ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2013 р. Справа № 1813/2а-5264/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Перцової Т.С.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2012р. по справі № 1813/2а-5264/12
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИЛА:
24.10.2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі по тексту - ГУПФУ в Сумській області, відповідач), в якому просив суд:
1. Поновити строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів з 01.08.2008 року по 17.10.2012 року.
2. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 такою, що порушує його права як людини передбачені Протоколом № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ETS № 9) та порушує його права як людини, які передбачені Протоколом № 12 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ETS № 177).
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.08.2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 троку № 377 і здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії по день проведення перерахунку з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та виплачувати пенсію з урахуванням підвищення до настання обставин, які передбачаються підстави для здійснення нового перерахунку.
4. Допустити негайне виконання в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 суми підвищеної пенсії за один місяць.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 25.10.2012 року по справі № 1813/2а-5264/12 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, в частині позовних вимог за період з 01.08.2008 року по 23.04.2012 року - залишено без розгляду.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2012 року по справі № 1609/2а-6533/11 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовлено.
Справу судом першої інстанції розглянуто в порядку скороченого провадження.
Представник позивача, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2012 року по справі № 1609/2а-6533/11 (провадження № 2-а-1813/237/2012) в повному обсязі та прийняти рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1
З огляду на приписи ч.8 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді начальника кафедри навігації і бойового застосування ЛА факультету Харківського університету Повітряних Сил та 16.08.2005 р. відповідно до наказу № 171 начальника Льотного факультету Харківського університету Повітряних Сил року був звільнений з військової служби у запас ( а.с. 9).
Після звільнення позивачеві була призначена пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду у Сумській області (пенсійна справа ФБ 47886) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У вересні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за перерахунком йому пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії (а.с.13-14).
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача по справі, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов'язання ГУПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 і здійснити відповідні виплати з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача щодо відмови позивачу у видачі довідки про зміну розміру премії та здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, за висновком суду першої інстанції, наказ Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року не є належною підставою для перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії.
Колегія судді погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, але з інших мотивів та підстав, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Вказаним Порядком № 45 передбачена певна процедура, що передує здійсненню Головними управліннями Пенсійного фонду України перерахунку пенсії, без дотримання якої відсутні підстави проведення такого перерахунку.
Так, відповідно до пункту 1 вказаного Порядку Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, з аналізу вказаних норм випливає, що тільки після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави проведення перерахунку пенсії головні управління Пенсійного фонду України мають право та підстави для витребування від військових комісаріатів довідок про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії, а військові комісаріати зобов"язані скласти та видати вказані довідки лише після надходження списків від головних управлінь Пенсійного фонду України.
З письмових пояснень відповідача вбачається, що до ГУПФУ в Сумській області не надходило повідомлення від Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій у зв"язку з підвищенням грошового забезпечення за наказом Міністерства оборони України від 27.07.2008 р. № 377.
Таким чином, у Головних управлінь Пенсійного фонду України були відсутні повноваження щодо складання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за відповідною формою та направлення їх до військового комісаріату, у військових комісаріатів не було підстав для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та надання їх до Головних управлінь Пенсійного фонду, що унеможливило проведення останніми перерахунку пенсій відповідних військовослужбовців, у т.ч. і позивача по справі.
Отже, відповідачем по справі не було допущено бездіяльності щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу у зв"язку зі зміною грошового забезпечення вищезазначеним наказом Міністерства оборони України № 377 від 27.07.2008 р., а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії, однак, не з тих мотивів та підстав.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.201 Кодексу адміністративного судочинства України правильне по суті вирішення справи, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, є підставою для зміни постанови суду першої інстанції.
Отже, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині мотивів та підстав відмови в задоволенні позову.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, п.3 ч.1 ст.197, ст.ст.201, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2012 року по справі № 1609/2а-6533/11 змінити в частині мотивів та підстав відмови в задоволенні позову.
В іншій частині постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2012 року по справі № 1609/2а-6533/11 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає в силу приписів ч.10 ст.183-2 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Перцова Т.С.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Жигилій С.П.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Перцова Т.С.