08.10.2008 р. по декларації за січень 2008 року на загальну суму 17518,00 грн.,

висновок №1398 від 08.10.2008 р. по декларації за лютий 2008 року на загальну суму 22270,00 грн.,

висновок №1395 від 08.10.2008 р. по декларації за березень 2008 року на загальну суму 22148,00 грн.,

висновок №1405 від 08.10.2008 р. по декларації за березень 2008 року на загальну суму 15201,00грн.,

висновок №1397 від 08.10.2008 р. по декларації за травень 2008 року на загальну суму 21061,00 грн.

Підпунктом 7.7.2 пункту 7.7. та пунктом 7.10. Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. №168/97-ВР. а також пунктом 2.1. Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України і Головного управління Державного казначейства України від 02.07.1997 року №209/72 в редакції наказу ДПА України і Головного управління Державного казначейства України від 21.05.2001 року №200/86 передбачено, що у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно п.п. 7.7.1 цієї статті, має від'ємне значення, частина від'ємного значення належить відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України.

Таким чином, право платника податку на відшкодування сум податку на додану вартість та спосіб його відшкодування передбачений нормами чинного законодавства.

Положенням про Державне казначейства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №590 від 31.07.1997 року передбачено, що Державне казначейство є системою органів державної виконавчої влади, до складу якого належить Державне управління та його територіальні органи - управління Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з відділеннями у районах та містах.

Тобто органом, який повинен проводити відшкодування податку на додану вартість є Головне управління Державного казначейства України в Луганській області та управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Луганська.

Як вбачається із п. 2.2. Порядку відшкодування податку на додану вартість, підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період.

Матеріали справи свідчать, що позивачем своєчасно були подані відповідному державному органу дані податкових декларацій за березень, квітень, жовтень, листопад 20075 року та січень, лютий, березень, травень 2008 року. У зв'язку з цим податковий орган у порядку, визначеному чинним законодавством, перевірив достовірність сум ПДВ, заявлених до відшкодування.

Згідно п.п. 7.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», суми ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Згідно п.п. 7.7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у разі, коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно п.п. 7.7.1. ст. 7 цього Закону мас від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податок з Державного бюджету України в терміни, передбачені чинним законодавством.

В ході судового розгляду справи позивач підтвердив, що за результатами перевірок, і це встановлено вищезазначеними довідками та актами про результати перевірок ТОВ «Ліанга» з питання правомірності заявлених до відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість за березень, квітень, жовтень, листопад 2007 року та січень, лютий, березень, травень 2008 року, має право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Встановлені судом обставини дозволяють дійти висновку, що податковий орган відповідно компетенції та повноважень здійснював перевірку обґрунтованості заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість та надавав висновки до органу Державного казначейства для відшкодування ПДВ в порядку, визначеному чинним законодавством України.

Враховуючи фактично встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення на його користь з Державного бюджету України бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за березень, квітень, жовтень, листопад 2007 року та січень, лютий, березень, травень 2008 року відповідають чинному законодавству України, документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Виняток складає лише наступне.

При винесені оскаржуваного рішення судом першої інстанції не було взято до уваги той факт, що суму бюджетної заборгованості з ПДВ, заявлену платником податків по декларації за травень 2008 року у розмірі 5 903 грн. було зменшено податковим повідомленням-рішенням від 22.09.2008 р. №000029232/0, винесеним ДПІ у Жовтневому районі у м. Луганську за результатами проведеної виїзної позапланової документальної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2008 року - акт перевірки від 18.09.08 №761/23-217/13396548, якою було встановлено порушення п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України про ПДВ, а саме, ТОВ «Ліанга» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на рахунок платника податків по декларації за травень 2008 року на суму 5 903 грн. у зв'язку з відсутністю сплати податкового кредиту попередніх податкових періодів. Зазначене податкове повідомлення-рішення платником податків ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалось. З огляду на цей факт, вимоги позивача щодо стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ по декларації за травень 2008 року у розмірі 5 903 грн. є безпідставними та необґрунтованими.

Відтак загальний розмір суми відшкодування з бюджету податку на додану вартість, яка підлягає стягненню на користь позивача, складе 53974 гривні.

Доводи апеляційної скарги щодо пропуску позивачем річного строку для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи відповідно до ст. 99 КАС України, колегією суддів не беруться до уваги з огляду на таке.

Згідно ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Проте п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Уточнюючий розрахунок за червень 2004 року надано до ДПІ у Жовтневому районі у м. Луганську 10.01.2006 р. за вх. №31, тобто позивачем не пропущений передбачений законом 1095 денний строк на бюджетне відшкодування.

Крім того, у постанові Луганського окружного адміністративного суду від 06.11.2008 року взагалі не наведено мотивів, з яких суд виходив при прийнятті постанови, і положень закону, яким він керувався, задовольняючи вимоги позивача щодо стягнення відсотків за несвоєчасне відшкодування ПДВ по деклараціям за березень-квітень 2007 року, жовтень-листопад 2007 року, січень-березень 2008 року, травень 2008 року у розмірі 25 164 грн., що є порушенням ст. 163 КАС України.

Водночас, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 р. N 2505-ІУ підпункт 7.7.8 пункт 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" викладено в новій редакції, з набранням чинності якої цим Законом не передбачено нарахування та стягнення процентів на бюджетну заборгованість з ПДВ у зв'язку з простроченням строків виплати платнику податку вказаної заборгованості.

Отже, Закон України «Про податок на додану вартість» з урахуванням вищезазначених змін, які набрали чинності з 01.01.06 взагалі не передбачає нарахування відсотків на суму бюджетної заборгованості. Оскільки право на відшкодування бюджетної заборгованості у ТОВ «Ліанга» по деклараціям за березень-квітень 2007 року, жовтень-листопад 2007 року, та січень-березень 2008 року, травень 2008 року виникло у 2007-2008 р.р., тобто підчас дії закону, який не передбачає нарахування відсотків, у платника податків відсутні правові підстави для стягнення відсотків за несвоєчасне відшкодування ПДВ.

Таким чином, постанова місцевого суду у цій частині також підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. Суд присуджує всі документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем після збільшення позовних вимог було заявлено до стягнення 240877 гривень. Оскільки підставою для зменшення позивачем своїх позовних вимог була та обставина, що відповідачами добровільно була відшкодована певна сума бюджетної заборгованості з ПДВ, сума сплаченого позивачем судового збору не зменшується.

Оскільки апеляційним судом не задоволені позовін вимоги ТОВ «Ліанга» в розмірі 25164 грн. і 5903 грн., позивачеві присуджуються судові витрати в розмірі 2098,10 гривень: (240877 – 25164 – 5903) х 1%.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв’язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з ухваленням нової про часткове задоволення позову.

В повному обсязі постанова виготовлена 27.02.2009 року.

Керуючись ст.ст. 195-196, п.п. 1,3  ч.1 ст. 198, ст. 200, п.4 ч.1 ст. 202,  п. 1,3 ч.1 ст. 205, ст. 206, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

        Апеляційні скарги Прокуратури Луганської області та Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська – задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2008 року у справі № 2-а-718/08 – скасувати.

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліанга» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська, Управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Державного казначейства України в Луганській області «про стягнення суми» задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліанга», код ЄДРПОУ 13396548, адреса місцезнаходження: 91053, м. Луганськ, містечко Пархоменка, 33/2, а/с 85, поточний рахунок 26004010184980 у ЛФ «Банк «Фінанси та кредит» в м. Луганську МФО 304717, суми відшкодування з бюджету податку на додану вартість в розмірі 53974 гривні та судові витрати в сумі 2098 гривень 10 копійок.

В решті позовних вимог - відмовити.

            Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.

            Головуючий:                                                                      І.В.Сіваченко

            Судді:                                                                        С.П.Дяченко

                                                                                                          О.А.Нікулін