Ухвала суду № 31054332, 23.04.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2013
Номер справи
817/49/13-а
Номер документу
31054332
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"23" квітня 2013 р. Справа № 817/49/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівне Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" лютого 2013 р. у справі за позовом Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у м.Рівне Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2013 року Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Управління капітального будівництва ВКРМР) звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне (далі - ДПІ у м.Рівне) форми «Ш» від 04.10.2011р. №0005541543, яким до Управління капітального будівництва ВКРМР застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 10042,01 грн. В обґрунтування позовних вимог посилалося на те, що оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням вимог податкового законодавства України.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.02.2013 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Рівне форми "Ш" від 04.10.2011 №0005541543 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 10042,01грн.

Стягнуто на користь позивача Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради із Державного бюджету України судовий збір у сумі 114,70грн.

В апеляційній скарзі ДПІ у м. Рівному, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову.

Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження.

Розглянувши справу у межах, визначених ст.195 КАС України. колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення. виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Рівне було проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності Управлінням капітального будівництва ВКРМР.

За наслідками цієї перевірки ДПІ у м. Рівне було складено Акт «Про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності» від 21.09.2011р. №514, на підставі якого було прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.10.2011р. №0005541543, яким Управління капітального будівництва ВКРМР зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 10042,01 грн.

Згідно висновків податкового органу Управління капітального будівництва ВКРМР несвоєчасно сплатило узгоджену суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності. Зокрема, податковий орган вказує на затримку узгодженої суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 236 днів по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 23.08.2011р. на суму 20000,00 грн.; на 242 днів по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 29.08.2011р. на суму 10000,00 грн.; на 243 днів по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 30.08.2011р. на суму 20210,05 грн.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності винесеного податкового повідомлення рішення з тих підстав, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції. оскільки вони ґрунтуються на приписах законодавства чинного на час виникнення спірних правовідносин.

Зокрема, згідно приписів п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Приписами п.п.7.1.1 п.7.7 ст.7 цього Закону визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Відповідно до п.1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Відтак, діючим на час виникнення спірних правовідносин законодавством позивачу було надано право визначати призначення платежу.

Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не наділяв податковий орган повноваженнями щодо зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до поданої 28.12.2010 р. уточнюючої декларації за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 75833,91 грн., сплачено у розмірі 81000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення від 23.12.2010р. №1007 у розмірі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю, по строку сплати 30.12.2010р.); у відповідності до платіжного доручення від 28.12.2010р. №1022 у розмірі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю, по строку сплати 30.12.2010р.); у відповідності до платіжного доручення від 30.12.2010р. №1037 у розмірі 21000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю, по строку сплати 30.12.2010р.), тобто переплата становить 5166,09 грн.

Окрім цього, 23.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 20000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №558, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць (по строку сплати 30.08.2011р).

29.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 10000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №567, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць ( по строку сплати 30.08.2011р).

30.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 10000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №571, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць ( По строку сплати 30.08.2011р.)

30.08.2011р. Управління капітального будівництва ВКРМР сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 20000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення №575, однак призначення платежу: орендна плата за землю за липень місяць ( по строку сплати 30.08.2011р).

Судом встановлено, що у 2010 році Управлінням капітального будівництва ВКРМР податкове зобов'язання з орендної плати за землю сплачувалося у сумах, що попередньо були задекларовані в поданих декларацій за цей рік. У платіжних документах на оплату орендної плати за землю позивач конкретизував призначення платежу по відповідних податкових деклараціях.

Як вбачається з матеріалів справи, застосування штрафних (фінансових) санкцій до Управління капітального будівництва ВКРМР передували дії ДПІ у м.Рівне по самовільному зміні призначення платежів та зарахування грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу минулих періодів у листопаді 2010 р. всупереч волі платника податку.

Вказані дії податкового органу суперечать приписам Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/89/76.

З огляду на вищенаведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що суми податкових зобов'язань слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відтак, є правильними висновки суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 04.10.2011р. №0005541543, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 10042,01 грн., є протиправним та підлягає скасуванню в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновків, що судом першої інстанції було неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права, оскільки ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС не доведено правомірності прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення, в той час як Управлінням капітального будівництва ВКРМР доведено належними доказами безпідставність висновків податкового органу, а тому апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівне Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" лютого 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) (підпис) А.В. Жизневська Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя _______ Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради вул. Лермонтова, 6,м.Рівне,33000

3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівне Рівненської області Державної податкової служби вул. Відінська, 8,м.Рівне,33023