Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2013 року Справа №827/788/13-а10 год. 54 хв.
місто Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Самойлова М.С.,
за участю представника позивача - Таточенко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
У березні 2013 року державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" про стягнення заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 670 138 гривень 10 копійок.
Позов обґрунтовано тим, що на момент подачі державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби позовної заяви до суду, податковий борг відповідача перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить 670 138 гривень 10 копійок.
Представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.
Заслухавши доводи представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" зареєстроване рішенням Гагарінської районної державної адміністрації від 19 листопада 1996 року № 24501965 та знаходиться на обліку у державній податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя Державної податкової служби як основний платник податків та як платник орендної плати у державній податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби.
Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Кодексу передбачено що, до загальнодержавних належать такі податки та збори як плата за землю.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу).
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 Кодексу платниками податку з плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (підпункт 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Кодексу).
Відповідно до підпунктів 288.1, 288.2, 288.3 статті 288 Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Так, 14 листопада 2005 року між Севастопольською міською Радою та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,7806 га, яка розташована за адресою: місто Севастополь, вул. Руднєва, 39. Договір зареєстрований 26 квітня 2006 року під № 040665900080.
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Кодексу податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Пунктом 286.2 статті 286 Кодексу (у відповідній редакції) передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом "в" частини першої статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Кодексу податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Станом на 26 лютого 2013 року заборгованість відповідача зі сплати орендної плати за землю становить 670 138 гривень 10 копійок, у тому числі 406 210 гривень 50 копійок - основний платіж, 39 971 гривня 09 копійок - штрафні санкції та 223 956 гривень 51 копійка - нарахована пеня.
Так, 20 лютого 2012 року відповідачем було подано податкову декларацію № 2239, відповідно до якої річна сума орендної плати за землю на 2012 рік становить 588 815 гривень 93 копійки, а саме за січень - листопад 2012 року у розмірі 49 067 гривень 99 копійок та грудень 2012 року у розмірі 49 068 гривень 04 копійок.
Проте, відповідно до даних облікової картки платника податків, відповідач сплачував самостійно визначені зобов'язання за січень-квітень 2012 року, в результаті чого утворився борг по податковим зобов'язанням за січень-квітень 2012 року у розмірі 196 272 гривень 16 копійок.
Враховуючи, що товариством з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" не було погашено заборгованість з орендної плати за землю за 2011 рік у розмірі 1 008 401 гривні 21 копійки, загальна сума заборгованості відповідача станом на 11 червня 2012 року становила 1 213 666 гривень 63 копійки.
Після сплати податкового зобов'язання у розмірі 200 000 гривень 00 копійок, відповідачем було частково погашено податковий борг минулих періодів, та залишок несплаченого боргу минулих періодів склав 1 013 666 гривень 63 копійки та нарахована пеня - 58 939 гривень 01 копійка.
На підставі декларації, відповідачу було нараховано податкових зобов'язань за травень - вересень 2012 року у розмірі 245 339 гривень 95 копійок, яке платником не сплачувалося.
Також, 27 лютого 2012 року державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було проведено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" з питання своєчасності погашення погодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки за липень 2010 року - січень 2011 року.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем граничного терміну погашення погоджених податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки за липень 2010 року - січень 2011 року.
На підставі перевірки, позивачем винесені податкові повідомлення-рішення від 02 серпня 2012 року № 0002470154 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1 769 гривень 78 копійок та № 0002480154 про застосування штрафних санкцій у розмірі 38 201 гривні 31 копійки.
Таким чином залишок несплаченого податкового боргу відповідача склав 298 977 гривень 57 копійок та пеня - 223 956 гривень 51 копійку.
29 листопада 2012 року відповідачем було частково сплачено податкове зобов'язання у розмірі 1 000 000 гривень 00 копійок та нараховано податкових зобов'язань за жовтень - грудень 2012 року у розмірі 147 204 гривень 02 копійок.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" була нарахована пеня у розмірі 223 956 гривень 51 копійки.
Таким чином, станом на 26 лютого 2013 року заборгованість товариства з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" з орендної плати за землю становить 670 138 гривень 10 копійок, у тому числі: 406 210 гривень 50 копійок - основний платіж, 39 971 гривня 09 копійок - штрафна санкція, 223 956 гривень 51 копійка - пеня.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (Закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Абзацом четвертим підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 цього Закону встановлено, що у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
У зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя 22 квітня 2009 року було винесено першу податкову вимогу № 1/209, яка була направлена відповідачу з повідомленням про вручення 22 червня 2009 року. Друга податкова вимога від 03 серпня 2009 року №2/336 була направлена відповідачу 03 вересня 2009 року. Податкові вимоги були повернуті на адресу позивача з відміткою - "за закінченням терміну зберігання".
25 червня 2009 року державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя було складено акт № 1/24-046 про неможливість вручення податкової вимоги від 22 квітня 2009 року № 1/209 та вирішено помістити з 25 червня 2009 року по 24 липня 2009 року податкову вимогу на "Дошку податкових вимог".
10 серпня 2009 року державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя було складено акт № 64/24-046 про неможливість вручення податкової вимоги від 03 серпня 2009 року №2/336 та вирішено помістити з 10 серпня 2009 року по 10 вересня 2009 року податкову вимогу на "Дошку податкових вимог".
Пунктом 87.2 статті 87 Кодексу передбачено що, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Кодексу).
Підпунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Кодексу передбачено що, органи державної податкової служби мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Союзстрой" суму заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 670 138 (шістсот сімдесят тисяч сто тридцять вісім) гривень 10 копійок до місцевого бюджету Гагарінського району міста Севастополя з рахунків у банках, обслуговуючих товариство з обмеженою відповідальністю "Союзстрой".
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис)О.О. Кириленко
Постанову складено у повному обсязі
29 квітня 2013 року
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко