ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"29" квітня 2013 р. Справа № 817/169/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Бучик А.Ю.
Іваненко Т.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2013 р. у справі за позовом Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.02.2013 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби №0005821543 від 24.10.2011 року.
Присуджено на користь позивача із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 114,70 грн.
Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, відповідач у справі подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржену постанову скасувати та в позові відмовити повністю.
Сторони в судове засідання не з"явились, хоч були повідомлені належним чином про дату, час і місце апеляційного розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень.
Згідно ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
З врахуванням приписів вищевказаних статей, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у місті Рівне про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне від 24.10.2011 року №0005821543, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 9117,42 грн.
Відповідно до положень ст. 52 КАС України судом першої інстанції допущено заміну первинного відповідача - Державну податкову інспекцію у місті Рівне на належного відповідача - Державну податкову інспекцію у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби.
З приводу позовних вимог судова колегія вважає за необхідне зазначити таке.
В ході перегляду рішення апеляційним судом встановлено, що Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Рівненської міської Ради 03.06.1999 року (а.с.7-9) та перебуває на обліку в ДПІ у м.Рівне (а.с.10).
13.10.2011 року органом державної податкової служби проведена перевірка Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, результати якої оформлені актом перевірки від 13.10.2011 року №537 (а.с.11).
За результатами перевірки виявлено порушення позивачем вимог ч. 1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю", п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме затримано сплату узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованого у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 28.01.2010 року за № 9000076695, в тому числі:
на 270 днів по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 26.09.2011 року на суму 10000,00 грн.;
на 271 день по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 27.09.2011 року на суму 20000,00 грн.;
на 274 дні по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 30.09.2011 року на суму 13210,18 грн.;
на 278 днів по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 04.10.2011 року на суму 2376,92 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.10.2011 року №0005821543, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 9117,42 грн. (а.с.64).
Вказане рішення оскаржувалось в досудовому порядку до ДПА в Рівненській області та до ДПС України.
Рішенням ДПА в Рівненській області від 06.12.2011 року за № 24200/25-16/497 залишено без змін податкове повідомлення - рішення форми "Ш" ДПІ у м. Рівне від 24.10.2011 року №0005821543 про сплату штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 9117,42 грн., а скаргу позивача - без задоволення.
Рішенням про результати розгляду повторної скарги ДПС України від 15.02.2012 року №2750/6/10-2215 залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Рівне від 24.10.2011 року №0005821543 та рішення ДПА в Рівненській (області від 06.12.2011 року №24200/25-16/497, прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу позивача - без задоволення.
Судом встановлено, що у відповідності до поданих декларацій за 2010 рік Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах.
Згідно поданої 28.01.2010 року основної звітної декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 138015,01 грн. (а.с.19-20).
У відповідності до поданої 27.04.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 133849,52 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 1881,14 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 40614,60 грн. (а.с.21-24).
Згідно поданої 10.06.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 130377,91 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 13886,44 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 27772,90 грн. (а.с.25-28).
У відповідності до поданої 17.09.2010 року декларації за новоукладеними договорами за 2010 рік позивачем додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 5347,10 грн. (а.с.29-30).
Згідно поданої 06.10.2010 року декларації за новоукладеними договорами за 2010 рік позивачем додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 11867,98 грн. (а.с.31-32).
У відповідності до поданої 03.11.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 127649,95 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 18215,85 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8183,88 грн. (а.с.33-36).
Згідно поданої 24.11.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 124819,79 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 94,33 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8490,48 грн. (а.с.37-40).
У відповідності до поданої 28.12.2010 року декларації за новоукладеними договорами за 2010 рік позивачем додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 13632,09 грн. (а.с.41-42).
Згідно поданої 28.12.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад 2010 року у розмірі 75833,91 грн. (а.с.43-46).
Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю за листопад 2010 року згідно платіжних дорученнями (а.с.47-49).
З матеріалів справи вбачається, що всього сплачено до бюджету 81000,00 грн., переплата становить 5166,09 грн.
Приймаючи податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 24.10.2011 року №0005821543, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 9117,42 грн., орган державної податкової служби посилається на несвоєчасність сплати Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2010 року.
На момент сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, а саме: листопад 2010 року, був чинний Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Пунктом 7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Згідно пп. 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Податкове зобов'язання або податковий борг погашається виключно коштами, які вносяться до відповідного бюджету у гривнях. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з положеннями Закону України "Про Національний банк України", національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п. 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
З вищенаведеного вбачається, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", орган державної податкової служби не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначеного платником податків.
За таких обставин, самостійне зарахування органом державної податкової служби сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету є неправомірним.
З аналізу норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. Серед зазначених порушень немає недотримання порядку погашення податкового боргу та податкових зобов'язань, встановленого п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Отже, чинним законодавством України (на час сплати Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2010 року) не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків вживаються передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.
Приймаючи дане рішення, суд, згідно з вимогами ч. 1 ст. 244-2 КАС України, взяв до уваги постанову Верховного Суду України від 20.06.2011 року у справі №21-80а11.
Враховуючи вищевикладене, на думку апеляційного суду, суд попередньої інстанції дійшов правильного висновку, що позов підлягає задоволенню.
Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги не є переконливими, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: А.Ю.Бучик Т.В. Іваненко
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради вул. Лермонтова, 6,м.Рівне,33000
3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби вул.Відінська , 8,м.Рівне,33023