Постанова № 30945660, 16.04.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2013
Номер справи
2а-6006/12/1370
Номер документу
30945660
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2013 року № 9104/148104/12

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.

за участі секретаря судових засідань: Баран П.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2012 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Галвинпрод» до Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

06 липня 2012 року позивач - ТзОВ «Галвинпрод» звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача - ДПІ в Галицькому районі м. Львова в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС від 28.05.2012 року № 0000162200.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилався на те, що винесене відповідачем податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова. Подальше нарахування та сплата платежів за землю здійснюється відповідно до нових довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, отриманих після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова.

Позивач у 2011 році не отримував довідок про нормативну грошову оцінку землі та подавав податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку отриманих в період до 01.01.2011 року керуючись п. 2.3, 2.4, 2.5 Ухвали «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова» № 369 від 31.03.2011 року, сплачував в 2011 році плату за землю відповідно до довідок про грошову оцінку отриманих до 2011 року, оскільки нормативна грошова оцінка земель м. Львова в 2011 році не вводилась у дію.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду із занесенням до журналу судового засідання від 14.08.2012 року допущено заміну відповідача ДПІ у Галицькому районі м. Львова його правонаступником ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС в порядку ст. 55 КАС України.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2012 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС від 28.05.2012 року № 0000162200.

Не погоджуючись з цією постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та ухвали нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що позивачем, в порушення вимог чинного законодавства та ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 року «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова», не подано до податкового органу уточнюючого розрахунку земельного податку за 2011 року з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель на 2011 рік.

Позивач явку уповноваженого представника не забезпечив та не повідомив про причини неявки. Поштове відправлення із повісткою про виклик в суд для позивача, повернулося до суду у зв'язку з закінченням терміну зберігання, тобто повістка не вручена позивачу з незалежних від суду причин, а тому згідно ч. 11 ст. 35 КАС України вважається, що повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС 16.05.2012 року проведено камеральну перевірку ТзОВ «Галвинпрод» податкової декларації (розрахунку) по земельному податку за 2011 рік. За результатами перевірки складено акт № 9/15-3/23962374 від 16.05.2012 року.

Згідно висновків даного акта перевірки податковим органом встановлено, що підприємством не застосовано нову грошову оцінку на земельну ділянку відповідно до ухвали Львівської міської ради від 18.06.2009 року № 2742 «Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель м. Львова».

28.05.2012 року ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №0000162200, яким ТзОВ «Галвинпрод» збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб на суму 14458,87 грн, в тому числі за основним платежем - 13899,69 грн та за штрафними санкціями - 559,18 грн.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що правомірно проведено нарахування та сплату земельного податку на 2011 рік на підставі довідок про грошову оцінку землі, отриманих в період до 01.01.2011 року, оскільки належних та допустимих доказів на підтвердження введення в дію затвердженої відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова згідно Ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 року та видачі довідки про грошову оцінку земель згідно відкоригованої нормативної грошової оцінки відповідач, представник відповідача суду не надали. На підставі викладеного суд першої інстанції прийшов до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Однак, суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, виходячи з наступних підстав.

Згідно пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим же розділом.

Відповідно до п. 274.1. ст. 274 цього ж Кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього ж Кодексу.

Згідно приписів п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Як передбачено ч. 1 ст. 23 цього ж Закону, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

На виконання вказаних вище норм, сесією Львівської міської ради прийнято ухвалу від 18.06.2009 № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова», якою встановлена середня (базова) вартість 1 кв.м земель міста з врахуванням регіональних факторів 470,29 грн. Вказана грошова оцінка введена в дію з 01.01.2011 року. До 01.01.2011 року середня (базова) вартість 1 кв.м землі міста Львова становила 184,9 грн/кв.

Відповідно до п. 2.3 Ухвали 2-ої сесії 6-го скликання Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова», платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова, тобто до 01.01.2011 року.

Згідно з п. 2.8. цієї ж Ухвали, платники орендної плати та земельного податку, вказані у п.п. 2.1., 2.2., 2.6., здійснюють сплату орендної плати та земельного податку за період з часу прийняття цієї ухвали до часу введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова з пільгою 60% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова.

Таким чином з наведених вище норм є зрозумілим, що у зв'язку з тим, що ухвалою Львівської міської ради від 18.06.2009 № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова» була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Львова, яка введена в дію з 01.01.2011 року, позивач повинен був проводити розрахунок і сплату земельного податку з врахуванням довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки отриманої після 01.01.2011 року, а після прийняття Ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 з пільгою у розмірі 60 відсотків від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова.

Однак, позивач всупереч наведених вище норм до Управління Держкомзему в м. Львові за отриманням довідки про розмір нової нормативно грошової оцінки після 01.01.2011 року не звернувся, а здійснив нарахування і сплату цього податку за довідкою отриманою до 01.01.2011 року.

Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання позивача на те, що у зв'язку з відсутністю відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова розрахунок земельного податку проводиться на підставі довідки про нормативну грошову оцінку землі, що видана до 01.01.2011 року, оскільки такі пояснення суперечать п. 2.3 Ухвали 2-ої сесії 6-го скликання Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011, яким передбачено, що сплата орендної плати та земельного податку, відповідно до поданих раніше податкових зобов'язань позивачем, можлива до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова, тобто до 01.01.2011 року, оскільки саме з цієї дати набрала чинності Ухвала Львівської міської ради від 18.06.2009 року № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова».

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що податковим органом правильно проведено нарахування позивачу податкових зобов'язань із земельного податку, як власнику земельних ділянок по вул. Лукіяновича, 11 в м. Львові, виходячи з розрахунку нормативної грошової оцінки 1 кв.м. землі у 2011 році, що визначена Ухвалою Львівської міської ради від 18.06.2009 № 2712, для земель промисловості - 2096,56 грн./кв.м.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що податкове повідомлення - рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС від 28.05.2012 року № 0000162200 є правомірним, а тому підстави для його скасування відсутні.

З огляду на те, що постанова суду першої інстанції ухвалена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про її скасування з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби - задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2012 року у справі № 2а-6006/12/1370 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Галвинпрод» - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів з дня складення її у повному обсязі може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: О.Б. Заверуха

В.В. Ніколін

Постанова у повному обсязі складена та підписана 19.04.2013 року.