ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2013 року Справа № 803/803/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представника позивача Ахмедової А.П., Максимчука Ю.В.,
представника відповідача Луцької ОДПІ Остапюка С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" (далі - ТОВ "Престиж Україна") звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "Престиж-Україна" відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 45 242, 00 грн. за травень 2012 року.
З 10.08.2012 року по 16.08.2012 року Луцькою ОДПІ проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "Престиж Україна" у зв'язку з ненаданням в повному обсязі у встановлені законом терміни, на письмовий запит Луцької ОДПІ Волинської області ДПС №8406/10/15-211 від 27.06.2012 року документального підтвердження декларування заявлених сум бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2012 року. За результатами перевірки складено акт від 22.08.2012 року №3048/15-3/33381637 та винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення №0000131504 від 11 вересня 2012 року, яким встановлено завищення позивачем бюджетного відшкодування на суму 45 242, 00 грн. та застосовано до нього штрафні (фінансові) санкції в розмірі 22 621, 00 грн.
Позивачем оскаржене податкове повідомлення-рішення №0000131504 від 11 вересня 2012 року до Волинського окружного адміністративного суду, який постановою від 30 жовтня 2012 року у справі №2а/0370/3466/12 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" задовольнив, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0000131504 від 11 вересня 2012 року.
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 14 березня 2013 року №180095/12 постанова Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/3466/12 залишена без змін.
01 квітня 2013 року позивач звернувся із заявою до Луцької ОДПІ про подання ним до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про бюджетне відшкодування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" 45 242, 00 гривні.
Проте, відповідач - Луцька ОДПІ висновку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2012 року в розмірі 45 242 гривні, чим порушив п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України та вчинив перешкоди для отримання позивачем сум податку на додану вартість з Державного бюджету України.
З урахуванням наведеного позивач та його представники в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби в судовому засіданні проти позову заперечив. В письмових запереченнях акцентував увагу суду на тому, що в акті №3048/15-3/33381637 від 22 серпня 2012 року документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Престиж Україна" у зв'язку з ненаданням в повному обсязі у встановлені законом терміни, на письмовий запит Луцької ОДПІ Волинської області ДПС №8406/10/15-211 від 27.06.2012 року, документального підтвердження декларування заявлених сум бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2012 року зафіксовано, що в порушення п.198.3 та п.198.4 ПК України позивачем придбані товарно-матеріальні цінності не використовувались у власній господарській діяльності, а відтак позивачем протиправно сформований податковий кредит та безпідставно заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 45 242 грн. за травень 2012 року.
Таким чином, на думку представника Луцької ОДПІ, у позивача відсутні підстави для бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 45 242 грн. за травень 2012 року, а відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області в судове засідання 26 квітня 2013 року не з'явився, причин не прибуття суду не повідомив, проте, 17.04.2013 року через канцелярію суду подав письмові пояснення по справі, в яких наголошував на тому, що висновки Луцької ОДПІ для повернення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації платника на користь ТОВ "Престиж Україна" за травень 2012 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області не надходили, у зв'язку з чим і підстав для бюджетного відшкодування податку на додану вартість у казначейства не було.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази судом встановлено наступне.
ТОВ "Престиж-Україна" 19.06.2012 року до Луцької ОДПІ подано податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2012 року в графі «23» якої позивачем визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 45 242 грн.
Як вбачається з постанови Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/3466/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000131504 від 11.09.2012 року, Луцькою ОДПІ з 10.08.2012 року по 16.08.2012 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "Престиж Україна" у зв'язку з ненаданням в повному обсязі у встановлені законом терміни, на письмовий запит Луцької ОДПІ Волинської області ДПС №8406/10/15-211 від 27.06.2012 року, документального підтвердження декларування заявлених сум бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2012 року.
За результатами перевірки складено акт від 22.08.2012 року №3048/15-3/33381637 та винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення №0000131504 від 11.09.2012 року, яким ТОВ "Престиж Україна" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 45 242 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 22 621 грн. (а.с.7-9)
Позивач не погодився з винесеним податковим повідомленням-рішенням №0000131504 від 11.09.2012 року та оскаржив його в судовому порядку.
Як наголошувалось вище, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/3466/12 адміністративний позов ТОВ "Престиж Україна" задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000131504 від 11.09.2012 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2013 року № 180095/12 апеляційну скаргу Луцької ОДПІ залишено без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/3466/12 залишено без змін.
01 квітня 2013 року позивач звернувся до Луцької ОДПІ із письмовою заявою в якій просив подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування з бюджету на рахунок ТОВ "Престиж Україна" 45 242 грн.
Луцькою ОДПІ листом від 12.04.2013 року повідомлено позивача про те, що відшкодування сум податку на додану вартість буде здійснено після закінчення оскарження в касаційному порядку постанови Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі №2а/0370/3466/12 і ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2013 року №180095/12, а також при отриманні Луцькою ОДПІ виконавчого листа про стягнення з Державного бюджету України сум бюджетного відшкодування.
Поряд з тим, із такою позицією податкового органу суд не погоджується, вважає, що Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби допущено протиправну бездіяльність щодо неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2012 року в розмірі 45 242 гривні з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктами 200.7- 200.8 ст.200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представниками сторін Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна", 19.06.2012 року до Луцької ОДПІ подано податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2012 року в графі «23» якої позивачем визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 45 242 грн. (а.с.46-54)
Також позивачем, одночасно із поданням зазначеної податкової декларації, подано до Луцької ОДПІ і заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. (а.с.52)
Як передбачено пунктами 200.10 -200.15 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Як вбачається з матеріалів справи постановою Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/3466/12 за позовом ТОВ "Престиж Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11 вересня 2012 року № 0000131504, адміністративний позов ТОВ "Престиж Україна" задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 11 вересня 2012 року № 0000131504.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2013 року №180095/12 зазначене судове рішення залишене без змін.
Згідно ч.1, ч.3 та ч.5 ст.254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Отже, з урахуванням .1, ч.3 та ч.5 ст.254 КАС України, постанова Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року у справі № 2а/0370/3466/12 набрала законної сили 14 березня 2013 року, з моменту проголошення ухвали Львівським апеляційним адміністративним судом.
Отже, Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби протиправно, всупереч вимог п.200.15 ст.200 ПК України не виконано обов'язок подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Суд не бере до уваги твердження представника відповідача викладену в письмових запереченнях стосовно того, що позивачем в порушення п.198.3 та п.198.4 ПК України протиправно сформований податковий кредит та безпідставно заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 45 242 грн. за травень 2012 року, оскільки правову оцінку зазначеним обставина надано Волинським окружним адміністративним судом в межах справи № 2а/0370/3466/12 в постанові від 30.10.2012 року, а саме, суд визнав законним формування позивачем податкового кредиту та формування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 45 242 грн. за травень 2012 року.
Постанова Волинського окружного адміністративного суду №2а/0370/3466/12 набрала законної сили і в силу ч.1 ст.72 КАС України набрала законної сили, а відтак зазначені в ній обставини не підлягають доказуванню.
Таким чином, суд вважає, що позов в частині визнання протиправною бездіяльність Луцької об'єднаної державної податкової інспекції щодо неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість є підставною і підлягає задоволенню.
Крім того, згідно п.200.12 та п.200.13 ст.200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до п.200.17 ст.200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те, що внаслідок протиправної бездіяльності Луцької ОДПІ, висновок про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 45 242 грн. за травень 2012 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області не подавався, суд вважає за можливим застосувати обраний позивачем спосіб захисту та стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" 45 242 гривні сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2012 року.
З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
При зверненні до суду Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сплатило судовий збір в розмірі 486 гривень 83 копійки, що підтверджується квитанцією № 81 від 04 квітня 2013 року на суму 34, 41 грн. та платіжним дорученням №1290 від 02 квітня 2013 року на суму 452, 42 грн., а відтак, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, позивачу слід повернути судовий збір в розмірі 486 гривень 83 копійки.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби щодо неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку про відшкодування з бюджету на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2012 року в розмірі 45 242 (сорок п'ять тисяч двісті сорок дві) гривні.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" (код 33381637) 45 242 (сорок п'ять тисяч двісті сорок дві) гривні сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2012 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 486 гривень 83 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 30 квітня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока