Ухвала суду № 30995472, 15.11.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2012
Номер справи
9101/117237/2011
Номер документу
30995472
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" листопада 2012 р. справа № 2а-0870/4639/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Семененка Я.В. Добродняк І.Ю

за участю секретаря судового засідання: Пасічника Т.В.

представників сторін:

позивача : - Кравченко С.І., дов. від 19.01.12 р.

відповідача: - не з'явився

третьої особи: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційні скарги Приватного акціонерного товариства "Запорізький асфальтобетонний завод" та Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2011 р. у справі № 2а-0870/4639/11

за позовом Приватного акціонерного товариства "Запорізький асфальтобетонний завод"

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя

третя особа: Державна податкова інспекція в Жовтневому районі м. Запоріжжя

про скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Запорізький асфальтобетонний завод" (далі - ПАТ "ЗАБЗ", Товариство) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі - ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя) від 02.06.2011 р. №0002261502 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб па загальну суму 117 155,21 грн.

Позов обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню, оскільки за його основу відповідачем взяті дані декларацій, які в подальшому позивачем були уточнені як помилкові; орендна плата за земельну ділянку визначена у додаткових угодах, після укладання яких подавалися уточнені декларації. Думка відповідача, щодо укладання додаткових угод та обов'язку позивача сплачувати орендну плату, яка базується на даних грошової оцінки на поточний рік, є помилковою.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2011 р. у справі № 2а-0870/4639/11 (суддя Калашник Ю. В.) вищевказаний адміністративний позов (за участю третьої особи - Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя) задоволено частково: скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя від 02.06.2011 р. № 0002261502 в частині нарахування грошового зобов'язання за основним платежем у розмірі 47 907,68 грн., та в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11 976,39 грн.; в іншій частині позову відмовлено.

Постанову суду мотивовано тим, що подання уточнюючих декларацій позивачем суперечить законодавству України. Так, Законом України «Про оренду землі» чітко встановлено, що договір оренди (в тому числі і додаткові угоди до нього) набирають чинності після державної реєстрації. Оскільки державна реєстрація додаткової угоди від 04.04.2009р. здійснена, зокрема, 21.04.2009 р., то і застосування до цього моменту розміру орендної плати, визначеної у такій додатковій угоді є необґрунтованим. Аналогічна позиція суду і щодо додаткової угоди від 16.02.2010 р., державна реєстрація якої здійснена 23.02.2010 р. В зв'язку з тим, що додатковими угодами вносилися зміни до договору оренди у розділ "Орендна плата", до державної реєстрації додаткової угоди від 04.04.2009 р. позивач мав сплачувати оренду плату, відповідно до додаткової угоди від 16.09.2008 р., а до державної реєстрації додаткової угоди від 16.02.2010 р. позивач мав сплачувати орендну плату, розмір якої визначений у додатковій угоді від 04.04.2009 р., внаслідок чого відповідачем помилково та всупереч приписам чинного законодавства винесено оскаржуване рішення, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб па загальну суму 117 155,21 грн., у тому числі за основним платежем 93 724,16 грн., за штрафними санкціями (25 %) 23431,05 грн. Однак, суд також вказав, що позивач занизив суму орендної плати за період січень-квітень 2009 року на 252 003,85 грн. та зависив суми орендної плати за період січень-лютий 2010 року на 6 187,37 грн., а тому сума грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку у ці періоди повинна становити: 52 003,85-6 187,37=45 816,48грн. за основним платежем та 11454,12 грн. штрафних санкцій (45816,48 х 25%).

Не погодившись з постановою суду, ПАТ "ЗАБЗ" подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2011 р. у справі № 2а-0870/4639/11. Скаржник вважає, що суд не звернув уваги на те, що твердження відповідача про наявність підстав для застосування суми орендної плати з моменту реєстрації додаткових угод суперечить змісту додаткових угод.

Заперечуючи проти ухваленої постанови, ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя також подало апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2011 р. у справі № 2а-0870/4639/11 в частині задоволених вимог, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не звернув уваги, що орендна плата визначається податковою декларацією та сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Представники сторін в судовому засіданні апеляційної інстанції, визначившись по суті спірних відносин, надали усні пояснення та заперечення щодо поданих апеляційних скарг.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя проведено планову виїзну перевірку ПАТ «ЗАБЗ» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 р. по 31.12.2010 р., за результатами якої складений акт від 17.05.2011 р. № 131/23-2/03327144 (а. с.29-52).

Перевіркою встановлено порушення Товариством ст.ст.1, 2, 13, 14, 17, 18, 19, 27 Закону України «Про плату за землю», в результаті чого позивачем занижено суми орендної плати за земельні ділянки всього у сумі 93 724,16 грн., у тому числі по періодах: за 2009 рік у розмірі 65248,78 грн., за 2010 рік у розмірі 28475,38 грн.

Вказане заниження суми орендної плати виявлено внаслідок співставлення даних первинно наданих позивачем декларацій з уточнюючими деклараціями.

02.06.2011 р. на підставі акту перевірки ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя прийнято оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0002061503/0, яким Товариству донарахована оренда плата з юридичних осіб на загальну суму 117 155,21 грн., у т. ч. за основним платежем 93 724,16 грн., за штрафними санкціями (25%) 23 431,05 грн. (а. с.10, 55).

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги ПАТ "ЗАБЗ" та ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя не підлягають задоволенню з таких підстав:

Згідно ст.14 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.92 р. № 2535-ХІІ (далі - Закон № 2535) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ст.17 Закону № 2535).

У відповідності до ст.13 Закону № 2535 підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

За приписами ст.19 Закону № 2535 розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до ст.ст.18, 20 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 р. № 161-XIV (далі - Закон № 161) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

За приписами ч.3 ст.640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації.

Згідно положень ст.21 Закону № 2535 розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

З матеріалів справи вбачається, що позивач сплачує оренду плату за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, на підставі договору оренди землі №040526100004, укладеному 06.01.2005 р. між позивачем (орендар) та Запорізькою міською радою (орендодавець) (далі - Договір), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 4,3685 га для виробничої бази, яка знаходиться м.Запоріжжя, вул.Миколи Краснова, 12. На земельній ділянці знаходиться об'єкти нерухомого майна: комплекс будівель і споруд виробництва, який є власністю орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні (а. с.56-59).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 757 834,05 грн. (в цінах 2004 р.). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 27 578 грн. 34 коп. за календарний рік в цінах 2004 року. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції (п.12 Договору). Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (п.34 Договору).

16.09.2008 р. сторонами Договору укладено Додаткову угоду, якою внесено зміни до Договору, зокрема, викладено у новій редакції п.9: «Орендна плата вноситься у грошовій формі та в розмірі 285178,40 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 р.» Додаткова угода набуває чинності після її підписання сторонами та державної реєстрації та є невід'ємною частиною договору оренди землі (а. с.91).

Вказана Додаткова угода від 16.09.2008 р. зареєстрована у Запорізькій регіональній Філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.10.2008 р.

21.01.2009 р. позивач надав ДПІ у Шевченківському районі декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, у якій визначив суму орендної плати за 2009 рік у розмірі 328 525,83 грн. (27 377,15 грн. щомісяця) (а. с.102, 103).

04.04.2009 р. між сторонами Договору укладено Додаткову угоду, якою внесено зміни до Договору, зокрема, викладено у новій редакції п.9: «Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 114 983,91 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 р. із врахуванням часткового звільнення орендаря від плати на 2009 рік згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 р. № 7» (а. с.92).

До вказаної додаткової угоди додано розрахунок 2 розміру орендної плати за земельну ділянку, відповідно до якого розмір орендної плати на 01.01.2009 становить 328525,47 грн., орендна плата на 2009 рік, відповідно до рішення Запорізької міської ради №6 від 19.11.2008р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 р. № 7 становить 114983,91грн. (а. с.93).

Вказана Додаткова угода від 04.04.2009 р. зареєстрована у Запорізькій регіональній Філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 21.04.2009 р.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Запорізької міської ради м.Запоріжжя від 19.11.2008 р. № 6 "Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки" частково звільнено орендарів земельних ділянок, наданих в оренду Запорізькою міською радою на 65 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до бюджету міста на 2009 рік.

При цьому, п.3 даного рішення Запорізької міської ради м.Запоріжжя встановлено, що часткове звільнення від сплати орендної плати, зазначене в п.1 цього рішення, застосовується у разі закріплення такого звільнення у додаткових угодах до договорів оренди земельних ділянок на відповідний рік. Наявність зазначеного рішення не заперечується сторонами.

Після укладення додаткової угоди позивач надав до податкового органу уточнюючу декларацію, в якій визначив суму орендної плати за 2009 рік у розмірі 114 983,91 грн. (9581,99 грн. щомісяця) (а. с.107-110).

26.01.2010 р. позивач надав до ДПІ у Шевченківському районі декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, в якій визначив суму орендної плати за 2010 рік у розмірі 347917,68 грн. (28993,14 грн. щомісяця) (а. с.96).

16.02.2010 р. між сторонами Договору укладено Додаткову угоду, якою внесено зміни до Договору, зокрема, викладено у новій редакції п.9: «Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 156562,95 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 р. із врахуванням часткового звільнення орендаря від плати на 2010 рік згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 р. №7» (а. с.94).

До вказаної додаткової угоди додано розрахунок 2 розміру орендної плати за земельну ділянку, відповідно до якого розмір орендної плати на 01.01.2010 р. становить 347 917,65 грн., орендна плата на 2010 рік, відповідно до рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 р. № 7 становить 156 562,95 грн.

Вказана Додаткова угода від 16.02.2010 р. зареєстрована у Запорізькій регіональній Філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 23.02.2010 р.

16.03.2010 р., після укладення додаткової угоди, позивач надав до податкового органу уточнюючу декларацію, в якій визначив суму орендної плати за 2010 рік у розмірі 156 562,95 грн. (13046,91 грн. щомісяця). (а. с.99, 100).

Виходячи з визначених обставин по даній справі, слід зазначити, що судом першої інстанції обґрунтовано встановлено, що позивачем укладались Додаткові угоди, в яких визначався розмір орендної плати, відповідно у квітні 2009 року та у лютому 2010 року. До укладання таких додаткових угод позивач самостійно обраховував розмір орендної плати за землю з урахуванням індексів інфляції та відображав їх у наданих по податкового органу деклараціях, проте, після укладання Додаткових угод позивач надавав відповідачу уточнюючі декларації, в яких визначав розмір орендної плати, відповідно до сум, встановлених у Додаткових угодах.

За положеннями ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Так, за позицією позивача Товариство правомірно нарахувало та своєчасно сплатило орендну плату визначену умовами Договору та Додаткових угод на 2009 та 2010 роки, а саме: за 2009 рік - 114983,91 грн., за 2010 рік - 156 562,95 грн., оскільки зі змісту укладених до договору Додаткових угод сторонами встановлювалась сума орендної плати, яка підлягає сплаті за відповідний рік а не зменшення орендної плати, тому суд першої інстанції невірно вказав, що застосування розміру орендної плати, визначеної у Додаткових угодах, можливо лише після дати їх реєстрації, з якої діє зменшена орендна плата.

З наведених вище норм вбачається правомірність висновків суду першої інстанції, оскільки державна реєстрація Додаткової угоди від 04.04.2009 р. здійснена 21.04.2009 р., а державна реєстрація Додаткової угоди від 16.02.2010 р. здійснена 23.02.2010 р., застосування до моменту державної реєстрації розміру орендної плати, визначеної у такій Додатковій угоді, є необґрунтованим.

Тобто, розмір орендної плати, встановлений у Додатковій угоді від 16.09.2008 р. (285178,40 грн.), діє до набрання чинності Додатковою угодою від 04.04.2009 р. (з 21.04.2009р. - 114 983,94 грн.), який, в свою чергу, діє до набрання чинності Додатковою угодою від 16.02.2010 р. (з 23.02.2010 р. - 156562,95 грн.).

Отже, подання Товариством уточнюючих декларацій з визначенням розміру орендної плати згідно Додаткових угод з січня по 20 днів квітня 2009 року та з січня по 22 дні лютого 2010 р. є неправомірним.

Водночас, помилковою є і позиція податкового органу щодо нарахування Товариству за наслідками перевірки грошового зобов'язання на підставі декларацій, які позивач надавав до укладення Додаткових угод.

Щодо посилань відповідача на те, що повний перелік пільг щодо сплати земельного податку встановлений статтею 12 Закону № 2535-ХІІ, а пільга, передбачена вищевказаним рішенням Запорізької міської ради від 19.11.2008 р. № 6, не встановлена законодавством, то ці посилання колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки доказів того, що дане рішення Запорізької міської ради скасовано у передбаченому чинним законодавством порядку, матеріали справи не містять.

Колегія суддів погоджується з власним розрахунком суду першої інстанції, наведеним в спірній постанові.

Так, з січня 2009 року до моменту державної реєстрації додаткової угоди 21.04.2009 р. орендна плата розраховується відповідно до Додаткової угоди від 16.09.2008 р. (285178,40 грн., 23 764,86 грн. щомісяця), а саме: січень-березень 2009 року - по 23 764,86 грн. що місячно; квітень 2009 року (23764,86/30 х 20) + (9581,99/30 х 10) = 19 037,23грн., де 9581,99 грн. розмір щомісячної орендної плати, визначений додатковою угодою від 04.04.2009.

Таким чином, враховуючи, що за вказані місяці позивач надав уточнюючу декларацію, в якій зазначив розмір орендної плати у сумі 9581,99 грн., суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позивачем занижено суму орендної плати у розмірі 52 003,85 грн., а податковий орган, взявши за основу первино подані позивачем декларації, дійшов висновку про недоплату орендної плати у розмірі 65 248,78грн.

Щодо спірного періоду з січня 2010 року до державної реєстрації Додаткової угоди 23.02.2010 р., відповідно до розміру орендної плати, встановленої додатковою угодою від 04.04.2009 р. (114983,91 грн., 9581,99 грн. щомісяця), а саме: січень - 9 581,99 грн.; лютий (9581,99/28 х 22) + (13046,91/28 х 6) = 10324,46 грн., де 13046,91 грн. розмір щомісячної орендної плати, визначений Додатковою угодою від 16.02.2010 р.

Таким чином, враховуючи, що за вказані місяці позивач надав уточнюючу декларацію, в якій зазначив розмір орендної плати у сумі 13046,28 грн., суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позивачем переплачено орендну плату за вказані місяці у розмірі 6187,37 грн., а податковий орган, взявши за основу первино подані позивачем декларації, дійшов висновку про недоплату орендної плати у розмірі 28475,38 грн.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Товариством занижено суму орендної плати за період січень-квітень 2009 року на 52003,85 грн. та завищено суму орендної плати за період січень-лютий 2010 року на 6187,37 грн., в зв'язку з чим сума грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку у ці періоди повинна становити: 52003,85-6187,37=45816,48грн. за основним платежем та 11454,12грн. штрафних санкцій (45816,48 х 25%).

Як зазначено вище, за оскарженим податковим повідомленням-рішенням відповідачем збільшено Товариству суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 117155,21 грн. (за основним платежем - 93724,16 грн., за штрафними санкціями (25%) - 23431,05 грн.).

Таким чином, суд першої інстанції, правомірно скористувавшись правом суду на вихід за межі позову, задовольнив позовні вимоги Товариства частково, скасувавши оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині 47907,68 грн. за основним платежем (93724,16- 45816,48), та у частині 11976,93 грн. за штрафними санкціями (23431,05-11454,12).

Отже, доводи апеляційних скарг не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.196, п.1.ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст..206 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Запорізький асфальтобетонний завод" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2011 р. у справі № 2а-0870/4639/11 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Запоріжжя на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2011р. у справі № 2а-0870/4639/11 залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 липня 2011 р. у справі № 2а-0870/4639/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко

Суддя: І.Ю. Добродняк