ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" квітня 2012 р.
справа № 2а-8645/10/0870
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Щербака А.А. Малиш Н.І.
за участю секретаря судового засідання: Бухтіяровій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Комунального підприємства «Продюсерський центр «Аншлаг»
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року
у справі №2а-8645/10/0870
за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства «Продюсерський центр «Аншлаг»
про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені,-
Встановив:
У жовтні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства «Продюсерський центр «Аншлаг» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі – 16600 грн. та пені за порушення термінів сплати названих санкцій у розмірі – 961,14 грн.,
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що, відповідно до звіту «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів», затвердженого наказом Міністерства праці України №42 від 10.02.2007, наданого відповідачем, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за звітний період склала 15 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон), на підприємстві повинна складати 1 особу, але, відповідно до списку, у 2009 році на підприємстві не працювало ні одного інваліда, що є порушенням установленого нормативу.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2010р. адміністративний позов задоволено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу , в якій, посилаючись на те, що судом першої інстанції неповно досліджено докази, невірно встановлено обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2011 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що закріплені за КП «Продюсерський центр «Аншлаг» 12 співробітників міських «Центрів громадських ініціатив» не входили до штату працівників даного підприємства та юридично не вважалися його співробітниками, їх праця, як і діяльність «Центру громадських ініціатив», оплачувалася місцевою владою.
Бухгалтер КП «Продюсерський центр «Аншлаг» не врахувала даного положення та у зв’язку з власною помилкою у звіті підприємства вказала середньооблікову кількість працюючих 15 осіб.
Позивач заперечень на апеляційну скаргу не надав.
Представники сторін до суду не з'явились, про час та місце судового засідання сторони були повідомлені належним чином.
Проаналізувавши доводи апеляційної скарги , дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, виходячи з такого.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що КП Продюсерський центр «Аншлаг» відноситься до підприємств, яким відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по справі, врегульовано Господарським Кодексом України, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р.
Відповідно до ч.3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, як використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів , звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Як вбачається з матеріалів справи, КП Продюсерський центр «Аншлаг» подало Запорізькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звіт за 2009 рік форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», яка затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42.(а.с.7). Згідно названого звіту, середньооблікова чисельність штатних працівників у відповідача в 2009 році становила 15 осіб, працевлаштовані інваліди відсутні, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 16600грн.
Відповідно до розрахунку позивача сума адміністративно-господарських санкцій, пред’явлених до стягнення з КП Продюсерський центр «Аншлаг», складає 16600,00 грн.
Згідно зі статтею 20 названого Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю.
Отже, факт наявності правопорушення та обгрунтованість розрахунку суми санкцій підтверджено належними доказами – звітом форми 10-ПІ, подання якого передбачено чинним законодавством.
Сума адміністративно-господарських санкцій відповідачем в добровільному порядку сплачена не була. Таким чином, позивачем обґрунтовано та у належному розмірі пред’явлено вимоги про стягнення з відповідача 16600,00грн адміністративно-господарських санкцій.
Стосовно позовних вимог про стягнення з відповідача пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі – 961,14 грн., суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.5 ст.20 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки. Отже облікова ставка Національного банку України, з якої розраховується пеня, може бути визначена тільки на момент сплати (перерахування) підприємством коштів, в тому числі –за рішенням суду.
Оскільки на момент подання позову сплата адміністративно-господарських санкцій підприємством здійснена не була, розрахунок пені, заявленої до стягнення, є необґрунтованим, а вимоги щодо стягнення суми – 961,14 грн. є такими, що не відповідають нормам ч.4 ст.20 Закону №875-ХII, у зв’язку з чим не підлягають задоволенню.
Виходячи з викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, в частині стягнення суми адміністративно-господарських санкцій.
Посилання відповідача на відсутність належних доказів, що підтверджують факт правопорушення, не приймаються судом апеляційної інстанції, як такі, що суперечать обставинам справи, оскільки, як зазначено вище, факт правопорушення підтверджено звітністю, передбаченою діючим законодавством.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що подаючи до суду першої інстанції заперечення на позовну заяву, відповідач не спростовував показники, зазначені у звітності ф. 10-ПІ, а оспорював застосування позивачем норм ст.. 20 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в частині здійснення розрахунку. Будь-яких доказів, що спростовують показники, зазначені у звіті ф. 10-ПІ, до суду апеляційної інстанції також не надано.
На підставі викладеного, апеляційну скаргу Комунального підприємства «Продюсерський центр «Аншлаг» слід задовольнити частково.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року –скасувати.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства «Продюсерський центр «Аншлаг» на користь Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 16600грн.00коп. адміністративно господарських санкцій.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Керуючись ст. ст.195,196,198,202,205,207 КАС України, суд,-
Постановив:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Продюсерський центр «Аншлаг»
- задовольнити частково.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року –скасувати.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства «Продюсерський центр «Аншлаг» (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. I Бердянської ради, 3, код ЄДРПОУ 31979805) на користь Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів м. Запоріжжя, вул. Гоголя 147 ЄДРПУ 34676953 -16600 грн.00коп. адміністративно господарських санкцій.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.І. Малиш